Προς το περιεχόμενο

Κάηκε η 390 μου, η φθηνή, η μεσαία και η ακριβή λύση ;-)


lanc3lot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς να πας σε 1080ti, ναι γαμώτο αυτή την περίπτωση σκέφτομαι και εγώ. Δηλαδή το Datamining λογικά μέσα στα επόμενα 2 χρόνια που θα έχουν βγει και άλλες κάρτες θα έχει προχωρήσει άρα η τιμή της θα έχει πέσει από τα 850 σίγουρα. Το πόσο δεν το γνωρίζω (βέβαια μετά πηγαίνει και το κατά πόσο θα υπάρχει διαθεσιμότητα τότε, ίσως από μεταχειρισμένη κάποια ευκαιρία). Από την άλλη ο δικηγόρος του διαόλου μου λέει: και θα δώσεις 430-500 ευρώ για μια 1070; Δώσε άλλα 2 κατοστάρικα περίπου και μην ξανασχοληθείς με το άθλημα για λίγα χρόνια ;-)

 

Με 440+15(?) παίρνεις μια ωραιότατη 1070 και είσαι οκ για 1-2 χρόνια.

 

https://www.mindfactory.de/product_info.php/8GB-Gigabyte-GeForce-GTX-1070-Gaming-G1-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1094570.html

 

Εγώ κάτω από 60 δεν έχω δει ποτέ σε 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρτα ποτε την πιο ακριβη εκτός αν εχει το χρημα να σκορπισεις...

 

Εγω θα επαιρνα την 1070 η οποια μπορει μετα απο κανα 2 χρονια να εχει μια καλη μεταπωληση και με τα λεφτα τοτε θα επαιρνα παλι την αντιστοιχη 1070...

 

Τα 400 που θα γλυτωσεις θα τα επενδυα σε πραγματα που δεν αντικαθειστας καθε 1-2 χρονια

 

πχ καλυτερο cpu αν ειναι παλιος - ενα καλο case- gsyng monitor κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bottleneck εννοείς σωστά; Πόσο πρέπει να ανέβει πιστεύεις για να μην είναι πρόβλημα;

κανε λιγο oc (εξαρταται την ψυκτρα που εχεις) περιπου στα 4.5 ghz και στο μελλον παρε ενα μεταχειρισμενο ι7 4930k(6 core) απο ebay με περιπου 150 ευρω(με λιγο oc θα εχεις επεξεργαστη με επιδοσεις i7 8700k με το καλο οταν βγει...)ετσι ωστε να μην εχεις θεμα επεξεργαστη για τα επομενα 3 χρονια τουλαχιστον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους, ευχαριστώ για τις ως τώρα απαντήσεις.

 

Έκανα ένα βαθμιαίο OC και πλέον είμαι στα 4.6 χωρίς κολλήματα από χθες το απόγευμα. Να δούμε πως πάει, αλλά ως τώρα όλα καλά. Έβαλα το Afterburner, ενεργοποίησα το OS και με την παλιά κάρτα που πλέον έχω ώσπου να κάνω μια αγορά, την GTX580 με 1.5GB, στο Assasin's Creed Black Flag παρατηρώ πως η κάρτα είναι 75-98% (έχω μειώσει το Anti-aliasing σε fxaa και τα Psyx Particles σε normal αλλιώς πήγαινα κυματιστά. Αυτό έπρεπε να είναι 100% κολλημένο πάντα για να μην θεωρείται Bottleneck? Μερικές φορές κολλάει στο 99 αλλά δεν έχω δει 100)

 

Case να προσθέσω πως έχω το Haf X με 5 ανεμιστήρες μέσα (2 πάνω, 1 μπροστά, 1 δίπλα, 1 πίσω) και EVGA SuperNOVA 850 G2 850W τροφοδοτικό

 

ΥΓ

 

Η παλιά κάρτα που έχω βγάζει περίπου 70-85% βαθμούς θερμοκρασίας, είναι αυτό οκ; Έχω παρατηρήσει πως όποτε πάει πάνω από 85, το σύστημα κολλάει. Έχει συμβεί 2 φορές, αλλά θέλω να το δω μια τρίτη για σιγουριά. Εντάξει η κάρτα θα αλλάξει αυτή όπως γράφω άμεσα απλά ρωτάω έτσι να μαθαίνω

Επεξ/σία από lanc3lot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποκλειεται στα 4.6 να εχεις botlleneck.

