Προς το περιεχόμενο

Age of Empires 4


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επαιξα και εγω και εμεινα  πιο ικανοποιημενος αποτι περιμενα.

σε μια πολυ επιφανειακη ματια casual gaming δε θα δει καποιος μεγαλες αλλαγες. Αλλα αν κατσεις και το προσεξεις, υπαρχουν πολλές αλλαγες με τα original παιχνιδια σε micro αλλα και macro ενω οι λαοι πλεον μεταξύ τους εχουν σημαντικες και ουσιωδης διαφορες.

Μου αρεσε πολυ το balance που εχει γινει με διαφορες ομαδες και που πλεον δεν κανεις απλα ενα χαλι με paladins kai 10 cannons και αδειαζεις ενα χαρτη, υπαρχει πολυ μεγαλυτερο damage balance μεταξυ μοναδων. Μου αρεσε που πλεον κρυβεις units μεσα σε δάση και στηνεις ενέδρες αλλα και παρακολουθείς περιοχές. Που το κυνήγι ζωων πλεον εχει ουσια στο early game και σε φαγητο και σε χρημα. Που οι βασεις σου επεκτείνονται και προστατευονται πλεον με διαφορους τρόπους. Που τα καστρα πλεον δεν ειναι μονο με μερικα βελακια αλλα εχουν και το τρομακρικα δυνατο καυτο λαδι που ξεσκιζει οτιδηποτε melee το πλησιασει πλην πολιορκητικών κρυών. 
μου αρεσαν τα διαφορα special units του καθε λαου που πλεον οντως ειναι πολυ διαφορετικα μεταξυ τους και εχουν κ σημαντικες δυνάμεις. που βαζεις στρατο πανω στα τοίχη. που αλλαζεις εποχη με "mini wonder" / επιλεγοντας συγκεκριμενο σπεσιαλ κτηριο που σου δινει διαφορα bonuses και χαρακτηριζει το gameplay σου. ωραια επίσης ειναι τα formations τα οποια δουλευουν εξαιρετικα, ειδικα οταν συνδυάζονται unit types.

Τεχνικα οκ, δεν ειναι τιποτα σπεσιαλ. Δεν ειναι κακο, απλά απέχει αρκετά από το fidelity που θα θέλαμε. Εικάζω οτι αυτο εγινε ωστε να τρεχει και σε πιο αδυναμα μηχανήματα για να εχουν μεγαλύτερο αγοραστικο κοινό. Επίσης δε μου αρεσε αυτο που ειδα με τα πλοία. Παντα η σειρα ειχε σε 2η μοιρα το ναυτικο και εδω συνεχίζει η ιδια σχετικη απαξίωση. Και η ΑΙ στο normal θα την ελεγα αρκετά εύκολη, μαζί με διαφορα θεματακια pathfinding. Ειδικα στο θεμα pathfinding, εικαζω οτι terran bunker defence (δλδ κτήρια με μικροαποστασεις μεταξυ τους υφασμένα ετσι ωστε να γινεται μπαχαλο αν μπεις στη πολη του αλλου) οτι θα γινει σιγουρος τροπος αμυνας στα τουρνουα, θα μπλοκαρετε το συμπαν! Για το καμπανακι στο town centre, και εγω δε ξερω τι παιζει, φοβαμαι μηπως απλα δεν ειδα την επιλογη. Γιατι ειδα σε διαφορα videos κοσμο να μαζευετε γρηγορα και λεω μηπως κατι δεν ειδα.

Γενικα εφυγα με καλύτερες εντυπώσεις απότι περίμενα, εχοντας ερθει με χαμηλές προσδοκίες. Εχοντας χιλιαδες (χωρις καμια υπερβολη) ωρες στα Age σε online multiplayer (αχχ αθανατο MS Zone), LAN και SP, εχω πλεον ελπίδες για κατι ενδιαφερον. Απλα θεωρω δεδομενο οτι το πρωτο 3-6μηνο θα γινει χαμος απο rebalances και fixes απο αυτα που ειδα!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 244
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία ανάλυση μπράβο.

Πάντως νιώθω ότι έχουν φτιάξει το αι γενικά σε σχέση με το άθλιο του αοε.

Ευτυχώς υπήρχαν τα custom barbarian/bruteforce κλπ που ακόμα και τώρα αυτά παίζουμε λολ

Hard δεν έπαιξα στο 4 δε πρόλαβα αλλά στο intermediate ήταν τίμιο και αρχίζει το ενδιαφέρον. Αλλά τα 3-4 ματς που έπαιξα σύνολο ήταν σχετικά εύκολα.

Αυτό με το balance θα συμφωνήσω. Δε ξέρω τι φταίει η τι πρέπει να γίνει πάντως θέλει δουλειά. Θεωρώ λάθος να μπορείς να γκρεμίσεις τοίχη, ολόκληρη πόλη με 3-4 κανόνια σε δευτερόλεπτα. Με ενοχλεί πολύ το shortcut preset. Γιατί βρε παιδιά δε βαζετε το aoe default.. Αοε χωρίς συνδυασμούς δε μπορείς να παίξεις.

Αυτό που είπα και τις προάλλες είναι πως έχουν πάρει στοιχεία απο το 3 και το 2.

Δηλαδή ότι επιλέγεις στρατηγική στην αλλαγή εποχής είναι όπως επέλεγες κάρτες στο dock του 3. Που καθορίζει λίγο την στρατηγική σου.

