Προς το περιεχόμενο

Entry level δουλιες


secr324

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Και ούτως ή άλλως μόνο με πτυχίο δεν σε παίρνουν αν είναι σοβαρή εταιρία και εσύ δεν έχεις αυτό το attitude που είπε ο defacer. Πάντα μιλάμε γενικά, δεν μιλάω για εσένα προφανώς.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κάθε μεγάλη εταιρεία έχει συνήθως κάποια τεστ που δείχνουν που στέκεσαι σε σχέση με τους άλλους υποψηφίους. Και φυσικά και θα πάρουν υποψηφίους με μόνο πτυχίο αν πάνε καλά στα τεστ. Εκτός αν θεωρείς ότι κάποιος που εφτιαξε ενα android calculator είναι πιο καλός από κάποιον που γούσταρε να διαβάζει για βάσεις ενώ και οι δύο έκαναν αίτηση σε RoR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε εμένα σαν test μου ζητήθηκε να κάνω ένα site με MVC framework που να είναι σταθερό, γρήγορο και ασφαλές. Σε θέση για RoR. Στη σχολή δε μαθαίνεις MVC frameworks και με μόνο πτυχίο χωρίς ενασχόληση, δεν περνάς το τεστ.

 

Μεμονωμένη περίπτωση, όμως όποιος έχει πάρει λίγες πρωτοβουλίες για να μάθει ή να φτιάξει κάτι, σίγουρα θα φανεί πιο καλά σε έναν εργοδότη ως υποψήφιος για τη δουλειά. Βέβαια, υπάρχουν πολλοί παράγοντες στην εξίσωση, όπως το ταλέντο, το πάθος, η αυτοπεποίθηση και διάφορα άλλα, αν το πάρουμε όμως από άποψη ωμής γνώσης, ένας απόφοιτος του ΤΕΙ Αθήνας απέναντι σε ένα άλλο απόφοιτο που έχει ψαχτεί λίγο παραπάνω, θα είναι λιγότερο ελκυστικός για μια θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο Karriera που κοιτάω πάντως, 7/10 αγγελίες λένε, όσον αφορά τις απαιτήσεις, "Bachelors degree in Computer Science or other related field" και οι υπόλοιπες "or equivalent experience". Γενικά πρέπει να το ψάχνεις το πράγμα και να εξελίσσεσαι συνεχώς. Η στασιμότητα είναι ό,τι χειρότερο.

 

Γενικά ζητάνε της παναγίας τα μάτια. Ένα παράδειγμα 

 

Να μεταφράσω;

 

"Bachelor...or other..." στην πράξη σημαίνει "μη μας στείλεις βιογραφικό που λέει barista στο Μικέλ". Ξαναλέω, δεν υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που θα μπορεί να δει από το βιογραφικό σου ενασχόληση με το αντικείμενο και θα σε κόψει επειδή έχεις πτυχίο στα οικονομικά ή επειδή δεν έχεις πτυχίο αλλά έκανες καναδυο πρακτικές (όχι απ' αυτές που κάνεις το barista γραφείου).

 

Όσο για την αγγελία που παραθέτεις, γιατί ζητάνε της παναγιάς τα μάτια; Ζητάνε απλά κάποιον που να ξέρει από αυτά τα οποία θα πρέπει να προσέχει. Προφανώς δεν είναι junior θέση όταν σου λένε 24x7 και θα έχει on call, τι περιμένεις να διαβάσεις; Αν δεν έχεις αρκετή εμπειρία για να λύσεις ένα νορμαλ πρόβλημα μόνος σου τι να σε κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μεταφράσω;

 

"Bachelor...or other..." στην πράξη σημαίνει "μη μας στείλεις βιογραφικό που λέει barista στο Μικέλ". Ξαναλέω, δεν υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που θα μπορεί να δει από το βιογραφικό σου ενασχόληση με το αντικείμενο και θα σε κόψει επειδή έχεις πτυχίο στα οικονομικά ή επειδή δεν έχεις πτυχίο αλλά έκανες καναδυο πρακτικές (όχι απ' αυτές που κάνεις το barista γραφείου).

 

Όσο για την αγγελία που παραθέτεις, γιατί ζητάνε της παναγιάς τα μάτια; Ζητάνε απλά κάποιον που να ξέρει από αυτά τα οποία θα πρέπει να προσέχει. Προφανώς δεν είναι junior θέση όταν σου λένε 24x7 και θα έχει on call, τι περιμένεις να διαβάσεις; Αν δεν έχεις αρκετή εμπειρία για να λύσεις ένα νορμαλ πρόβλημα μόνος σου τι να σε κάνουν;

 

 

Προσωπικά τα Qualifications μου φαίνονται υπερβολικά, ζητάνε πολλά δηλαδή. Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να έχει όλα αυτά που ζητάνε. Τώρα αν εσένα σου φαίνονται λίγα...πάσο. Και αν δείς λέει ότι θέλουν το ελάχιστο 8 χρόνια εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, δεν είναι junior/entry level θέση. 8ετη προϋπηρεσία ζητάνε (το οποίο φαντάζομαι προφανώς δεν είναι απόλυτο).

