Προς το περιεχόμενο

AMD Raven Ridge APUs (ZEN APUs)


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, radiohead είπε

Το 4.3 εβαλες;

οχι αλλα δε νομιζω να εχει νοημα.

Μηπως φταιει που εχω κατεβασει τις στροφες του ανεμιστηρα στις 580 για να μην κανει θορυβο ?

Παντως εχω απογοητευτει με την αποδοση του 2400g μου φαινετε ποιο αργος απο την llano apu που ειχα απο το 2010 περιπου.

 

Επσιης πριν απο λιγο πεταξε μια πρασινη οθονη και κολλησανε ολα... εκανα reboot ειναι η 3η φορα που το κανει αυτο

και το εχουνε και αλλοι χρηστες της APU.

https://community.amd.com/thread/226150

Επεξ/σία από j2k
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, j2k είπε

Παντως εχω απογοητευτει με την αποδοση του 2400g μου φαινετε ποιο αργος απο την llano apu που ειχα απο το 2010 περιπου.
 

Αυτό δεν ισχύει με την καμία:D. Μιλάς για respined athlon ΙΙ στα 32nm με κομμένη/underclocked 5570. Είχα φτιάξει σύστημα με τον 3850k και έχει τραγικές διαφορές από τα νέα chip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι οκ αλλα εμενα στην αισθηση στο browsing με ff δε μου φαινετε ποιο γρηγορος.

Την μνημη δεν μπορει να την τρεξει στα 3200mhz πρασινες οθονες πεταει(εκανα memtest και ειναι ολα οκ)

το παλιο συστημα εκανα να το κανω reboot 6μηνες χωρις κανενα κολλημα.

Ας πουμε παω να κουνησω τον δεικτη του ποντικιου και lagarei με το cpu usage να ειναι στο 2-3%.

Ειναι σιγουρο οτι δεν παει κατι καλα.

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, j2k είπε

ναι οκ αλλα εμενα στην αισθηση στο browsing με ff δε μου φαινετε ποιο γρηγορος.

Την μνημη δεν μπορει να την τρεξει στα 3200mhz πρασινες οθονες πεταει(εκανα memtest και ειναι ολα οκ)

το παλιο συστημα εκανα να το κανω reboot 6μηνες χωρις κανενα κολλημα.

Ας πουμε παω να κουνησω τον δεικτη του ποντικιου και lagarei με το cpu usage να ειναι στο 2-3%.

Ειναι σιγουρο οτι δεν παει κατι καλα.

 

Για εμένα κάτι δεν πάει καλά με το σύστημά σου. Κάποια ευπάθεια είτε σε μητρική είτε σε ρυθμίσεις πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, j2k said:

οχι αλλα δε νομιζω να εχει νοημα.

Μηπως φταιει που εχω κατεβασει τις στροφες του ανεμιστηρα στις 580 για να μην κανει θορυβο ?

Παντως εχω απογοητευτει με την αποδοση του 2400g μου φαινετε ποιο αργος απο την llano apu που ειχα απο το 2010 περιπου.

Επσιης πριν απο λιγο πεταξε μια πρασινη οθονη και κολλησανε ολα... εκανα reboot ειναι η 3η φορα που το κανει αυτο

και το εχουνε και αλλοι χρηστες της APU.

https://community.amd.com/thread/226150

 

54 minutes ago, ilos said:

Αυτό δεν ισχύει με την καμία:D. Μιλάς για respined athlon ΙΙ στα 32nm με κομμένη/underclocked 5570. Είχα φτιάξει σύστημα με τον 3850k και έχει τραγικές διαφορές από τα νέα chip.

εχω τον A8 3850 με τη στοκ ψυκτρουλα του. αν παω σε 2200g η διαφορες που θα δω σε casual χρηση θα ειναι αισθητες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, redykt είπε

εχω τον A8 3850 με τη στοκ ψυκτρουλα του. αν παω σε 2200g η διαφορες που θα δω σε casual χρηση θα ειναι αισθητες; 

Ναι θα έχεις διαφορές, εξατράται τι θεωρείς casual χρήση.

 

Τώρα είμαι σε έναν ATHLON II X4 640 μπροστά με ubuntu, ίδιος πυρήνας περίπου με του δικού σου . Δεν μπορώ να πω πως δεν την παλεύει σε casual χρήση για να θέλει αλλαγή.

Το καλό είναι πως η πλατφόρμα που έχεις έχει και SATA III και USB 3.0 (αν δεν είναι το Α55 chip) οπότε .... μια χαρά κρατά και από πρότυπα και από ισχύ.

Μνήμη του έχεις επάνω αρκετή? Αυτό που έχω μπροστά μου, στερείται μνήμης.

