Προς το περιεχόμενο

Apple Care


jmallen3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, TitanX είπε

@lamargos το κουτάκι από που το πήρες? Η isystem γράφει απαραίτητη προϋπόθεση να εχει αγοραστεί το Mac από αυτούς, πράγμα που δεν ισχύει σε μένα διότι το αγόρασα από το kaisershop. Έχεις να προτείνεις κάνα κουτάκι από το ebay. Έψαξα λίγο αλλά μπερδεύτηκα 

Από την iSystem το αγόρασα. Μάλλον είχε ξεμείνει από παλιά και μετά απ' ό,τι καταλαβαίνω κάνανε το όλο σύστημα ηλεκτρονικό. Και εγώ το mac mini δεν το αγόρασα από Ελλάδα, αλλά σου είπα μάλλον τους είχε ξεμείνει το κουτί από παλιότερα (θυμάμαι ότι ήταν το τελευταίο και γενικά δεν πουλούσαν applecare για άλλο μηχάνημα παρά μόνο τη δική τους επέκταση εγγύησης) και έκανα εγώ τη διαδικασία ενεργοποίησης. Η iSystem, μου πούλησε μόνο το κουτάκι και τίποτα άλλο. Για πάρε όμως τηλέφωνο αυτούς εδώ. Εγώ έχω αγοράσει αρκετές φορές και είναι αξιόπιστοι. Ρώτησέ τους αν μπορούν να σου πουλήσουν applecare από τη στιγμή, που πουλάνε applecare για macbook. Δεν ξέρω για ebay, μπορεί να βρεις αξιόπιστο άτομο και μπορεί να μπλέξεις.

Επεξ/σία από lamargos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,

πρόκειται να αγοράσω ενα macbook pro 16", αυτες τις μέρες που τρέχει προσφορά -200€ σε όλα τα μεγάλα καταστήματα.

Θέλω μαζί να αγοράσω AppleCare+, καθως το + έχω καταλήξει οτι είναι το ιδανικότερο για μένα. Από ποιό κατάστημα μου προτείνετε να το αγοράσω;

iStorm, Κωτσόβολο, Plaisio. Για να βάλω AppleCare+ κατάλααβα απο τα μηνύματα σας οτι πρέπει να είναι ελληνικής εισαγωγής προκειμένου να μην μπλέξω με διαδικασίες.

Ολα τα παραπάνω καταστήματα φέρνουν ελληνικής εισαγωγής Macbook? να αποφύγω μηπως το iStorm που εχω διαβάσει αναφορές για γρατσουνιές και σπασμένα hinges μελλοντικά λόγω ανοίγματος στην πολωνία ή ισχύει για όλα τα μεγάλα καταστήματα;

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα καταστήματα, που αναφέρεις παραπάνω, αγοράζουν από τον επίσημο ελληνικό εισαγωγέα (iSquare). Οπότε, είναι δική σου επιλογή. Κοίτα επίσης και στους υπόλοιπους επίσημους resellers, που είναι και εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Apple, όπως η iSystem, η Document κτλ. Εγώ θα προτιμούσα κάποιους από αυτούς λόγω εξειδίκευσης στο αντικείμενο. Είναι καθαρά δική σου επιλογή. Από τη στιγμή, που θα αγοράσεις από επίσημο reseller, όπως οι παραπάνω και αυτοί που αναφέρεις, μπορείς ακολούθως και μέσα σε ένα χρόνο από την ημερομηνία αγοράς να αγοράσεις πακέτο Applecare από όλους τους παραπάνω (όχι υποχρεωτικά από το κατάστημα που αγόρασες), αφού ελέγξουν οι ίδιοι ηλεκτρονικά το serial number του μηχανήματος. Γενικά, η αγορά από εξουσιοδοτημένο κατάστημα στην Ελλάδα είναι η ασφαλέστερη επιλογή, οπότε μην αγχώνεσαι. Για περισσότερα κοίτα και εδώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kανένα επίσημο κατάστημα της Ελλάδας δεν παρέχει AppleCare+. Το μόνο που μπορείς να αγοράσεις από ελληνικά καταστήματα είναι το απλό Apple Care που απλά επεκτείνει την εγγύησή σου σε 3 χρόνια και δεν καλύπτει accidental damage.

Επεξ/σία από enlightened
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lamargos είπε

Όλα τα καταστήματα, που αναφέρεις παραπάνω, αγοράζουν από τον επίσημο ελληνικό εισαγωγέα (iSquare). Οπότε, είναι δική σου επιλογή. Κοίτα επίσης και στους υπόλοιπους επίσημους resellers, που είναι και εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Apple, όπως η iSystem, η Document κτλ. Εγώ θα προτιμούσα κάποιους από αυτούς λόγω εξειδίκευσης στο αντικείμενο. Είναι καθαρά δική σου επιλογή. Από τη στιγμή, που θα αγοράσεις από επίσημο reseller, όπως οι παραπάνω και αυτοί που αναφέρεις, μπορείς ακολούθως και μέσα σε ένα χρόνο από την ημερομηνία αγοράς να αγοράσεις πακέτο Applecare από όλους τους παραπάνω (όχι υποχρεωτικά από το κατάστημα που αγόρασες), αφού ελέγξουν οι ίδιοι ηλεκτρονικά το serial number του μηχανήματος. Γενικά, η αγορά από εξουσιοδοτημένο κατάστημα στην Ελλάδα είναι η ασφαλέστερη επιλογή, οπότε μην αγχώνεσαι. Για περισσότερα κοίτα και εδώ.

