Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΚΙΝΑ - Xiaomi Redmi Pro 3gb/64gb


Michaelmorf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 Μετα απο αρκετο ψαξιμο, κατελειξα να αγορασω αυτο εδω το κινητο, αλλα δυστηχως δεν πωλειτε σε ελληνικα καταστηματα το συγκεκριμενο μοντελο:

 

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-redmi-pro-high-edition

Το site αυτο ειχε μερικα link στα δεξια, ολα απο μαγαζια στην Κινα και το πρωτο link με παει εδω:

 

http://www.dx.com/p/xiaomi-redmi-pro-android-6-0-dual-4g-phone-3gb-ram-64gb-rom-golden-852457145

Με αγορα μονο μεσω paypal, στελνετε απο Κινα με τιμη 198€ - εκπτωση 12€ = 186€ συνολικα. Γραφει free-shipping-to-Greece, δηλαδη δωρεαν μεταφορικα.

Το θεμα μου ειναι, οτι εχω ακουσει κατι περιεργα για τα τελωνια τωρα τελευταια για αγορες απο Κινα και ειμαι μπερδεμενος δεν ξερω τι μεθοδο να διαλεξω ωστε να μου ερθει χωρις να γινει τιποτα τρελο και να μου ζητανε +100€ σε τελωνια κτλπα. Ειχα διαβασει σε ενα αρθο οτι αμα αγορασεις κατι αξιας πανω απο 150€ σου βαζουν 50€ τελωνια + 30€ για τον εκ-τελωνιστη + 24% Φ.Π.Α. .

 

 

Εχω αγορασει μονο 1 φορα απο εξωτερικο, μια ηλεκτρονικη συσκευη: Sennheiser GAME ONE headset απο amazon.de τα οποια ηρθαν απο Ιταλια (χωρα Ε.Ε) και κοστιζαν 170€ και το μονο παραπανω που χρεωθηκα στο amazon, ηταν τα 15€ μεταφορικα και δεν πληρωσα τιποτα παραπανω.


Το βρηκα επισης στο ebay απο Αγγλια/United Kingdom στα 230€ + μεταφορικα 20€ = συνολο 250€ . Δεν ξερω ομως αν χρεωθω τιποτα παραπανω απο αγορα απο Αγγλια, γιατι παρολο που βρισκετε στην Ε.Ε. εχει £ αντι για € και εχει ψηφιστει και το Brexit και δεν ξερω πως επηρεαζεται το τελωνειο απο αυτα.


Παρακαλω βοηθειστε με αν εχετε γνωσεις πανω σε αγορες απο Κινα, για να ξερω τι να κανω και να αγορασω το κινητο σε μια αξιοπρεπες τιμη που θα μπορω να προυπολογισω εκ τον υστερων και να μην βρεθω σε μια κατασταση, που εχω πληρωσει 186€ μεσω paypal και οταν ερθει το κινητο μετα απο κανα μηνα, να μου ζητανε αλλα 150€ σε τελωνια. 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κίνα κοιτάς μαγαζιά που εχουν customs free αποστολή, όπως το banggood με priority direct mail. Το dx δεν το ξέρω και πολύ αξιόπιστο...

Που το βλεπω το customs free αποστολη? Πως το επιλεγω? Μπορω να το επιλεξω απο το dx.com ? Φαινετε αρκετα αξιοπιστο και κανει προφανως πωλησεις σε ευρωπη, αφου επιλεγεται αυτοματα αγγλικη γλωσσα + περιοχη Ευρωπη.

 

Κατι εχω ακουσει οτι μπορει να γινει αγορα απο Κινα, χωρις να πληρωσω τελωνια και παπαριες, αλλα δεν εχω ιδεα πως γινεται η διαδικασια.

 

Αγοραζω κατι, το πληρωνω με paypal μια και καλη και ερχετε στο σπιτι μου? ή αγοραζω κατι και μετα απο 1 μηνα μαθαινω οτι το εχουν σταματησει στο αεροδρομιο Αθηνας και ζηταν extra σε τελωνια και πρεπει να πληρωσω εισητιριο πλοιου για να φυγω απο Ηρακλειο Κρητης, να παω στο αεροδρομιο Αθηνας και να πληρωσω αλλα 150€ σε τελωνια για να το παραλαβω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα πρωτα ξανασκεψου την επιλογη σου.

 

Αν δεν κατσεις να του βαλεις χερι μονος σου, καλυτερα παρε ενα RN4, η καποιο αλλο μοντελο....

