Προς το περιεχόμενο

Apple Care


jmallen3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν θα πώ κι εγώ την δικια μου εμπειρία με εναν iMac 5k retina late 2015 που είχα πρόβλημα απο το day 1.

Είχα αναφέρει την περίπτωση μου και σε άλλο, παλαιότερο νήμα. Εν τάχει το μηχάνημα εκανε kernel panic και restart σε random στιγμές.
Σε διάστημα 2μιση χρόνων το έστειλα 4 με 5 φορές για service στην document (Αθήνα) και istorm (Θεσσαλονίκη) που πάντα έβρισκαν hardware θέμα και το άλλαζαν ΑΛΛΑ το κύριο πρόβλημα δεν λυνόταν ποτέ συν νέα που εμφανίζοταν (πχ μου είχαν στειλει πίσω τον imac με κατεστραμένο fusion drive, ο υπολογιστής δεν ξεκινούσε καν!)

Τέλη Αυγούστου 2018 επικοινώνισα για πολοστή φορά με την apple οπου και ζήτησα ανοιχτά αντικατάσταση του υπολογιστή αλλιώς θα ξεκινούσα νομικές διαδικασίες.
Για να μην μακριγορώ, ευτυχώς που είχα αγοράσει APP απο το istorm στο Κολονάκι/Αθήνα λίγο πριν λήξει ο 1ος χρόνος. 

Αφου ακολούθησα τις οδηγίες που μου έστειλε η apple (κ οχι ο επίσημος αντιπρόσωπος στο Ελλάda) επιβεβαίωσαν πως εξακολουθούσε να υπάρχει hardware failure στο usb hub (δεν μπορούσαν να το δουν αυτό οι έλληνες άραγε απο τα logs που είδαν οι αμερικανοί;) κι εκτός απο απόδειξη αγοράς μου ζήτησαν να σκανάρω το βιβλιαράκι του ΑΡΡ που εγραφε πάνω το serial number.

Εαν είχα αγοράσει ΑΡΡ απο ebay/amazon χωρίς να λάβω το πακετάκι ενδεχομένως να ειχα πρόβλημα.

Τελικά εγγρήθηκε το αίτημά μου και θα μου αντικαταστήσουν δωρεάν τον imac 5k late 2015 με το late 2017 5k retina, το οποίο θα παραλάβω σπίτι σε περίπου 10μέρες.

Οπότε μπορεί να πλήρωσα την κανονική τιμή του ΑΡΡ αλλά δεν ρίσκαρα να φρενάρει η διαδικασία. Συνεπώς ζυγίστε τις επιλογές σας κι αποφασίστε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 minutes ago, kormos said:

Να σε ρωτήσω κάτι (αν το γνωρίζεις βασικά).

Προσωπικά πάνε χρόνια βέβαια, πριν ~10 χρόνια είχα κάνει αγορά ένα Apple Care για ένα Macmini και επικοινώνησα τηλεφωνικά με το Support Ελλάδας και τους έδωσα τον κωδικό όπου δηλώθηκε με στοιχεία Ελλάδας και μου το ενεργοποίησαν.

Είναι μια διαφορετική περίπτωση να υποθέσω ή να έχει αλλάξει κάτι...;

Σωστά! Στην Ελλάδα αυτή την στιγμή έχουμε applecare για τους υπολογιστές που υποστηρίζεται κανονικά. 

Δεν έχουμε όμως applecare+ Για τις κινητές συσκευές (που καλύπτει και πχ θραύση οθόνης). Πριν λίγες μέρες που το επιβεβαίωσα με επισκευαστικό κέντρο της Αθήνας στα Apple Watch συγκεκριμένα μου είπαν ότι εφόσον αγοραστεί applecare+  Σε χώρα που υπάρχει αυτό το προγραμμα (προφανώς ζητάνε διεύθυνση κατοικίας) τότε στην Ελλάδα δεν κάνουν κανένα άλλον έλεγχο μόνο πληρώνεις τα 50€ περίπου και αντικαθιστούν την συσκευή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Σωστά! Στην Ελλάδα αυτή την στιγμή έχουμε applecare για τους υπολογιστές που υποστηρίζεται κανονικά. 

