Προς το περιεχόμενο

AMD Raven Ridge APUs (ZEN APUs)


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, EddieObscurant είπε

δεν ήταν θέμα quick sync , είναι γενικά θεμα οταν το trancoding γινεται σε gpu. Και σε nvidia cuda και σε amd τα ίδια "χάλια" αποτελέσματα ειναι. Που δεν ειναι ακριβώς χάλια και μπορει αν τα βάλεις διπλα διπλα με κάποιο που έγινε σε cpu αυτος που δεν εχει εξοικίωση να μην ξέχωρίζει τη διαφορά

Αν παρεις πχ ενα bluray και το τελικο αρχειο  θες να χει μεγεθος 2-3gb, αν βάλεις καλά settings στο gpu transcoding , ό,τι και να βαλεις στο αντιστοιχο cpu η οπτική διαφορά θα ναι αμελητέα Αν το αυξήσεις όμως στα 8-9gb διαφορές υπάρχουν.

 

Είχε γίνει review όταν πρωτοκυκλοφόρησε το QC μεταξύ των τότε λύσεων AMD/INTEL/NVIDIA/ CPU .

Για αυτό το λέω.

Αν το βρω θα το ποστάρω.

 

At LG, a passive all-in-one machine based on a Ryzen 3 in a curved 38 "screen

https://smarthphonechoise.com/2018/02/at-lg-a-passive-all-in-one-machine-based-on-a-ryzen-3-in-a-curved-38-screen/

 

Αναφορά σε κείμενο

A Ryzen APU directly into a high-end screen? That's what LG seems to have done, which recently showed his partner a model with rather enticing characteristics. During our recent visit to AMD for the launch of the Ryzen V1000, we were able to see a curved LG screen, quite mysterious. Indeed, it had no reference, just could read that it was a 38-inch all-in-one.
It manages FreeSync technology, displays a WQHD + definition (3840 x 1660 pixels) in 21: 9 format. It can display up to two images side by side (Picture by Picture) and is advertised as fully passive.
Inside, a Ryzen 3,200 presented as a 12-watt APU of TDP. It would be different from the 2200G that we recently tested, but AMD did not want to give us any additional information on this point yet. The whole is accompanied by 8 GB of DDR4 and 128 GB of storage, without more details on the components used.
Connectivity side, we could distinguish several ports USB 3.x Type-A, as well as ports Type-C in addition to a network port and a jack. Everything was of course put forward for professional use, especially for monitoring stock prices. The graphics performance of the chip should indeed be limited by the reduced TDP.
No price has been confirmed for the moment, we will try to find out more in the coming days, hoping that LG will eventually formalize this product.

 

at-lg-a-passive-all-in-one-machine-based

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες μπήκα στην amd να δω πληροφορίες για το v1000 chip και έμεινα να κοιτάω τα ονόματα των επεξεργαστών της σειράς... Τι κάνουν μωρέ την παλεύουν;

80411-ryzen-embedded-v1000-family-models-chart-1260x720_1.jpg

Πέρα από τα ονόματα με αυτές τις apus ποιους επεξεργαστές της intel χτυπάνε; Τους apollo lake αποκλείεται καίνε τα διπλά... Τους core m; Λιγάκι δυσκολεύομαι να προσδιορίσω την θέση τους στην αγορά. Μόνο για τα aio; Για τα tv boxes-mini pcs;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Παίδες μπήκα στην amd να δω πληροφορίες για το v1000 chip και έμεινα να κοιτάω τα ονόματα των επεξεργαστών της σειράς... Τι κάνουν μωρέ την παλεύουν;

80411-ryzen-embedded-v1000-family-models-chart-1260x720_1.jpg

 

Είναι BGA και πάνε για NUC , all in one συστήματα κ.λ.π.

Δεν νομίζω να τα δούμε εμείς στην αγορά με αυτό το όνομα. ;)

 

Πάντως μπαίνει γερά με τα χαρακτηριστικά που βλέπω σε αυτή την αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Είναι BGA και πάνε για NUC , all in one συστήματα κ.λ.π.

