Προς το περιεχόμενο

Η Sony ενδέχεται να αποζημιώσει κατόχους συσκευών Xperia επειδή ισχυρίστηκε ότι ήταν αδιάβροχες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απατη σκετη ελεος . Αν διαφημιζεις κατι για αδιαβροχο πρεπει να ειναι και αδιαβροχο

απο την κλίμακα 1 του ip rating έως το 9 δηλαδή απο σταγόνες νερού μέχρι αδιάβροχο μέχρι 100m κάτω απο το νερό αδιάβροχα είναι man....... δεν είναι απάτη γιατί δεν σου έταξε κάτι που μπορεί να κάνει και δεν το κάνει και αν θες θα παραθέσεις στοιχεία η τεκμήρια που να χαρακτηρίζεις κάτι ως απάτη τότε κάντο αλλιώς λόγια του αέρα και άνευ βαρύτητας.

και να στο πω και αλλιώς σαν κομπιουτεράς εδώ μέσα που θα είσαι λογικά αν η amd σου πουλάει τον fx 8 core και η intel τον i5 4 core στις ίδιες επιδόσεις και εσύ δεν ψάξεις ποιος είναι γρήγορος σε εξαπάτησε η amd? θα ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω ? για πες μου γιατί όταν σου λέει ip68 και δεν μπαίνεις καν στον κόπο να ψάξεις τι είναι δεν σε κοροιδεύει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι παπατζες γράφετε μερικοί ρε? Δηλαδή όταν παίρνεις ένα κινητό πας στο ξένο site και κοιτάς αν λέει water proof ή water resistant και κάνεις και φιλολογικη μετάφραση σαν αγγλομαθης που είσαι ή πας στο ελληνικό site και στο βιβλιαράκι που έχει μέσα και κοιτάς ? Το ελληνικό λοιπόν λέει ΑΔΙΆΒΡΟΧΟ. επίσης παίρνεις μια πιστοποίηση για ικανότητα βυθισης σε συγκεκριμένες συνθήκες.

Όλα αυτά τα χρόνια έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα Ζ και τα αδιάβροχα Samsung σε πολύ νερό αλλά μέσα στις προδιαγραφές που ορίζει ο κατασκευαστης. Ποτέ κανένα δε χάλασε. Επίσης εννοείται πως αν το ξεχαρβαλωσεις από πτώσεις πάλι δεν το βάζεις στο νερό. Απλά πράγματα. Μια χαρά αδιάβροχα είναι τα κινητα και όπου υπήρχε αστοχια κατασκευής στο έφτιαχναν. Όλα τα άλλα είναι μπούρδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παπατζες γράφετε μερικοί ρε? Δηλαδή όταν παίρνεις ένα κινητό πας στο ξένο site και κοιτάς αν λέει water proof ή water resistant και κάνεις και φιλολογικη μετάφραση σαν αγγλομαθης που είσαι ή πας στο ελληνικό site και στο βιβλιαράκι που έχει μέσα και κοιτάς ? Το ελληνικό λοιπόν λέει ΑΔΙΆΒΡΟΧΟ. επίσης παίρνεις μια πιστοποίηση για ικανότητα βυθισης σε συγκεκριμένες συνθήκες.

Όλα αυτά τα χρόνια έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα Ζ και τα αδιάβροχα Samsung σε πολύ νερό αλλά μέσα στις προδιαγραφές που ορίζει ο κατασκευαστης. Ποτέ κανένα δε χάλασε. Επίσης εννοείται πως αν το ξεχαρβαλωσεις από πτώσεις πάλι δεν το βάζεις στο νερό. Απλά πράγματα. Μια χαρά αδιάβροχα είναι τα κινητα και όπου υπήρχε αστοχια κατασκευής στο έφτιαχναν. Όλα τα άλλα είναι μπούρδες

Αφου ειναι μια χαρα αδιαβροχα, τοτε γτ η sony θα δωσει αποζημιωσεις; Επειδη εχει καλη καρδια;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασες τον τίτλο και έβγαλες συμπέρασμα ?