 

 

Σου μιλαω σαν κατοχος 10 μηνων......

 

Επισης, προσεξε την μπαντα Β20(800αρα), αν σε ενδιαφερει, αν εχεις wind. Το συγκεκριμενο δεν την εχει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα πρωτα ξανασκεψου την επιλογη σου.

 

Αν δεν κατσεις να του βαλεις χερι μονος σου, καλυτερα παρε ενα RN4, η καποιο αλλο μοντελο....

 

 

Σου μιλαω σαν κατοχος 10 μηνων......

 

Επισης, προσεξε την μπαντα Β20(800αρα), αν σε ενδιαφερει, αν εχεις wind. Το συγκεκριμενο δεν την εχει....

Vodafone εχω, κανενα προβλημα εκει. Εχεις το Remni Note 4?

 

Αυτο που εχω επιλεξει πιστευω ειναι καλυτερο? Αν οχι, εξηγεισε μου, γιατι εχω ψιλομπερδευτει με την xiaomi και τα περιεργα μοντελα της.

 

To official site

 

http://www.mi.com/en/redmipro/ 

 

μπες στα specs και δες κατι τρελα πραγματα για κινητο 200 € 

 

OLED 1080p οθονη

 

2 καμερες 13MP(Sony) + 5MP(για Depth Of Field)

 

Επεξεργαστης: 2x 2.5GHz + 4x2.1 GHz + 4x1.4GHz

 

Καρτα Γραφικων: 850 ΜΗz

 

3gb RAM + 64gb χωριτικοτητα

 

Antutu 92000 score.

 

fast charging + Type C USB

 

4100maH μπαταρια

Τι αλλο ζηταει κανεις?

 

Το RN4 στο antutu βγαζει 60000, 1,5x φορες καλυτερο einai to Remni Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα με ατάκες έχω vodafone άρα δεν έχω θέμα με την 800αρα και με 1.5χ φορές καλύτερο επειδή έχει μεγαλύτερο σκορ στο antutu τι να σου πούμε ; :)

 

το redmi pro δεν έχει global rom , οπότε θα πρέπει να την βάλεις μόνος σου (να ξεκλειδώσει πρώτα και να την βάλεις) , αν έχει βάλει ήδη το κατάστημα , ε πάλι θα πρέπει κάποια στιγμή να ξεκλειδώσεις και να βάλεις μόνος σου άλλη ποιο καινούρια 

 

έχει και "oled" άρα σε περιπτώσεις "καλώς μας βρήκες burn in" κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 Μετα απο αρκετο ψαξιμο, κατελειξα να αγορασω αυτο εδω το κινητο, αλλα δυστηχως δεν πωλειτε σε ελληνικα καταστηματα το συγκεκριμενο μοντελο:

 

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-redmi-pro-high-edition

 

Το site αυτο ειχε μερικα link στα δεξια, ολα απο μαγαζια στην Κινα και το πρωτο link με παει εδω:

 

http://www.dx.com/p/xiaomi-redmi-pro-android-6-0-dual-4g-phone-3gb-ram-64gb-rom-golden-852457145

 

Με αγορα μονο μεσω paypal, στελνετε απο Κινα με τιμη 198€ - εκπτωση 12€ = 186€ συνολικα. Γραφει free-shipping-to-Greece, δηλαδη δωρεαν μεταφορικα.

 

Το θεμα μου ειναι, οτι εχω ακουσει κατι περιεργα για τα τελωνια τωρα τελευταια για αγορες απο Κινα και ειμαι μπερδεμενος δεν ξερω τι μεθοδο να διαλεξω ωστε να μου ερθει χωρις να γινει τιποτα τρελο και να μου ζητανε +100€ σε τελωνια κτλπα. Ειχα διαβασει σε ενα αρθο οτι αμα αγορασεις κατι αξιας πανω απο 150€ σου βαζουν 50€ τελωνια + 30€ για τον εκ-τελωνιστη + 24% Φ.Π.Α. .

 

 

Εχω αγορασει μονο 1 φορα απο εξωτερικο, μια ηλεκτρονικη συσκευη: Sennheiser GAME ONE headset απο amazon.de τα οποια ηρθαν απο Ιταλια (χωρα Ε.Ε) και κοστιζαν 170€ και το μονο παραπανω που χρεωθηκα στο amazon, ηταν τα 15€ μεταφορικα και δεν πληρωσα τιποτα παραπανω.