 

 

 

Και βέβαια. Το πρόβλημα όμως είναι ότι οι πιο πολλές δουλειές δεν είναι entry level/junior θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τα Qualifications μου φαίνονται υπερβολικά, ζητάνε πολλά δηλαδή. Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να έχει όλα αυτά που ζητάνε. Τώρα αν εσένα σου φαίνονται λίγα...πάσο. Και αν δείς λέει ότι θέλουν το ελάχιστο 8 χρόνια εμπειρία.

1. Σου φαίνονται, αλλά δεν ισχύει ούτε γι αστείο.

 

2. Νομίζεις, αλλά δεν ισχύει ούτε γι αστείο.

 

3. Δεν πρόκειται να σε απορρίψουν αν πας και τους πεις κοιτάξτε, είμαι ο άνθρωπός σας απλά έχω μόνο π.χ. 4 χρόνια εμπειρία.

 

Και βέβαια. Το πρόβλημα όμως είναι ότι οι πιο πολλές δουλειές δεν είναι entry level/junior θέση.

"Πρόβλημα";

 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα, είναι οι ανάγκες της πραγματικότητας. Πρόβλημα είναι το να τα βλέπεις αυτά ως πρόβλημα αντί για οδηγό του που πρέπει να στοχεύεις.

 

Δε θέλω να το γυρίσω στο προσωπικό αλλά σου έχουν πει πολλοί εδώ στο φόρουμ ότι έχεις μια πολύ λάθος οπτική για την πραγματικότητα -- ας το πούμε δίνεις υπερβολικό βάρος στα ακαδημαϊκά προσόντα και ελάχιστο στην πρακτική ικανότητα. Και όλα αυτά τα "προβλήματα" που λες στα μάτια μου ξεκινάνε από αυτή τη λάθος αντίληψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σου φαίνονται, αλλά δεν ισχύει ούτε γι αστείο.

 

2. Νομίζεις, αλλά δεν ισχύει ούτε γι αστείο.

 

3. Δεν πρόκειται να σε απορρίψουν αν πας και τους πεις κοιτάξτε, είμαι ο άνθρωπός σας απλά έχω μόνο π.χ. 4 χρόνια εμπειρία.

 

 

"Πρόβλημα";

 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα, είναι οι ανάγκες της πραγματικότητας. Πρόβλημα είναι το να τα βλέπεις αυτά ως πρόβλημα αντί για οδηγό του που πρέπει να στοχεύεις.

 

Δε θέλω να το γυρίσω στο προσωπικό αλλά σου έχουν πει πολλοί εδώ στο φόρουμ ότι έχεις μια πολύ λάθος οπτική για την πραγματικότητα -- ας το πούμε δίνεις υπερβολικό βάρος στα ακαδημαϊκά προσόντα και ελάχιστο στην πρακτική ικανότητα. Και όλα αυτά τα "προβλήματα" που λες στα μάτια μου ξεκινάνε από αυτή τη λάθος αντίληψη.

 

 

 

Μα είπα σε προηγούμενο πόστ ότι ρεαλιστικά μιλώντας, μετράει η εμπειρία πρώτα και μετά οι τίτλοι.

Αν και ξεφεύγουμε off-topic, να πώ ότι βασικά μου τη δίνουν οι εξυπνάκηδες και γι αυτό κάποιοι ίσως με έχουν παρεξηγήσει. Παραδείγματος χάριν, δεν μπορεί να έρχεται ο άλλος και επειδή  όπως λέει έχει 5-6 Certifications  και 15 χρόνια εμπειρία και να λέει "ακολουθήστε αυτό που έκανα εγώ και θα βγάζετε πολλά χρήματα" και " είμαι IT Consulant και λέω στους άλλους πως θα κάνουν τη δουλειά".

Κάτσε ρε φίλε δηλαδή άμα είσαι εσύ IT Consulant ο άλλος του πχ Πολυτεχνείου τι είναι;;

Για να μην τα πολυλογώ, αν και έχουμε έρθει σε αντιπαράθεση στο παρελθόν, εσύ τουλάχιστον έχεις τελειώσει HMMY και προσωπικά γι αυτό σε αποδέχομαι. Θα δεχόμουν δηλαδή "μαθήματα" από εσένα όντας πιο έμπειρος σε κάποιους τομείς και πιστοποιημένος, αρκει να μην έχεις smartass attitude. Αλλά όπως είπα όχι να έρθει ο άλλος που δεν έχει τελειώσει τίποτα και να μου πεί "έτσι θα κάνεις τη δουλειά". Αυτό δεν το δέχομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η θέση είναι για τράπεζα , μόνο αυτοί τα έχουν όλα αυτά. Citrix,Strech Cluster, Exchange, Client management,VMware,EMC with recovery tools.

 

Ο μισθός είναι 1700+ αν καλύπτεις κάποια από αυτά και σίγουρα πάνω από 2κ αν καλύπτεις το 80%. Και επειδή πολύ σωστά ανέφερες πως δεν υπάρχει ένας που να τα ξέρει , δε μιλάμε για τον Χαιλάντερ, θα σε πάρουν με 1700 και θα σου βάλουν 2-3 από αυτά να κάνεις κάθε μέρα. Απλά θέλουν να ξέρεις τι είναι όλα τα άλλα , πράγμα το οποίο είναι σίγουρο αν έχεις εμβαθύνει σε 2-3 από αυτά. 

