Προς το περιεχόμενο

AMD Raven Ridge APUs (ZEN APUs)


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

εχω παρει am4 apu a12 9800 αυριο το σεταρω , αν θελει κανεις κατι συγκεκριμενο να δει μου λεει.

Θέλω να συγκρίνω τη CPU του με το Athlon του homeserver (να τρέξουμε τα ίδια benchies), αλλά κάνα νουμεράκι από τη GPU να δούμε πού βρίσκεται σε low end καταστάσεις και αν είναι καλύτερη δια γυμνού οφθαλμού από παλαιότερες low end, πχ GT730/R7 240.

 

Τι RAM του πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγινε αν και δεν θα ναι τοσο σωστες μια και κυπρο εχουμε ψηλες θερμοκρασιες 33+ συνηθως οποτε θα ναι ψηλοτερο το idle απο οτι αναμενει κανεις

δεν πειραζει κι εδω (Ελλαδα) παρομοιες θερμοκρασιες εχουμε... .χτες βραδυ που περασα απο ενα φαρμακειο στην δικη μου περιοχη, εγραφε 26β, οποτε καταλαβαινεις οτι την ημερα καπου εκει παιζουμε κι εμεις.

 

 μην αγχωνεσαι..,  με 1-2-5 β διαφορα...δεν λεει κατι.....

 

τρεξε και κανα benchaki  (πχ cinebench, cpu-z bench,)  και ανεβασε τα ..... ενδιαφερει..!  

Θέλω να συγκρίνω τη CPU του με το Athlon του homeserver (να τρέξουμε τα ίδια benchies), αλλά κάνα νουμεράκι από τη GPU να δούμε πού βρίσκεται σε low end καταστάσεις και αν είναι καλύτερη δια γυμνού οφθαλμού από παλαιότερες low end, πχ GT730/R7 240.

 

Τι RAM του πήρες;

φιλε George, με τον 840 δεν νομιζω να εχει τεραστια διαφορα, καθ οτι το IPC ηταν κοντινο. καλυτερο μεν, αλλα οχι τεραστια διαφορα.  +10-15 % αν θυμαμαι καλα. 

που σημαινει οτι και με ενα μικρο OC στον 840, το καλυπτεις..!

 

το κερδος σε αυτη την αλλαγη, ειναι ακριβως αυτο..... η ΑΛΛΑΓΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ.   πας σε AM4 με ολα τα νεα χαρακτηριστικα που φερνει η νεα πλατφορμα, και συν την υποστηριξη σε ολους τους APU + CPU που ΘΑ βγουν τα επομενα χρονια..!!  

 

ετσι θα μπορεις καλλιστα σε 1 χρονο να βαλεις κι εναν RAVEN RIDGE επανω και να εχεις πραγματικα μεγαλη βελτιωση...!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρει am4 apu a12 9800 αυριο το σεταρω , αν θελει κανεις κατι συγκεκριμενο να δει μου λεει.

Ποιά μητρική;

Όλα τα ρολόια αναγνωρίζονται σωστά στο BIOS;

Με ποιό cooler έρχεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά μητρική;

Όλα τα ρολόια αναγνωρίζονται σωστά στο BIOS;

Με ποιό cooler έρχεται;

λοιπον η μητρικη ειναι η msi mortar b350m

ο κοολερ ειναι ενας φθηνιαρικος φλατ με ενα ανεμιστηρακι ,σχετικα αθορυβος αλλα δεν μου γεμιζει το ματι

δεν εχω κανει οverclock την ραμ ακομα

 

post-77342-0-61240300-1504006155_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

λοιπον η μητρικη ειναι η msi mortar b350m

ο κοολερ ειναι ενας φθηνιαρικος φλατ με ενα ανεμιστηρακι ,σχετικα αθορυβος αλλα δεν μου γεμιζει το ματι

δεν εχω κανει οverclock την ραμ ακομα

Έπαιξες καθόλου με το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η μητρικη δεν ειναι λιγο ακριβη για τετοιο συστημα

δεδομενου οτι δεν μπορεσα να την πουλησω οταν ηρθε η x370 την εβαλα αυτη,στο apu system,με καλη ψυξη το χω φτασει στα 4.2 και με τις ραμ στα 2400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...