Προς το περιεχόμενο

Archon - Ο πρώτος Ελληνικός Arch Linux Installer


becoming_I

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαζί με τον cerebrux φτιάξαμε ένα bash script που διευκολύνει τη βασική εγκατάσταση του Arch Linux. Τον Archon (Άρχων).

 

Από το github του Archon :

 

Σκοπός αυτού του cli εγκαταστάτη είναι η εγκατάσταση του βασικού συστήματος Arch Linux ΧΩΡΙΣ γραφικό περιβάλλον. Προτείνεται η εγκατάσταση σε ξεχωριστό δίσκο για την αποφυγή σπασίματος του συστήματος σας. Το script αυτό παρέχεται χωρίς καμιάς μορφής εγγύηση σωστής λειτουργίας

 

Τι κάνει;
  • Ο Άρχων εγκαθιστά το βασικό σύστημα Arch Linux χωρίς την προσθήκη γραφικού περιβάλλοντος
  • Αναγνωρίζει αν το PC όπου γίνεται η εγκατάσταση έχει BIOS ή UEFI και κάνει τις ανάλογες κατατμήσεις (partitions)
  • Δημιουργεί ένα μόνο partition (root+home) και για swap χρησιμοποιεί το systemD-swap
  • Εγκαθιστά τις multilib βιβλιοθήκες για υποστήριξη 32bit εφαρμογών
  • Εγκαθιστά τις πηγές για υποστήριξη του AUR καθώς και το yaourt
Σε ποιους απευθύνεται;
  • Σε αυτούς που ήδη έχουν κάνει μερικές φορές την εγκατάσταση Arch Linux και γνωρίζουν τι κάνουν
  • Σε αυτούς που θέλουν μια barebone εκδοχή του Arch Linux (πχ για server)
  • Σε όσους θέλουν να πειραματιστούν σε μια εικονική μηχανή προτού αποπειραθούν να εγκαταστήσουν το Arch Linux στο PC τους
Πως δουλεύει;
  • Κατεβάζουμε το τελευταίο ISO του Arch Linux
  • Το καίμε σε ένα USB Stick
  • Ρυθμίζουμε το PC να ξεκινάει από το LiveUSB
  • Στο περιβάλλον τερματικού (root) του Arch Linux Live δίνουμε

wget https://raw.githubusercontent.com/CerebruxCode/Archon/master/archon.sh
sh archon.sh

Οι απαντήσεις που αφορούν το δίσκο όπου θα γίνει η εγκατάσταση θα πρέπει να είναι της μορφής

/dev/sdx

όπου x το γράμμα του δίσκου όπου θα γίνει η εγκατάσταση (πχ /dev/sda).

 

Για issues,bugs,παρατηρήσεις στο github του Achon ή στο άρθρο παρουσίασης του στο Cerebrux

 

 

ΥΓ. Δείτε τον Archon σε δράση στο σχετικό video

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ δεν ξέρω τίποτα.... αυτός φταίει για όλα....

 

P.S. Καλοκαιριάτικα μας έχωσε να φτιάξουμε installer... για Arch.... Επειδή βαριόταν να κάνει τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά που ήθελε να κάνει εγκατάσταση Arch σε κάποιο PC.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να καταλαβω Τι προσπαθειτε να πετυχετε με το thread που ανοιξατε.

1ον>  Να βοηθησετε κανενα "στραβο" να βρει το φως του.

2ον> Να διαφημισετε το blog σας.

Εχω βασιμες υποψιες οτι ισχυει το 2ο.

 

Τωρα θα μου πεις "Γιατι αρπαζεσαι"?

Γιατι καθομαι σα λαμακας και διαβαζω το κειμενο.

Μετα παταω το "σχετικο video", γιατι αλλο? Για να δω το βιντεο. Που οδηγει στο blog σας, που εχει το youtube βιντεο με τις οδηγιες.