 

2 λεπτά πριν, enlightened είπε

Kανένα επίσημο κατάστημα της Ελλάδας δεν παρέχει AppleCare+. Το μόνο που μπορείς να αγοράσεις είναι το απλό Apple Care που απλά επεκτείνει την εγγύησή σου σε 3 χρόνια και δεν καλύπτει accidental damage.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Το θέμα μου είναι οτι θα το αγοράσω με τιμολόγιο και απο μπορώ να συμπεράνω επίσημα θα έχω 1 χρονο εγγύησης και μόνο αν κυνηγήσω μέσω του Συνήγορου του Καταναλωτή ενδέχεται να δικαιωθώ για κάλυψη και στο 2ο έτος.

AppleCare+ θα μπορούσα μήπως να αγοράσω απο εξωτερικό μετέπειτα (μέσα στο χρονικό περιθώριο που επιτρέπεται ύστερα απο την αγορά);

Έχω την δυνατότητα να αγοράσω είτε απο Η.Π.Α είτε απο Αγγλία χρησιμοποιώντας είτε ελληνική χρεωστική είτε Αμερικάνικη ή Αγγλική.

Δεν έχω αγοράσει στο παρελθόν Macbook και θα ήθελα να το προστατέψω και απο Accidental Damage αν μου δινόταν η ευκαιρία.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostas_gan είπε

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Το θέμα μου είναι οτι θα το αγοράσω με τιμολόγιο και απο μπορώ να συμπεράνω επίσημα θα έχω 1 χρονο εγγύησης και μόνο αν κυνηγήσω μέσω του Συνήγορου του Καταναλωτή ενδέχεται να δικαιωθώ για κάλυψη και στο 2ο έτος.

AppleCare+ θα μπορούσα μήπως να αγοράσω απο εξωτερικό μετέπειτα (μέσα στο χρονικό περιθώριο που επιτρέπεται ύστερα απο την αγορά);

Έχω την δυνατότητα να αγοράσω είτε απο Η.Π.Α είτε απο Αγγλία χρησιμοποιώντας είτε ελληνική χρεωστική είτε Αμερικάνικη ή Αγγλική.

Δεν έχω αγοράσει στο παρελθόν Macbook και θα ήθελα να το προστατέψω και απο Accidental Damage αν μου δινόταν η ευκαιρία.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Για το δεύτερο έτος, δεν μπορείς να καλυφθείς ούτε μέσω του συνηγόρου του καταναλωτή, γιατί η νομοθεσία περί προστασίας του καταναλωτή προστατεύει έναν καταναλωτή, όχι μια εταιρεία / νομικό πρόσωπο. Εφόσον κόψεις τιμολόγιο, έχεις χάσει αυτόματα το δεύτερο χρόνο. Αν θες τον δεύτερο χρόνο, πρέπει να κόψεις απόδειξη.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2019 στις 10:21 ΜΜ, djuan1988 είπε

Εγώ δεν είχα πρόβλημα πάντως. Στη χώρα της κάρτας δεν είχε επιλογή Ελλάδα και είχα βάλει Γερμανία, ενώ η κάρτα ήταν πιστωτική της Πειραιώς (αγορά από US Apple Store). 

Και τη διεύθυνση κατοικίας έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι και να βάλει κανείς στην πραγματικότητα δεν στέλνεται τίποτα ταχυδρομικά. Εγώ πχ πλήρωσα για το applecare του Apple Watch προσφάτως με την αγγλική μου κάρτα που είχα από όταν ζούσα στην Αγγλία και έβαλα την διεύθυνση της κολλητής μου φίλης και μου επιβεβαίωσε ότι δεν έστειλαν ποτέ τίποτα ταχυδρομικά. 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Aπο που μπορει να αγορασει κανεις applecare στην Ελλαδα??
Πλαισιο, public, Kotsovolos δεν βλεπω να πουλανε. iStorm πουλαει το δικο του μονο iSupport, σε δικες του μονο συσκευες. Μονο το καταστημα που ποσταρε ο φιλος παραπανω https://e-mac.eu/ βλεπω οτι πουλαει, αλλα καταλαβαινω οτι δεν ειναι επισημο καταστημα, οποτε δεν ξερω αν οντως αναγνωριζεται απο την iSquare η εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) https://store.i-system.gr/catalogsearch/result/?q=applecare

 

2) https://www.document.gr/αναζήτηση?keyword=applecare&limitstart=0&option=com_virtuemart&view=category&virtuemart_category_id=0&Itemid=459

Απ' ό,τι θυμάμαι παλιότερα που το είχε πάρει το μάτι μου, πρέπει πρώτα να διαπιστώσουν ότι είναι ελληνικής εισαγωγής και μετά ηλεκτρονικά κάνουν τη διαδικασία. Για λεπτομέρειες θα πρέπει να επικοινωνήσεις με κάθε κατάστημα για να σου πουν. Όλα αυτά με μία επιφύλαξη πάντα..

 

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...