Προς το περιεχόμενο

αντιμετώπιση γείτονα που μου κλείνει το παρκινκ


stelios_2809

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας !

 

Σε παλαιτότερο ποστ συμφουρίτη είχα σχολιάσει την κατάστασή μου. παρόλα αυτά τα περιστατικά εκει που νόμιζα έχουν σταματήσει , να σου πάλι τα ίδια. Η κατάστασή μου έχει ως εξής..

Μένω στη Πάτρα με ενοικίο στο σπίτι αυτό τα τελευταία 3 χρόνια , η πολυκατοικία έχει στο ισόγειο είσοδο με πυλωτή και 2 κλειστά με γκαραζόπορτα παρκιν επι του δρόμου. Πριν αρκετούς μήνες αποφάσησα να νοικιάσω την μία θέση από τον ιδιοκτήτη που μου έχει παραχωρήσει το σπίτι. Στην αρχή , επειδή σχεδόν για 2 χρόνια το πάρκιν δεν χρησιμοποιόταν από κανένα για μια εβδομάδα είχα κολλήσει σημείωμα στην πυλωτή στην είσοδο της πολυκατοικίας και στο παρκινκ απέξω ότι ο χώρος χρησιμοποιείται. Να σημειώσω ότι υπάρχει και η πινακίδα του δήμου (ή ότι είναι) που αναφέρει ότι απαγορεύεται , οριοθετημένα.

 

Έτσι ξεκίνησε λοιπόν η όλη ιστορία , στην αρχή υπήρχε θέμα γιατί οι κάτοικοι της γειτονιάς το άφηναν εκεί (με την δικαιολογία ότι δεν ήξεραν ότι δουλεύει) αλλά με υπομονή και κουβέντα σταμάτησαν. υπήρχαν και μερικοί πιο έξυπνοι που ενώ το ήξεραν με έκλειναν πάλί , αλλά ευτυχώς σταμάτησαν πολύ μεγάλο ποσοστό.

 

Το πρόβλημά μου λοιπόν ξεκινάει με 2 αδέρφια από την γειτονιά που έχουν 2 ΙΧ και ένα μηχανάκι. Στα χρόνια που τους έχω γείτονες τους έχω κόψει ότι είναι πολύ αλάνια φάση , φασαρία μουσική αμάξι επισκευή στην επισκευή (ο δρόμος είναι ένα μόνιμο σημείο πιτ στοπ με ζάντες κλπ) αλλά έχοντας καμία επαφή μαζί τους , απλά δεν με απασχολεί. ο καθένας όπως του αρέσει. Τα παιδιά αυτά (μένουν 30 μέτρα δίπλα) πολύ συχνά αφήνουν το αμάξι τους και την μηχανή τους απέξω. Να σημειώσω , η περιοχή είναι τέτοια που βρίσκεις να παρκάρεις 9/10 χωρίς να πας σε πολύ μακρινή απόσταση. 

 

Έχει τύχει λοιπόν πολλές φορές να έρχονται να παρκαρουν και να ψάχνω να τους βρω. πριν κάτι μήνες χειμώνας ήταν ακόμα είχα γυρίσει από ταξίδι και ήμουν φουλ φορτωμένος και το αμάξι απέξω. εν τέλη φώναξα τροχαία και του έδωσαν μια κλήση (το αμάξι το είχε μέχρι την επόμενη μέρα)
Ο τύπος χτύπησε την γκαραζόπορτα για αντίποινα , της οπόιας στράβωσαν οι περσίδες και μετα βιας σηκώνεται (αλλά δεν έχω αποδείξεις). Έτσι λοιποόν συνεχίζεται αυτό το βιολί με τα 2 αυτά αδέρφια που κάθε φορά παρακαλάω να βγούν στο δρόμο να πάρουν το αμάξι τους. Μιλάμε για τέτοιο θράσος που πχ μπορώ να έχω την πόρτα ανοιχτή να βγώ και να είναι εκεί στο αμάξι μέσα και να μιλάνε στο τηλ. επιδεικτικά.

Αυτά τα σκηνικά τα έχουν δει  φίλοι μου και συνάδελφοι μου από δουλειά.

 

Χθες λοιπόν , πάλι το ίδιο σκηνικο 10.30 το βράδυ. Περίμενα και κόρναρα πάνω από μισή ώρα. Ξαφνικά εμφανίζεται ο μάγκας με την μηχανή πάει να πάρει το αμάξι και ..

του λέω , ρε μεγάλε τι το αφήνεις εδώ ? δεν βλέπεις ότι απαγορεύεται 

μου απαντάει , ήρθα σε ένα λεπτό να το πάρω ?