Μετα πετιεται POP-UP παραθυρακι να κανω εγγραφη.

Ε, ανθρωπος ειμαι κι εγω. Εσπασα. Δεν ειμαι πελατης διαφημιστικης.

 

Τα παραλεω λετε? Ειμαι υπερβολικος?

 

Oποιο συνδεσμο πατησα, με εβγαλε στο blog. WTF?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποιο συνδεσμο πατησα, με εβγαλε στο blog. WTF?

 

Μάλλον δεν τους πάτησες όλους :P , υπάρχει και ένας που οδηγεί στο github.

 

Προσπαθω να καταλαβω Τι προσπαθειτε να πετυχετε με το thread που ανοιξατε.

1ον>  Να βοηθησετε κανενα "στραβο" να βρει το φως του.

2ον> Να διαφημισετε το blog σας.

Εχω βασιμες υποψιες οτι ισχυει το 2ο.

 

Το πρώτο δεν παίζει με τίποτα;;;

 

 

ΥΓ. Μπορείς να υποψιάζεσαι ότι θέλεις, δεν βάζουμε κανέναν με το ζόρι να κάνει τίποτα. Φτιάξαμε κάτι, θέλαμε να το μοιραστούμε και να πάρουμε feedback. Κάθε γνώμη καλή/κακή είναι σεβαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο προγραμματάκι. Ούτε εγώ ευχαριστήθηκα καλοκαίρι λόγω debtap. Αλλά άξιζε τον κόπο. Μακάρι να είχαμε περισσότερους Έλληνες developers.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο προγραμματάκι. Ούτε εγώ ευχαριστήθηκα καλοκαίρι λόγω debtap. Αλλά άξιζε τον κόπο. Μακάρι να είχαμε περισσότερους Έλληνες developers.

 Το Debtap τα σπάει.... μπράβο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το hijack (@#1 becoming_I) αλλά μιάς και σε πέτυχα εδώ τι παίζει μ'αυτό το error στο τέλος; Thanx κι' όλας btw

 

 

Ωραίο προγραμματάκι. Ούτε εγώ ευχαριστήθηκα καλοκαίρι λόγω debtap. Αλλά άξιζε τον κόπο. Μακάρι να είχαμε περισσότερους Έλληνες developers.

:: Processing package changes...
(1/1) reinstalling debtap                                                                                                            [#################################################################################] 100%
==> You must run at least once "debtap -u"
with root privileges (preferably recently),
before running this script

==> Syntax: debtap [option] package_filename

==> Run "debtap -h" for help
error: command failed to execute correctly
:: Running post-transaction hooks...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DrDeath

 

Δεν είναι error. Πάντα πριν τρέξει για πρώτη φορά πρέπει με root δικαιώματα να τρέξεις "debtap -u".

 

Edit: Τώρα είδα πιο error έλεγες. Τίποτα το ανησυχητικό, διορθώθηκε στο δεύτερο revision της έκδοσης 3.1.4 που ανέβασα πριν λίγο στο AUR.

Επεξ/σία από Oxygene
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DrDeath

 

Δεν είναι error. Πάντα πριν τρέξει για πρώτη φορά πρέπει με root δικαιώματα να τρέξεις "debtap -u".

 

Edit: Τώρα είδα πιο error έλεγες. Τίποτα το ανησυχητικό, διορθώθηκε στο δεύτερο revision της έκδοσης 3.1.4 που ανέβασα πριν λίγο στο AUR.

updated :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να καταλαβω Τι προσπαθειτε να πετυχετε με το thread που ανοιξατε.

1ον>  Να βοηθησετε κανενα "στραβο" να βρει το φως του.

2ον> Να διαφημισετε το blog σας.

Εχω βασιμες υποψιες οτι ισχυει το 2ο.

 

Τωρα θα μου πεις "Γιατι αρπαζεσαι"?

Γιατι καθομαι σα λαμακας και διαβαζω το κειμενο.

