Προς το περιεχόμενο

Apple Care


jmallen3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/1/2020 στις 3:55 ΜΜ, enlightened είπε

Kανένα επίσημο κατάστημα της Ελλάδας δεν παρέχει AppleCare+. Το μόνο που μπορείς να αγοράσεις από ελληνικά καταστήματα είναι το απλό Apple Care που απλά επεκτείνει την εγγύησή σου σε 3 χρόνια και δεν καλύπτει accidental damage.

αν αγοράζεις apple care + απο εξωτερικο και μετα ερθεις ελλαδα (μετακομισες, τελειωσαν οι σπουδες σου, αλλαξες εργασια) δεν ισχυει στην ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, nikolas15341 said:

αν αγοράζεις apple care + απο εξωτερικο και μετα ερθεις ελλαδα (μετακομισες, τελειωσαν οι σπουδες σου, αλλαξες εργασια) δεν ισχυει στην ελλαδα?

δεν παρέχει αλλά εξυπηρετεί..Δεν ξερω αν ισχύει ακόμα αλλά θα αναφέρω την εμπειρία μου απο το 2019. Πήρα ένα apple watch και πριν βάλω applecare+ τηλεφώνησα σε επίσημο service provider εδώ στην ελλάδα και τους είπα το εξής: έχω αγορασμένο ρολόι απο ελλάδα αλλά επειδή ζω μόνιμα αγγλία έχω ενεργοποιημένο applecare+ απο εκεί. Το ρολόι μου έπεσε κάτω και εσπασε. Αναλαμβάνετε ή πρέπει να πάω πίσω αγγλία; Μου είπαν αναλαμβάνουμε κανονικά, η χώρα σχετίζεται με τους όρους του προγράμματος (γίνεται σε συνεργασία με κάποια ασφαλιστική οπότε τυπικά για να καλυφθεί πρέπει κάποιος να είναι άνω των 18 ετών και μόνιμος κάτοικος της χώρας, χωρίς ωστόσο να ζητάνε απόδειξη για αυτό στο service. ζητάνε κάρτα της χώρας απόπου αγοράζει κάποιος και διευθυνση κατά την αγορά του applecare+).  Πληρώνετε λέει το ισόποσο σε ευρώ από το εκπιπτώμενο του προγράμματος (νομίζω ήταν πχ 42 λίρες για το ρολόι). 

Με την αγγλική μου χρεωστική κάρτα αγόρασα online applecare+ και πέρασε κανονικά αφού έγιναν τα online διαγνωστικά τεστ στο ρολόι. Δε χρειάστηκε να δοκιμάσω το εαν τελικά ισχύουν τα παραπάνω, αλλά ο εν λόγω υπάλληλος στο service εδώ ήταν κάτι παραπάνω απο σίγουρος. Δεν μιλούσαμε θεωρητικά, εκείνος θεωρούσε οτι όντως το επόμενο πρωί θα πάω το ρολόι για αντικατάσταση οπότε δεν είχε λόγο να πει άσχετα..

 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύπτεται κανονικά το Apple Care+ και μάλιστα ό,τι ζητάνε τα επίσημα σέρβις ως συμμετοχή τα βάζουν όλα «τσέπη», δεν τους κοστίζει τίποτα ουσιαστικά το ανταλλακτικό που έρχεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2021 στις 9:00 ΜΜ, marmagia είπε

δεν παρέχει αλλά εξυπηρετεί..Δεν ξερω αν ισχύει ακόμα αλλά θα αναφέρω την εμπειρία μου απο το 2019. Πήρα ένα apple watch και πριν βάλω applecare+ τηλεφώνησα σε επίσημο service provider εδώ στην ελλάδα και τους είπα το εξής: έχω αγορασμένο ρολόι απο ελλάδα αλλά επειδή ζω μόνιμα αγγλία έχω ενεργοποιημένο applecare+ απο εκεί. Το ρολόι μου έπεσε κάτω και εσπασε. Αναλαμβάνετε ή πρέπει να πάω πίσω αγγλία; Μου είπαν αναλαμβάνουμε κανονικά, η χώρα σχετίζεται με τους όρους του προγράμματος (γίνεται σε συνεργασία με κάποια ασφαλιστική οπότε τυπικά για να καλυφθεί πρέπει κάποιος να είναι άνω των 18 ετών και μόνιμος κάτοικος της χώρας, χωρίς ωστόσο να ζητάνε απόδειξη για αυτό στο service. ζητάνε κάρτα της χώρας απόπου αγοράζει κάποιος και διευθυνση κατά την αγορά του applecare+).  Πληρώνετε λέει το ισόποσο σε ευρώ από το εκπιπτώμενο του προγράμματος (νομίζω ήταν πχ 42 λίρες για το ρολόι). 

Με την αγγλική μου χρεωστική κάρτα αγόρασα online applecare+ και πέρασε κανονικά αφού έγιναν τα online διαγνωστικά τεστ στο ρολόι. Δε χρειάστηκε να δοκιμάσω το εαν τελικά ισχύουν τα παραπάνω, αλλά ο εν λόγω υπάλληλος στο service εδώ ήταν κάτι παραπάνω απο σίγουρος. Δεν μιλούσαμε θεωρητικά, εκείνος θεωρούσε οτι όντως το επόμενο πρωί θα πάω το ρολόι για αντικατάσταση οπότε δεν είχε λόγο να πει άσχετα..

 

Παρομοια εμπειρια, ειχα το apple watch (series 0) καινουργιο επεσε και εσπασε το 2017,  το touch δούλευε κανονικα, λογο σχέσεων με Αγγλια εκανα applecare+, οι έλεγχοι εγιναν online (ευτυχως το ρολοι δούλευε με σπασμενη οθόνη) η istorm ελεγε τα δικα τις, ανοιξα case με την apple, και με κετευθηναν στην isystem, οπου το παρελαβαν και μετα απο δυο εβδομαδες παρελαβα μονο το ρολοι (χωρις λουρακι) το series 1 (είχε σταματησει το series 0) χωρις κανεναν επιπλεον κόστος (νομιζω οτι στους του applecare+ ηταν εως 2 αντικαταστασεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του AppleCare+ with theft and lost.

Ξέρει κάνεις αν καλύπτεται εδώ Ελλάδα η κλοπή ή η απώλεια ;

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από jonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα.. με το που θα κανείς το claim η ασφαλιστικη θα ψάχνεται. Που μένεις, είχες πάει ταξίδι στην Ελλάδα κλπ

πιθανον κάποια να τα αναγνωρίσει, αλλά δε θα είναι τυπική και εύκολη διαδικασία πιστεύω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δύσκολα.. με το που θα κανείς το claim η ασφαλιστικη θα ψάχνεται. Που μένεις, είχες πάει ταξίδι στην Ελλάδα κλπ

πιθανον κάποια να τα αναγνωρίσει, αλλά δε θα είναι τυπική και εύκολη διαδικασία πιστεύω 

Ευχαριστω.

Οποτε αν ειναι να κανω την απλη να αφησω να περασουν κατι λιγοτερο απο 60 μερες και να προχωρησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...