Προς το περιεχόμενο

Entry level δουλιες


secr324

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάτε για τις 5 μεγάλες που το κάνουν αυτό και κάτι μικρές της κακιάς ώρας όμως. Γιατί μια χαρά διάθεση βλέπω από πολλές εταιρίες και πολλούς developers να δουλέψουν μαζί σου ακόμα και σε entry level. Ξαναλέω, ίσως αποτελώ minority ή φταίει που δεν έχω εμπειρία με πολλές εταιρίες, όμως όντας μέλος 5 meetup groups και έχοντας μιλήσει με πολλά άτομα τα τελευταία δύο χρόνια, κυρίως στον χώρο του Rails και της Ruby, έχω να πω πως η κοινότητα είναι πολύ open-minded και κατ' επέκταση, οι εργοδότες πίσω από αυτή.

 

Όταν ο senior μεγάλης εταιρίας σου λέει, έλα να σε δούμε, στο πρώτο έτος της σχολής, κάτι λέει για την ίδια την εταιρία. Δεν ψάχνει απαραίτητα τον φτασμένο developer, θέλει να τον εξελίξει αυτή.

 

Πίστεψέ με, αυτά που λέγονται σε μη επαγγελματικές συζητήσεις και σε προσωπικό επίπεδο πολλές φορές δεν έχουν σχέση με αυτά που λένε και κάνουν τα ίδια άτομα σε επαγγελματικό επίπεδο. Στην Ελλάδα, αν δεις εταιρεία να σε εκπαιδεύει τότε το πιο πιθανό σενάριο είναι να σε λιώσει μετά στη δουλειά χωρίς έλεος. Και ειδικά στις μικρές σε πιάνουν στο φιλότιμο και αρχίζουν τη γνωστή καραμέλα για το ότι πρέπει να βάλουμε όλοι ένα λιθαράκι για την εταιρεία και παλεύουμε μέσα στην κρίση και μπλα μπλα μπλα. Ο εργοδότης που θα σου έχει παρουσιάσει την εταιρεία του σαν πρότυπο ανάπτυξης και εύρωστη οικονομικά και χωρίς υπερωρίες είναι ο ίδιος που θα κλαίγεται και θα σε χώνει μόλις πιεστεί σε project.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν τους παρουσιάσεις ένα βαθμό που δεν είναι καλός και τους πεις για δικαιολογία αυτό για τα μαθήματα επιλογής και τα πρώτα εξάμηνα, θα στα ρωτήσουν. Το βαθμό τον ρωτάνε για να καταλάβουν πως ήσουν σαν φοιτητής. Αν ήσουν επιμελής και σε ενδιέφερε η σχολή. Όπως θα σε ρωτήσουν και πόσο καιρό έκανες να τελειώσεις. Δεν ξέρω αν ζεις μόνιμα στο εξωτερικό, αλλά στην Ελλάδα οι συνεντεύξεις σε entry level θέσεις τα έχουν αυτά. Μην κολλάς στο τι ρωτάς εσύ ο ίδιος σε συνεντεύξεις. Μπορώ να σου πω πολλά παραδείγματα ερωτήσεων και συμπεριφορών που για σένα και μένα δε βγάζουν κανένα νόημα αλλά εδώ γίνονται.

 

 

Γκάιζ, εγώ αυτό το μεταφράζω ως "ασχολούμαι με τη βελτιστοποίηση της παρουσίασής μου σε κακούς υποψήφιους εργοδότες" (προφανώς αν δε νιώθουν πώς να προσλάβουν είναι λόττο το τι θα βρεις εκεί). Προφανώς δε μπορώ να μιλήσω για λογαριασμό όλων των πιθανών εργοδοτών και εργαζομένων, αλλά η κοσμοθεωρία μου είναι:

 

Αν αξίζεις (αυτογνωσία όμως) τότε εσύ ο ίδιος δε θέλεις να πας να συνεργάζεσαι με μυαλά και συμπεριφορές που θα σε τραβάνε πίσω. Οπότε δεν έχει σημασία τι θα είχε να πει κανείς για τον υποθετικά χαμηλό βαθμό μου, επειδή αν είχε να πει κάτι ουσιώδες τότε εγώ θα τον έκοβα από εργοδότη και όχι αυτός εμένα.