 

Επίσης Καινούργιο το στοιχείο ότι για να πας άλλη εποχή πρέπει να χτίσεις κτίριο, οπότε μπορείς να κάνεις και πιο γρήγορα συν ότι μπορείς να βγάλεις villagers όσο αλλάζεις εποχή.

Δε ξέρω αν έχει παραπάνω από 200 population γιατί πλέον και το 300 καλό ακούγεται σε μεγάλους χάρτες. 

Πάντως, αν ο κόσμος βοηθήσει της Κοινότητας και η εταιρεία ακούσει, θα γίνει πολύ καλό το παιχνίδι πιστεύω.

Πρέπει να ξεκολλήσουμε απο το αοε2 και να πάρουμε τα υπόλοιπα με άλλο μάτι.χαχα

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ναι, η ΑΙ ειναι σαφεστατα καλυτερη απο ΑοΕ 1-2-3, μπαμ κανει.
Απλα νομιζω οτι απεχει απο αλλα παιχνιδια της Relic ή απο αλλα συγχρονα RTS, θελει λιγη δουλεια ακομα. κ το balancing σιγουρα θελει δουλεια. εικαζω οτι η beta θα τους δωσει αρκετα τετοια στοιχεια για αλλαγες και φινιρισμα αλλα θα ειναι long term project ολο το balancing και καλα κανει κιολας, μονο με εκατονταδες χιλιαδες παιχτες να το τεσταρουν θα δεις ολα πως κανουν κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα το δοκιμασουμε και αυτο χωρις πολλες προσδοκιες.Δε βλεπω καποια αλλαγη σε οτι με ενοχλουσε σε ολα τα aoe.

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, firepc είπε

αυτο στο PC Gamer ειναι η 3η χαμηλοτερη, για την ωρα ειναι με μεσο ορο στο 84. καλα τα παει.

https://www.metacritic.com/game/pc/age-of-empires-iv/critic-reviews

 

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Έχει ξαναποσταριστεί. 😁

 

Το έχει παίξει κάποιος; Λέει τίποτα ;;

όντως! δε το δα μαν μου.
Μόλις ανανεώσω το gamepass μου θα το δω,αν και στην beta δε τρελάθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Για όσους περιμένουν ένα νέο Age 2 θα απογοητευτούν.

Και έτσι πρέπει, είναι το Age 4 , ένα νέο παιχνίδι.

Σαν κυρίως Age 2 παίκτης όταν το πρωτοέπιασα στην beta ένα σοκ το έπαθα στην αρχή, διαφορετικά hot keys, mechanics κλπ με μπέρδεψαν, αλλά στο δεύτερο, τρίτο παιχνίδι ξεκίνησε να μου αρέσει αρκετά.

Στο 4  αυτό που πρέπει να του αναγνωρίσει κάποιος είναι ότι κρατά το feeling του franchise, και αυτό είναι στα +

Επίσης έχοντας παίξει αρκετά και AoM και AoE:O μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι έχουν πάρει στοιχεία από όλα τα προηγούμενα στοιχεία της σειράς και τα έχουν εντάξει στο 4

Μάλιστα οι παίκτες του AoM , του AoE:O και του 3 θα προσαρμοστούν ευκολότερα στο 4 καθώς οι πολιτισμοί είναι τελείως διαφορετικοί / ασυμμετρικοί , με διαφορετικό game play, openings κλπ πράγμα που το έχουν συνηθίσει.

Η μουσική είναι πολύ δυνατή!

'Εχει πολύ καλά campaigns, τα video τα κάνουν πολύ ξεχωριστά.

Στα αρνητικά, είναι το UI, η έλλειψη αυτή τη στιγμή custom hotkeys, δεν βρήκα στο preview built rec games, δεν βρήκα map editor και ranked games.

Μιλάω για την preview version που βγήκε χθες στον αέρα και σαν Ελληνική κοινότητα του παιχνιδιού την έχουμε τα χέρια μας.

Όμως αν κάποιος διαβάσει τα όσα έχουν κατά καιρούς πει οι devs όλα αυτά έρχονται και επίσης είμαι σίγουρος ότι τα mods θα καλύψουν πολλές ατέλειες...

Γνωρίζω ότι θα υπάρχει εκτός από το πάντα βέβαιο day 1 patch, ένα μεγάλο update πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Εκεί θα διορθώσουν πολλά από όσα θα έχουν μάθει τον πρώτο ένα, ενάμιση μήνα.

Επίσης θα δώσουν μεγάλη έμφαση και χρήμα στα τουρνουά, ήδη ξεκινά στις 28/10 το Genesis με τον Themista να είναι στα top φαβορί, και έρχονται και άλλα πολλά.

Αυτό από μόνο του σημαίνει ότι δεν θα το αφήσουν στην τύχη του...

Τελειώνοντας, θα πω ότι οι hard core gamers του 2, του ΑοΜ και του 3 θα περάσουν (λίγο η πολύ) αργότερα στο 4, όμως ο τρόπος που είναι στημένο το παιχνίδι θα απορροφήσει ευκολότερα τους υπόλοιπους παίκτες του franchise όπως και θα φέρει νέα παιδιά στο franchise και γενικά στον κόσμο των rts

Θεωρώ ότι το παιχνίδι τέλειο δεν είναι, έχει όμως δυνατότητες και να γίνει πολύ δυνατό και να φέρει κόσμο στο franchise.

Εμείς πάντως στην κοινότητα θα το καλύψουμε και με streams και με tournaments από το Δεκέμβρη και μετά και, φυσικά, θα συνεχίσουμε να έχουμε τα events σε 2 και ΑοΜ.

Ελπίζω να σας κάλυψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...