Δεν νομίζω να τα δούμε εμείς στην αγορά με αυτό το όνομα. ;)

Πάντως μπαίνει γερά με τα χαρακτηριστικά που βλέπω σε αυτή την αγορά.

Γιατί το μπλέκουν τόσο και δεν βάζουν τις apus των laptop; Τι γίνεται πάλι θα θέλουμε εγχειρίδιο για να διαλέξουμε μηχάνημα με συγκεκριμένο επεξεργαστή; Η intel σε αυτό το κομμάτι νομίζω είναι σχετικά πιο "καθαρή"... Βάζει τους u επεξεργαστές και σε nuc και mini pcs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Γιατί το μπλέκουν τόσο και δεν βάζουν τις apus των laptop; Τι γίνεται πάλι θα θέλουμε εγχειρίδιο για να διαλέξουμε μηχάνημα με συγκεκριμένο επεξεργαστή; Η intel σε αυτό το κομμάτι νομίζω είναι σχετικά πιο "καθαρή"... Βάζει τους u επεξεργαστές και σε nuc και mini pcs...

Είναι BGA μάλλον για αυτό και η άλλη ονομασία. 

Το Β αυτό δηλώνει στο τέλος και για άλλη αγορά.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Γιατί το μπλέκουν τόσο και δεν βάζουν τις apus των laptop; Τι γίνεται πάλι θα θέλουμε εγχειρίδιο για να διαλέξουμε μηχάνημα με συγκεκριμένο επεξεργαστή; Η intel σε αυτό το κομμάτι νομίζω είναι σχετικά πιο "καθαρή"... Βάζει τους u επεξεργαστές και σε nuc και mini pcs...

αυτοι θα πάνε κυρίως για καζίνο , κλπ, δεν προκειται να τους δεις στο skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Γιατί το μπλέκουν τόσο και δεν βάζουν τις apus των laptop; Τι γίνεται πάλι θα θέλουμε εγχειρίδιο για να διαλέξουμε μηχάνημα με συγκεκριμένο επεξεργαστή; Η intel σε αυτό το κομμάτι νομίζω είναι σχετικά πιο "καθαρή"... Βάζει τους u επεξεργαστές και σε nuc και mini pcs...

αλλη αγορα. συστηματα check-in, μηχανηματα τραπεζικων συναλλαγων κλπ. εχει αρκετες πληροφοριες στο site της amd.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, adtakhs είπε

Aπό πλευράς ποιότητας το quick sync ήταν μαύρα χάλια παλαιότερα.

Τώρα πως είναι ?

Επίσης πέρα από χρόνους, θα πρέπει να δεις και την ποιότητα που παράγει η κάθε λύση για να δεις εν τέλη για το ίδιο αποτέλεσμα τι γίνεται.

Κοιταξε εγω τουλαχιστον κατεβαζω παντα το μεγαλυτερο 1080 αρχειο της ταινιας ας ειναι και 25 GB :P
Προφανως ομως, επειδη αυτο δεν βολευει σε αρχειοθετηση, το (επανα)κωδικοποιω με bitrate συνηθως
2900 στο video (και για audio βλεπω αναλογως αρχικη μορφη). Αποτελεσμα: να βγαινει ετσι ενα αρχειο ~
2 GB. Αυτο λοιπον με 2-pass Quick Sync απαιτει [το πολυ] 2 ωρες, οπου και ο επεξεργαστης "κοιμαται" :D

Αν δοκιμασω, να μην ξεπερασω τις 2 ωρες, σε x264 (οχι x265, ακομη πιο αργο), θα πρεπει κατεβασω και
τοσο πολυ τα settings οπου το τελικο αποτελεσμα, οχι απλως δεν θα ειναι καλυτερο, μα παιζει να ειναι +
χειροτερο ακομη...Και βεβαια 100% cpu utilization και i7 να εχεις ακομη τα παιρνει ολα τα ξεζουμιζει :X

Δυστυχως, μεχρι τωρα -οπως δειχνουν και τα παραπανω ^^ benchmarks-, ακομη κι ενας A10-7870K, μενει
πισω σε gpu encoding -παρα τα + 8 cores που μας διαφημιζε η Amd! Μαλιστα, ακομη & απο 'μικρους' Intel...


