Προς το περιεχόμενο

Gps Θαλασσης - Ερασιτεχνικο Ψαρεμα


iCyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην ομαδα. 

 

Ψαχνομαι για ενα gps για τελειως ερασιτεχνικη χρηση , για να αποθηκευω σημεια - ψαροτοπους . 

 

Εχετε κατι να προτεινετε? 

 

Δεν γνωριζω σε τι ποσα κυμαινονται περιπου οι τιμες.

 

Δεν θελω κατι ακριβο.

 

Αναμενω τα φωτα σας , ευχαριστω εκ των προτερων :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gps αυτόνομα φτηνά, δε θα βρεις (κάτω από 100 ευρώ δηλαδή). Υπάρχουν κάποια άλλα φτηνότερα "gps" (επιτηδες με εισαγωγικά) χωρίς οθόνη που απλά καταγράφουν τη διαδρομή, αλλά ούτε και εκείνα θα σε βολέψουν.

Αν το θες καθαρά για περιστασιακή χρήση μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου αν είναι android και έχει ενσωματωμένο gps. Υπάρχουν προγράμματα που κάνουν αυτήν ακριβώς τη δουλειά, καταγράφουν διαδρομή, προσθέτεις σημεία, δέχονται ναυτικούς χάρτες κλπ.

Αν διαθέτεις τέτοιο κινητό αλλά φοβάσαι να το πάρεις στη βάρκα μη βραχεί, μια πολύ εύκολη λύση είναι να προμηθευτείς ένα μικρό θερμοκολλητικό χειρός και να το 'σφραγίζεις' μέσα σε σακούλα όποτε πηγαίνεις για ψάρεμα. Αν μάλιστα αφήσεις και λίγο αέρα μέσα -τόσο ώστε να μην ενοχλεί το χειρισμό της συσκευής-, εκτός από αδιάβροχο, το κάνεις και αβύθιστο σε περίπτωση που πέσει στη θάλασσα. Υπάρχουν βέβαια στο εμπόριο και ειδικές θήκες για αυτή τη δουλειά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω iPhone δυστυχως , ξερεις αν υπαρχει καποιο καλο προγραμματακι για ios και ας ειναι και επι πληρωμη? 

 

Γενικα αν δεν σας ειναι κοπος θα μπορουσατε να μου παραθεσετε καποια λινκ με τα "οικονονικα" gps ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα garmin, που είναι φτηνά, γιατί αλλιως πας σε 500, 1000 € και όσα πιο πάνω μπορείς να φανταστεις

 

http://www.meimaris.com/ProductsByCategory.asp?intSubID=139

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σοβαρά gps έχουν οθόνη σχετικά μεγάλη στην οποία δείχνουν το βάθος, τη θερμοκρασία επιφανείας το βυθό, τα ψάρια και πολλά άλλα.

Φυσικά, μπορείς να καταχωρίσεις στίγμα κλπ

Στα φτηνά δεν μπορείς να έχεις πολλά στοιχεία για το ψάρεμα παρά μόνο τα βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βυθομετρο που εχω δειχνει , ψαρια , βαθος κλπ.

 

Εκτος και αν αξιζει να το δωσω και να παρω ενα αλλο με gps.

 

Αυτο εχω τωρα.

 

http://www.skroutz.gr/s/8009226/Humminbird-PiranhaMAX-150.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις ένα φορητό gps και να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.. Όπως σου είπα τα πιο φτηνά έχουν γύρω στα 100 ευρώ (πχ. το garmin etrex 10) και ανεβαίνουν οι τιμές για τα επόμενα μοντέλα που δέχονται και ναυτικούς χάρτες...

Στο κινητό χρησιμοποιώ την εφαρμογή της Navionics έχει βλέπω και για ios, είναι δωρεάν αλλά αγοράζεις τον χάρτη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις ένα φορητό gps και να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.. Όπως σου είπα τα πιο φτηνά έχουν γύρω στα 100 ευρώ (πχ. το garmin etrex 10) και ανεβαίνουν οι τιμές για τα επόμενα μοντέλα που δέχονται και ναυτικούς χάρτες...

Στο κινητό χρησιμοποιώ την εφαρμογή της Navionics έχει βλέπω και για ios, είναι δωρεάν αλλά αγοράζεις τον χάρτη...

 

 

Tην εφαρμογη Navionics την κατεβασα το μεσημερι και επαιξα λιγο, θα δω τι κανει μεσα στο νερο .

 

Ευχαριστω για τις προτασεις σου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Αγοράζεις ένα φθηνό rugged IP68 smartphone (εγώ έχω το Ulefone Armor 5, που το αγόρασα με 156€), και φορτώνεις κάποιο πρόγραμμα σαν το i-Boating (18€).

Εναλλακτικά του i-Boating, μπορείς να καταβάσεις τους χάρτες CMap93 και να χρησιμοποιείς ένα free πρόγραμμα όπως το OpenCPN.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...