Προς το περιεχόμενο

Entry level δουλιες


secr324

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας περάσει και από μικρές εταιρείες και από μεγάλες για συνέντευξη πριν πιάσω την πρώτη μου δουλειά, παρατήρησα τα εξής σε σχέση με το πτυχίο που είχα. Στις ομαδικές συνεντεύξεις που ήταν και άλλοι υποψήφιοι έβλεπα ότι έκανα καλύτερη εντύπωση όντας ΗΜΜΥ από Χανιά σε σχέση με παιδιά που ήταν από άγνωστα και αμφίβολα ΤΕΙ. Επίσης έβλεπαν με καλό μάτι το βαθμό διπλώματος που ήταν πάνω από 7,6 . Ωστόσο μου γινόταν πάντα η ερώτηση γιατί καθυστέρησα να τελειώσω. Τελικά συμπέρανα ότι αυτά δε μου εξασφάλιζαν προσφορά από την εκάστοτε εταιρεία. Είτε γιατί κάποιες μικρές απατεωνίστικες έψαχναν πραγματικά θύματα να λιώνουν με ελάχιστα χρήματα είτε γιατί άλλες που είχαν υπερπληθώρα βιογραφικών, όταν έφτανες να μιλήσεις με το HR, έκοβαν φάτσες. Έτσι όμως όπως είναι τώρα η αγορά εργασίας και ειδικά αν έχεις αυτά που λέει το παιδί στο πρώτο post είναι απίθανο να μη βρεις δουλειά. Ακόμα και χάλια να είναι η πρώτη εταιρεία, θα βρεις να πας σε καλύτερη μετά από λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το κλειδί δηλαδή δεν είναι η συσχέτιση μεταξύ βαθμών και ικανότητας, αλλά η πεζή πραγματικότητα του υπερμαναριού που βγαίνει βραδάκι: όσους ενδιαφερόμενους και να διώξεις, πάλι θα μείνουν παραπάνω από αρκετοί για τις ανάγκες σου. Οπότε γιατί να μην ανεβάσεις τον πήχη στο θεό; Καλό κάνει κακό δεν κάνει.

Μιλάμε για προγραμματιστές σωστά? Επίσης μιλάμε για μια θέση με συγκεκριμένες τεχνολογίες που χρειάζεται η εταιρία. Όντως υπάρχει υπερπροσφορά?

 

Προσωπικά θεωρώ πως το να δηλώσεις ξεκάθαρα (στη 1η σελίδα του βιογραφικού πάνω πάνω) τι τεχνολογίες ξέρεις είναι το κλειδί για να σε καλέσουν σε μια συνέντευξη. Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι του κάθε ένα.

 

Όσες φορές χρειάστηκε να ασχοληθώ στο να έρθει σε μια εταιρία νέος προγραμματιστής αυτό που κοίταγα 1ο ήταν αν ξέρει αυτά που δουλεύουμε είτε είναι γλώσσες είτε εργαλεία. Αν τα είχε τότε έμπαινα στη διαδικασία να δω παρακάτω για τον υποψήφιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κάνετε vs ρε παιδιά για τους ΗΜΜΥ, υπάρχει θέμα στο μπλα μπλα που τα είπαμε, διαβάστε και γράψτε εκεί...

Btw, το πτυχίο είναι απλά ένα χαρτί και δεν καθορίζει τίποτα. Είναι απλά ice breaker or something.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για προγραμματιστές σωστά? Επίσης μιλάμε για μια θέση με συγκεκριμένες τεχνολογίες που χρειάζεται η εταιρία. Όντως υπάρχει υπερπροσφορά?

 

Εκεί μιλούσα συγκεκριμένα για εργοδότες όπως Facebook, Google. Φυσικά υπάρχει υπερπροσφορά, και τα κριτήρια είναι τελείως διαφορετικά.