του λέω , μεγάλε τι σχέση έχει αυτό ? πρώτα πρώτα περιμένω μισή ώρα (όταν πήγα σπίτι κάλεσα την τροχαία μετά από λίγο αφού δεν εμφανιζόταν και με το ιστορικό της κλήσης ήταν τόσο και παραπάνω)

μου απαντάει τσαμπουκαλεμένος , η πολυκατοικία σας εδώ έχει τόσα αυτοκίνητα πες να μην παρκάρουν εδώ εξώ

του λέω αυτό τι σχέση έχει ? δεν βλέπεις οτι ε΄δω δεν πρέπει να παρκάρεις. γιατί τότε δεν το βάζεις μπροστά στην είσοδο της πυλωτής ??? και συνεχίστηκε μια τέτοια στιχομυθία για κλάματα.

 

Η φάση είναι πως αυτοί κάνουν τους νταήδες , μερικές φορές έρχονται φίλοι τους και βάζουν το αμάξι τους εκεί κλπ κλπ και μετά σε κοιτάνε αφηνιασμένοι. χθες ο τύπος ήταν τσαμπουκαλεμένος. για να πουν έστω μια συγνώμη ούτε διάνοια. στη γειτονιά δεν μιλάει κανείς εκτός από έναν που έχει γυμναστήριο απέναντι (να σημειώσω κανείς από το γυμναστήριο δεν έχει παρατήσει το αμάξι εκεί)

 

Σορυ αν σας κούρασα. μου χαλάνε την ηρεμία κάθε τόσο οι τύποι. 

τι θα κάνατε εσείς ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλησπέρα σας !

 

Σε παλαιτότερο ποστ συμφουρίτη είχα σχολιάσει την κατάστασή μου. παρόλα αυτά τα περιστατικά εκει που νόμιζα έχουν σταματήσει , να σου πάλι τα ίδια. Η κατάστασή μου έχει ως εξής..

 

Μένω στη Πάτρα με ενοικίο στο σπίτι αυτό τα τελευταία 3 χρόνια , η πολυκατοικία έχει στο ισόγειο είσοδο με πυλωτή και 2 κλειστά με γκαραζόπορτα παρκιν επι του δρόμου. Πριν αρκετούς μήνες αποφάσησα να νοικιάσω την μία θέση από τον ιδιοκτήτη που μου έχει παραχωρήσει το σπίτι. Στην αρχή , επειδή σχεδόν για 2 χρόνια το πάρκιν δεν χρησιμοποιόταν από κανένα για μια εβδομάδα είχα κολλήσει σημείωμα στην πυλωτή στην είσοδο της πολυκατοικίας και στο παρκινκ απέξω ότι ο χώρος χρησιμοποιείται. Να σημειώσω ότι υπάρχει και η πινακίδα του δήμου (ή ότι είναι) που αναφέρει ότι απαγορεύεται , οριοθετημένα.

 

Έτσι ξεκίνησε λοιπόν η όλη ιστορία , στην αρχή υπήρχε θέμα γιατί οι κάτοικοι της γειτονιάς το άφηναν εκεί (με την δικαιολογία ότι δεν ήξεραν ότι δουλεύει) αλλά με υπομονή και κουβέντα σταμάτησαν. υπήρχαν και μερικοί πιο έξυπνοι που ενώ το ήξεραν με έκλειναν πάλί , αλλά ευτυχώς σταμάτησαν πολύ μεγάλο ποσοστό.

 

Το πρόβλημά μου λοιπόν ξεκινάει με 2 αδέρφια από την γειτονιά που έχουν 2 ΙΧ και ένα μηχανάκι. Στα χρόνια που τους έχω γείτονες τους έχω κόψει ότι είναι πολύ αλάνια φάση , φασαρία μουσική αμάξι επισκευή στην επισκευή (ο δρόμος είναι ένα μόνιμο σημείο πιτ στοπ με ζάντες κλπ) αλλά έχοντας καμία επαφή μαζί τους , απλά δεν με απασχολεί. ο καθένας όπως του αρέσει. Τα παιδιά αυτά (μένουν 30 μέτρα δίπλα) πολύ συχνά αφήνουν το αμάξι τους και την μηχανή τους απέξω. Να σημειώσω , η περιοχή είναι τέτοια που βρίσκεις να παρκάρεις 9/10 χωρίς να πας σε πολύ μακρινή απόσταση.