 

Το πτυχίο δεν έχει κανένα ρόλο στην αγγελία , ξέρουν ποιοι μπορούν να καλύψουν και το ελάχιστο από αυτά , με μια απλή συνέντευξη.

Όταν γράψεις στο βιογραφικό 10 δουλειές τέτοιου βεληνεκούς θα σε καλέσουν 1000% , εμένα με καλούν 2-3 φορές το χρόνο χωρίς να έχω ζητήσει, από διάφορες εταιρείες.  Προσωπικά δε θα πήγαινα όπως και δεν πήγα και δεν άλλαξα εταιρεία, δεν υπάρχει λόγος και θα είναι πολύ βαρετή η ζωή σου σε μια τέτοια δουλειά. Θα έχεις να κάνεις με vendors όλη μέρα και τα σημαντικά θα τα κάνουν αυτοί , εσύ θα κοιτάς καμιά κονσόλα μπας και γίνει τίποτα κόκκινο.

 

Σου έχω εξηγήσει ξανά πως δε μπορείς να σταθείς στην αγορά εργασίας όταν έχεις τέτοιες απόψεις για τους επαγγελματίες. Αν έμπαινες σε αυτή τη θέση σε 3 βδομάδες θα σε έδιωχναν από την πίσω πόρτα. Υπάρχουν μηχανικοί που είναι θεοί και δεν έχουν τελειώσει ΚΑΝΕΝΑ ελληνικό σχολείο , ούτε ξένο. Όταν γίνεις και εσύ Citrix expert και έχεις σκάσει 15κ για να μάθεις πως δουλεύει τότε μπορείς να πας να τους την πεις. Προς το παρών είσαι στην τελευταία θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχω εξηγήσει ξανά πως δε μπορείς να σταθείς στην αγορά εργασίας όταν έχεις τέτοιες απόψεις για τους επαγγελματίες. Αν έμπαινες σε αυτή τη θέση σε 3 βδομάδες θα σε έδιωχναν από την πίσω πόρτα. Υπάρχουν μηχανικοί που είναι θεοί και δεν έχουν τελειώσει ΚΑΝΕΝΑ ελληνικό σχολείο , ούτε ξένο. Όταν γίνεις και εσύ Citrix expert και έχεις σκάσει 15κ για να μάθεις πως δουλεύει τότε μπορείς να πας να τους την πεις. Προς το παρών είσαι στην τελευταία θέση.

 

 

Όσον αφορά το συγκεκριμένο ναι είμαι διότι δεν έχω ασχοληθεί με αυτό. Όπως και εσύ είσαι στην τελευταία θέση όσον αφορά C++, Java, SQL κλπ. Άλλωστε δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά μόνο που εγώ δε σχολιάζω για τους Developers , σχολιάζω για τους ITPro's τέτοια ήταν η θέση που έδειξες. Αφού δε ξέρω δε μιλάω, δεν το παίζω έξυπνος.

 

Και στο τέλος της ημέρας , εμπειρία + certs vs πτυχίο σημειώσατε 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά μόνο που εγώ δε σχολιάζω για τους Developers , σχολιάζω για τους ITPro's τέτοια ήταν η θέση που έδειξες. Αφού δε ξέρω δε μιλάω, δεν το παίζω έξυπνος.

 

Και στο τέλος της ημέρας , εμπειρία + certs vs  πτυχίο σημειώσατε 1.

 

 

 

Το ότι έχεις πάρει κάποια certs δεν σε κάνει επαγγελματία Πληροφορικής. Τι να κάνουμε τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά , ο σωστός επαγγελματίας είναι πτυχιούχος άνεργος ή δουλεύει στο μικέλ.

 

 

 

Και μόνο που ειρωνεύεσαι αυτούς που κάνουν αυτή τη δουλειά δείχνει πολλά.

 

 

Διάβασε αυτό

 

 

 

"Ερώτηση: Εν τέλει, ποια είναι η διαφοροποίησή σας σε σχέση με αντίστοιχες ενώσεις (ΕΠΥ, HEPIS, κ.λπ.);

Άποψή μας είναι ότι δεν μπορεί να είναι κάποιος Πληροφορικός, να θεωρείται δηλαδή επιστήμονας της Πληροφορικής, ενώ στερείται βασικού πτυχίου Πληροφορικής. Είναι το αυτονόητο σε κάθε άλλο επιστημονικό κλάδο, όπως στη Φυσική, στην Ιατρική, στη Νομική, στη Μηχανική, κτλ. Και αυτό όχι για λόγους "ελιτισμού", αλλά καθαρά για λόγους διασφάλισης της επιστημονικής και επαγγελματικής φυσιογνωμίας αυτού του τόσο σημαντικού κλάδου."

 

 

Αν και διαφωνώ σε μερικά θέματα με την ΕΠΕ εντούτοις σε πολλά έχει δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...