 

Φυσικά, αυτά όταν έχεις την άπλα. Αλλά στο χώρο την έχουμε.

Ε δεν μένει και καμία άλλη εταιρεία. :P Ντίνο άμα ξέρεις τέτοιο εργοδότη-εταιρεία πες τη μου άμα θες. Γιατί πραγματικά αμφιβάλλω ότι υπάρχει στην Ελλάδα.

 

Λοιπόν πέρα από το ότι συμφωνώ με το Ντίνο και δεν αναγνωρίζω γενικά αυτά που έχω δει με τα μάτια μου στις περιγραφές σου, μήπως εδώ έχουμε το γνωστό σενάριο όλο πέφτω σε μαλάκες/μαλακισμένες;

 

Όταν λ.χ. κάθε σχέση που κάνεις αποδεικνύεται πως είναι με μαλάκα, ίσως υπάρχει κι άλλη εξήγηση από το ότι όλοι εκεί έξω είναι μαλάκες. Ειδικά όταν η εμπειρία άλλων είναι ότι δεν υπήρξε ποτέ σχέση μου που να αποδειχτεί μαλάκας, κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πέρα από το ότι συμφωνώ με το Ντίνο και δεν αναγνωρίζω γενικά αυτά που έχω δει με τα μάτια μου στις περιγραφές σου, μήπως εδώ έχουμε το γνωστό σενάριο όλο πέφτω σε μαλάκες/μαλακισμένες;

 

Όταν λ.χ. κάθε σχέση που κάνεις αποδεικνύεται πως είναι με μαλάκα, ίσως υπάρχει κι άλλη εξήγηση από το ότι όλοι εκεί έξω είναι μαλάκες. Ειδικά όταν η εμπειρία άλλων είναι ότι δεν υπήρξε ποτέ σχέση μου που να αποδειχτεί μαλάκας, κλπ.

 

 

 

 

 

Μπορεί να κάνω λάθος δεν αντιλέγω. Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι για πρόσληψη στον ιδιωτικό τομέα μετράει:

 

Α) Γνωστοί-Διασυνδέσεις

Β) Εμπειρία

Γ) Πτυχίο

 

 

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με αυτό. Αλλά η πραγματικότητα αυτή είναι. Ειδικά άμα δεν έχεις τα 2 πρώτα, θα πρέπει να κάνεις project μόνος σου προκειμένου να έχεις ελπίδες να σε προσλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θα πήγαινα ποτέ έτσι σε μια εταιρία μόνο με το πτυχίο. Θα ντρεπόμουν πολύ, γιατί στην ουσία είναι σαν να παρακαλάω να βρω δουλειά. Θέλει να δείχνεις το πάθος σου, ότι έχεις potential και θα προσφέρεις κάτι... Μέχρι να τελειώσω με τη σχολή, for me it's all about connections & self development. Μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θα πήγαινα ποτέ έτσι σε μια εταιρία μόνο με το πτυχίο. Θα ντρεπόμουν πολύ, γιατί στην ουσία είναι σαν να παρακαλάω να βρω δουλειά. Θέλει να δείχνεις το πάθος σου, ότι έχεις potential και θα προσφέρεις κάτι... Μέχρι να τελειώσω με τη σχολή, for me it's all about connections & self development. Μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

Και γιατι να μην πας με σκετο πτυχιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με αυτό. Αλλά η πραγματικότητα αυτή είναι. Ειδικά άμα δεν έχεις τα 2 πρώτα, θα πρέπει να κάνεις project μόνος σου προκειμένου να έχεις ελπίδες να σε προσλάβουν.

