Προς το περιεχόμενο

Apple Care


jmallen3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για να καταλάβω. Έστω ότι παίρνω macbook pro από ΕΕ. Έχει 2 χρόνια εγγύηση από Ελλάδα, σωστά; Ωστόσο, με apple care απλά παίρνω άλλον 1 χρόνο εγγύησης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 minutes ago, studiokristo said:

Παιδιά για να καταλάβω. Έστω ότι παίρνω macbook pro από ΕΕ. Έχει 2 χρόνια εγγύηση από Ελλάδα, σωστά; Ωστόσο, με apple care απλά παίρνω άλλον 1 χρόνο εγγύησης;

Ναι, με τη διαφορά ότι το Apple Care είναι κανονική εγγύηση και δεν χρειάζεται να αποδείξεις ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση, όπως ισχύει για τον 2ο χρόνο τής Ευρωπαϊκής οδηγίας. Στην πράξη όμως, όπως έχει δείξει το πράγμα έως τώρα, ισχύει αυτό που λες, τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Apple, είχαν παραδεχθεί ότι με το Apple Care, ουσιαστικά αγοράζεις τον 3ο χρόνο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα στην παρέα,

Μόλις συνειδητοποίησα πως λήγει οσονούπω ο 1 χρόνος απ το mac. Από εκεί και πέρα θέλω να πάρω AppleCare και επειδή η αποδειξη γράφει 16/05 παραλαβή (οπότε και τον άνοιξα), αν οντως θα "πιάνεται" η ημερομηνία στις 17/05. Αραγε θα προλάβω; 😱

 

Επεξ/σία από Dr.MikeD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μία βασική ερώτηση και απορία για την εγγύηση του imac.

Ο imac είναι αγορασμένος από skroutz, πριν έναν χρόνο. Apple care δικαιούμαι ακόμα και αν ο υπολογιστης έχει έρθει απ την Γερμανία; Μίλησα με i-store και το επίσημο service της Apple και μου είπαν πως δεν δικαούμαι.

Κάποια ιδέα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dr.MikeD said:

@marmagia εχυαριστώ για την απάντηση σου. Απ τα συμφραζόμενα σου καταλαβαίνω πως από εκεί και πέρα δεν μπορώ να κάνω αγορά Apple Care. Σωστά, κατάλαβα;

Σωστά. Καν' το μέχρι αύριο να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο κατάστημα που βρήκα άμεσα διαθέσιμο Apple Care είναι το i-store. Από εκεί και πέρα θέλω να μάθω αν όντως ισχύει αυτό

 

Αναφορά σε κείμενο

Apple care δικαιούμαι ακόμα και αν ο υπολογιστης έχει έρθει απ την Γερμανία; Μίλησα με i-store και το επίσημο service της Apple και μου είπαν πως δεν δικαούμαι.

 

Επεξ/σία από Dr.MikeD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dr.MikeD said:

Το μόνο κατάστημα που βρήκα άμεσα διαθέσιμο Apple Care είναι το i-store. Από εκεί και πέρα θέλω να μάθω αν όντως ισχύει αυτό

Ρώτα κι εδώ
https://store.i-system.gr/applecare.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CheOnWeb σε ευχαριστώ.

Μίλησα μαζί τους. Εκαναν έλεγχο στο mac και μου είπαν πως ναι μεν είναι από ΕΕ, αλλά εκτός Ελλάδας. Συνεπώς πρέπει να παρω Apple Care από την χώρα την οποία ήρθε (Γερμανία).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Dr.MikeD said:

@CheOnWeb σε ευχαριστώ.

Μίλησα μαζί τους. Εκαναν έλεγχο στο mac και μου είπαν πως ναι μεν είναι από ΕΕ, αλλά εκτός Ελλάδας. Συνεπώς πρέπει να παρω Apple Care από την χώρα την οποία ήρθε (Γερμανία).

Λογικά έτσι όπως στα λένε είναι. Ρώτησες για το αν πάρεις Apple Care από Γερμανία, σε περίπτωση βλάβης, θα το στείλεις Γερμανία ή το καλύπτουν κι αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, πως αυτοί δεν καλύπτουν κάτι. Eκανα μία έρευνα για Γερμανία και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Εκτοτε σταμάτησα να ψάχνω.

Τέλοςπάντων, απ την στιγμή που δείχνει να ισχύει κάτι τέτοιο, τότε δεν νομίζω να συνεχίσω να ψάχνω να βρω άκρη.

Απ την μία λυπάμαι, αλλά απ την άλλη χαίρομαι που τουλάχιστον δεν ρίσκαρα με την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου, εγώ αγόρασα το mac mini από την Κύπρο (το έστειλαν Ελλάδα) με τιμολόγιο. Βρήκα ένα τελευταίο κουτάκι Applecare διαθέσιμο στο site της iSystem (πλέον η αγορά του Applecare γίνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά). Tους πήρα τηλέφωνο, το αγόρασα και μου το έστειλαν. Απλά επειδή έχει καταργηθεί η αγορά φυσικού προϊόντος πλέον, έκανα την ενεργοποίηση διά τηλεφώνου τηλεφωνώντας στο νούμερο της Apple. Η κοπέλα με εξυπηρέτησε άμεσα και μου είπε ότι δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα με το service. Έχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι βέβαιος) ότι με το Applecare καλύπτεσαι για service σε όλη την υφήλιο από εξουσιοδοτημένους συνεργάτες της Apple.

Επεξ/σία από lamargos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προλαβαίνεις να ενεργοποιήσεις το Apple care plan ένα χρόνο μετά από την ημέρα την οποία τον άνοιξες. Μπορείς να το τσεκάρεις και από το Serial number εδώ:

https://checkcoverage.apple.com/gr/el/

Έχεις παγκόσμια κάλυψη δεν έχει σημασία από που είναι ο mac η το apple care plan. Απλός στην Αμερική και κάποιες άλλες χώρες προσφέρουν και το AppleCare+ plus για κλοπή και ατυχήματα τα οποία δεν μπορεί να τα καλύψει στην Ελλάδα ακόμη. Όποτε κανείς απλή αγορά Apple Care plan.

Μπορείς να το αγοράσεις από εδώ :

https://www.document.gr/applecare/applecare-imac-detail

Επίσης από e-mac.eu αφού τους πάρεις τηλέφωνο. Εγώ από αυτούς το αγόρασα. 

Τελος εάν πάθει κάτι ο mac μπορείς να το πας στα παρακάτω καταστήματα για Ελλάδα επιλέγοντας το service για mac.

https://locate.apple.com/gr/el/

 

Επεξ/σία από vb23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς όπως είπαν. Αυτά είναι παιχνιδάκια των εδώ μετά πωλητών. Εγώ πάντα αγοράζω applecare από το εξωτερικό χωρίς κανένα πρόβλημα. Το σέρβις το κάνουν κανονικά αυτοί εδώ. Εάν θες να το επιβεβαιώσεις ωστόσο μίλησε με την Apple τηλεφωνικά και όχι με τον κάθε έμπορο που πουλάει applecare 

 

ακομα και applecare+ Μπορείς να βάλεις αν έχεις κάποια διεύθυνση σε χώρα που να υποστηρίζεται. Ας πούμε εγώ στο ρολόι έχω applecare+ Από Αγγλία που με καλύπτει κανονικά στην Ελλάδα. Απλά έβαλα αγγλική διεύθυνση και πλήρωσα με την αγγλική μου χρεωστική κάρτα 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...