Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, pral13 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το άδειασμα του σαμ και του tormund σας άρεσε κι αυτό ετσι; Πάρε μαζί και τον λύκο γτ δε ξέρουμε τι να τον κάνουμε..

Κάτσε μην επιστρέψουν εκεί που δεν το περιμένεις και τελικά κάνεις κωλοτούμπα. Προσωπικά θα κρίνω τον κύκλο συνολικά και όχι μεμονωμένα επεισόδια. Αν το τέλος μας αφήσει μλκες, κανείς δεν θα θυμάται από που έρχονταν τα βέλη και τι απόσταση είχαν. Αν πάει και κάτσει στο θρόνο κανένας Κλιγκέιν από το πουθενά, τότε πρώτος θα μπω και θα αρχίσω να γράφω κατεβατά μπινελίκια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, παρόλες τις αδυναμίες του, μου άρεσε το επεισόδιο. Σε αρκετές στιγμές μου θύμισε παλιό καλό GOT.

Spoiler

Είχαμε και πολύ Τύριον μετά από καιρό!

Με χάλασε η σκηνή με τους δράκους. Ο ένας έφαγε εύκολα και τα 3 βέλη ενώ ο άλλος απέφυγε και τα 20. Κι αφού τα απέφυγε, δεν πάει να κάψει τους μισούς μέχρι να ξαναοπλίσουν. Γελοιότητες.
Με χάλασε και η σκηνή τύπου "Θα φαρμακωθώ" της Μπριάν.

Ο άλλος μετά το ναυάγιο κολύμπησε μέχρι την ακτή και θυμήθηκε την γκόμενα του όταν έφτασε, όχι όταν πνίγονταν!

Μέτριο προς καλό λοιπόν το επεισόδιο, ας ελπίσουμε ότι θα φορτσάρει στο φινάλε γιατί αν όχι θα αφήσει πικρή γεύση και δεν αξίζει στη σειρά.

 

Επεξ/σία από katergaris79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω, πως και αυτός ο κύκλος μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ..

Δύο σκηνές στις οποίες θα σταθώ, διότι πιστεύω κάνουν γκελ και στον πιο "απλό" θεατή, όπως ίσως είμαι εγώ..

Spoiler

 

1- Σου χτυπάνε το δράκο...ΟΚ δε τους είδες, χάζευες και δε ξέρω γω τι. Θυμώνεις και κάνεις κίνηση kamikaze κατά πάνω τους και στρίβεις αποφεύγοντας μια σειρά από βέλη..Αυτά είναι καράβια, εσύ είσαι πάνω σε κάτι που ΠΕΤΑΕΙ και μπορεί να κάνει τρομακτική ζημιά.. Αφού τους απέφυγες, γιατί δε πας από πίσω να τους τελειώσεις σε 2 λεπτά??...Καράβια είναι, δε στρίβουν, όχι εύκολα τουλάχιστον.. Δε νομίζω ότι οι βαλίστρες είναι πάνω σε τηλεσκοπικό μηχανισμό..

2- Για συμπεριφορά Σέρσει, η σκηνή στο τέλος δε κολλάει και πολύ. Με βάση και το παρελθόν στη σειρά. ΟΚ, βασικοί κανόνες μάχης λένε υποθέτω ότι στη διαπραγμάτευση δεν κάνεις engage. Αλλά περίμενα από Σέρσει να τελειώσει εκεί την ιστορία...Ο δράκος δε φαίνεται καθόλου μακριά, οι άλλοι έριχναν σε δράκο που πετούσε, πλάκα κάνουμε?..Απορώ που δεν έριξαν, έστω και αν ξέρω ότι αυτό θα βοηθήσει σε αυτά που θα δούμε στην πορεία..

 

Πραγματικά όμως, δε σκάω...Έχω απολαύσει τόσο πολύ τη σειρά που μόνο απολαμβάνω..Δύσκολα θα απογοητευτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, eMike said:

Αρχικά να πω, πως και αυτός ο κύκλος μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ..

Δύο σκηνές στις οποίες θα σταθώ, διότι πιστεύω κάνουν γκελ και στον πιο "απλό" θεατή, όπως ίσως είμαι εγώ..

  Hide contents

1- Σου χτυπάνε το δράκο...ΟΚ δε τους είδες, χάζευες και δε ξέρω γω τι. Θυμώνεις και κάνεις κίνηση kamikaze κατά πάνω τους και στρίβεις αποφεύγοντας μια σειρά από βέλη..Αυτά είναι καράβια, εσύ είσαι πάνω σε κάτι που ΠΕΤΑΕΙ και μπορεί να κάνει τρομακτική ζημιά.. Αφού τους απέφυγες, γιατί δε πας από πίσω να τους τελειώσεις σε 2 λεπτά??...Καράβια είναι, δε στρίβουν, όχι εύκολα τουλάχιστον.. Δε νομίζω ότι οι βαλίστρες είναι πάνω σε τηλεσκοπικό μηχανισμό..

