Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
8 minutes ago, Zus said:

 

  Hide contents

Τώρα στην ερώτηση γιατί τους άφησε να κολυμπήσουν, θα πρέπει να ρωτήσουμε τον μάστορα με τις εξωλέμβιες, τι συνέβη εκείνη τη στιγμή και δεν τους πρόλαβαν από του διαόλου τον κόπανο που βαρούσαν με τις βαλίστρες. 

Εντάξει, τώρα κοροϊδευόμαστε. Ήταν αρκετά κοντά για να πιάσουν την Missandei, αλλά αρκετά μακριά ώστε να χτυπήσουν τους υπόλοιπους με τα όπλα μακρινής μάχης που διέθεταν. Οκ.

11 minutes ago, najinblue3 said:

Αν μιλας για το 

  Hide contents

μωρο του γκριζοσκωληκα τη Μισαντει δε βγαζει νοημα πως την εκαναν capture τοσο γρηγορα χωρις να δειξει κατι, μιας και ο στολος απειχε αρκετα και το ποσο γρηγορα επεστρεψαν στο Kings Landing. Aν ο στολος ηταν τοσο κοντα μπορουσαν να κανουν capture τον Tyrion, Varys, γκριζοσκωληκα και αλλους τοσους πιο σημαντικους

Ειρωνικός ήμουν!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Γιατί να βάζεις  9 σε κάτι που απογοητεύει ; μόνο λόγω υπερπαραγωγης ; 

Επειδη μ'αρεσε σαν επεισοδιο, ουτε για την υπερπαραγωγη ουτε για τιποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 minutes ago, Zus said:

Με ενόχλησε μόνο που δεν χρησιμοποίησαν υγρό πυρ στο Winterfell που θα άλλαζε τρελά τις ισορροπίες.

Πώς να χρησιμοποιούσαν wildfire στο Wintefell; 😕

Wildfire έχει η Cersei στο King's Landing και δεν έλαβε μέρος στη μάχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Όχι τοσο. Απλά τότε δεν ήταν τόσο διαδεδομένο το ιντερνετ ώστε να κριτικάρει ο καθένας τέτοιες υπερπαραγωγες. Ειδες τι έγινε με το Χομπιτ. Οι ίδιοι άνθρωποι το γύρισαν και υπήρξε κατακραυγή. 

Υπήρχε κατακραυγή γιατί ήταν Γ.Τ.Π το χόμπιτ!

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Ok έστω ότι κολύμπησε ο νάνος κ ο μπουχέσας και τη γλύτωσαν.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί η σέρσει δεν τους έκανε κιμά στην τελευταία αστεία σκηνή που είναι 40 νοματαίοι και ένας δράκος που βόσκει στα δεξιά; 

Την ξέρω την απάντηση..Γιατί είναι σειρά φαντασίας.. Αλλά 7 σεζόν δεν έβλεπες τέτοιες μπαρούφες ρε γαμώτο

Επεξ/σία από pral13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pral13 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ok έστω ότι κολύμπησε ο νάνος κ ο μπουχέσας και τη γλύτωσαν.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί η σέρσει δεν τους έκανε κιμά στην τελευταία αστεία σκηνή που είναι 40 νοματαίοι και ένας δράκος που βόσκει στα δεξιά; 

Τα είπαμε αυτά, η απόσταση είναι εκτός εμβέλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πώς να χρησιμοποιούσαν wildfire στο Wintefell; 😕

Wildfire έχει η Cersei στο King's Landing και δεν έλαβε μέρος στη μάχη.

Να τους δανείσει λιγάκι, αφού δεν διέθεσε στρατό για τους walkers τουλάχιστον να έδινε λίγο υγρό πυρ 😄😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πώς να χρησιμοποιούσαν wildfire στο Wintefell; 😕

Wildfire έχει η Cersei στο King's Landing και δεν έλαβε μέρος στη μάχη.

Είχαν Σερ Τζέιμι μαζί, θα μπορούσε να τους μάθει τα κόλπα. ;)

Α ναι

και μία τύπισσα ονόματι Melissandre μαζί για να το τσούξει φωτιά

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zus είπε

Τα είπαμε αυτά, η απόσταση είναι εκτός εμβέλειας.