 

Ενδεικτικά αναφέρω κάτι που μου είπε γνωστός που δουλεύει στο Facebook, και δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω: εαν, μετά από τον πρώτο χρόνο παραμονής, δεν έχεις αλλάξει (προφανώς προς το καλύτερο) τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί η ομάδα σου όταν εκτελεί τα καθήκοντά της, φεύγεις. Το να κάνεις τη δουλειά σου καλά δεν είναι αρκετό για να σε κρατήσουν. Το οποίο δένει λογικά με το ότι ανθρώπους που "απλά" κάνουν τη δουλειά τους καλά βρίσκουν όσους θέλουν, αφού πρακτικά όλοι οι < 30 ετών θέλουν να δουλέψουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ την πρώτη εικόνα. Άλλη εντύπωση θα κάνει ένα πτυχίο με 5 και άλλη με 7. Ειδικά όταν η σχολή αποφοίτησης είναι η ίδια. Όσο για τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά, ο κάθε εργοδότης μπορεί να ζητάει ότι γουστάρει. 

 

 

Στο πτυχίο μου το Μ.Ο μου τον ρίχνουν τα μαθήματα επιλογής και των πρώτων εξαμήνων. Αντίθετα στα μαθήματα κορμού μεγαλύτερων ετών έχω πολύ καλούς βαθμούς. Έχει λογική να βγάλεις συμπέρασμα από το βαθμό πτυχίου; Αυτά μόνο στο δημόσιο τα κοιτάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κάνετε vs ρε παιδιά για τους ΗΜΜΥ, υπάρχει θέμα στο μπλα μπλα που τα είπαμε, διαβάστε και γράψτε εκεί...

Btw, το πτυχίο είναι απλά ένα χαρτί και δεν καθορίζει τίποτα. Είναι απλά ice breaker or something.

 

´Ετυχε να έχω τελειώσει ΗΜΜΥ, γι'αυτό το ανέφερα. Το πτυχίο είναι απλά ένα χαρτί στην Ελλάδα, γιατί σε σοβαρές εταιρείες του εξωτερικού και λιγοστές στην Ελλάδα, καταλαβαίνουν ότι ένας μηχανικός έχει περισσότερες δεξιότητες από έναν που έχει τελειώσει μια άλλη σχολή της κακιάς ώρας. Το ότι υπάρχουν μηχανικοί που δεν μπορούν να γράψουν μια γραμμή κώδικα και άλλοι από άκυρες σχολές που έχουν ασχοληθεί και είναι πολύ καλοί προφανώς ισχύει αλλά όχι και να τα ισοπεδώνουμε όλα....

 

 

 

Στο πτυχίο μου το Μ.Ο μου τον ρίχνουν τα μαθήματα επιλογής και των πρώτων εξαμήνων. Αντίθετα στα μαθήματα κορμού μεγαλύτερων ετών έχω πολύ καλούς βαθμούς. Έχει λογική να βγάλεις συμπέρασμα από το βαθμό πτυχίου; Αυτά μόνο στο δημόσιο τα κοιτάνε.

 

Όπως είπε ο φίλος, το 5 σε σχέση με το 7 από την ίδια σχολή δίνει μια διαφορετική πρώτη εντύπωση, τίποτα άλλο. Αλλά μια ερώτηση που πιθανόν να σε ρώταγαν σε συνέντευξη είναι, γιατί σε αυτά τα μαθήματα επιλογής δεν πήγατε καλά; Δε σας ενδιέφεραν; Αν σε εμάς μπείτε σε ένα project που δε θεωρείτε ενδιαφέρον θα δυσανασχετήσετε; Μπορεί να σας κάνει αυτό να παραιτηθείτε; Μπορεί να σου φαίνονται κουλές ερωτήσεις αυτές, αλλά σε entry level θέσεις, που δεν έχεις να παρουσιάσεις προυπηρεσία και σαν και εσένα έχουν δει ένα κάρο άλλους απόφοιτους, ψαρεύουν για να δουν τι καπνό φουμάρεις.

