Προς το περιεχόμενο

OnePlus 5, με Snapdragon 835, 6GB RAM, 64GB ROM, 2 κάμερες και τιμή €390


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πιστευω αγχώνεστε χωρίς λογο.

Παρείγγειλα το Oneplus 5 απο το TomTop στις 7 Αυγουστου με Priority Shipping απο το China Warehouse (πληρωμη με Paypal) αφήνοντας τους και ενα note να τους "υπενθυμισω" να το στειλουν ετσι και με τροπο ωστε να μην περασει τελωνειο καλου κακου. Το εκαναν dispatch στις 11 Αυγουστου, και μου έδωσαν Tracking number της UPS στις 19 ή 20 Αυγουστου. Έφτασε Ελλάδα στις 23 και το παρέλαβα στις 25 Αυγουστου απευθειας στο σπιτι μου. Η συσκευασια ήταν ελαφρως γρατζουνισμενη και το κουτί δεν ηταν τυλιγμενο σε ζελατινα (ενδεχεται να το ανοιξαν στο καταστημα γιατι στη μεσα πλευρα είχε αυτοκολλητο Quality Control που νομιζω δεν το εχει κανονικα απο την Oneplus). Το μόνο που με "χάλασε" ήταν οτι δεν ειχαν βαλει μεσα ανταπτορα απο Αμερικανικη σε Ευρωπαική πριζα οπως κανουν αλλα Κινεζομάγαζα (gb/bg) αλλα δεν έγινε τιποτα γιατι είναι πολυ φθηνοί και πουλάνε παντού.

 

Το όλο concept των αποστολων Priority Shipping, Priority line κλπ, οπως το λεει το καθε καταστημα ειναι να μην πληρωσεις τελωνειο και αυτο το επιτυγχανουν με τριγωνικες αποστολες ωστε να φαινεται οτι ερχεται απο ευρώπη και αποστολές με κούριερ τις περισσότερες φορές. Εχουν γινει στραβες, με προσφατη του Gearbest τέλη Ιουνίου που κινητα απο την αποθηκη HK ήρθαν απο Αυστρία και πέρασαν τελωνείο μόλις μπήκαν Ελλάδα. Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι πολυ αξιοπιστες αυτές οι μεθόδοι.

Και υπαρχει και η δικλέιδα ασφαλείας του Paypal που μπορεί να μπει στη μέση σε περιπτωση που υπάρξει πρόβλημα.

Καλή μας ημέρα,

Άρα μιλάμε για μία συσκευή η οποία ΔΕΝ είναι σφραγισμένη και δυστυχώς ο καθένας θα μπορούσε να υποθέσει ότι θέλει. Από απλή συσκευή βιτρίνας, έως επιστρεφόμενη - επισκευασμένη συσκευή... Αν ψάξει κάποιος στο site γράφει ότι σε όλα τα προϊόντα γίνεται αναλυτικός έλεγχος ποιότητας "We have a professional Quality Control team. They will check carefully for each item we received from suppliers and manufacturers..." Υπό κανονικές συνθήκες αυτό δεν θα έπρεπε να γίνεται. Αυτό που βάζω εγώ με τον νου μου και εύχομαι να κάνω λάθος είναι ότι φτάνουν κάποιες ΜΗ σφραγισμένες συσκευές στην εταιρία τους και για να χρυσώσουν το χάπι γράφουν ότι περνάει από το τεχνικό τμήμα της εταιρίας μας και παίρνει την πιστοποίηση κλπ κάνουν και μία γενναία έκπτωση και την βγάζουν σε προσφορά.

Λέω και πάλι πως εύχομαι να κάνω λάθος αλλά είναι πολύ δύσκολο σε τόσο πρόσφατα ανακοινωμένες συσκευές με τόσο δυνατές πωλήσεις να κάνουν τέτοιου είδους προσφορές. Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά και θα μας στείλουνε "κουτάτες" συσκευές.

Επειδή πάντως τώρα πια είμαι υποψιασμένος σε πιθανή επόμενη αγορά θα ζητήσω να ΜΗΝ ανοίξουν το προϊόν για να κάνουν τους επιπλέον ελέγχους.

 

Από εγγύηση τι ισχύει για το συγκεκριμένο; Για αγορές από το επίσημο site έχουμε 2 χρόνια. Μέσω TomTop ή Gearbest;

Δυστυχώς δεν αναφέρει κάπου πόσο είναι το χρονικό διάστημα της εγγύησης, αφήνει όμως να εννοηθεί ότι θα υπάρχει αυτή του εκάστοτε κατασκευαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ζελατίνα για να το τυλίξω παίρνω κι εγώ από το σουπερμάρκετ, δεν νομίζω ότι ολόκληρη εταιρία αν είχε κάνει κάποια κομπίνα και ήθελε να το κρύψει δεν θα μπορούσε να βάλει μια ζαλατινα γύρω γύρω. Κάτι άλλο συνέβη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία θα έλεγα να χρησιμοποιήσετε απλη αποστολή(χωρίς έξοδα αποστολής).