 

Έχει τύχει λοιπόν πολλές φορές να έρχονται να παρκαρουν και να ψάχνω να τους βρω. πριν κάτι μήνες χειμώνας ήταν ακόμα είχα γυρίσει από ταξίδι και ήμουν φουλ φορτωμένος και το αμάξι απέξω. εν τέλη φώναξα τροχαία και του έδωσαν μια κλήση (το αμάξι το είχε μέχρι την επόμενη μέρα)

Ο τύπος χτύπησε την γκαραζόπορτα για αντίποινα , της οπόιας στράβωσαν οι περσίδες και μετα βιας σηκώνεται (αλλά δεν έχω αποδείξεις). Έτσι λοιποόν συνεχίζεται αυτό το βιολί με τα 2 αυτά αδέρφια που κάθε φορά παρακαλάω να βγούν στο δρόμο να πάρουν το αμάξι τους. Μιλάμε για τέτοιο θράσος που πχ μπορώ να έχω την πόρτα ανοιχτή να βγώ και να είναι εκεί στο αμάξι μέσα και να μιλάνε στο τηλ. επιδεικτικά.

Αυτά τα σκηνικά τα έχουν δει φίλοι μου και συνάδελφοι μου από δουλειά.

 

Χθες λοιπόν , πάλι το ίδιο σκηνικο 10.30 το βράδυ. Περίμενα και κόρναρα πάνω από μισή ώρα. Ξαφνικά εμφανίζεται ο μάγκας με την μηχανή πάει να πάρει το αμάξι και ..

του λέω , ρε μεγάλε τι το αφήνεις εδώ ? δεν βλέπεις ότι απαγορεύεται

μου απαντάει , ήρθα σε ένα λεπτό να το πάρω ?

του λέω , μεγάλε τι σχέση έχει αυτό ? πρώτα πρώτα περιμένω μισή ώρα (όταν πήγα σπίτι κάλεσα την τροχαία μετά από λίγο αφού δεν εμφανιζόταν και με το ιστορικό της κλήσης ήταν τόσο και παραπάνω)

μου απαντάει τσαμπουκαλεμένος , η πολυκατοικία σας εδώ έχει τόσα αυτοκίνητα πες να μην παρκάρουν εδώ εξώ

του λέω αυτό τι σχέση έχει ? δεν βλέπεις οτι ε΄δω δεν πρέπει να παρκάρεις. γιατί τότε δεν το βάζεις μπροστά στην είσοδο της πυλωτής ??? και συνεχίστηκε μια τέτοια στιχομυθία για κλάματα.

 

Η φάση είναι πως αυτοί κάνουν τους νταήδες , μερικές φορές έρχονται φίλοι τους και βάζουν το αμάξι τους εκεί κλπ κλπ και μετά σε κοιτάνε αφηνιασμένοι. χθες ο τύπος ήταν τσαμπουκαλεμένος. για να πουν έστω μια συγνώμη ούτε διάνοια. στη γειτονιά δεν μιλάει κανείς εκτός από έναν που έχει γυμναστήριο απέναντι (να σημειώσω κανείς από το γυμναστήριο δεν έχει παρατήσει το αμάξι εκεί)

 

Σορυ αν σας κούρασα. μου χαλάνε την ηρεμία κάθε τόσο οι τύποι.

τι θα κάνατε εσείς ???

Τι θα έκανα εγώ; κάθε μέρα αστυνομία και κάμερα ασφαλείας αν σου κάνουν ζημιά, πάρε δύο κάμερες ποιότητας 1080 και να τους ελέγχεις 365 ημέρες.

 

Δεύτερη λύση ; να πάρεις δεύτερο αυτοκίνητο και να το βάζεις συνέχεια έξω, πάρε ένα με 150 ευρώ.

 

Τρίτη λύση να μαζευτούμε να τους σαπίσουμε στο ξυλο να χαλαρώσουν μια για πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα γνωστά προβλήματα που υπάρχουν σε κάθε γειτονιά.

είχα κι εγώ παρόμοιο θέμα.

καταρχήν, υπάρχουν άτομα που δε καταλαβαίνουν από λόγια. με αυτούς δε χρειάζεται να χάνεις το χρόνο σου και βλέπω είσαι σε αυτή την περίπτωση.

 

στη δική μου περίπτωση όταν έκανα παράπονα μου απαντούσε με στυλ... σιγα μη μου πεις τι θα κάνω, ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;

1-2 φορές, την επόμενη με το που είδα να είναι κλειστός ο δρόμος τηλέφωνο τους cops. τώρα όλα καλά.

αν ξαναδώ κάτι τέτοιο δε κάθομαι να συζητώ και να παρακαλώ τον κάθε καραγκιόζη. ας βγάλουν άκρη με τους μπάτσους.