 

Τέλος, η αρχική ερώτηση του νήματος, δείχνει πόση άγνοια υπάρχει για τα θέλω της αγοράς εργασίας. Αν έχεις τελειώσει μια αναγνωρισμένη σχολή, έχεις κάνει μεταπτυχιακό, έχεις και μερικές σοβαρές δημοσιεύσεις, έχεις τεράστιες πιθανότητες να πιάσεις entry level σε ΙΤ στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Οι εταιρείες πληροφορικής έχουν συνέχεια αγγελίες και ψάχνουν κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε ο φίλος, το 5 σε σχέση με το 7 από την ίδια σχολή δίνει μια διαφορετική πρώτη εντύπωση, τίποτα άλλο. Αλλά μια ερώτηση που πιθανόν να σε ρώταγαν σε συνέντευξη είναι, γιατί σε αυτά τα μαθήματα επιλογής δεν πήγατε καλά; Δε σας ενδιέφεραν; Αν σε εμάς μπείτε σε ένα project που δε θεωρείτε ενδιαφέρον θα δυσανασχετήσετε; Μπορεί να σας κάνει αυτό να παραιτηθείτε; Μπορεί να σου φαίνονται κουλές ερωτήσεις αυτές, αλλά σε entry level θέσεις, που δεν έχεις να παρουσιάσεις προυπηρεσία και σαν και εσένα έχουν δει ένα κάρο άλλους απόφοιτους, ψαρεύουν για να δουν τι καπνό φουμάρεις

Χωρίς να λέω ότι έχω τρελή εμπειρία με συνεντεύξεις, δεν νομίζω να σου ζητήσει το πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία. Δεν κάνεις μεταπτυχιακό, για δουλειά πας. Δεν υπάρχει λόγος να ζητήσει βαθμό η εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας μερικές απαντήσεις νομίζω μερικοί δεν έχουν καταλάβει πόσο προνομιούχοι είναι την εποχή μας οι προγραμματιστές. Δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς Ελλάδα αλλά εξωτερικό είναι απίστευτα εύκολο να βρεις μια entry δουλειά σε σημείο που πολλοί φοιτητές κάνουν drop out προτού τελειώσουν.

 

Από προσωπική εμπειρία, οποιοσδήποτε γνωρίζει τα βασικά που μαθαίνει κανείς στη σχολή έχει πάρα πολλές πιθανότητες να βρει κάτι στο εξωτερικό αν παρουσιάσει τον εαυτό του με επαγγελματικό τρόπο. Γενικά η έλλειψη είναι τόσο μεγάλη, που για entry level, αρκετές εταιρίες (π.χ. εκεί που δουλεύω) προσλαμβάνουν ανεξάρτητα από πτυχίο (αλλά να υπάρχει ακαδημαϊκός τίτλος) με την προοπτική να σε εκπαιδεύσουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλυτική δε ζητάνε ποτέ, αλλά αν είσαι με 0 προυπηρεσία σίγουρα θα σε ρωτήσουν αν τελείωσες με καλό βαθμό. 

 

Άρα πώς θα σε ρωτήσουν "γιατί δεν τα πήγατε καλά σ' αυτό το μάθημα" που ανέπτυξες σενάριο πριν;

 

Εννοείται πως αναλυτική δε ζητάει κανείς, και γενικά ούτε καν το βαθμό θα έλεγα. Παίρνεις βιογραφικό και δε λέει βαθμό επάνω. Τι θα κάνεις, θα ρωτήσεις βαθμό στη συνέντευξη; Με ποια προοπτική; Έχεις το άτομο μπροστά σου να το ρωτήσεις ο,τι θες, και επιλέγεις να ρωτήσεις κάτι που δε σου δίνει να καταλάβεις σχεδόν τίποτα για τον άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τους παρουσιάσεις ένα βαθμό που δεν είναι καλός και τους πεις για δικαιολογία αυτό για τα μαθήματα επιλογής και τα πρώτα εξάμηνα, θα στα ρωτήσουν. Το βαθμό τον ρωτάνε για να καταλάβουν πως ήσουν σαν φοιτητής. Αν ήσουν επιμελής και σε ενδιέφερε η σχολή. Όπως θα σε ρωτήσουν και πόσο καιρό έκανες να τελειώσεις. Δεν ξέρω αν ζεις μόνιμα στο εξωτερικό, αλλά στην Ελλάδα οι συνεντεύξεις σε entry level θέσεις τα έχουν αυτά. Μην κολλάς στο τι ρωτάς εσύ ο ίδιος σε συνεντεύξεις. Μπορώ να σου πω πολλά παραδείγματα ερωτήσεων και συμπεριφορών που για σένα και μένα δε βγάζουν κανένα νόημα αλλά εδώ γίνονται.