2- Για συμπεριφορά Σέρσει, η σκηνή στο τέλος δε κολλάει και πολύ. Με βάση και το παρελθόν στη σειρά. ΟΚ, βασικοί κανόνες μάχης λένε υποθέτω ότι στη διαπραγμάτευση δεν κάνεις engage. Αλλά περίμενα από Σέρσει να τελειώσει εκεί την ιστορία...Ο δράκος δε φαίνεται καθόλου μακριά, οι άλλοι έριχναν σε δράκο που πετούσε, πλάκα κάνουμε?..Απορώ που δεν έριξαν, έστω και αν ξέρω ότι αυτό θα βοηθήσει σε αυτά που θα δούμε στην πορεία..

Πραγματικά όμως, δε σκάω...Έχω απολαύσει τόσο πολύ τη σειρά που μόνο απολαμβάνω..Δύσκολα θα απογοητευτώ.

Spoiler

Είναι σε μηχανισμό πάνω τρόπο τα scorpions, το θέμα είναι τα πανιά και τα κατάρτια μετά...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Zus said:

Είχαν Σερ Τζέιμι μαζί, θα μπορούσε να τους μάθει τα κόλπα. ;)

Α ναι

  Hide contents

και μία τύπισσα ονόματι Melissandre μαζί για να το τσούξει φωτιά

Ο Jamie δεν ξέρει πως φτιάχνεται το wildfire, μόνο το Alchemist's Guild ξέρει πως και -ίσως- ο Thoros που μας έχει χαιρετήσει εδώ και καιρό. Η Melissandre δεν μας αφήσει καν υπόνοια ότι γνωρίζει πως φτιάχνεται, ενώ ο Beric λογικά απλά είχε απόθεμα και άναβε το σπαθί του (αν και στα βιβλία νομίζω ότι τα άναβε με τη σκέψη του or smth, αν θυμάμαι καλά), ούτε για αυτόν μας έχει αφήσει να εννοηθεί ότι ήξερε πως φτιάχνεται.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Zus είπε

Κάτσε μην επιστρέψουν εκεί που δεν το περιμένεις και τελικά κάνεις κωλοτούμπα. Προσωπικά θα κρίνω τον κύκλο συνολικά και όχι μεμονωμένα επεισόδια. Αν το τέλος μας αφήσει μλκες, κανείς δεν θα θυμάται από που έρχονταν τα βέλη και τι απόσταση είχαν. Αν πάει και κάτσει στο θρόνο κανένας Κλιγκέιν από το πουθενά, τότε πρώτος θα μπω και θα αρχίσω να γράφω κατεβατά μπινελίκια.

Γιατί να κάνω κωλοτούμπα ρε φίλε δεν είμαι χεητερ..Μακάρι να το γυρίσει και να μας δώσει 2 επεισοδιάρες για να ξεχάσουμε τις φλόμπες. Αλλά δυστυχώς προβλέπω ζευγάρι τζον νταηνερις να ζουν τον έρωτα τους με κουτσουβελα γύρω απ το θρόνο και νέο χέρι του βασιλιά τον Ντάνο από το τατουαζ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eMike είπε

Αρχικά να πω, πως και αυτός ο κύκλος μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ..

Δύο σκηνές στις οποίες θα σταθώ, διότι πιστεύω κάνουν γκελ και στον πιο "απλό" θεατή, όπως ίσως είμαι εγώ..

  Απόκρυψη περιεχομένων

1- Σου χτυπάνε το δράκο...ΟΚ δε τους είδες, χάζευες και δε ξέρω γω τι. Θυμώνεις και κάνεις κίνηση kamikaze κατά πάνω τους και στρίβεις αποφεύγοντας μια σειρά από βέλη..Αυτά είναι καράβια, εσύ είσαι πάνω σε κάτι που ΠΕΤΑΕΙ και μπορεί να κάνει τρομακτική ζημιά.. Αφού τους απέφυγες, γιατί δε πας από πίσω να τους τελειώσεις σε 2 λεπτά??...Καράβια είναι, δε στρίβουν, όχι εύκολα τουλάχιστον.. Δε νομίζω ότι οι βαλίστρες είναι πάνω σε τηλεσκοπικό μηχανισμό..