SSD έχεις?

 

 

Στιγμιότυπο από 2018-05-02 18-29-35.png

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Για εμένα κάτι δεν πάει καλά με το σύστημά σου. Κάποια ευπάθεια είτε σε μητρική είτε σε ρυθμίσεις πιστεύω.

κοιτα τις πρασινες οθονες τις εχουνε και αλλοι με αλλη μητρικη απο τη δικια μου αρα ειναι προβλημα του 2400g

To lagarisma δεν ξερω που οφειλετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, j2k είπε

κοιτα τις πρασινες οθονες τις εχουνε και αλλοι με αλλη μητρικη απο τη δικια μου αρα ειναι προβλημα του 2400g

To lagarisma δεν ξερω που οφειλετε

Αναφορά σε κείμενο

Do a fresh install of windows 10 unfortunately & bug with 10 that does it with the newer drivers. Best suggestion is do a fresh install of 10 & manually update your drivers as you go to fix the drivers & issues. Usually the only way you can go about it as 10 will load up incorrect drivers usually older 1s first corrupting the new 1s. I know a case a 6 people doing fresh installs to fix this issue. Another thing is do the latest bios update & dont adjust your ram frequencys till you build runs stable.

 

Δες και αυτό εδώ.

 

https://www.hwbox.gr/news/cpu-apu/41564-agesa-ryzen-vega.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινουργια εγκατασταση εχω κανει αλλα drivers δεν εβαλα με το χερι κατεβασανε τα win10 απο το net τους drivers και τους βαλανε.

Capture1.PNG

Capture2.PNG

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, adtakhs said:

Ναι θα έχεις διαφορές, εξατράται τι θεωρείς casual χρήση.

Τώρα είμαι σε έναν ATHLON II X4 640 μπροστά με ubuntu, ίδιος πυρήνας περίπου με του δικού σου . Δεν μπορώ να πω πως δεν την παλεύει σε casual χρήση για να θέλει αλλαγή.

Το καλό είναι πως η πλατφόρμα που έχεις έχει και SATA III και USB 3.0 (αν δεν είναι το Α55 chip) οπότε .... μια χαρά κρατά και από πρότυπα και από ισχύ.

Μνήμη του έχεις επάνω αρκετή? Αυτό που έχω μπροστά μου, στερείται μνήμης.

SSD έχεις?

Στιγμιότυπο από 2018-05-02 18-29-35.png

Εχω μολις 4GB DDR3... και μαλιστα το μηχανημα δουλευει χωρις SSD.

Ναι, το chipset ειναι το A75F και η μητρικη εχει τα καλουδια USB3.0 και SATA 3 .

Χρηση του στυλ : 5-6 tabs στο Chrome [ναι θελει RAM i know] , 3-4 pdfs ανοιχτα, antivirus, discord , κανα VM με κανα λινουξ ντιστρο , καποιος IDE με καποιο project της σχολης.

Tωρα που το καλοβλεπω δεν το λες και casual χρηση :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρήγγειλα 2200G και AB350M Pro4 για δεύτερο (έχω και Athlon 950 στο πατρικό μου να κάνω bios update αν χρειαστεί).
Θα πάει με απλό sata SSD, 2x2TB HDDs, φυσικά όχι εξωτερική GPU, καθώς και το wraith cooler (το κανονικό, όχι το stealth).

Θα αντικαταστήσει το NUC της υπογραφής, από το οποίο είμαι ευχαριστημένος αλλά δεν έπιασε τόπο για τον σκοπό που αγοράστηκε (δεν το μεταφέρω, πάλι σε 1 μέρος κάθεται μόνο), άρα θα μπει αγγελία με τον 500ρη m.2 sata SSD και τις 2x4 DDR4 sodimm.

Είμαι περίεργος τι ψάρια θα πιάσει ακριβώς! Ραμ έχω 2 dimmάκια 4GB 2400, νομίζω ότι για απλή χρήση δεν έχει νόημα να κυνηγήσω 3000+, σωστά;

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, redykt είπε

Εχω μολις 4GB DDR3... και μαλιστα το μηχανημα δουλευει χωρις SSD.

Ναι, το chipset ειναι το A75F και η μητρικη εχει τα καλουδια USB3.0 και SATA 3 .

Χρηση του στυλ : 5-6 tabs στο Chrome [ναι θελει RAM i know] , 3-4 pdfs ανοιχτα, antivirus, discord , κανα VM με κανα λινουξ ντιστρο , καποιος IDE με καποιο project της σχολης.

Tωρα που το καλοβλεπω δεν το λες και casual χρηση :)

Βάλε ram και ssd και είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...