Διαβάζοντας μερικές απαντήσεις νομίζω μερικοί δεν έχουν καταλάβει πόσο προνομιούχοι είναι την εποχή μας οι προγραμματιστές. Δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς Ελλάδα αλλά εξωτερικό είναι απίστευτα εύκολο να βρεις μια entry δουλειά σε σημείο που πολλοί φοιτητές κάνουν drop out προτού τελειώσουν.

 

Από προσωπική εμπειρία, οποιοσδήποτε γνωρίζει τα βασικά που μαθαίνει κανείς στη σχολή έχει πάρα πολλές πιθανότητες να βρει κάτι στο εξωτερικό αν παρουσιάσει τον εαυτό του με επαγγελματικό τρόπο. Γενικά η έλλειψη είναι τόσο μεγάλη, που για entry level, αρκετές εταιρίες (π.χ. εκεί που δουλεύω) προσλαμβάνουν ανεξάρτητα από πτυχίο (αλλά να υπάρχει ακαδημαϊκός τίτλος) με την προοπτική να σε εκπαιδεύσουν εκεί.

 

Στην Ελλάδα δεν είναι τόσο εύκολα αλλά όντως και εδώ υπάρχει έλλειψη. Ειδικά σε seniors. Πιστεύω ότι ένας senior μπορεί να πατήσει άνετα στο λαιμό αρκετές εταιρείες και να πάρει χοντρά λεφτά. Αλλά εδώ που δεν υπάρχει κανένας επαγγελματικός προσανατολισμός, πάνε και σπουδάζουν ότι να'ναι. Πχ δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να γίνει κάποιος μαθηματικός. Που θα δουλέψει; Στα φροντιστήρια που κάνουν ουρά εκατοντάδες άλλοι καθηγητές; Πάτε σε καμιά στατιστική ή κάντε κανένα μεταπτυχιακό σε data analytics να χορτάσετε ψωμί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τους παρουσιάσεις ένα βαθμό που δεν είναι καλός και τους πεις για δικαιολογία αυτό για τα μαθήματα επιλογής και τα πρώτα εξάμηνα, θα στα ρωτήσουν. Το βαθμό τον ρωτάνε για να καταλάβουν πως ήσουν σαν φοιτητής. Αν ήσουν επιμελής και σε ενδιέφερε η σχολή. Όπως θα σε ρωτήσουν και πόσο καιρό έκανες να τελειώσεις. Δεν ξέρω αν ζεις μόνιμα στο εξωτερικό, αλλά στην Ελλάδα οι συνεντεύξεις σε entry level θέσεις τα έχουν αυτά. Μην κολλάς στο τι ρωτάς εσύ ο ίδιος σε συνεντεύξεις. Μπορώ να σου πω πολλά παραδείγματα ερωτήσεων και συμπεριφορών που για σένα και μένα δε βγάζουν κανένα νόημα αλλά εδώ γίνονται.

 

Στην Ελλάδα δεν είναι τόσο εύκολα αλλά όντως και εδώ υπάρχει έλλειψη. Ειδικά σε seniors. Πιστεύω ότι ένας senior μπορεί να πατήσει άνετα στο λαιμό αρκετές εταιρείες και να πάρει χοντρά λεφτά. Αλλά εδώ που δεν υπάρχει κανένας επαγγελματικός προσανατολισμός, πάνε και σπουδάζουν ότι να'ναι. Πχ δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να γίνει κάποιος μαθηματικός. Που θα δουλέψει; Στα φροντιστήρια που κάνουν ουρά εκατοντάδες άλλοι καθηγητές; Πάτε σε καμιά στατιστική ή κάντε κανένα μεταπτυχιακό σε data analytics να χορτάσετε ψωμί!