2- Για συμπεριφορά Σέρσει, η σκηνή στο τέλος δε κολλάει και πολύ. Με βάση και το παρελθόν στη σειρά. ΟΚ, βασικοί κανόνες μάχης λένε υποθέτω ότι στη διαπραγμάτευση δεν κάνεις engage. Αλλά περίμενα από Σέρσει να τελειώσει εκεί την ιστορία...Ο δράκος δε φαίνεται καθόλου μακριά, οι άλλοι έριχναν σε δράκο που πετούσε, πλάκα κάνουμε?..Απορώ που δεν έριξαν, έστω και αν ξέρω ότι αυτό θα βοηθήσει σε αυτά που θα δούμε στην πορεία..

Πραγματικά όμως, δε σκάω...Έχω απολαύσει τόσο πολύ τη σειρά που μόνο απολαμβάνω..Δύσκολα θα απογοητευτώ.

Spoiler

1. Ήταν μεγάλο το ρίσκο να επέστρεφε διότι αν δεις ακόμα και όταν έφευγε ο δράκος αυτοί συνέχιζαν να ριχνουν.

2. Θεωρητικά ήταν σε πιο μακρινή απόσταση εκτός εμβέλειας των scorpions αλλά λόγο το είναι tv show τους δείχναν πιο κοντά για να βγαίνει κάποια άκρη. 

Αντιστοιχα υπάρχει και μια σκηνή νομίζω στο τέλος της 7ης σεζόν που συναντιούνται όλοι με την Σέρσευ για να τις δείξουν τον Walker, και εκεί η Danny θα μπορούσε να φάει την φάει με τους δυο δρακους αλλά δεν το κάνε επειδή προείχε ο Πόλεμος με τον Ν.Κ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kirileman είπε

Υπήρχε κατακραυγή γιατί ήταν Γ.Τ.Π το χόμπιτ!

Γιατί είχαν λάθος φορά οι καταπέλτες του Σάουρον; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, eMike είπε

Αρχικά να πω, πως και αυτός ο κύκλος μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ..

Δύο σκηνές στις οποίες θα σταθώ, διότι πιστεύω κάνουν γκελ και στον πιο "απλό" θεατή, όπως ίσως είμαι εγώ..

  Απόκρυψη περιεχομένων

1- Σου χτυπάνε το δράκο...ΟΚ δε τους είδες, χάζευες και δε ξέρω γω τι. Θυμώνεις και κάνεις κίνηση kamikaze κατά πάνω τους και στρίβεις αποφεύγοντας μια σειρά από βέλη..Αυτά είναι καράβια, εσύ είσαι πάνω σε κάτι που ΠΕΤΑΕΙ και μπορεί να κάνει τρομακτική ζημιά.. Αφού τους απέφυγες, γιατί δε πας από πίσω να τους τελειώσεις σε 2 λεπτά??...Καράβια είναι, δε στρίβουν, όχι εύκολα τουλάχιστον.. Δε νομίζω ότι οι βαλίστρες είναι πάνω σε τηλεσκοπικό μηχανισμό..

2- Για συμπεριφορά Σέρσει, η σκηνή στο τέλος δε κολλάει και πολύ. Με βάση και το παρελθόν στη σειρά. ΟΚ, βασικοί κανόνες μάχης λένε υποθέτω ότι στη διαπραγμάτευση δεν κάνεις engage. Αλλά περίμενα από Σέρσει να τελειώσει εκεί την ιστορία...Ο δράκος δε φαίνεται καθόλου μακριά, οι άλλοι έριχναν σε δράκο που πετούσε, πλάκα κάνουμε?..Απορώ που δεν έριξαν, έστω και αν ξέρω ότι αυτό θα βοηθήσει σε αυτά που θα δούμε στην πορεία..

Πραγματικά όμως, δε σκάω...Έχω απολαύσει τόσο πολύ τη σειρά που μόνο απολαμβάνω..Δύσκολα θα απογοητευτώ.

Κάτσε μην αποκαλυφθεί καμία συμμαχία Σέρσι - Dany από το πουθενά και λυθούν όλες σου οι απορίες μονομιάς, μαζί με το σαγόνι σου

😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zus είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Κάτσε μην αποκαλυφθεί καμία συμμαχία Σέρσι - Dany από το πουθενά και λυθούν όλες σου οι απορίες μονομιάς, μαζί με το σαγόνι σου

😛

Φάε τη γλώσσα σου!!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Zus είπε

Αν πάει και κάτσει στο θρόνο κανένας Κλιγκέιν από το πουθενά, τότε πρώτος θα μπω και θα αρχίσω να γράφω κατεβατά μπινελίκια.