Αυτό που έγραψα το διάβασες ? Αν την αστοχια τους δεν την καλυπταν τότε καλά θα κάνει και θα δώσει αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πούμε ότι όποιο κινητό Sony είχε βγει μετά το M4  Aqua ήταν ξεκάθαρο ότι δεν ήταν αδιάβροχο για κάτω από το νερό είχε βγει και άρθρο... και τα διαφημιστικά άλλαξαν( πχ Z5series) δείχνουν πλέον βροχή ή αν πέσει νερό

Επίσης αυτό που με ενοχλεί είναι ότι όταν οι εταιρίες, όχι μόνο η sony , βγάζουν κάτι που έχει feature να μην χαλάει με το νερό πρέπει να το καλύπτουν και με την εγγύηση αλλά άντε να αποδείξεις ότι πρόσεχες και είχες κλειστά καπάκια .. θα έπρεπε να κάνουν κάποια πατέντα ώστε να καταλαβαίνουν αν ήταν κλειστά.
Φυσικά και δεν είναι για αλάτι παρόλο που δεν μου έχουν χαλάσει και εμένα όσα Xperia αδιάβροχα είχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σου βγάζει η ίδια η εταιρεία διαφημίσεις με ΠΙΣΙΝΕΣ (Sony) και όχι διαφημίσεις απλά με βροχή (Samsung) δεν φταίει ο καταναλωτής

Δεν έχει σημασία τι λέει το κάθε gsmarena που το διαβάζουν ελάχιστοι αλλα η ίδια η εταιρεία

Τουλαχιστον τα sony δεν πιανουν φωτια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης καπου εγραφε να μην πατας τα κουμπια οσο ειναι κατω απτο νερο οχι οτι προσωπικα ειχα θεμα,αλλα ειναι βασικο.

Οσο για την προστασια της αδιαβροχοποιησης μη λετε οτι ναναι στο λεει ξεκαθαρα κ στο μανιουαλ κ στις διαφημισεις IP68 δηλ μιση ωρα 1μιση μετρο βαθος.Τα υπολοιπα ειναι αερας κοπανιστος για κραξιμο.

Για μενα μπραβο της γιατι πρωτοπορησε με ενα feature που εμοιαζε περιτο αλλα τελικα 4-5 χρονια μετα ειναι εκ των ουκ ανευ στις ναυαρχιδες υπολοιπων κατασκευαστων που τωρα τολμησαν/καταφεραν να το ενσωματωσουν κ το να λανσαρεις μοντελο που παιζει με τον νουμερο ενα κινδυνο καταστροφης συσκευης (νερο) θελει "φρυδια" και επιχειρηματικο ρισκο.Ισως αυτο επηρεασε κ την μετεπειτα οικονομικη της κατασταση.

 

Απλα υπαρχουν ανθρωποι που αποδεχονται τις ευθυνες τους κ αλλοι που ριχνουν το φταιξιμο σε αλλους.Για μενα 9/10 περιπτωσεις του "δε ξερω πως εγινε απλα χαλασε" ειναι ειτε δολος κυριως ειτε βλακεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παπατζες γράφετε μερικοί ρε? Δηλαδή όταν παίρνεις ένα κινητό πας στο ξένο site και κοιτάς αν λέει water proof ή water resistant και κάνεις και φιλολογικη μετάφραση σαν αγγλομαθης που είσαι ή πας στο ελληνικό site και στο βιβλιαράκι που έχει μέσα και κοιτάς ? Το ελληνικό λοιπόν λέει ΑΔΙΆΒΡΟΧΟ. επίσης παίρνεις μια πιστοποίηση για ικανότητα βυθισης σε συγκεκριμένες συνθήκες.

Όλα αυτά τα χρόνια έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα Ζ και τα αδιάβροχα Samsung σε πολύ νερό αλλά μέσα στις προδιαγραφές που ορίζει ο κατασκευαστης. Ποτέ κανένα δε χάλασε. Επίσης εννοείται πως αν το ξεχαρβαλωσεις από πτώσεις πάλι δεν το βάζεις στο νερό. Απλά πράγματα. Μια χαρά αδιάβροχα είναι τα κινητα και όπου υπήρχε αστοχια κατασκευής στο έφτιαχναν. Όλα τα άλλα είναι μπούρδες

 

Εγώ θα πω απλά από θέμα τεχνικής απόψεως,10+ χρόνια κάνω αυτή την δουλειά,έχω ανοίξει και έχω επισκευάσει όλα τα Ζ εκτός του Ζ5 ακόμα,η σονυ κατασκευαστικά κάνει το εξής λάθος,δεν κλείνει τα τηλέφωνα της αεροστεγώς,η οθόνη στο κασωμα είναι κολλημένη με μια κόλλα τύπου σιλικόνης,ναι από εκεί παρέχει κάποια προστασία,τα λαστιχακια στα καπάκια χαλάνε πολύ γρήγορα μιας και τα ανοιγοκλείνεις συνέχεια,το πίσω κομμάτι, δυστυχώς δεν έχει καθόλου προστασία,το καπάκι είναι κολλημένο με μια ταινία διπλής όψεως που βάζουν σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές.Απο εκεί μπορεί να πάρει νερό,και συνήθως από πίσω βρίσκω νερό παρά από της τρύπες της φόρτισης ή της κάρτας σιμ.