 

στη δουλειά επίσης είχαμε το ίδιο θέμα. τηλέφωνο την τροχαία συνέχεια και οι κλήσεις βροχή. τώρα δε παρκάρει κανείς.

 

 

 

πείτε με κάφρο, γύφτο, ό,τι θέλετε..... αλλά

σε τέτοιες περιπτώσεις, αν εξασφάλιζα ότι δε θα πέφταν οι υποψίες πάνω μου (πράγμα αδύνατο ξέρω, αλλά θεωρητικά μιλάμε), τίποτα δε θα με σταματούσε από το να κάνω το αυτοκίνητο και τη μηχανή του αγνώριστη.

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε καμερα εστω μια ψευτικη να χτυπαει την πορτα.Αλλη λυση βαζεις κολωνακια που θελουν το κλειδακι για να ανοιξουν, φωναζεις τροχαια να τον γραφουν καθε μερα και αμα μπορεις πες τους να του κοψουν κληση και να του βαλουν τη δαγκανα στην ροδα να μην μπορει ουτε να το κουνησει.Αλλη λυση φωναξε γερανο τροχαιας και αστον μετα να πληρωνει ενα καρο λεφτα για να το παρει πισω


Επισης υποψιν καθε 3 ωρες μπορει να κοβετε νεα κληση για το ιδιο αμαξι just saying


Καποτε υπηρχε το κινημα με τα αυτοκολητα ειμαι γαιδαρος εε κολα του στο τζαμι καμια 200αρια 


Αλλο καφρικο φωναζεις και αστυνομια και δημοτικη αστυνομια double κληση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα στο δρόμο σε απόσταση 30-40 εκατοστών περίπου από το πεζοδρόμιο δύο ασπροκόκκινα  

κολωνάκια πάρκινγκ σε  απόσταση 2 μέτρων περίπου το ένα από το άλλο ώστε ανοιχτά να χωράει το

αυτοκίνητό σου να περάσει ενδιάμεσα και να μπει στο πάρκινγκ.

 

https://www.skroutz.gr/c/2197/eidi-parking-odikhs-asfaleias.html?keyphrase=%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1+%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82

 

Έτσι δεν θα μπορεί να παρκάρει εκεί γιατί θα κλείσει το δρόμο και αναγκαστικά θα παρκάρει μπρος ή πίσω από

τα κολωνάκια αφήνοντας κενό να μπεις στο πάρκινγκ.

 

Τώρα αν φτάσει στο σημείο να τα καταστρέψει εκεί πάμε σε άλλο ανέκδοτο. :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη λυση τερμα σπαστικια που αμα του το καναν εμενα πεζει να εριχνα καντηλια καμια βδομαδα ετσι οπως θα το εχει παρκαρι ωραια και καλα πλυμενο καθαρο τσουπ εσυ θα βγαινεις με λαστιχο να πλυνεις καγκελα τεντας ποτιζε τα λουλουδια τερμα να σταζει νερο με λασπη πανω στο φρεσκοπλυμενο αμαξακι.Εσυ δεν φταις σε τιποτα απλα ετυχε να πλενεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. είναι τόσο .. ψυχολογικό το ζήτημα που είναι πραγματικό support από μεριάς σας.

vairaas μπορεί να ακουστώ !@$#@$ψυχος αλλά σκεφτομαι όταν φύγω από αυτό το μέρος να τους αφήσω κοσμητικό στα αμάξια τους.

torq , soteras, pappous_soulis

αυτό με την κάμερα το έχω σκεφτεί. αυτό με την τύπου μπάρα ίσως είναι πολυέξοδο και κόπος.
μου είναι αδιανόητο ότι οι τύποι δεν δέχονται αυτό. δηλαδη αν αυτοί είχαν παρκινκ?

 

η τροχάια έχει έρθει μόνο 1 φορά.

συνήθως δεν απαντάνε και σε πρώτη φάση σου λένε να τους βρούμε τηλεφωνικά.

δημοτική αστυνομία μπορεί να κόψει κλήση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλο καφρικο που μου ηρθε τωρα βαζεις το αμαξι σου ακριβως απο πισω τοσο κολητα που θα χωραει να περασει μια κολα Α4 οριακα βαζεις και ενος φιλος σου απο μπροστα.Μετα να δω τι θα φωναξει την τροχαια να γραψει ποιον απο ολους εσας που δεν κλεινετε γκαραζ ή αυτον που κλεινει γκαραζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα στο δρόμο σε απόσταση 30-40 εκατοστών περίπου από το πεζοδρόμιο δύο ασπροκόκκινα  

κολωνάκια πάρκινγκ σε  απόσταση 2 μέτρων περίπου το ένα από το άλλο ώστε ανοιχτά να χωράει το

αυτοκίνητό σου να περάσει ενδιάμεσα και να μπει στο πάρκινγκ.