 

 

Το βρηκα επισης στο ebay απο Αγγλια/United Kingdom στα 230€ + μεταφορικα 20€ = συνολο 250€ . Δεν ξερω ομως αν χρεωθω τιποτα παραπανω απο αγορα απο Αγγλια, γιατι παρολο που βρισκετε στην Ε.Ε. εχει £ αντι για € και εχει ψηφιστει και το Brexit και δεν ξερω πως επηρεαζεται το τελωνειο απο αυτα.

 

 

Παρακαλω βοηθειστε με αν εχετε γνωσεις πανω σε αγορες απο Κινα, για να ξερω τι να κανω και να αγορασω το κινητο σε μια αξιοπρεπες τιμη που θα μπορω να προυπολογισω εκ τον υστερων και να μην βρεθω σε μια κατασταση, που εχω πληρωσει 186€ μεσω paypal και οταν ερθει το κινητο μετα απο κανα μηνα, να μου ζητανε αλλα 150€ σε τελωνια. 

 

Ευχαριστω.

 

Σε όποιο κινητό και αν καταλήξεις είναι καλό να το αγοράσεις είτε από ΕΕ (η Αγγλία εξακολουθεί να είναι μέλος της και θα αργήσει ακόμη η ολοκλήρωση της εξόδου), με ιδιαίτερ προσοχή στο να στέλνει ο πωλητής από χώρα της ΕΕ και όχι από Κίνα, είτε από ευρωπαική αποθήκη κινέζου πωλητή, είτε από Κίνα αλλά με τη λεγόμενη τριγωνική αποστολή που πληρώνεις μεταφορικά αλλά εκτελωνίζεται το δέμα σε άλλη χώρα της ΕΕ και έρχεται μετά στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορές από Κίνα, μπορείς να δεις και εδώ τον οδηγό. Εφόσον πας για Xiaomi χωρίς Global rom ή βάζεις την ελληνική, αφού ξεκλειδώσεις τον bootloader, η μένεις με αγγλοκινέζικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορές από Κίνα, μπορείς να δεις και εδώ τον οδηγό. Εφόσον πας για Xiaomi χωρίς Global rom ή βάζεις την ελληνική, αφού ξεκλειδώσεις τον bootloader, η μένεις με αγγλοκινέζικη.

τα κανονίζουν οι κινέζοι θα του περάσουν μια multilang

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vodafone εχω, κανενα προβλημα εκει. Εχεις το Remni Note 4?

 

Αυτο που εχω επιλεξει πιστευω ειναι καλυτερο? Αν οχι, εξηγεισε μου, γιατι εχω ψιλομπερδευτει με την xiaomi και τα περιεργα μοντελα της.

 

To official site

 

http://www.mi.com/en/redmipro/ 

 

μπες στα specs και δες κατι τρελα πραγματα για κινητο 200 € 

 

OLED 1080p οθονη

 

2 καμερες 13MP(Sony) + 5MP(για Depth Of Field)

 

Επεξεργαστης: 2x 2.5GHz + 4x2.1 GHz + 4x1.4GHz

 

Καρτα Γραφικων: 850 ΜΗz

 

3gb RAM + 64gb χωριτικοτητα

 

Antutu 92000 score.

 

fast charging + Type C USB

 

4100maH μπαταρια

Τι αλλο ζηταει κανεις?

 

Το RN4 στο antutu βγαζει 60000, 1,5x φορες καλυτερο einai to Remni Pro

 

το REDMI PRO 3/32 X20 εχω απο τον Δεκεμβριο του 16.....!!!!   και ακομα το εχω...!!!    

 

για αυτο σου ειπα 2 κουβεντες καθαρα και ξαστερα.  

 

μπορει σαν συσκευη να ειναι 2 σκαλες καλυτερο απο το RN4, αλλα... εσυ τι ζητας?  μην θαμπωνεσαι μονο απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα....!!! 

 

θες ενα "πειραματικο" μοντελο της XIΑΟΜΙ? γιατι το συγκεκριμενο μοντελο, μονο ως τετοιο μπορω να το χαρακτηρισω. βγηκε για 2 αγορες μονο (Κινα- ΙΝΔΙΑ) και ποτε δεν θα εβγαινε εκτος, αν δεν ηταν τα "κινεζομαγαζα" που στελνουν σε ολο τον κοσμο.......!! 