Τι να σου πω μπορεί κάποιους να τους ικανοποιεί κάτι τέτοιο.. εμένα μ φαίνεται αστείο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zus είπε

Είχαν Σερ Τζέιμι μαζί, θα μπορούσε να τους μάθει τα κόλπα. ;)

Είχαν έναν ειδικό που μόνο αυτός γνώριζε να φτιάχνει από εποχή mad king 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pral13 είπε

Τι να σου πω μπορεί κάποιους να τους ικανοποιεί κάτι τέτοιο.. εμένα μ φαίνεται αστείο

Οι περισσοτεροι που υποστηριζουν οτι τους αρεσουν τα τελευταια επεισοδια, προσπαθουν (ματαια για εμενα) να φερουν την πραγματικοτητα στα μετρα τους. Γινεται κατι παραλογο, χαζο και ασυνδετο με το στορι αλλα θα προσπαθησουν με καθε τροπο, σοβαρο και μη, να το δικαιολογησουν απλα και μονο επειδη το εδειξαν ετσι. 

Τραγικα λιγο το σεναριο και πλεον δεν εχω καν ελπιδες για κατι αξιολογο στη συνεχεια.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Το άδειασμα του σαμ και του tormund σας άρεσε κι αυτό ετσι; Πάρε μαζί και τον λύκο γτ δε ξέρουμε τι να τον κάνουμε..

 

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητήσετε τα λεφτά σας πίσω παίδες. Καταλαβαίνω ότι η σειρά είχε δημιουργήσει τεράστιες προσδοκίες και κάποιοι δεν δικαιώθηκαν, αλλά εδώ τώρα το έχουμε πάει στο άλλο άκρο και μετράμε με τη μεζούρα τις αποστάσεις. Κάπου όπα και έλεος δηλαδή.

 

  • Like 12
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Έχεις παρακολουθήσει τη σειρά προσεκτικά ως τώρα; Ο Hodor απέκτησε νοητικό πρόβλημα στο παρελθόν, επειδή τον έκανε warg ο Bran στο παρόν. Επίσης, ο Bran δεν «βλέπει» απλά οράματα, είναι και η φυσική παρουσία του στα οράματα που βλέπει, ο νεαρός Ned τον άκουσε πίσω του, ενώ ο NK τον άγγιξε κανονικά. Τέλος, ο Bran έχει δείξει ότι μπορεί και επηρεάζει την μελλοντική έκβαση των πραγμάτων, για παράδειγμα έδωσε στην Arya το στιλέτο με το οποίο έληξε τον NK.

Εντελώς OP χαρακτήρας, αν τον άφησαν απλά στο Winterfell να κοιτάζει το άπειρο θα είναι απλά αστείο γεγονός.

Μια και με ρωτάς, ναι, την έχω παρακολουθήσει, αν και η μνήμη μου φαντάζομαι μπορεί πάντα να κάνει λάθος.

 

Πέραν των διαφόρων ικανοτήτων του Bran, αναφέρομαι καθαρά στο warging. Αν ο μόνος άνθρωπος που έχει "ελέγξει" ο Bran είναι ο Hodor, δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι αρκετή απόδειξη ότι μπορεί να το κάνει στον οποιονδήποτε.

 

Ο Hodor αποτελεί μια ιδιαίτερη περίπτωση καθώς η πορεία της ζωής του λίγο πολύ αρχίζει και τελειώνει με το ίδιο συμβάν χωροχρονικά μιλώντας. Υπάρχει μία σύνδεση ανάμεσα στον Bran και τον Hodor λόγω αυτού του time loop.

 

Ο Bran έχει ξαναελέγξει τον ενήλικο Hodor και πριν το The Door, πιθανώς λόγω του "απλού μυαλού" του τελευταίου ή σε αυτό το συμπέρασμα μπορεί να καταλήξει κανείς πριν δει το The Door. Και μετά έρχεται το The Door και τα κάνει κάπως πιο πολύπλοκα. Αναμενόμενο οπότε μπλέκεται σε μια εξίσωση οποιουδήποτε είδους time fuckery, όπως νομίζω είναι ο καθαρά επιστημονικός όρος. Cause and effect και closed time loops και all that jazz.

 

Πάντως, κατ' εμέ πάντα, αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο Hodor δεν είναι και το πιο ξεκάθαρο παράδειγμα ότι ο Bran μπορεί να "ελέγξει" οποιονδήποτε θέλει χωρίς να συντρέχουν ιδιαίτερες συνθήκες, είτε αυτές λέγονται ένα απλό ή κενό μυαλό ή σύνδεση λόγω κλειστού χωροχρονικού βρόχου ή συνδυασμός των ανωτέρω.

 

Just my two cents. Άλλωστε το GoT και το ASoIaF είναι εύφορο έδαφος για θεωρίες, οπότε τι είναι ακόμα μια; :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...