Προς το περιεχόμενο

AMD Raven Ridge APUs (ZEN APUs)


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ακουγεται ασχημο αυτο . Βεβαια δε θα ειχε και καποιο χαρακτηριστικο του στυλ rev 1.x ?

Να σε ρωτησω και κατι μιας και εστησες Ryzen APU + asrock ab350m , ειχες κανα θεμα με πρασινη οθονη ή γενικα κολληματα ;

Ρωταω γιατι σε γνωστο group στο FB αναφερθηκε αυτο το θεμα απο πολλους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, redykt είπε

Δεν ακουγεται ασχημο αυτο . Βεβαια δε θα ειχε και καποιο χαρακτηριστικο του στυλ rev 1.x ?

Να σε ρωτησω και κατι μιας και εστησες Ryzen APU + asrock ab350m , ειχες κανα θεμα με πρασινη οθονη ή γενικα κολληματα ;

Ρωταω γιατι σε γνωστο group στο FB αναφερθηκε αυτο το θεμα απο πολλους .

Δεν ξερω αλλα ειναι περιεργο να εχει αυτοκολλητο που λεει 2000 ready και να μην μπορεις να τον κουπωσεις χωρις bios update.

Oχι τπτ απολυτως ολα δουλευουν ρολοι και το pc ειναι σχεδον 24ωρες ανοιχτο καθε μερα σε καφετερια. Βεβαια δεν περασα το τελευταιο bios περασα το προτελευταιο ,το 4.30 αν θυμαμαι καλα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Oχι τπτ απολυτως ολα δουλευουν ρολοι και το pc ειναι σχεδον 24ωρες ανοιχτο καθε μερα σε καφετερια. Βεβαια δεν περασα το τελευταιο bios περασα το προτελευταιο ,το 4.30 αν θυμαμαι καλα.

 

Με ποια μητρική είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν όλα κομπλέ με το boot kit της AMD. 

Να θυμίσω πως για μητρική έχω την B350M Gaming Pro της MSI και επεξεργαστή (APU) τον 5 2400G. Ασφαλώς κι όταν τον κούμπωσα δεν μπουτάριζε το σύστημα οπότε έκανα αίτηση στην AMD να μου αποστείλει το boot kit (που στην ουσία πρόκειται για έναν AM4 επεξεργαστή, δεν θυμάμαι ποιον ούτε μπορώ να δω αφού τον έχω πακετάρει ήδη για να τον στείλω πίσω) για να μπορέσω να προχωρήσω στο bios update της μητρικής που απαιτούνταν.

Η διαδικασία ήταν απλή, συμπλήρωσα μια φόρμα με τις οδηγίες που δίνονται σε αυτό το λινκ ΕΔΩ και στη συνέχεια η AMD απατώντας μέσα σε μια ημέρα μου ζήτησε να της αποστείλω 3 πράγματα, 

    το ένα αφορούσε μια φωτογραφία που έπρεπε να βγάλω το κουτί του επεξεργαστή όπου θα φαίνεται ο σειριακός αριθμός και το μοντέλο της APU

    το άλλο αφορούσε μια φωτογραφία που έπρεπε να βγάλω την απόδειξη αγοράς της APU

    και το τρίτο, και αφού πρώτα έπρεπε να επικοινωνήσω με την MSI, να τους στείλω την απαντητική από την MSI όπου η MSI θα μου επιβεβαίωνε πως    όντως η μητρική μου χρήζει ενός bios update για να μπορέσει να λειτουργήσει τον παραπάνω επεξεργαστή.

Αφού τους έστειλα τα 3 αυτά στοιχεία η απάντηση της AMD ήρθε την επόμενη εργάσιμη και το boot kit το παρέλαβα ακριβώς μετά από 3 μέρες, που έστειλα τα προαπαιτούμενα, με DHL από Ολλανδία.

Καμία χρέωση κατά την παραλαβή όπως επίσης και στην αποστολή που θα πραγματοποιήσω αύριο για να επιστρέψω το boot kit.

 

Αυτά για όσους αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα.