Δεν έχουμε όμως applecare+ Για τις κινητές συσκευές (που καλύπτει και πχ θραύση οθόνης). Πριν λίγες μέρες που το επιβεβαίωσα με επισκευαστικό κέντρο της Αθήνας στα Apple Watch συγκεκριμένα μου είπαν ότι εφόσον αγοραστεί applecare+  Σε χώρα που υπάρχει αυτό το προγραμμα (προφανώς ζητάνε διεύθυνση κατοικίας) τότε στην Ελλάδα δεν κάνουν κανένα άλλον έλεγχο μόνο πληρώνεις τα 50€ περίπου και αντικαθιστούν την συσκευή 

Ok, ευχαριστώ για την πληροφορία :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση; Παίζει σε 1-2 μήνες να πάω στη Γερμανία στον αδερφό μου και θα κάτσω 10-15 μέρες. Βρήκα από εκεί να αγοράσω ένα mac mini και συγκεκριμένα αυτόν με δυνατότητα 36/48 δόσεις των 15/19 ευρώ το μήνα. Η τιμή είναι η ίδια με εδώ Ελλάδα αλλά το καλό είναι ότι δεν μπλέκω με τράπεζα (αγοράζει πράγματα ο αδερφός μου μόνο με την ταυτότητα που εδώ δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν με δόσεις χωρίς βεβαιώσεις εργοδότη/εκκαθαριστικά κτλ:D). Τον θέλω για απλή χρήση γραφείου πχ ίντερνετ,μουσική,email κτλ. Πιστεύετε πως αξίζει,κάνει για αυτή τη δουλειά η θα είναι υπερβολικά αργός; 

Σημείωση: Έχω και Iphone se 32gb και μου είπαν ότι θα είναι καλή επιλογή μαζί με τον mac.

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν αξίζει. Είναι μοντέλο του 2014 και περιμένουμε κιόλας refresh εντός του μήνα. Μπορεί και να μη γίνει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Όχι, δεν αξίζει. Είναι μοντέλο του 2014 και περιμένουμε κιόλας refresh εντός του μήνα. Μπορεί και να μη γίνει όμως.

Ναι αλλά δεν θα έχει 500 ευρώ, θα είναι ακριβότερο συν που όπως είπες ότι μπορεί και να μην γίνει. Να σημειώσω πως έχω gaming pc για παιχνίδια και ταινίες μόνιμα συνδεδεμένο στην τηλεόραση και απλά θα ήθελα να βάλω κι ένα pc για απλή χρήση στο γραφείο του δωματίου μου (για ίντερνετ και σερφάρισμα μόνο). Δεν κάνει για αυτή τη χρήση; Εδώ για αυτή τη χρήση μέχρι πέρυσι είχα ένα mac mini late 2009 με 4gb ram και 120gb hdd κι έκανα μια χαρά τη δουλειά μου και δεν θα την κάνω με αυτό που όσο να΄ναι είναι πιο καινούριο; Δεν έχω βαριές απαιτήσεις. Απλά μ΄αρέσει το λειτουργικό περισσότερο από τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Ναι αλλά δεν θα έχει 500 ευρώ, θα είναι ακριβότερο συν που όπως είπες ότι μπορεί και να μην γίνει. Να σημειώσω πως έχω gaming pc για παιχνίδια και ταινίες μόνιμα συνδεδεμένο στην τηλεόραση και απλά θα ήθελα να βάλω κι ένα pc για απλή χρήση στο γραφείο του δωματίου μου (για ίντερνετ και σερφάρισμα μόνο). Δεν κάνει για αυτή τη χρήση; Εδώ για αυτή τη χρήση μέχρι πέρυσι είχα ένα mac mini late 2009 με 4gb ram και 120gb hdd κι έκανα μια χαρά τη δουλειά μου και δεν θα την κάνω με αυτό που όσο να΄ναι είναι πιο καινούριο; Δεν έχω βαριές απαιτήσεις. Απλά μ΄αρέσει το λειτουργικό περισσότερο από τα windows.

Ζήτησες απόψεις. Σου είπα για μένα δεν αξίζει να δώσεις 500 ευρώ για τόσο παλιό hardware.

Browsing μπορεί να κάνει και ένα raspberry pi (που λέει ο λόγος).

Φαίνεται όμως το έχεις ήδη αποφασίσει, οπότε απλά πάρτο. Δε νομίζω κάποιος θα σου επικροτήσει αυτή σου την επιλογή όταν μάλλον μένουν μέρες/ λίγες εβδομάδες να βγει το καινούργιο μοντέλο.

Και στη τελική, αν θεωρείς ότι το καινούργιο θα βγει πολύ πιο ακριβό (ή τελικά δε βγει), πάλι μπορείς να αγοράσεις το παλιό. Δεν είναι ότι το stock θα εξαφανιστεί σε μια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Και στη τελική, αν θεωρείς ότι το καινούργιο θα βγει πολύ πιο ακριβό (ή τελικά δε βγει), πάλι μπορείς να αγοράσεις το παλιό. Δεν είναι ότι το stock θα εξαφανιστεί σε μια μέρα.

