Προς το περιεχόμενο

Apple Care


jmallen3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/9/2019 στις 9:51 ΠΜ, TitanX είπε

Αν στο αμερικανικό βάλω μουφα διεύθυνση δεν θα με αφήσει? 

Θα σε αφήσει, αλλά δε θα σε αφήσει αν έχουν περάσει 60 ημέρες από την αγορά.

58 λεπτά πριν, gRim είπε

Γενικά με ελληνική κάρτα και διεύθυνση μπορούμε να αγοράσουμε online apple care;  

Με ελληνική κάρτα μπορείς, ναι. Με διεύθυνση ανάλογα από που θα  το πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 10/09/2019 at 16:33, djuan1988 said:

Με ελληνική κάρτα μπορείς, ναι. Με διεύθυνση ανάλογα από που θα  το πάρεις.

Να βάλω δηλαδή μια τυχαία αγγλική διεύθυνση (εάν το αγοράσω από αγγλικό store) και δεν θα έχω πρόβλημα που το billing address είναι διαφορετικό από αυτό της κάρτας;

Εντωμεταξύ για apple watch θέλω να πάρω το applecare αλλά δυστυχώς μου δίνει σαν μόνη επιλογή το applecare+ που δεν με ενδιαφέρει και ψάχνω προς το παρών να δω τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να επιλέξω το απλό applecare.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Αγόρασα 12 Αυγούστου ένα iPhone XR από μαγαζί στο σκρουτζ, μπορώ να αγοράσω και να ενεργοποιήσω το AppleCare τώρα; Κι αν ναι από που; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gRim είπε

Να βάλω δηλαδή μια τυχαία αγγλική διεύθυνση (εάν το αγοράσω από αγγλικό store) και δεν θα έχω πρόβλημα που το billing address είναι διαφορετικό από αυτό της κάρτας;

Εντωμεταξύ για apple watch θέλω να πάρω το applecare αλλά δυστυχώς μου δίνει σαν μόνη επιλογή το applecare+ που δεν με ενδιαφέρει και ψάχνω προς το παρών να δω τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να επιλέξω το απλό applecare.

Εγώ δεν είχα πρόβλημα πάντως. Στη χώρα της κάρτας δεν είχε επιλογή Ελλάδα και είχα βάλει Γερμανία, ενώ η κάρτα ήταν πιστωτική της Πειραιώς (αγορά από US Apple Store). 

Απλό apple care δεν μπορείς να αγοράσεις διότι στις χώρες που προσφέρει Apple Care + δεν προσφέρει το απλό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθήστε ρε παιδιά έβαλα κάρτα Πειραιώς και billing address Αυστραλίας μιας και είναι και το πιο φθηνό. Έφαγα άκυρο θέλει η κάρτα να ανοικει στη χωρα που υποτίθεται είναι το billing address. Καμία ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, TitanX είπε

Βοηθήστε ρε παιδιά έβαλα κάρτα Πειραιώς και billing address Αυστραλίας μιας και είναι και το πιο φθηνό. Έφαγα άκυρο θέλει η κάρτα να ανοικει στη χωρα που υποτίθεται είναι το billing address. Καμία ιδέα? 

Τίποτα φίλε. Το λέω και σε προηγούμενο post. Η κάρτα πρέπει να match-άρει τη χώρα της δηλωμένης διευθυνσης. Αν αγοράζεις από το αμερικανικο apple store θέλει αμερικάνικη διευθυνση και κάρτα αμερικάνικη. Αντίστοιχα στη περίπτωση της Αυστραλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Τίποτα φίλε. Το λέω και σε προηγούμενο post. Η κάρτα πρέπει να match-άρει τη χώρα της δηλωμένης διευθυνσης. Αν αγοράζεις από το αμερικανικο apple store θέλει αμερικάνικη διευθυνση και κάρτα αμερικάνικη. Αντίστοιχα στη περίπτωση της Αυστραλίας.

Βρε natural θα σταματήσεις να γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν;

Οχι δε χρειάζεται να είναι αμερικανική η κάρτα. Όταν αγόρασα εγώ είχε drop down menu που μπορούσες να διαλέξεις χώρα. Δε νομίζω να το άλλαξαν. 

Εγώ αγόρασα με πιστωτική Πειραιώς, λες να είναι αμερικανική η κάρτα και να μην το ξέρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Βρε natural θα σταματήσεις να γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν;

Οχι δε χρειάζεται να είναι αμερικανική η κάρτα. Όταν αγόρασα εγώ είχε drop down menu που μπορούσες να διαλέξεις χώρα. Δε νομίζω να το άλλαξαν. 

Εγώ αγόρασα με πιστωτική Πειραιώς, λες να είναι αμερικανική η κάρτα και να μην το ξέρω; 

Και εμένα όταν πήγα να αγοράσω Apple Care από Αμερικάνικο store με Αμερικανικη διευθυνση, έφαγα άκυρο με ελληνική κάρτα.