Μετα παταω το "σχετικο video", γιατι αλλο? Για να δω το βιντεο. Που οδηγει στο blog σας, που εχει το youtube βιντεο με τις οδηγιες.

Μετα πετιεται POP-UP παραθυρακι να κανω εγγραφη.

Ε, ανθρωπος ειμαι κι εγω. Εσπασα. Δεν ειμαι πελατης διαφημιστικης.

 

Τα παραλεω λετε? Ειμαι υπερβολικος?

 

Oποιο συνδεσμο πατησα, με εβγαλε στο blog. WTF?

Τα παρακαταλες σε σημείο ταμτάκου και να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα...

 

Ωραία το link οδηγεί στο blog τους.. και; έπιασες κάνα ιό; φόρτωσε 1000 scripts ο browser σου και σερνόταν;

 

μια καθαρή σελίδα blog πάνω στο θέμα του βίντεο ήταν και πετάχτηκε ενα απλό frame που σου ζητούσε να βάλεις mail για εγγραφή και είχε ενα εμφανέστατο "Χ" για να το κλείσεις χωρίς να εγγραφείς και αυτό ήταν...

 

Δηλαδή δεν κατάλαβα ακόμη και λεφτά να έβγαζε με κάτι τέτοιο (που @@ λεφτά βγάζει άντε μερικά cent στα 100 clicks απο κάνα adsence που δεν είδα.. ) εσένα  τι σε κόφτει;

 

Αυτή την μιζέρια ποτέ δεν την κατάλαβα απο πότε ειναι αμαρτία να έχεις blog ή να βγάζεις χρήματα απο κάτι που έκανες και δει όταν δεν ζητάς χρήματα απλά τα βγάζεις πλάγια (χωρίς να κλέβεις όμως τους χρήστες ή να τους κάνεις κακο) ...

 

@OP εσύ έχεις το άλλο κακό των Ελλήνων όχι το να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα αλλά το ντρέπομαι υπερβολικά να βγώ προς τα έξω :P χάθηκε να βάλεις λίγο φωνή και να περιγράφεις τι κάνεις; ελεος... στα ελληνικά βίντεο αν δεν ειναι καμιά μαλακία για να κράξουνε άλλους αντιγράφοντας εκπομπές όπως το pewdiepie ή =3 όλα τα άλλα ειναι χωρίς ήχο ή δυνατή μουσική background ή κείμενο.... δεν είναι δύσκολο να βάλεις φωνή ούτε θα εκτεθείς :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο bash ρε μ@@νια

 

------------

 

ρε σεις οχι και ελληνικα μεσα στο script, θα πεθανω

Ο @becoming_i ήθελε να το ξεκινήσουμε σε python.... αλλά του είπα "Ή bash, η επί trash" (εκ του ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς)... οπότε κατάλαβε ότι ΜΙΑ είναι η αληθής οδός... :P

 

Όσο για τα ελληνικά...   ε μα και εσυ... είπαμε το κάνουμε η δεν το κάνουμε ελληνικό :P Μιας και υπάρχουν αρκετοί installers εκεί έξω είπαμε να φτιάξουμε κάτι για "εμάς". Στο μέλλον θα το κάνουμε πιο KISS και κοντά στο arch way (ξέρω δεν είναι δυνατόν αλλά όσο πιο κοντά γίνεται). Με εξωτερικό conf όπου θα το διαμορφώνεις (με VIM έτσι.... μην ακούσω κάνα nano...) όπως θες πριν το τρέξεις και θα το στήνει με βάση αυτό.

Χωρίς μενού, χωρίς UI, τίποτα.

 

Μέχρι στιγμής τα περισσότερα, αν όχι όλα τα installers είναι custom iso που τα γράφεις σε usb και σου παρέχουν δυνατότητες πέρα από αυτές που έχει το Wiki για την βασική εγκατάσταση.