Ναι αλλά θα έχω εξαφανιστεί εγώ από τη Γερμανία!:P και δεν θα μπορέσω να το πάρω με δόσεις πχ 15 ευρώ το μήνα! Γι΄αυτό έλεγα ότι είναι ευκαιρία τώρα που θα πάω Γερμανία να το έπαιρνα γιατί από εδώ Ελλάδα δεν θέλω να μπλέξω με τραπεζικό δάνειο κτλ.:( Αν βγουν μέχρι να φύγω τα νέα μοντέλα και είναι στην ίδια τιμή περίπου φυσικά και θα πάρω το καινούριο αλλά αν δεν βγουν μέχρι τότε ίσως πάρω το παλιό γιατί θα ξέρω πως αν ξανά γυρίσω Ελλάδα δεν θα μπορέσω να το πάρω μετρητοίς και θα έχω χάσει την ευκαιρία! Όπως και να έχει 500 ευρώ για ένα pc που θα κρατήσει άνετα πιστεύω 4-5 χρόνια (μη σου πω και παραπάνω εφόσον του 2009 που είχα με ικανοποιούσε μέχρι και πέρυσι) νομίζω ότι είναι καλά! Θα τα βγάλει τα χρήματα του.

Μη ξεχνάμε πως υπάρχουν άλλοι που αλλάζουν κινητό κάθε 1-2 χρόνια αξίας 200-300-400 ευρώ (κι αν είναι και Iphone 700-1000 ευρώ:o) μόνο και μόνο για να τηλεφωνούν και να στέλνουν μηνύματα!!!:P και να λένε πως έχουν πάντα το νέο μοντέλο!!!!!  

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Μη ξεχνάμε πως υπάρχουν άλλοι που αλλάζουν κινητό κάθε 1-2 χρόνια αξίας 200-300-400 ευρώ (κι αν είναι και Iphone 700-1000 ευρώ:o) μόνο και μόνο για να τηλεφωνούν και να στέλνουν μηνύματα!!!:P και να λένε πως έχουν πάντα το νέο μοντέλο!!!!!  

Αν θες να δικαιολογήσουμε πράγματα, μπορούμε να το τραβήξουμε πολύ.

Value for money αυτή τη στιγμή, το συγκεκριμένο μηχάνημα, δεν είναι πάντως.

Πράξε βάσει των αναγκών/ δυνατότητων σου. Πάντως εγώ από notebook.de ψωνίζω (χωρίς δόσεις βέβαια, καθώς δεν επιτρέπει δόσεις εκτός Γερμανίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σχετικά με το Apple Care: 

Πήρα Macbook pro 2018 και λέω να το βάλω. Από όσο βλέπω στην Ελλάδα λίγα καταστήματα έχουν το κουτί που μπορείς να πάρεις και το link πχ της infoquest που είχε μπει στην προηγόυμενη σελίδα εδώ πέρσυ δεν λειτουργεί... Σε κάποια καταστήματα έχει αυτό το κουτί: AppleCare Protection Plan MacBook MacBook Air13″ MacBook Pro  με κωδικό MF126ZE/A. 
Κάνει αυτό για το Pro 2018?

 

Επίσης η διαφορά του AppleCare+ και του AppleCare σκέτο είναι το accidental damage?

Στο αμερικάνικο και το αγγλικό website μου εμφανίζει πως μπορώ να ενεργοποιήσω το AppleCare+

Θα έχω θέμα αν το κάνω? Πρέπει δηλαδή να μένω Αγγλία ή ΗΠΑ για να έχει ισχύ αν το αγοράσω ηλεκτρονικά?

Στις 30/5/2018 στις 10:47 ΠΜ, djuan1988 είπε

Από το γερμανικό  site της Apple το αγόρασα τελικά. 

Έχεις θέμα? Ισχύει στην Ελλάδα? Χρειάζεται να έχεις διεύθυνση στη Γερμανία για να το δηλώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Apple Care ισχύει παντού από όπου και να το αγοράσεις.

Η διαφορά με το + είναι η κάλυψη για accidental damage, αλλά δεν ξέρω αν καλύπτει περιπτώσεις εκτός USA, UK. Μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στην Apple να ρωτήσεις. 

Δε θυμάμαι αν είχε ζητήσει διεύθυνση, λογικά ναι, αλλά έχω διεύθυνση στη Γερμανία, οπότε δεν είχα πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Η διαφορά με το + είναι η κάλυψη για accidental damage, αλλά δεν ξέρω αν καλύπτει περιπτώσεις εκτός USA, UK. Μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο στην Apple να ρωτήσεις. 

Όταν είχα ρωτήσει εγώ το καλοκαίρι (την Apple Greece) μου είχαν πει ότι δεν ισχυει για Ελλαδα το +.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδια, μου θυμιζει καποιος τι ισχυει με τα apple care, ως προς το εξης:
παει ανα 'σειρα', ή και ανα 'μοντελο';
Δηλαδη πωλειται ενα apple care γενικως για τα macbook pro, ή πχ πρεπει να παρεις apple care ειδικα πχ για το macbook pro 2018, αν εχεις αυτο το μοντελο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πρότεινα να πας εδω κ δίνοντας τον σειριακό αριθμό του υπολογιστή σου να δεις εαν και τι εγγύηση δικαιούσαι...

Πιο επίσημα δεν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...