Επεξ/σία από stefstefan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον οι καινούργιες παραλαβές καταστημάτων έρχονται με updated bios, ίδιο revision με πριν, με sticker για να ξέρει ο αγοραστής κατά την αγορά αν χρειαστεί παλαιότερο επεξεργαστή για bios update ή αν είναι έτοιμο να δεχτεί AMD 2000 series. Επομένως μπορείτε απλά να ελέγχεται αν έχει το σχετικό αυτοκόλλητο κατά την αγορά. 

Το είδα / ελενξα σε μια gigabyte που στήθηκε προ 3 ημερών, χωρίς να χρειαστεί παλαιότερο cpu

Επεξ/σία από kogos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kogos είπε

Πλέον οι καινούργιες παραλαβές καταστημάτων έρχονται με updated bios, ίδιο revision με πριν, με sticker για να ξέρει ο αγοραστής κατά την αγορά αν χρειαστεί παλαιότερο επεξεργαστή για bios update ή αν είναι έτοιμο να δεχτεί AMD 2000 series. Επομένως μπορείτε απλά να ελέγχεται αν έχει το σχετικό αυτοκόλλητο κατά την αγορά. 

Το είδα / ελενξα σε μια gigabyte που στήθηκε προ 3 ημερών, χωρίς να χρειαστεί παλαιότερο cpu

Δεν μπορείς να ξέρεις όμως αν αυτό που αγοράζεις είναι παλιό ή καινούργιο. Άρα πρέπει να ρωτάς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχει πάνω αυτοκόλλητο είναι updated από τον κατασκευαστή.  Επομένως η ένδειξη αν είναι updated ή όχι το mobo που έχει μέσα είναι το sticker

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kogos είπε

Αν έχει πάνω αυτοκόλλητο είναι updated από την κατασκευαστεί. Επομένως η ένδειξη αν είναι updated ή όχι το mono που έχει μέσα είναι το sticker

Nαι αλλα αν κανεις παραγγελια online  δεβ ξερεις αν εχει αυτοκολλητο αυτο μαλλον εννοει ο φιλος απο πανω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ την "πάτησα" γιατί πήγαινα στην αρχή για τον 5 1600 και αφού αγόρασα πρώτα την μητρική κάρτα στη συνέχεια άλλαξαν τα πλάνα μου και προχώρησα στην αγορά του 2400G. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 25/3/2018 στις 12:14 ΜΜ, kogos είπε

Πλέον οι καινούργιες παραλαβές καταστημάτων έρχονται με updated bios, ίδιο revision με πριν, με sticker για να ξέρει ο αγοραστής κατά την αγορά αν χρειαστεί παλαιότερο επεξεργαστή για bios update ή αν είναι έτοιμο να δεχτεί AMD 2000 series. Επομένως μπορείτε απλά να ελέγχεται αν έχει το σχετικό αυτοκόλλητο κατά την αγορά. 

Το είδα / ελενξα σε μια gigabyte που στήθηκε προ 3 ημερών, χωρίς να χρειαστεί παλαιότερο cpu

Ποια gigabyte ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ab350 gaming 3. Αγοράστηκε με παραγγελία από τοπικό μαγαζάκι γιατί βόλευε λόγο απόστασης. Αυτός από το μαγαζί μου είπε για τα stickers

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ειμαι ετοιμος για αγορα του 2200g για την B350  gaming 3 (εγινε update απο το καταστ αγορας) αλλα γνωστος του αδερφου μου εχει φρεζαρισματα με τον 2200g μητρικη gigabyte gaming 1 κ εχει γηνει bios update κ με εβαλε σε σκεψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/23/2018 στις 8:12 ΜΜ, stefstefan είπε

Να θυμίσω πως για μητρική έχω την B350M Gaming Pro της MSI και επεξεργαστή (APU) τον 5 2400G.

 

Απο Overclocking πως τα πάει η B350M Gaming Pro ; Πρέπει να 'ναι η μοναδική MSI 3+2 phase VRM σε ΑΜ4, σχεδόν όλες των 60-120€ έχουν το κλασσικό 4+2.

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...