Προς το περιεχόμενο

AMD Raven Ridge APUs (ZEN APUs)


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε cpu σενάρια ρώτησες οπότε τη igpu δε την υπολογίζω. Το πόσο μένει πίσω εξαρτάται από το σενάριο. Πχ  +17% fps ο 8100 με 1080t. Δυστυχώς για κάποιο λόγο πολλοί δεν έκαναν τεστ με dgpu :whistle:

Τέλος το ότι πρέπει να χάσω χρόνο για να διαβάσω oc guides, να πατάω κουμπάκια στο bios και να τεστάρω πόσο σταθερό είναι το σύστημά μου ώστε να πλησιάσω τις επιδόσεις που μου δίνει out of the box o 8100, δε το θεωρώ πλεονέκτημα.

Να επαναλάβω ότι τη κριτική αυτή την ασκώ υποθέτοντας ότι η AMD δε θα βγάλει φέτος πιο φθηνούς 4c/4t και 4c/8t (χωρίς ή με μικρότερη igpu). Αν οι 2200g/2400g είναι ένα προϊόν που απευθύνεται σε όσους θέλουν δυνατή igpu τότε είναι εξαιρετικά ανταγωνιστική η τιμολόγησή τους. Αν όμως είναι η μοναδική πρόταση της AMD στα <170$ τότε θεωρώ ότι για τους περισσότερους χρήστες (που δε τους ενδιαφέρουν οι επιδόσεις της igpu ή έχουν dgpu) οι επιδόσεις των αμέσως πιο ακριβών intel/ryzen δικαιολογούν τα λίγα παραπάνω $.

Δεν θα είναι, ο 1200 αντικαταστάθηκε με τον 2200 με καλη igp στα ίδια λεφτα, το ιδιο και ο 1400, οι υπολοιποι μενουν και θα αντικατασταθουν.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Δεν ξέρω με τι ψύκτρα θα φτάσει 3.9 όμως και σε τι κουτί...έτσι χάνεις το πλεονέκτημα του να τον πετάξεις σε ένα htpc μικρούλι και κάτω από την tv και να είσαι άρχοντας...αλλά ακόμη και σε micro itx ή atx σύστημα θεωρώ ότι ο 2200g είναι εξαιρετική επιλογή τουλάχιστον ισάξια με τον 8100...με το πλεονέκτημα την igpu που είναι μια αιωνιότητα μπροστά από την igpu των intel...not bad amd...σαν να με φαγουρίζει το δάχτυλο να πυροβολήσω 2200g...(ε ρε με τις ram τι έχουμε πάθει)...

αν τον βαλεις σε htpc τοτε δεν σε νοιαζει το αν θα ειναι 5-10% πιο αργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι τι κάνουν με της μητρικές που είναι ήδη στα ράφια και μένει ο πολύς ο κόσμος που δε το ξέρει με το πουλάκι τσίου στο χέρι (και περιμένουν από το φιλότιμο του κάθε retailer να κάνει bios update στους πελάτες του).

https://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/2Gen-Ryzen-AM4-System-Bootup.aspx

Όσο για τα bench 1200/2200G/8100 κλπ με 1080Ti σε 1080p δε ξέρω σε ποιους απευθύνονται but they are doing it wrong :D

Αν έχεις να δώσεις 1 χιλιάρικο plus που κάνει η ti τώρα δε νομίζω να την συνδυάσεις με τίποτα λιγότερο από έναν 8600k/8700k (εκτός ίσως μόνο στη περίπτωση του 4K).

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν ήμουν μάλλον ξεκάθαρος. Cpu only σενάρια εννοώ οτιδήποτε δεν χρησιμοποιεί gpu, είτε εξωτερική είτε igpu οπότε μην μου λες για fps... Από τα τεστς που έχει εκεί μέσα στα περισσότερα είναι λιγότερο και από 5% πιο αργός. Καμιά σχέση με το "μένει πίσω καθαρά"... Τέλος αν κάνεις oc στον 2200g στο cpu κομμάτι του δεν πλησιάζεις απλά τον 8100 αλλά κανείς σβούρες γύρω του... Να ξέρουμε τι λέμε.

Το 5% που τον περνάει τώρα ο 8100 δεν είναι καθαρό αλλά το 5% που θα τον περνάει με oc είναι "θα κάνει σβούρες"? :D

Όπως και να έχει reviews υπάρχουν, ο καθένας κρίνει με τα δικά του κριτήρια πόσο σοβαρές είναι οι διαφορές.

21 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δεν θα είναι, ο 1200 αντικαταστάθηκε με τον 2200 με καλη igp στα ίδια λεφτα, το ιδιο και ο 1400, οι υπολοιποι μενουν και θα αντικατασταθουν.

Δε κατάλαβα. Εννοείς ότι θα δούμε πιο φθηνούς 4c/4t και 4c/8t χωρίς igpu?

