Προς το περιεχόμενο

Κάηκε η 390 μου, η φθηνή, η μεσαία και η ακριβή λύση ;-)


lanc3lot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους και όλες ;-) Κάτι σαν τον άσχημο, τον κακό και τον καλό ;-)


 


Δυστυχώς η Sapphire 390 μου παράδωσε ξαφνικά πνεύμα αλλά ευτυχώς η Amazon όπου την είχα αγοράσει, μου κάνει full refund (περίπου 400 ευρώ). Προσωρινά έχω βάλει την GTX580 πάνω και περιμένω και εγώ να δω πότε θα πέσουν οι τιμές ή γενικότερα τι επιλογή να κάνω. Οι επιλογές όπως τις έχω στο μυαλό μου (άρρωστος gamer, σε 1440p 27άρι monitor) είναι οι εξής (πάντα κοιτάω μόνο Amazon EU Prices):


 


  • Φθηνή λύση, RX580 με περίπου 250-350 σε κόστος, αφού βρεθεί βέβαια κάποιο στόκ (γαμώ τους Miners).
  • Μεσαία λύση, 1070, με περίπου 430-500 σε κόστος, εδώ παίζουν κάποια στοκ ήδη
  • Ακριβή λύση, 1080ti, με περίπου 850 σε κόστος, και εδώ παίζουν κάποια στοκ ήδη.

 


Και στις 3 επιλογές, έχω την δυνατότητα να προχωρήσω χωρίς ΦΠΑ (έχω φπα με ενδοκοινοτικές συναλλαγές), που κατεβάζει το κόστος αρκετά (πχ στην ακριβή λύση πέφτει στα 720 ευρώ περίπου).


 


Να πω την μαύρη μου αλήθεια, πιο πολύ σκέφτομαι την ακριβή λύση, με μια κάρτα που θα μου δώσει λογικά σίγουρα μια 3ετία, ίσως και 4ετία αφού αυτά τα 11GB που δίνει είναι βάλσαμο και πιστεύω θα αποτελούν από μόνα τους μεγάλο ατού τα επόμενα χρόνια. Εντάξει πάντα με settings που δεν θα παραμείνουν για πάντα Ultra, το καταλαβαίνω αυτό.


 


Από την άλλη σκέφτομαι μήπως πάρω την RX για μια πολύ φθηνή λύση προς το παρόν (δεν ξέρω πόσο καλά θα αποδίδει σε 1440p, αν έχετε κάποια γνώμη γράψτε) και στο μέλλον την δώσω με κάποιο έσοδο και πάρω την 1080ti αν πέσει. Η Vega από ότι βλέπω προς το παρόν δεν αποδίδει κάτι σπουδαίο και δεν βλέπω να βοηθά ώστε να πέσουν οι τιμές.


 


Και στην μεσαία και στην ακριβή λύση, προσανατολίζομαι για EVGA ώστε να κάνω αυτή την επέκταση εγγύηση που έχει και δίνει πάνω από την βασική εγγύηση. Πχ 5ετία, 7ετία


 


Τα φώτα σας ;-)


 


ΥΓ


Με την GTX580 έβαλα ξανά το Splinter Cell Blacklist που για κάποιο λόγο δεν είχα τελειώσει ποτέ (πρέπει να έπαιζα τότε πολύ wow και το είχα αφήσει) αλλά και το Assasin's Creed Black Flag που και τα 2 παίζουν μια χαρά ;-)


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις πρόβλημα να δώσεις τα λεφτά που ζητάει μια 1080Ti και είσαι φανατικός παιχνιδάς, προχωράς εκεί. Το υπόλοιπο σύστημα από τι αποτελείται ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

 

Το Monitor είναι το ASUS PB278Q, δυστυχώς από ότι ξέρω δεν είναι gsync ή freesync.

 

O επεξεργαστής μου είναι λίγο παλιός αλλά ακόμα αντέχει, συγκεκριμένα είναι αυτός: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B006WVVA28/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1 (Intel Core i7 3820) με 16GB Ram (ddr3)

 

 

@Psycho_Warhead = Σωστό αυτό που λες, απλά σκέφτομαι μήπως οι τιμές είναι υπερβολικές τώρα λόγο του Mining και αν θα ήταν πιο σωστή τακτική η φθηνή ή η μεσαία λύση και να προχωρήσω σε 1080ti όταν πέσουν λίγο.(αν πέσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο ψηλά τον πας, τόσο καλύτερα. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς DSR ή SSAA για να μειώσεις την πιθανότητα του bottleneck.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1440p @ 60hz για 2 χρόνια λογικά θα είναι οκ η 1070. Μετά θα αρχίζεις να ρίχνεις settings.

 

Τώρα η 1080ti θα κρατήσει σίγουρα αρκετά παραπάνω αλλά ίσως σε βάθος χρόνου να μην βγει καλή αγορά. Δηλαδή σε 2 χρόνια ίσως να είναι πιο φτηνό να πάρεις μια αντίστοιχη 1070 πουλώντας την 1070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1440p @ 60hz για 2 χρόνια λογικά θα είναι οκ η 1070. Μετά θα αρχίζεις να ρίχνεις settings.

 

Τώρα η 1080ti θα κρατήσει σίγουρα αρκετά παραπάνω αλλά ίσως σε βάθος χρόνου να μην βγει καλή αγορά. Δηλαδή σε 2 χρόνια ίσως να είναι πιο φτηνό να πάρεις μια αντίστοιχη 1070 πουλώντας την 1070.

 

Εννοείς να πας σε 1080ti, ναι γαμώτο αυτή την περίπτωση σκέφτομαι και εγώ. Δηλαδή το Datamining λογικά μέσα στα επόμενα 2 χρόνια που θα έχουν βγει και άλλες κάρτες θα έχει προχωρήσει άρα η τιμή της θα έχει πέσει από τα 850 σίγουρα. Το πόσο δεν το γνωρίζω (βέβαια μετά πηγαίνει και το κατά πόσο θα υπάρχει διαθεσιμότητα τότε, ίσως από μεταχειρισμένη κάποια ευκαιρία). Από την άλλη ο δικηγόρος του διαόλου μου λέει: και θα δώσεις 430-500 ευρώ για μια 1070; Δώσε άλλα 2 κατοστάρικα περίπου και μην ξανασχοληθείς με το άθλημα για λίγα χρόνια ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την 1070 και βάλε 300 ευρώ σε ένα κουτι. Σε 2-3 χρόνια, οταν η 1070 δεν θα σε καλύπτει , ανοιξε το κουτι, πάρε τα 300 ευρώ και θα αγοράσεις καλύτερη κάρτα απο την 1080ti.

 

Hδη σε κανα εννιαμηνο περιμένουμε gv104 με επιδόσεις 1080ti και τιμή λογικά κανα 500αρι αρχικα, οποτε σε 2-3 χρόνια σίγουρα θα παρεις κατι καλύτερο.

 

Ακομα και για την 1070 θα σου λεγα να τον ανεβάσεις τον επεξεργαστή όσο πάει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4.7 πάει βλέπω εύκολα, επειδή γενικά δεν έχω κάνει ποτέ overclocking, βρήκα βέβαια πχ αυτό εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=7upYgCYVtqM (έχουμε και ίδιο mobo), είναι αυτό καλή αλλαγή; Ότι δλδ ανεβαίνει περίπου 900

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...