 

https://www.skroutz.gr/c/2197/eidi-parking-odikhs-asfaleias.html?keyphrase=%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1+%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82

 

Έτσι δεν θα μπορεί να παρκάρει εκεί γιατί θα κλείσει το δρόμο και αναγκαστικά θα παρκάρει μπρος ή πίσω από

τα κολωνάκια αφήνοντας κενό να μπεις στο πάρκινγκ.

 

Τώρα αν φτάσει στο σημείο να τα καταστρέψει εκεί πάμε σε άλλο ανέκδοτο. :-D .

 ο τύπος 99% έριξε κλωτσία στο πάρκιν τις προάλλες. πήγα στον ιδιοκτήτη και έκανα τον κινέζο ότι δεν δουλεύει καλά το μοτέρ.

 

 

Αλλη λυση τερμα σπαστικια που αμα του το καναν εμενα πεζει να εριχνα καντηλια καμια βδομαδα ετσι οπως θα το εχει παρκαρι ωραια και καλα πλυμενο καθαρο τσουπ εσυ θα βγαινεις με λαστιχο να πλυνεις καγκελα τεντας ποτιζε τα λουλουδια τερμα να σταζει νερο με λασπη πανω στο φρεσκοπλυμενο αμαξακι.Εσυ δεν φταις σε τιποτα απλα ετυχε να πλενεις :P

 

δυστυχώς το μπαλκόνι μου είναι από την πίσω μεριά της πολυκατοικίας.

 

θα βγάλω μια φωτό να δείτε πως είναι η όψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. είναι τόσο .. ψυχολογικό το ζήτημα που είναι πραγματικό support από μεριάς σας.

 

vairaas μπορεί να ακουστώ !@$#@$ψυχος αλλά σκεφτομαι όταν φύγω από αυτό το μέρος να τους αφήσω κοσμητικό στα αμάξια τους.

 

torq , soteras, pappous_soulis

 

αυτό με την κάμερα το έχω σκεφτεί. αυτό με την τύπου μπάρα ίσως είναι πολυέξοδο και κόπος.

μου είναι αδιανόητο ότι οι τύποι δεν δέχονται αυτό. δηλαδη αν αυτοί είχαν παρκινκ?

 

η τροχάια έχει έρθει μόνο 1 φορά.

συνήθως δεν απαντάνε και σε πρώτη φάση σου λένε να τους βρούμε τηλεφωνικά.

δημοτική αστυνομία μπορεί να κόψει κλήση ?

Η δημοτικη πλεον ναι εχει βγει και κοβει και για αμαξια παρανομα και ολα.Πχ προχτες Κηφισια πηγα να τσιμπησω μαι κληση ολη δικια μου γιατι το ειχα αφησει σε ελενχομενη σταθμευση αλλα δεν εβρισκα πουθενα καρτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε καμερα εστω μια ψευτικη να χτυπαει την πορτα.Αλλη λυση βαζεις κολωνακια που θελουν το κλειδακι για να ανοιξουν, 

 

είμαι 80% σιγουρος ότι απαγορέυεται.

 

Αυτά που έχεις πιθανόν δει δεν είναι στο δρόπο αλλά στη "πρασιά" κτηρίων (μέσα από το πεζοδρόμιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροχαια καθε μερα τηλεφωνα πρωι μεσημερι βραδυ με το που βλεπεις το αμαξι κατεβα παρε τηλ και αμα σου πει πες εδω κορναρω ποση ωρα με τον καθε πεχτο τερμα θυμωμενος και στον αστυνομο εκει που θα ερθει με τον τυπα


είμαι 80% σιγουρος ότι απαγορέυεται.

 

Αυτά που έχεις πιθανόν δει δεν είναι στο δρόπο αλλά στη "πρασιά" κτηρίων (μέσα από το πεζοδρόμιο)

Τωρα να σου πω ότι θυμαμαι ψεματα θα ειναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης χαρτιά έχω βάλει όταν δεν τους βρίσκω του στυλ ''πάρτε το αμάξι εμποδίζει''

ρε τι χαρτια...δεν πιανουν, σε ποια περιοχη εισαι ; Θεσσαλονικη αν παρκαρεις σαν ινδιανος σου βαζουν κατι μεγαλα αυτοκολλητα που ξεκολλανε πολυ δυσκολα...μερικες φορες σου κανουν και ζημια κατι γριες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...