13 λεπτά πριν, ilos είπε

Όσο για τα bench 1200/2200G/8100 κλπ με 1080Ti σε 1080p δε ξέρω σε ποιους απευθύνονται but they are doing it wrong :D

Αν έχεις να δώσεις 1 χιλιάρικο plus που κάνει η ti τώρα δε νομίζω να την συνδυάσεις με τίποτα λιγότερο από έναν 8600k/8700k (εκτός ίσως μόνο στη περίπτωση του 4K).

Για κάποιο λόγο ελάχιστοι έκαναν τεστ με gpu πάνω από 1030 και όσοι έκαναν έβαλαν 1080ti. Για τον 8100/2200 είναι υπερβολικό. Αλλά για τους 2400/8400 δηλαδή cpu των 160-180$ δεν είναι και τόσο τραγικό τη στιγμή που μια 2070 (~1080ti) των 350-450$ (msrp πάντα :P) αναμένεται μέσα στο 2018.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, sir ImPeCaBlE said:

 

Δε κατάλαβα. Εννοείς ότι θα δούμε πιο φθηνούς 4c/4t και 4c/8t χωρίς igpu?

Δεν καταλαβαίνω τι δεν κατάλαβες.

Το line-up είχε 1200/1300Χ/1400/1500Χ/1600/1600Χ/1700/1700Χ/1800X.
Τώρα έχει 2200G/1300X/2400G/1500X κλπ.

Σε 2 μήνες θα βγουν κλασικά τα high-end μοντέλα 2700/2700Χ/2800X, και σε λίγους τα υπόλοιπα, όπως είχε γίνει και πέρσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, αλλά περιμένουμε 2300 και 2500ρηδες 4πύρηνους. Όχι τώρα όμως, πρώτα θα έρθουν οι μεγάλοι.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Το 5% που τον περνάει τώρα ο 8100 δεν είναι καθαρό αλλά το 5% που θα τον περνάει με oc είναι "θα κάνει σβούρες"? :D

Υποθέτεις ότι θα είναι 10% το κέρδος από ένα καλό oc... Αν ψάξεις πάντως oc στην gpu του 2200g θα δεις όμορφα πράγματα του στυλ +15-20% πάνω σε αρκετά παιχνίδια πιάνοντας τον 2400 στοκ στην gpu... Δεν λέω ότι θα έχει και τόσο μεγάλη διαφορά με ένα cpu oc αλλά εσύ πως βγάζεις συμπέρασμα για+10%; Τεσπά η ουσία είναι ότι είναι δίπλα στον 8100 σε cpu perf και πολύ μπροστά σε igpu perf με παρόμοιες (αν και λίγο υψηλότερες) καταναλώσεις σε load και καλύτερες σε idle... Γιατί να προτιμήσει κάποιος τον 8100; Για την απόδοση του με μια 1080ti; :-)

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψη μου φαίνονται τρελό vfm για γενική χρήση και παιχνίδια τύπου e-sports. Ιδιαίτερα τώρα που και οι τιμές των gpu είναι στα ύψη.

Για αντικαταστάτη του i5 4590 ποιον θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Υποθέτεις ότι θα είναι 10% το κέρδος από ένα καλό oc... Αν ψάξεις πάντως oc στην gpu του 2200g θα δεις όμορφα πράγματα του στυλ +15-20% πάνω σε αρκετά παιχνίδια πιάνοντας τον 2400 στοκ στην gpu... Δεν λέω ότι θα έχει και τόσο μεγάλη διαφορά με ένα cpu oc αλλά εσύ πως βγάζεις συμπέρασμα για+10%; Τεσπά η ουσία είναι ότι είναι δίπλα στον 8100 σε cpu perf και πολύ μπροστά σε igpu perf με παρόμοιες (αν και λίγο υψηλότερες) καταναλώσεις σε load και καλύτερες σε idle... Γιατί να προτιμήσει κάποιος τον 8100; Για την απόδοση του με μια 1080ti; :-)

3,5GHz +10% κάπου στο 3,9 βγαίνει. Υποθέτω και γραμμική αύξηση των επιδόσεων. Άντε να πούμε ότι θα πάει +15% με oc (κάπου στα 4GHz). Άρα θα είναι ~10% μπροστά. Και πάλι δύσκολα υπάρχει χώρος ώστε η διαφορά να πάει από "αδιάφορη" στο "κάνει σβούρες".

Όπως είπα υπάρχουν σενάρια όπου ο 8100 είναι αρκετά μπροστά. Το gaming με dgpu είναι ένα από αυτά αλλά θα ήθελα να δω κάποιο αξιόπιστο review σε πιο ισορροπημένο σύστημα. 

Να σου κάνω την ίδια ερώτηση? Αν δεν ενδιαφέρει κάποιον η igpu, γιατί να προτιμήσει τους 2200g/2400g?

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια λετε και θα παει καποιος να βαλει apu η τον 8100 με 1080ti για να φανουν οι διαφορες του 8100 εναντι του 2400g. Αντε να βαλουν μια 1050ti η βαρια 1060/580

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...