Όσο για αγγλικά σε Ελληνικά που λες,ναι παίζει ρόλο το τι λέει,στα ελληνικά στο μεταφράζουν αδιάβροχο ενώ δεν σημαίνει αδιάβροχο.Το κανονικό αδιάβροχο που έχω τηλέφωνο μέχρι σήμερα ήταν το xcover της Samsung που είχε βγάλει πριν από 7 χρόνια,αυτό είναι πραγματικά αεροστεγώς κλεισμένο από παντού.Εχει λάστιχα που βεντουζαρουν και κλείνουν αεροστεγώς.Πιστευω ότι ήταν και θα είναι το μοναδικό αδιάβροχο τηλέφωνο.Απο το μοναδικό σημείο που έπαιρνε νερό ήταν από το σημείο της φόρτισης.

Όπως και στα Ζ έτσι και σε αυτό εάν δεν προσεχές κοβόταν για πλάκα.

Φιλικά πάντα

Υ.Γ Παιδιά ρίξτε και μια ματιά στο πίνακα της αδιάβροχοποιήσεις που έβαλε το παλικάρι ποιο πανω, απλά για ξέρετε. ;) ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω απλά από θέμα τεχνικής απόψεως,10+ χρόνια κάνω αυτή την δουλειά,έχω ανοίξει και έχω επισκευάσει όλα τα Ζ εκτός του Ζ5 ακόμα,η σονυ κατασκευαστικά κάνει το εξής λάθος,δεν κλείνει τα τηλέφωνα της αεροστεγώς,η οθόνη στο κασωμα είναι κολλημένη με μια κόλλα τύπου σιλικόνης,ναι από εκεί παρέχει κάποια προστασία,τα λαστιχακια στα καπάκια χαλάνε πολύ γρήγορα μιας και τα ανοιγοκλείνεις συνέχεια,το πίσω κομμάτι, δυστυχώς δεν έχει καθόλου προστασία,το καπάκι είναι κολλημένο με μια ταινία διπλής όψεως που βάζουν σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές.Απο εκεί μπορεί να πάρει νερό,και συνήθως από πίσω βρίσκω νερό παρά από της τρύπες της φόρτισης ή της κάρτας σιμ. Όσο για αγγλικά σε Ελληνικά που λες,ναι παίζει ρόλο το τι λέει,στα ελληνικά στο μεταφράζουν αδιάβροχο ενώ δεν σημαίνει αδιάβροχο.Το κανονικό αδιάβροχο που έχω τηλέφωνο μέχρι σήμερα ήταν το xcover της Samsung που είχε βγάλει πριν από 7 χρόνια,αυτό είναι πραγματικά αεροστεγώς κλεισμένο από παντού.Εχει λάστιχα που βεντουζαρουν και κλείνουν αεροστεγώς.Πιστευω ότι ήταν και θα είναι το μοναδικό αδιάβροχο τηλέφωνο.Απο το μοναδικό σημείο που έπαιρνε νερό ήταν από το σημείο της φόρτισης. Όπως και στα Ζ έτσι και σε αυτό εάν δεν προσεχές κοβόταν για πλάκα. Φιλικά πάντα Υ.Γ Παιδιά ρίξτε και μια ματιά στο πίνακα της αδιάβροχοποιήσεις που έβαλε το παλικάρι ποιο πανω, απλά για ξέρετε. ;) ;)

επίσης οι σιλικόνες ξεραίνονται με την ζέστη και τα σκαμπανεβάσματα θερμοκρασιών και γενικά δεν κρατάνε τις ιδιότητες στεγανοποίησης τους για πάντα, ειδικά αν μείνουν με αλάτια και ξεράνουν τις σιλικόνες, άρα και το αδιάβροχο σιλικόνης δεν θα έχει την ίδια αντοχή πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης οι σιλικόνες ξεραίνονται με την ζέστη και τα σκαμπανεβάσματα θερμοκρασιών και γενικά δεν κρατάνε τις ιδιότητες στεγανοποίησης τους για πάντα, ειδικά αν μείνουν με αλάτια και ξεράνουν τις σιλικόνες, άρα και το αδιάβροχο σιλικόνης δεν θα έχει την ίδια αντοχή πάντα.

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες.

Είχα μια περίπτωση πριν από μία βδομάδα με μια γυναίκα,μου έφερε το iPhone 7 λέγοντας ότι δεν ανάβει,μου είπε ότι χθες βούτηξε στην πισίνα και τραβούσε υποβρύχιο βίντεο,της είπα ότι δεν είναι αδιάβροχο και της το απέδειξα όταν το άνοιξα μπροστά της και της άδειασα το νερό από μέσα.

Το θέμα είναι ότι της το πούλησαν σαν αδιάβροχο και ότι θα μπορούσε να κάνει τα πάντα.

Έτσι δουλεύει το μάρκετινγκ δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...