Προς το περιεχόμενο

AMD Raven Ridge APUs (ZEN APUs)


Bermudakias33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, christopher0016 είπε

 σε ryzen 3 εχω την gigabyte ax370m ds3h  σε 10αρια  χωρις προβληματα με μπλε οθονες κτλπ

ram να κανεις dual chanel  αποδιδει πολυ καλυτερα    4+4gb  η 8+8    με υψηλα mhz στης μνημες 3000 +

παιζεις ανετα συνχρονα games με καλα fps  σε low medium  setup

Για 4+4 πάω σίγουρα. Θα ψάξω και το qvl της μητρικής να δω τι επιλογές έχω, αν και ο radiohead μου τα έδωσε στο πιάτο :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

See sig. Παίζει τα πάντα medium-low 1200p.

Πολύ καλές συμβουλές και προτάσεις όσες αναφέρθηκαν.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2018 στις 10:36 ΜΜ, Aten-Ra είπε

Lenovo Ideapad 13.3" με Ryzen 2700U

Για αρχή ένα CB15, αν έχω χρόνο θα κάνω κανονικό review το Laptop.

HWiNFO.PNG

CPUz.PNG

GPUz.PNG

CB15 - 2.jpg

 

Δυστυχώς επέστρεψα το laptop πίσω και δεν θα κάνω το review.

Παρόλο που η ποιότητα κατασκευής ήταν πόλη καλή, ο επεξεργαστής όταν έφτανε σε Τhermal Throttling στους 70 βαθμούς, έριχνε την συχνότητα στα 1.6GHz αλλά δεν ξανά-ανέβαινε. Έτσι οι επιδόσεις μετά από λίγο έπεφταν σε επίπεδα διπύρηνου.

Επίσης λόγο του single Channel RAM οι επιδόσεις της iGPU μαζί με το πρόβλημα του επεξεργαστή το έφερναν στα επίπεδα της Intel HD620.  Πραγματικά είναι κρίμα γιατί ο Ryzen 2700G είναι ότι καλύτερο στην κατηγορία του και το συγκεκριμένο Laptop θα μπορούσε να είναι κορυφαία επιλογή αν η Lenovo μπορέσει να αντιμετωπίσει αυτά τα δυο προβλήματα.

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δυστυχώς επέστρεψα το laptop πίσω και δεν θα κάνω το review.

Παρόλο που η ποιότητα κατασκευής ήταν πόλη καλή, ο επεξεργαστής όταν έφτανε σε Τhermal Throttling στους 70 βαθμούς, έριχνε την συχνότητα στα 1.6GHz αλλά δεν ξανά-ανέβαινε. Έτσι οι επιδόσεις μετά από λίγο έπεφταν σε επίπεδα διπύρηνου.

Επίσης λόγο του single Channel RAM οι επιδόσεις της iGPU μαζί με το πρόβλημα του επεξεργαστή το έφερναν στα επίπεδα της Intel HD620.  Πραγματικά είναι κρίμα γιατί ο Ryzen 2700G είναι ότι καλύτερο στην κατηγορία του και το συγκεκριμένο Laptop θα μπορούσε να είναι κορυφαία επιλογή αν η Lenovo μπορέσει να αντιμετωπίσει αυτά τα δυο προβλήματα.

 

 

Τι λες φίλος.

Τόσο σκ@τά τα έκανε η lenovo?

Και την είχα για καλή εταιρία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έκανε πατάτα σε ένα laptop δεν την κάνει κακή εταιρία, εγώ πάλι θα έλεγα ότι ίσως δεν έχει την εμπειρία ακόμη για το πως θα ψύξει ικανοποιητικά τους νέους ryzen U...ακόμη δεν υπάρχουν στην αγορά πολλά laptops με αυτούς τους επεξεργαστές...ας δώσουμε λίγο χρόνο...παρόλα αυτά δεν παύει να είναι άκυρη κίνηση να έχει βγάλει ένα τέτοιο laptop χωρίς να δει το θέμα με το throttling εκτενώς. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και ένα lenovo με τον r5 (δεν είμαι σίγουρος) στο newsletter του eshop...ίσως εκείνο να είναι καλύτερη περίπτωση από πλευράς θερμοκρασιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Το ότι έκανε πατάτα σε ένα laptop δεν την κάνει κακή εταιρία, εγώ πάλι θα έλεγα ότι ίσως δεν έχει την εμπειρία ακόμη για το πως θα ψύξει ικανοποιητικά τους νέους ryzen U...ακόμη δεν υπάρχουν στην αγορά πολλά laptops με αυτούς τους επεξεργαστές...ας δώσουμε λίγο χρόνο...παρόλα αυτά δεν παύει να είναι άκυρη κίνηση να έχει βγάλει ένα τέτοιο laptop χωρίς να δει το θέμα με το throttling εκτενώς. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και ένα lenovo με τον r5 (δεν είμαι σίγουρος) στο newsletter του eshop...ίσως εκείνο να είναι καλύτερη περίπτωση από πλευράς θερμοκρασιών.

 

Δεν νομίζω να είναι μόνο θέμα με τις θερμοκρασίες, ακόμα και όταν έπεφτε στους 60 βαθμούς ο επεξεργαστής μετά το Thermal Throttling,  συνέχιζε να δουλεύει στα 1.6GHz. Έπρεπε να τερματίσεις την εφαρμογή που έτρεχες εκείνη την στιγμή για να επανέλθει ξανά στα σωστά ρολόγια ο επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Πραγματικά είναι κρίμα γιατί ο Ryzen 2700G είναι ότι καλύτερο στην κατηγορία του και το συγκεκριμένο Laptop θα μπορούσε να είναι κορυφαία επιλογή αν η Lenovo μπορέσει να αντιμετωπίσει αυτά τα δυο προβλήματα.  

Δε φαίνεται να θέλει να τα αντιμετωπίσει. Τα ίδια προβλήματα είχε και πριν 3 μήνες.

Imo τουλάχιστον για το θέμα του throttling έπρεπε να έχει επέμβει η AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Δε φαίνεται να θέλει να τα αντιμετωπίσει. Τα ίδια προβλήματα είχε και πριν 3 μήνες.

Imo τουλάχιστον για το θέμα του throttling έπρεπε να έχει επέμβει η AMD.

 

 

Κρίμα γιατί χρειάζομαι 13" Laptop και μετά από αυτό αναγκάστηκα και πήρα Core i5 8250U με μια προπολεμική Radeon R530 (28nm) που με 64bit GDDR5 είναι πιο αργή από τον Ryzen 2700U με dual channel DDR-4 2400. 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...