 

Το μόνο που πρέπει να κάνεις για να σε προσλάβουν (ή τέλος πάντων να σκεφτούν να σε προσλάβουν) είναι να τους πείσεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις. Ότι είσαι άνθρωπος I get shit done. Όλα τα υπόλοιπα σε junior θέση είναι σαντιγί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να μην πας με σκετο πτυχιο?

Γιατί αν δεν είναι πρακτική αυτό που πας να κάνεις, εμένα μου φαίνεται πως δείχνω στον άλλον ότι ξέρεις "Ήμουν απασχολημένος με τη σχολή μου και προτιμούσα τον άπειρο ελεύθερο χρόνο που είχα, να τον ξοδεύω σε άλλα πράγματα από το να γράψω έστω ένα calculator για Android or something".

 

 

Και ούτως ή άλλως μόνο με πτυχίο δεν σε παίρνουν αν είναι σοβαρή εταιρία και εσύ δεν έχεις αυτό το attitude που είπε ο defacer. Πάντα μιλάμε γενικά, δεν μιλάω για εσένα προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν δεν είναι πρακτική αυτό που πας να κάνεις, εμένα μου φαίνεται πως δείχνω στον άλλον ότι ξέρεις "Ήμουν απασχολημένος με τη σχολή μου και προτιμούσα τον άπειρο ελεύθερο χρόνο που είχα, να τον ξοδεύω σε άλλα πράγματα από το να γράψω έστω ένα calculator για Android or something".

 

 

Και ούτως ή άλλως μόνο με πτυχίο δεν σε παίρνουν αν είναι σοβαρή εταιρία και εσύ δεν έχεις αυτό το attitude που είπε ο defacer. Πάντα μιλάμε γενικά, δεν μιλάω για εσένα προφανώς.

Εγω μετα τη σχολη ηρθα εξωτερικο να δουλεψω, παρουσιαστηκε ευκαιρια για μεταπτυχιακο σε CS και την ακολουθησα, παρ ολα αυτα οταν ανεβηκα με μικρη εμπειρια στον τομεα καθως δουλευα τεχνικος υπς στην Ελλαδα βρηκα δουλεια αλλα δεν δεχτηκα ελεω μεταπτυχιακου. Το θεμα ειναι να δειξεις οτι το γουσταρεις, οτι σου αρεσει και εισαι προθυμος να μαθεις, αυτο καταλαβα σε συνετευξεις. Μου εχουν τονισει απειρες φορες οτι πανω απ ολα μετραει να το γουσταρεις και να εισαι καλος στην επικοινωνια γενικοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι που μετράνε. Όλα τα άλλα σε κάνουν πιο ελκυστικό. Το πρόβλημα είναι αν δεν έχεις όλα αυτά, σαν κάτι άτομα που πάνε με πτυχίο ΗΜΜΥ σε φάση "γεια σας ήρθα" και περιμένουν να τους πάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα δε παιζει ρολο κανενα πτυχιο, γιατι και εγω ΤΕΙ τελειωσα, δεν εχει να λεει το πτυχιο, ουτε τι γλωσσα ξερεις να γραφεις, αλγοριθμους πρεπει να ξερεις οπως λενε οι καθηγητες μου  :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αρκετές συνεντεύξεις για την μικρή προϋπηρεσία μου. Κατά 90% θα έλεγα στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα το βασικό που τους ενδιέφερε είναι το πόσα θέλω.

Στο εξωτερικό πάντα με ρωτουσαν τεχνικές ερωτήσεις για να δουν το επίπεδο μου και που είμαι δυνατός και που όχι. Ποτέ για μαθήματα και βαθμούς. Σε κουβέντα που είχα αργότερα με το παιδί που με προσελαβε ουσιαστικά, devops με 15 χρόνια στο χώρο, μου είπε ότι τα βασικά για entry θέσεις είναι να καταλάβεις κατά πόσο ο υποψήφιος μπορεί να μάθει νέα πράγματα εύκολα, πόσο φαίνεται να τον ενδιαφέρει ο κλάδος και αν ταιριάζει με την υπόλοιπη ομάδα. Αυτά.