 

ή θες μια συσκευη απροβληματιστη, να παιρνει ΟΤΑ updates, να εχει φθηνα ανταλλακτικα (σε περιπτωση που χαλασει/σπασει/καει η οθονη),  να εχει μεγαλη διαρκεια μπαταριας (ο ΜΤΚ ειναι πιο ενεργοβορος απο τον Snapdragon), να ειναι πιο ελαφρυ (το RN4 εννοω)....!

 

αν θες να παρεις μια συσκευη που θελει "χερι" για να την στρωσεις και να δουλεψει σωστα (πρεπει να ασχοληθεις προσωπικα δλδ), να ψαχνεις μονος σου (αντε με την βοηθεια του miui.gr) να λυσεις τα οποια προβληματα, να πειραματιστεις με ROM, τοτε το Redmi Pro ειναι η καταλληλη. 

 

αλλα αν θες κινητο να κανεις τη δουλεια σου απροβληματιστα, τραβα προς RN4 μερια....!!!  

 

αυτα στα λεω εκ πειρας, και οχι απο "ακουσα", "διαβασα", "μου ειπανε".........  

 

 

ΥΓ  στη θεση σου, θα χτυπαγα  https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-mi5-64gb

παρ' ολα αυτα και το RN4pro Global Edition ειναι VFM....!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μείνε μακριά από το redmi pro θέλει σκάλισμα για να παίξει σωστά , η μπαταρία του είναι σχετικα χάλια (λογο mediatek).

συμφωνώ σε όλα με τον φίλο από πάνω .

γενικά τηλέφωνο με mediatek επεξεργαστή μην το κοιτάς καθόλου προχώρα στο redmi note 4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω το φόρουμ αρκετό καιρό αλλά γράφω για πρώτη φορά με αφορμή το συγκεκριμένο κινητό.

Λοιπόν φίλε, κάνε αυτό που σου γράφουν παραπάνω, μην το πάρεις θα πετάξεις τα λεφτά σου, προτίμησε κάτι άλλο. Το κινητό το είχα μέχρι πριν 20 μέρες, το πρόσεχα, σε θήκη με tempered glass και μία και μοναδική φορά που μου έφυγε από τα χέρια και έπεσε κάτω (ένα μέτρο ύψος) νέκρωσε! Επίσης όλο το διάστημα που το είχα (ούτε 6 μήνες) πολλά προβλήματα που βασικά ωφειλονταν στην πειραγμενη ρομ του κινεζομαγαζου (δεν κατάφερα να του περάσω κάποια άλλη) με χειρότερο πρόβλημα το ότι όλοι μου παραπανιοντουσαν πως δε με ακούνε καθαρά στις κλήσεις, πολύ εκνευριστικο!

Μην εντυπωσιαζεσαι από τα specs (και εγώ από αυτά εντυπωσιάστηκα και την πάτησα), προτιμησε κάποιο άλλο τηλέφωνο, μα επιλογές σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν αρκετές, και πάρε κάποιο που θα "παίζει" με το που το ανοίξεις και μην ασχολείσαι με φλασαρισματα και πειραγμενες ρομ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είχες πειραγμένη ρομ δεν φταίει το τηλέφωνο να του έβαζες την ελληνική, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα από το τηλέφωνο άψογα δουλεύει και είναι πύραυλος, παράπονο μόνο από την μπαταρία έχω και ότι λόγω επεξεργαστή δεν θα δούμε αναβάθμισεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια, διαβασα το αρθρο για να κανω αγορες απο ΚΙΝΑ και τελικα δεν θα το παρω αυτο redmi pro.

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 τωρα:

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-mi5-64gb στα 210€

 

https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-mi-note-2 στα 290€

Παλι Xiaomi εχω καταληξει.

Εχω δει αρκετα review για τα Xiomi και πολυ παραπονιουντε οτι τους σπανε ευκολα.

 

Αμα παρω μια θηκη δεν θα ειμαι κομπλε?

Πιο απο τα 2 παραπανω προτεινετε? 

Εχω στην διαθεση μου, σιγουρα 200 € με τα 210€ ευκολα αγοραζω, με τα 290€ πιεζω λιγο το budget μου αλλα παιζει να τα δωσω αμα ειναι αρκετα καλη η διαφορα.

Αμα το παρω αυτο το Mi Note 2 απο εδω: http://www.geekbuying.com/item/Official-Global-ROM-Xiaomi-Note-2-4GB-64GB-Smartphone---Jet-Black-380676.html?source=ShareAsale

Ποσο υπολογιζετε να μου βγει συνολικα για να ερθει Ηρακλειο Κρητης απο το Geekbuying μεσω SF Express?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...