Θα σταματήσεις εσυ να γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν;

Αυτό που έγραψε ο @TitanX παραπάνω, το διάβασες; Πως το αιτιολογείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TitanX είπε

Εφαγα ακυρο απο παντου, εβαλα αμερικη Γαλλια, Γερμανια και Ισπανια σε ολες η συναλλαγη εγινε reject

Από το us store προσπαθείς; Εγώ είχα βάλει Γερμανία + κάρτα Πειραιώς. Δοκίμασε αυτόν τον συνδυασμό. Δεν έχει τη χώρα μας, είναι θέμα τράπεζας να περάσει η συναλλαγή. 

25 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Και εμένα όταν πήγα να αγοράσω Apple Care από Αμερικάνικο store με Αμερικανικη διευθυνση, έφαγα άκυρο με ελληνική κάρτα.

Θα σταματήσεις εσυ να γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν;

Αυτό που έγραψε ο @TitanX παραπάνω, το διάβασες; Πως το αιτιολογείς;

Συνέχισε να λες τα δικά σου. Έχει drop down μενού που διαλέγεις χώρα χρέωσης και περιλαμβάνει 20 σχεδόν χώρες.

Προφανώς και πληρώνεις με κάρτα εκείνης της χώρας. 

Γράφεις συνεχώς ότι θέλει αμερικανική κάρτα και αναφέρεις επίσης '' us Macbook άρα πρέπει να το αγοράσεις από us ''. Δεν ισχύουν αυτά τα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Από το us store προσπαθείς; Εγώ είχα βάλει Γερμανία + κάρτα Πειραιώς. Δοκίμασε αυτόν τον συνδυασμό. Δεν έχει τη χώρα μας, είναι θέμα τράπεζας να περάσει η συναλλαγή. 

Συνέχισε να λες τα δικά σου. Έχει drop down μενού που διαλέγεις χώρα χρέωσης και περιλαμβάνει 20 σχεδόν χώρες.

Προφανώς και πληρώνεις με κάρτα εκείνης της χώρας. 

Γράφεις συνεχώς ότι θέλει αμερικανική κάρτα και αναφέρεις επίσης '' us Macbook άρα πρέπει να το αγοράσεις από us ''. Δεν ισχύουν αυτά τα δύο. 

Ρε άνθρωπε, μάθε να διαβάζεις σωστά. Το παράδειγμα της αμερικής ίσχυε για την άλλη περίπτωση που όντως ξέρω ότι το macbook air το έχει αγοράσει από Αμερική καθώς το συζητούσαμε προ εξαμήνου εδώ, μαζί του. Στον @TitanX, ανέφερα για ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ την Αμερική με αναγωγή στην Αυστραλία. Γκέγκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2019 στις 9:52 ΜΜ, mindreader είπε

Οταν λεω εγω, οτι η καλυτερη τακτικη ειναι η ταυτοχρονη αγορα mac+apple care...

Γιατι ζουμε στην ελλαδαρα, οχι για αλλον λογο...

One more time....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2019 στις 11:58 ΜΜ, TitanX είπε

Ερώτηση πήρα πριν 2 βδομάδες ένα imac από σκρουτζοναγαζαο, δεν αγόρασα Apple care ταυτόχρονα μιας και είμαι καλυμμένος 1 χρόνο από την εγγύηση. Τώρα λοιπόν όταν του χρόνου θα λήγει η εγγυηση θα μπορώ να αγοράσω Apple care και αν ναι από που? Μπορώ κστευθειαν από τη σελίδα της Apple? 

Συγνώμη, αλλά γιατί ταλαιπωρείσαι τόσο και δεν αγοράζεις απλά αυτό; Το ίδιο έκανα και εγώ πριν από λίγους μήνες για ένα mac mini, που αγόρασα από το εξωτερικό. Αγόρασα το κουτάκι απλά και γρήγορα χωρίς πρόβλημα και μάλιστα έκοψα και τιμολόγιο να φανταστείς. Το μόνο περίεργο σε όλη την υπόθεση είναι ότι θέλει ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου και δεν υπάρχει πλέον διαδικασία μέσω ίντερνετ. Τηλεφώνησα στο νούμερο της Apple (πιθανόν Ιρλανδία), μίλησα με μια κοπέλα που μιλούσε λίγο περίεργα Ελληνικά, της έδωσα κάτι κωδικούς και serial number και όλα μια χαρά. Και έχω κάλυψη μέχρι και το 2021.

Επίσης, καλό θα ήταν να πέσουν και λίγο οι τόνοι, δεν είναι και κανένα φοβερό ζήτημα για να αποκαλούμε ο ένας τον άλλον με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς και ειρωνείες. Ακόμα και το απλό "ρε" στο γραπτό λόγο είτε έχεις δίκιο είτε άδικο αποδυναμώνει ό,τι και να έχεις γράψει με καλή πρόθεση για να βοηθήσεις κάποιον εδώ μέσα και δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις. Εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε όχι για να δίνουμε την εντύπωση των trolls, που μαλώνουνε.