Αν στην μέση υπάρχει μεταφορική το τελωνείο είναι δεδομένο.

Επίσης από Αμερική αποστολή μόνο με UPS που συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ.

 

"Τελωνειο" αεροδρομιου και "τελωνείο" ταχυδρομιου είναι μέρα με την νυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ μεγάλη προσοχή στις εγγυήσεις που δίνει το κάθε κινεζομάγαζο.

Την έχω πατήσει με το geekbying που δε μου αναγώρισε DOA  7 ημερών λες και με το που έρθει Ελλάδα έρχεται κατευθείαν σπίτι μου, και μετά δε δίνει εγγύηση ενός έτους, και όντως δεν έγραφε αυτό, αλλά ότι δίνει δωρεάν εργασία επισκευής, και για να προλάβω το paypal τους δικαίωσε με αποτέλεσμα μνα μου μείνει το le max 2 με χαλασμένη οθόνη.

Και από ότι είδα ούτε το παραπάνω site αναφέρει για ένα χρόνο εγγύηση οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρήγγειλα, εσείς φταίτε :P

Ας πρόσεχες.... :)

Παιδιά τρέξτε να προλάβετε, παίζει τώρα προσφορά το ίδιο καλή με την αρχική του άρθρου. Μέχρι 100 κομμάτια 6/64 σε χρώμα grey.

Λοιπόν ενημερώνω όλους για να ξέρετε.

Μέχρι στιγμής ξέρω σίγουρα ότι το δέμα βρίσκεται εντός ΕΕ, πιθανότατα να το έχω στα χέρια μου Τρίτη ή Τετάρτη και το σημαντικότερο ίσως όλων ότι με διαβεβαίωσε επίσημα η UPS ότι ΔΕΝ θα περάσω τελωνείο. Θυμίζω ότι είχα πληρώσει για priority shipping.

Αυτό που μένει να δούμε τώρα είναι σε τι κατάσταση θα έρθει αυτή η "καινούργια" συσκευή.

Επεξ/σία από amveria
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη προσφορα,`100 ευρω κατω για καινουριο κινητο

 

ωστοσο με τα 2 καταστηματα εχω τις επιφυλαξεις μου

τωρα ειναι και στο gearbest ιδια τιμη οποτε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει και απο ebay, Ιρλανδια με ~420.
Λογικα δεν θα εχει προβλημε με τελωνια κλπ.
Φιλε amveria πες μας οταν εχεις νεωτερα.
Το κινητο φαινεται φοβερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει και απο ebay, Ιρλανδια με ~420.

Λογικα δεν θα εχει προβλημε με τελωνια κλπ.

Φιλε amveria πες μας οταν εχεις νεωτερα.

Το κινητο φαινεται φοβερο.

Γεια σου παλικάρι,

Ναι φυσικά και θα ενημερώσω, τελευταία ενημέρωση από το site της ups βλέπω πως έφυγε από Μπολόνια Ιταλίας. Παραλαμβάνω απόγευμα Τρίτης ή Τετάρτης και όπως είπα και πιο πριν με διαβεβαίωσαν πως ΔΕΝ θα έχω τελωνείο. Τώρα για την προσφορά που λες βλέπω ότι είναι ίσως η καλύτερη ιδίως σε όποιον ενδιαφέρεται να πάρει το κινητό στον χρωματισμό soft gold. Βέβαια δίνει και μία ακόμη επιλογή με 4 / 128 που εξ όσων γνωρίζω δεν υπάρχει. Πρέπει να πρόκειται για λάθος γιατί έχει και την ίδια τιμή με το 8/128.

Τέλος να πω ότι δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω την θήκη της Spigen Neo Hybrid που ήθελα σε Ελλάδα και την παρήγγειλα μέσω γνωστού από την Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν το πάρει κάποιος και το βαρεθεί να σφυρίξει προς τα εδώ.. ευχαριστω

Θα σε προσθέσω στις επαφές μου, αλλά μάλλον θα αργήσω να το βαρεθώ.... :) Εκτός και αν βρεθεί περίπτωση να πάω για το 8/128.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε προσθέσω στις επαφές μου, αλλά μάλλον θα αργήσω να το βαρεθώ.... :) Εκτός και αν βρεθεί περίπτωση να πάω για το 8/128.

Η εκτός αν είσαι από τα παιδιά που αλλάζουν πολύ συχνά συσκευές για δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκτός αν είσαι από τα παιδιά που αλλάζουν πολύ συχνά συσκευές για δοκιμη

Βασικά έχω την λογική να αλλάζω συσκευές κάθε 2+ χρόνια... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 καλημέρα σε όλους , πήρα το oneplus 5 από εδώ https://www.tomtop.com/others-cell-phone-34/p-pz0076gy-us-64.html ,με δωρεάν αποστολή μου ήρθε περίπου σε δύο εβδομάδες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Όποιος πιάσει μια φορά oneplus δεν το αλλάζει με άλλη μάρκα είχα πριν το 3 και το άλλαξα για το 5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...