 

 

 

Αυτό προσπαθώ να πώ τόση ώρα αλλά μερικοί δεν καταλαβαίνουν.Επίσης το πρόβλημα δεν είναι ότι υπάρχει έλλειψη, αλλά το ότι (στην Ελλάδα) έχουν κλείσει πολλές επιχειρήσεις και αυτές που έχουν μείνει ζητάνε τον ουρανό με τα άστρα. Φυσικά αν δεν έχεις εμπειρία, ακόμα και για junior developer, έχεις λίγες ελπίδες. Και ούτε λόγος να σε εκπαιδεύσουν αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάτε για τις 5 μεγάλες που το κάνουν αυτό και κάτι μικρές της κακιάς ώρας όμως. Γιατί μια χαρά διάθεση βλέπω από πολλές εταιρίες και πολλούς developers να δουλέψουν μαζί σου ακόμα και σε entry level. Ξαναλέω, ίσως αποτελώ minority ή φταίει που δεν έχω εμπειρία με πολλές εταιρίες, όμως όντας μέλος 5 meetup groups και έχοντας μιλήσει με πολλά άτομα τα τελευταία δύο χρόνια, κυρίως στον χώρο του Rails και της Ruby, έχω να πω πως η κοινότητα είναι πολύ open-minded και κατ' επέκταση, οι εργοδότες πίσω από αυτή.

 

Όταν ο senior μεγάλης εταιρίας σου λέει, έλα να σε δούμε, στο πρώτο έτος της σχολής, κάτι λέει για την ίδια την εταιρία. Δεν ψάχνει απαραίτητα τον φτασμένο developer, θέλει να τον εξελίξει αυτή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάτε για τις 5 μεγάλες που το κάνουν αυτό και κάτι μικρές της κακιάς ώρας όμως. Γιατί μια χαρά διάθεση βλέπω από πολλές εταιρίες και πολλούς developers να δουλέψουν μαζί σου ακόμα και σε entry level. Ξαναλέω, ίσως αποτελώ minority ή φταίει που δεν έχω εμπειρία με πολλές εταιρίες, όμως όντας μέλος 5 meetup groups και έχοντας μιλήσει με πολλά άτομα τα τελευταία δύο χρόνια, κυρίως στον χώρο του Rails και της Ruby, έχω να πω πως η κοινότητα είναι πολύ open-minded και κατ' επέκταση, οι εργοδότες πίσω από αυτή.

 

Όταν ο senior μεγάλης εταιρίας σου λέει, έλα να σε δούμε, στο πρώτο έτος της σχολής, κάτι λέει για την ίδια την εταιρία. Δεν ψάχνει απαραίτητα τον φτασμένο developer, θέλει να τον εξελίξει αυτή.

 

 

 

Ε δεν μένει και καμία άλλη εταιρεία. :P Ντίνο άμα ξέρεις τέτοιο εργοδότη-εταιρεία πες τη μου άμα θες. Γιατί πραγματικά αμφιβάλλω ότι υπάρχει στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αρκετές συνεντεύξεις για την μικρή προϋπηρεσία μου. Κατά 90% θα έλεγα στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα το βασικό που τους ενδιέφερε είναι το πόσα θέλω.

Στο εξωτερικό πάντα με ρωτουσαν τεχνικές ερωτήσεις για να δουν το επίπεδο μου και που είμαι δυνατός και που όχι. Ποτέ για μαθήματα και βαθμούς. Σε κουβέντα που είχα αργότερα με το παιδί που με προσελαβε ουσιαστικά, devops με 15 χρόνια στο χώρο, μου είπε ότι τα βασικά για entry θέσεις είναι να καταλάβεις κατά πόσο ο υποψήφιος μπορεί να μάθει νέα πράγματα εύκολα, πόσο φαίνεται να τον ενδιαφέρει ο κλάδος και αν ταιριάζει με την υπόλοιπη ομάδα. Αυτά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...