 

Εμείς δεν θέλουμε να ξεφύγουμε από αυτό. Κάνει όσα θα έκανες ούτως η άλλως manually οπότε με το εξωτερικό conf θα γίνει ακόμα πιο κοντά σε αυτό που θες να στήσεις manually.

 

@OP εσύ έχεις το άλλο κακό των Ελλήνων όχι το να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα αλλά το ντρέπομαι υπερβολικά να βγώ προς τα έξω :P χάθηκε να βάλεις λίγο φωνή και να περιγράφεις τι κάνεις; ελεος... στα ελληνικά βίντεο αν δεν ειναι καμιά μαλακία για να κράξουνε άλλους αντιγράφοντας εκπομπές όπως το pewdiepie ή =3 όλα τα άλλα ειναι χωρίς ήχο ή δυνατή μουσική background ή κείμενο.... δεν είναι δύσκολο να βάλεις φωνή ούτε θα εκτεθείς :P

 

Έχεις δίκιο σε αυτό και έχω "γλυκαθεί" τελευταία στα quick and dirty βίντεο. Ενώ άμα δεις τα περισσότερα βίντεο στο κανάλι μου, μιλάω... σε βαθμό υπερβολής... (μπορούν να στο επιβεβαιώσουν και οι υπόλοιποι στο podcast που κάνουμε)

Απλά όπως είπα, βολεύτηκα με αυτό τον τρόπο "παραγωγής" γιατί τα φτιάχνω σε 10-15 λεπτά και θέλει ελάχιστο editing. Το feedback σου όμως με έκανε να το ξανα σκεφτώ το ζήτημα οπότε thanks...

 

@DrDeath

 

Δεν είναι error. Πάντα πριν τρέξει για πρώτη φορά πρέπει με root δικαιώματα να τρέξεις "debtap -u".

 

Edit: Τώρα είδα πιο error έλεγες. Τίποτα το ανησυχητικό, διορθώθηκε στο δεύτερο revision της έκδοσης 3.1.4 που ανέβασα πριν λίγο στο AUR.

Χαίρομαι που αν και φάγαμε λίγο κράξιμο, κάτι καλό βγήκε απο το thread συμβάλλοντας κατα λάθος σε bugfixing :P :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από περίπου 12 μέρες που βγήκε η v1.0 σταθερή έκδοση, έχουμε την χαρά να εκδώσουμε την v.1.1

Σε σχέση με την v1.0 δεν έχει διαφορές και εστιάσαμε σε πολύ μικρές διορθώσεις αλλά και βελτιώσεις στον υπάρχοντα κώδικα.

Στην πορεία, συναντήσαμε και ένα bug #14 το οποίο ήταν πραγματική σπαζοκεφαλιά ... μέχρι να καταλάβουμε ότι το πρόβλημα ήταν Upstream. Κάτι καλό βγήκε από αυτό, μιας και κάναμε αναφορά σφάλματος στο δημιουργό και διορθώθηκε άμεσα.

Σε γενικές γραμμές :

  • Βελτιώθηκε το README με διευκρινίσεις
  • Βελτιώθηκε ο τρόπος λήψης του Archon
  • Χρησιμοποιήθηκε η υπηρεσία Shellcheck για τη συνολική βελτίωση του κώδικα
  • Προστέθηκε έλεγχος στην αλλαγή συνθηματικού root και κατά τη δημιουργία χρήστη.

 

Για περισσότερα στο github του Archon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μετά από περίπου 12 μέρες που βγήκε η v1.0 σταθερή έκδοση, έχουμε την χαρά να εκδώσουμε την v.1.1

 

μπράβο για την προσπάθεια, keep rocking :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλειά,μπράβο... Αν και δεν είμαι developer, μου αρέσει να γράφω bash scripts που αυτοματοποιουν την ζωή μου...(lazyfag here :-D )... Θα προσπαθήσω να προσθεσω μερικές επιλογές στο script και να σας το στείλω για "review"...Have a nice day....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...