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Κοιταξε εγω τουλαχιστον κατεβαζω παντα το μεγαλυτερο 1080 αρχειο της ταινιας ας ειναι και 25 GB :P
Προφανως ομως, επειδη αυτο δεν βολευει σε αρχειοθετηση, το (επανα)κωδικοποιω με bitrate συνηθως
2900 στο video (και για audio βλεπω αναλογως αρχικη μορφη). Αποτελεσμα: να βγαινει ετσι ενα αρχειο ~
2 GB. Αυτο λοιπον με 2-pass Quick Sync απαιτει [το πολυ] 2 ωρες, οπου και ο επεξεργαστης "κοιμαται" :D

Αν δοκιμασω, να μην ξεπερασω τις 2 ωρες, σε x264 (οχι x265, ακομη πιο αργο), θα πρεπει κατεβασω και
τοσο πολυ τα settings οπου το τελικο αποτελεσμα, οχι απλως δεν θα ειναι καλυτερο, μα παιζει να ειναι +
χειροτερο ακομη...Και βεβαια 100% cpu utilization και i7 να εχεις ακομη τα παιρνει ολα τα ξεζουμιζει :X

Δυστυχως, μεχρι τωρα -οπως δειχνουν και τα παραπανω ^^ benchmarks-, ακομη κι ενας A10-7870K, μενει
πισω σε gpu encoding -παρα τα + 8 cores που μας διαφημιζε η Amd! Μαλιστα, ακομη & απο 'μικρους' Intel...


 

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_a10_6800k_review_apu,14.html

παλιοτερα με τον a10-6800k γινοταν αρκετα γρηγορα. ισως εχει σταματησει η υποστηριξει των codecs, δε ξερω τι παιζει ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, james rod είπε

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_a10_6800k_review_apu,14.html

παλιοτερα με τον a10-6800k γινοταν αρκετα γρηγορα. ισως εχει σταματησει η υποστηριξει των codecs, δε ξερω τι παιζει ακριβως.

Θα το εγραφα και αυτο, (ειμαι σχεδον σιγουρος οτι) μετα η Amd, πεταξε χαρταετο..! :P
Γιατι δεν πολυεχει λογικη οπως εγινε: η μεταγενεστερη της vga [= ενσωματωμενη R7]
να πηγαινει χειροτερα, ειδικα και μονο, σε αυτο [γιατι σε gaming (..) ηταν πιο πισω ] :blink:

Τελος παντων δεν εχουν ιδιαιτερα πολυ σημασια, περα απο το οτι προκυπτει η κλασικη προειδοποιηση:
Buyers Beware: οτι υπαρχει δυνατον / σας δινεται 'με το καλημερα' εχει καλως, αν θα φροντιστον μετα..?
Μπορει και ναι, μπορει κι οχι! Ευτυχως αυτες φαινεται να 'χουν εξαρχης 1/2 χρονου κερδος encoding :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Θα το εγραφα και αυτο, (ειμαι σχεδον σιγουρος οτι) μετα η Amd, πεταξε χαρταετο..! :P
Γιατι δεν πολυεχει λογικη οπως εγινε: η μεταγενεστερη της vga [= ενσωματωμενη R7]
να πηγαινει χειροτερα, ειδικα και μονο, σε αυτο [γιατι σε gaming (..) ηταν πιο πισω ] :blink:

Τελος παντων δεν εχουν ιδιαιτερα πολυ σημασια, περα απο το οτι προκυπτει η κλασικη προειδοποιηση:
Buyers Beware: οτι υπαρχει δυνατον / σας δινεται 'με το καλημερα' εχει καλως, αν θα φροντιστον μετα..?
Μπορει και ναι, μπορει κι οχι! Ευτυχως αυτες φαινεται να 'χουν εξαρχης 1/2 χρονου κερδος encoding :devil:

κοιτα και με τα ρεβιου δε βγαζεις ακρη. λεει ο ενας οτι κανει το ταδε αρχειο αλλα δε γραφει και τι ποιοτητα εχει. το κανει με 2 pass, το κανει με quantizer και ποσο το οριζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ας ξεκινησουμε με το -1/2 χρονος και αν δωσουν μετα
κατι παραπανω απο αυτο εχει καλως κι αν οχι δεν πειραζει!
:D
(α και να περαμενει σταθερο: και με διαφορετικους drivers)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Κοιταξε εγω τουλαχιστον κατεβαζω παντα το μεγαλυτερο 1080 αρχειο της ταινιας ας ειναι και 25 GB :P
Προφανως ομως, επειδη αυτο δεν βολευει σε αρχειοθετηση, το (επανα)κωδικοποιω με bitrate συνηθως
2900 στο video (και για audio βλεπω αναλογως αρχικη μορφη). Αποτελεσμα: να βγαινει ετσι ενα αρχειο ~
2 GB. Αυτο λοιπον με 2-pass Quick Sync απαιτει [το πολυ] 2 ωρες, οπου και ο επεξεργαστης "κοιμαται" :D

Αν δοκιμασω, να μην ξεπερασω τις 2 ωρες, σε x264 (οχι x265, ακομη πιο αργο), θα πρεπει κατεβασω και
τοσο πολυ τα settings οπου το τελικο αποτελεσμα, οχι απλως δεν θα ειναι καλυτερο, μα παιζει να ειναι +
χειροτερο ακομη...Και βεβαια 100% cpu utilization και i7 να εχεις ακομη τα παιρνει ολα τα ξεζουμιζει :X

Δυστυχως, μεχρι τωρα -οπως δειχνουν και τα παραπανω ^^ benchmarks-, ακομη κι ενας A10-7870K, μενει
πισω σε gpu encoding -παρα τα + 8 cores που μας διαφημιζε η Amd! Μαλιστα, ακομη & απο 'μικρους' Intel...


 

Λυπαμαι αλλα κανεις σοβαρος δεν χρησιμοποιει QS για να κανει reencode της ταινιες του, ακομη και στο very fast/fastest preset το x264 το ξεπερναει σε ποιοτητα και ειναι αρκετα γρηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι καταρχην, μια 'δηλωση-εκτιμηση', μα δεν μπορω να τη παρω [ιδιαιτερα] σοβαρα,
οχι τουλαχιστον οταν εχω συγκρινει αποτελεσματα εκατονταδες φορες (διχως υπερβολη)
:shifty:
Δευτερογενως, εχω ακουσει εκτιμησεις που επιβεβαιωνουν τη δικη μου, αλλα δεν ειναι θεμα:
επαναλαμβανω: για 'κεινα που εχω δει o ιδιος, η δικη μου εκτιμηση πρωτιστως με ενδιαφερει
:D
Ισως ενας <πιουριστας>(!), να μπορουσε να μας αποδειξει οτι 'ειναι τα ιδια'. Και παλι ομως, το
κοστος χρονου αποκλειστικης απασχολησης της cpu δε θα μου το δικαιολογησει (προσωπικα)

Για να ειμαι παντως απολυτα δικαιος, εχει να κανει & με τους επεξεργαστες. Aν πχ βαλουμε
εναν 1700 φουλαριστο: θα υπηρχε ετσι παραπανω raw power => μεγαλυτερα settings, απλως
δεν (μου) ειναι τοσο "βολικο"(?) να φτασω τοσο + επανω, σε σκεψεις για δημιουργια mini pc!
:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mgmanager.gr/socket-am4/67563-gigabyte-ab350m-ds3h-socket-am4-micro-atx-4xddr4-4xsata3-m2-hdmi-dvi-d-usb31-ga-ab350m-ds3h.html

Η συγκεκριμενη μητρική δέχεται τον 2200g χωρίς bios update??

Δεν θα εχω καποιο θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...