 

Αν κατάλαβα καλά, στο εξωτερικό σε προσέλαβαν, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκάιζ, εγώ αυτό το μεταφράζω ως "ασχολούμαι με τη βελτιστοποίηση της παρουσίασής μου σε κακούς υποψήφιους εργοδότες" (προφανώς αν δε νιώθουν πώς να προσλάβουν είναι λόττο το τι θα βρεις εκεί). Προφανώς δε μπορώ να μιλήσω για λογαριασμό όλων των πιθανών εργοδοτών και εργαζομένων, αλλά η κοσμοθεωρία μου είναι:

 

Αν αξίζεις (αυτογνωσία όμως) τότε εσύ ο ίδιος δε θέλεις να πας να συνεργάζεσαι με μυαλά και συμπεριφορές που θα σε τραβάνε πίσω. Οπότε δεν έχει σημασία τι θα είχε να πει κανείς για τον υποθετικά χαμηλό βαθμό μου, επειδή αν είχε να πει κάτι ουσιώδες τότε εγώ θα τον έκοβα από εργοδότη και όχι αυτός εμένα.

 

Φυσικά, αυτά όταν έχεις την άπλα. Αλλά στο χώρο την έχουμε.

 

Συμφωνώ με αυτό αλλά όταν κάποιος είναι φρέσκος από σχολή, δεν έχει περάσει από συνεντεύξεις για να δει τι γίνεται και δεν συναναστρέφεται άτομα του χώρου με εμπειρία, είναι ψαρωμένος και δε σκέφτεται ότι υπάρχουν εργοδότες που όπως δεν κάνει αυτός για αυτούς έτσι δεν κάνουν και αυτοί γι'αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω αναφέρει πάλι σε παρόμοιο ποστ , το λέω άλλη μία και εδώ :

 

Έτσι έπιασα δουλειά πριν 12 χρόνια , δεν ξέρω αν πιάνει ακόμη , μπορεί λόγω κρίσης να είναι ποιο εύκολο.

 

Όταν πήγα σε συνέντευξη σε software house (ούτε portfolio ούτε καλά καλά γνώσεις δεν είχα ως προγραμματιστής, ούτε εμπειρία αλλά πίστευα στον εαυτό μου) τους είπα πάρτε με τσάμπα για ένα τρίμηνο και αν σας κάνω κρατήστε με.

Και όντως δούλεψα για 3 μήνες χωρίς λεφτά και με κρατήσανε :D

 

Μπορεί να ήμουν τυχερός , μπορεί να σας ακούγεται κάπως, απλά το πετάω σαν ιδέα αν θέλει κάποιος να το δοκιμάσει.

 

Αυτά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως , με την ανεργία που υπάρχει εκεί έξω , αν κάποιος με περισσότερη εμπειρία απολυθεί δεν είναι καθόλου απίστευτο να κυνηγήσει μια θέση junior για να έχει έστω και ένα μεροκάματο. 

 

Το καλό είναι πως υπάρχουν δουλειές πολλές , όταν ανοίγω το Linkedin έχει 30 προσφορές , άλλες ζητούν πτυχίο, άλλες εμπειρία , άλλες πιστοποιήσεις. Θέλω να πω πως υπάρχει πληθώρα με επιλογές για κάθε έναν.

 

Από την άλλη όταν βγαίνεις στην αγορά εργασίας 24-27 χρονών έχεις μπροστά σου 40 χρόνια δουλειάς. Ίσως πρέπει να βάλεις και λίγο νερό στο κρασί σου και να κάνεις τη χαμαλοδουλειά για να αποκτήσεις βιογραφικό. Αυτό το βιογραφικό θα σου δώσει μια σοβαρή δουλειά στα 33-35. 