Στιγμιότυπο 2019-09-12, 21.09.38.png

UPDATE: Τελικά, συγνώμη, τώρα πρόσεξα την σημείωση, που είχε από πάνω στη σελίδα της iSystem:

Πώς μπορώ να την αποκτήσω;

Επικοινωνείς μαζί μας στο 215 215 4400 για να επιβεβαιώσουμε με βάση τον σειριακό σου αριθμό ότι το Mac σου είναι Ελληνικής εισαγωγής και εντός του 1ου χρόνου εγγύησης.

Προχωράς στην παραγγελία προσθέτοντας στο καλάθι το κατάλληλο AppleCare για τον υπολογιστή σου.

Εντός 3 ημερών θα λάβεις το email επιβεβαίωσης για την ενεργοποίηση του AppleCare.

 

Σε εμένα δε με ρώτησαν τίποτα τέτοιο. Απλά παρήγγειλα το κουτάκι και ήρθε σε φυσική μορφή. Μάλλον, θα τους είχε ξεμείνει. Πλέον μάλλον γίνεται ηλεκτρονικά από αυτούς η όλη διαδικασία.

 

Επεξ/σία από lamargos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, lamargos είπε

Συγνώμη, αλλά γιατί ταλαιπωρείσαι τόσο και δεν αγοράζεις απλά αυτό; Το ίδιο έκανα και εγώ πριν από λίγους μήνες για ένα mac mini, που αγόρασα από το εξωτερικό. Αγόρασα το κουτάκι απλά και γρήγορα χωρίς πρόβλημα και μάλιστα έκοψα και τιμολόγιο να φανταστείς. Το μόνο περίεργο σε όλη την υπόθεση είναι ότι θέλει ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου και δεν υπάρχει πλέον διαδικασία μέσω ίντερνετ. Τηλεφώνησα στο νούμερο της Apple (πιθανόν Ιρλανδία), μίλησα με μια κοπέλα που μιλούσε λίγο περίεργα Ελληνικά, της έδωσα κάτι κωδικούς και serial number και όλα μια χαρά. Και έχω κάλυψη μέχρι και το 2021.

Επίσης, καλό θα ήταν να πέσουν και λίγο οι τόνοι, δεν είναι και κανένα φοβερό ζήτημα για να αποκαλούμε ο ένας τον άλλον με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς και ειρωνείες. Ακόμα και το απλό "ρε" στο γραπτό λόγο είτε έχεις δίκιο είτε άδικο αποδυναμώνει ό,τι και να έχεις γράψει με καλή πρόθεση για να βοηθήσεις κάποιον εδώ μέσα και δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις. Εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε όχι για να δίνουμε την εντύπωση των trolls, που μαλώνουνε.

Στιγμιότυπο 2019-09-12, 21.09.38.png

UPDATE: Τελικά, συγνώμη, τώρα πρόσεξα την σημείωση, που είχε από πάνω στη σελίδα της iSystem:

Πώς μπορώ να την αποκτήσω;

Επικοινωνείς μαζί μας στο 215 215 4400 για να επιβεβαιώσουμε με βάση τον σειριακό σου αριθμό ότι το Mac σου είναι Ελληνικής εισαγωγής και εντός του 1ου χρόνου εγγύησης.

Προχωράς στην παραγγελία προσθέτοντας στο καλάθι το κατάλληλο AppleCare για τον υπολογιστή σου.

Εντός 3 ημερών θα λάβεις το email επιβεβαίωσης για την ενεργοποίηση του AppleCare.

Σε εμένα δε με ρώτησαν τίποτα τέτοιο. Απλά παρήγγειλα το κουτάκι και ήρθε σε φυσική μορφή. Μάλλον, θα τους είχε ξεμείνει. Πλέον μάλλον γίνεται ηλεκτρονικά από αυτούς η όλη διαδικασία.

Όπως τα είπες στη διόρθωση. Τα έχουν αλλάξει τον τελευταίο χρόν. Μάιο μήνα προσπάθησα, δε το έβρισκα από επίσημο reseller στην Ελλάδα (καθώς υπήρχε μια περίοδο που δεν έβρισκες καθόλου apple Care για συγκεκριμένα μηχανήματα), προσπάθησα από το αμερικανικό site και δε τα κατάφερα (για μηχανημα αγορασμενο από Αμερική). Έψαξα σε eBay sellers μετά και είχα βρει έναν με καλά reviews, αλλά δε προχωρησα. Ξενέρωσα τελικα και το παράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lamargos το κουτάκι από που το πήρες? Η isystem γράφει απαραίτητη προϋπόθεση να εχει αγοραστεί το Mac από αυτούς, πράγμα που δεν ισχύει σε μένα διότι το αγόρασα από το kaisershop. Έχεις να προτείνεις κάνα κουτάκι από το ebay. Έψαξα λίγο αλλά μπερδεύτηκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...