κοιταξε και τις θερμοκρασιες τις cpu μηπως ανεβαζει πολυ...γενικα με oc ~4.5 ghz,εισαι μια χαρα  μεχρι να βγουν τιτλοι που θα υποστηριζουν πανω απο 4 cores(υπολογιζε σε 1 χρονο+).

γενικα η 580 ηταν πολυ ζεστη καρτα...δεν πιστευω για το κολλημα να φταιει η 580,ισως να ανεβαζει θερμοκρασια ο cpu η το τροφοδοτικο και crashαρει.

Δοκιμασε να ριξεις το OC στα 4.5ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποκλειεται στα 4.6 να εχεις botlleneck.

κοιταξε και τις θερμοκρασιες τις cpu μηπως ανεβαζει πολυ...γενικα με oc ~4.5 ghz,εισαι μια χαρα  μεχρι να βγουν τιτλοι που θα υποστηριζουν πανω απο 4 cores(υπολογιζε σε 1 χρονο+).

γενικα η 580 ηταν πολυ ζεστη καρτα...δεν πιστευω για το κολλημα να φταιει η 580,ισως να ανεβαζει θερμοκρασια ο cpu η το τροφοδοτικο και crashαρει.

Δοκιμασε να ριξεις το OC στα 4.5ghz

 

Χμ, ναι θα το κάνω. Όμως αυτό που ρωτάω, είναι πως πρέπει να είναι η κάρτα 100% συνεχώς; Και αν δεν είναι λογικά σημαίνει Bottleneck? (στα παιχνίδια). Πρόσθεσα και το τροφοδοτικό μου παραπάνω, είναι 850 μου φαίνεται κουλό να φταίει αυτό

 

Έπαιξα ένα δίωρο και δεν είχα άλλο κόλλημα, αν και η θερμοκρασία πήγαινε 81-82 βαθμούς, έμενε εκεί όμως. Είναι νορμάλ αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, ναι θα το κάνω. Όμως αυτό που ρωτάω, είναι πως πρέπει να είναι η κάρτα 100% συνεχώς; Και αν δεν είναι λογικά σημαίνει Bottleneck? (στα παιχνίδια). Πρόσθεσα και το τροφοδοτικό μου παραπάνω, είναι 850 μου φαίνεται κουλό να φταίει αυτό

 

Έπαιξα ένα δίωρο και δεν είχα άλλο κόλλημα, αν και η θερμοκρασία πήγαινε 81-82 βαθμούς, έμενε εκεί όμως. Είναι νορμάλ αυτό;

εαν εχεις το vsync ενεργοποιημενο ειναι φυσιολογικο η καρτα σου να μην λειτουργει στο 100%...

Μπορεις μεσω msi afterburner να βλεπεις και την χρηση cpu,αλλα αποκλειεται στο black flag να εχεις bottleneck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 35-40% φτάνει το CPU φαντάζομαι είναι νορμάλ. Ευχαριστώ πάντως για όλες τις απαντήσεις, το βλέπω να πηγαίνω για την 1070 με την ελπίδα σε 1440p να μπορεί να αντέξει 2 χρόνια τουλάχιστον ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα κομπλε ειναι.Την καρτα σου την λες και δροσερη :P Η δικια μου 580 χτυπουσε 90αρια για πλακα.Απο εκει και περα βεβαια δεν ανεβαζε αλλο απλα ανεβαζε στροφες το φαν.Και δουλευε για χρονια χωρις θεματα.Ηταν reference βεβαια.Αποτι θυμαμαι throttling εκανε στους 97 βαθμους συνεπως εχεις περιθωρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, κυρίως ρώτησα μην καεί πριν έρθει η νέα. Λοιπόν μετά από έρευνα, κατέληξα να πάρω την ... evga 1080 8GB SC που χωρίς ΦΠΑ (θα το χρεώσω στην εταιρία μου) βγαίνει στα 480 ευρώ. Νομίζω είναι πολύ vfm σε αυτά τα λεφτά και λογικά με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από την 1070 ενώ θα στοχεύσω να βρω και ένα καλύτερο επεξεργαστή τους επόμενους μήνες. Ευχαριστώ τους πάντες για τις απαντήσεις, άντε να δούμε ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...