 

Αν δεν έχεις καμία εμπειρία είναι φοβερά χρήσιμο το να συμμετέχεις σε communities απο τις τεχνολογίες που σε ενδιαφέρουν καθώς εκτός από την επίδειξη των γνώσεών σου σε ευρύ κοινό και το networking που ίσως σε φέρει πιο κοντά σε μια εταιρεία , αναγκάζεσαι να εκθέσεις τον εαυτό σου και γίνεσαι πολύ καλύτερος άνθρωπος. Αρχίζεις να μετράς τα λόγια σου δηλαδή, που στη συνέντευξη είναι must.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω αναφέρει πάλι σε παρόμοιο ποστ , το λέω άλλη μία και εδώ :

 

Έτσι έπιασα δουλειά πριν 12 χρόνια , δεν ξέρω αν πιάνει ακόμη , μπορεί λόγω κρίσης να είναι ποιο εύκολο.

 

Όταν πήγα σε συνέντευξη σε software house (ούτε portfolio ούτε καλά καλά γνώσεις δεν είχα ως προγραμματιστής, ούτε εμπειρία αλλά πίστευα στον εαυτό μου) τους είπα πάρτε με τσάμπα για ένα τρίμηνο και αν σας κάνω κρατήστε με.

Και όντως δούλεψα για 3 μήνες χωρίς λεφτά και με κρατήσανε :D

 

Μπορεί να ήμουν τυχερός , μπορεί να σας ακούγεται κάπως, απλά το πετάω σαν ιδέα αν θέλει κάποιος να το δοκιμάσει.

 

Αυτά 

 

 

 

Αυτό πλέον είναι δύσκολο να γίνει διότι η επιχείρηση ακόμα και τσάμπα να δουλεύεις θα πρέπει να σε έχει ασφαλισμένο. Αν δε το κάνει και τη πιάσουν θα φάει πρόστιμο.

Πάντως , με την ανεργία που υπάρχει εκεί έξω , αν κάποιος με περισσότερη εμπειρία απολυθεί δεν είναι καθόλου απίστευτο να κυνηγήσει μια θέση junior για να έχει έστω και ένα μεροκάματο. 

 

Το καλό είναι πως υπάρχουν δουλειές πολλές , όταν ανοίγω το Linkedin έχει 30 προσφορές , άλλες ζητούν πτυχίο, άλλες εμπειρία , άλλες πιστοποιήσεις. Θέλω να πω πως υπάρχει πληθώρα με επιλογές για κάθε έναν.

 

Από την άλλη όταν βγαίνεις στην αγορά εργασίας 24-27 χρονών έχεις μπροστά σου 40 χρόνια δουλειάς. Ίσως πρέπει να βάλεις και λίγο νερό στο κρασί σου και να κάνεις τη χαμαλοδουλειά για να αποκτήσεις βιογραφικό. Αυτό το βιογραφικό θα σου δώσει μια σοβαρή δουλειά στα 33-35. 

 

Αν δεν έχεις καμία εμπειρία είναι φοβερά χρήσιμο το να συμμετέχεις σε communities απο τις τεχνολογίες που σε ενδιαφέρουν καθώς εκτός από την επίδειξη των γνώσεών σου σε ευρύ κοινό και το networking που ίσως σε φέρει πιο κοντά σε μια εταιρεία , αναγκάζεσαι να εκθέσεις τον εαυτό σου και γίνεσαι πολύ καλύτερος άνθρωπος. Αρχίζεις να μετράς τα λόγια σου δηλαδή, που στη συνέντευξη είναι must.

 

Εγώ στο Karriera που κοιτάω πάντως, 7/10 αγγελίες λένε, όσον αφορά τις απαιτήσεις, "Bachelors degree in Computer Science or other related field" και οι υπόλοιπες "or equivalent experience". Γενικά πρέπει να το ψάχνεις το πράγμα και να εξελίσσεσαι συνεχώς. Η στασιμότητα είναι ό,τι χειρότερο.

 

Γενικά ζητάνε της παναγίας τα μάτια. Ένα παράδειγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...