Aυτο θα ηταν επικό ρε :P :P 

Βλέπω μια τάση στο να ξενερωσει εντελως η Νταινέρης. Τη κοβω οντως να τους καίει όλους με τα δίκια της. Αντε μετά να μη γινει mad queen

Επεξ/σία από gas7777
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Sorath είπε

Πριν δω το 4ο επεισόδιο, είδα ξανά τα 3 πρώτα. Είναι αξιοσημείωτο το πως η ίδια η σειρά σε προετοιμάζει για την συνέχεια. Καμία σκηνή δεν είναι τυχαία τελικά. Δύο απλά παραδείγματα στα γρήγορα:

  Απόκρυψη περιεχομένων


Επεισόδιο 1: Ο JSnow είναι στο δέντρο και σκάει απο πίσω του η Άρυα. Την ρωτά πως στο καλό τόσο αθόρυβα βρέθηκε εκεί...

Επεισόδιο 2: Η σκηνή γύρω απο το τζάκι. Λέει ο Τύριον οτι ίσως και να μην πεθάνουν όλοι. Εξάλλου απο τόσες μάχες έχουν γλυτώσει ο καθένας...

Υπάρχουν κι άλλες χαρακτηριστικές σκηνές, που δικαιολογούν το τι έγινε στο 3ο επεισόδιο, απλά τα παραπάνω είναι απο τα πιο χαρακτηριστικά.

Επίσης, το 3ο το είδα ξανά στην plasma Panasonic αυτή τη φορά (8ετίας). Η εικόνα ήταν όπως έπρεπε. Τόσο σκοτεινή όσο χρειαζόταν, ώστε και να βλέπεις οτι πρέπει αλλά και να δημιουργήσει την αίσθηση του σκότους.

Το 4ο επεισόδιο, όπως πίστευτα, κινήθηκε στα πλαίσια των πρώτων δύο. Ξαφνικά άνοιξε πάρα πολλά μέτωπα, που δεν ξέρεις τι θα πρωτοκάνει ποιός (αυτό μου άρεσε πάρα πολύ).

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Είναι εμφανές πάντως πλέον,  πως η Καλίσι έχει πάθει εμμονή με τον θρόνο, και δεν διστάζει ακόμα και να απειλεί εμμέσως τον JSnow. Τον είδατε πως αποτραβήχτηκε όταν ένιωσε την "τρέλα" της. Για αυτό και έγινε και ο διάλογος με τον Τύριον και Βάρυς. Θεωρώ πως το τι θα κάνουν αυτοί οι δύο θα παίξει μεγάλο ρόλο στην τελική έκβαση.

Επίσης, έχουμε ξανά το αγαπημένο δίδυμο Hount & Arya! Άραγε και αυτοί τι ετοιμάζουν;

Jeremy... γυρνά πίσω να κάνει τι; Να προστατεύσει την αδερφή του όπως πάντα ή όχι για να εξιλεωθεί; Μην ξεχνάμε οτι είναι και στο στόχαστρο του παλιού φίλου του πλέον, ο οποίος παραμονεύει.

Οι άγριοι, όντως θα αποσυρθούν στα βόρεια ή παίζει να σκάσουν μύτη τελευταία στιγμή στο King's Landing για βοήθεια...;


Τέλος, διαβάζω γιατί δεν χρησιμοποιούν τον Μπραντ, μιας και έχει υπερδυνάμεις. Συγνώμη αλλά σε ποιες υπερδυνάμεις αναφέρεστε; Το παιδί απλά βλέπει οράμτα  και βλέπει μέσω των κορακιών. Κάνει και κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

Διαφωνώ πλήρως για τον Bran.Να σου θυμίσω πως στο season 3 ένας από τους  χαρακτήρες της σειράς ήταν ο Orell,ο οποίος είχε την ίδια ικανότητα με τον Bran,το warging.Τον χρησιμοποιούσαν οι Άγριοι ως ραντάρ για να σχεδιάζουν τις επόμενες κινήσεις τους  και γενικά στηριζόντουσαν στις ικανότητες του.Οπότε η ιδέα πως ένας warg θα μπορούσε να υποστηρίξει στρατηγικά έναν στρατό είναι κάτι που έχει δείξει ήδη το show και δεν πηγάζει από το μυαλουδάκι μας. Το πρόβλημα με τον Bran είναι πως,θεωρητικά,έχει αποκτήσει τόση δύναμη που έδεσε τα χέρια των σεναριογράφων.Αν μπορεί να εντοπίσει οποιαδήποτε παγίδα ετοιμάζει η Cersei(το οποίο είναι και το δυνατό της σημείο) τότε χάνει αυτομάτως όλο της το νόημα η σειρά,καθώς η Cersei δεν θα είχε καμία ελπίδα.Καμία έκπληξη,κανέναν plot twist,μόνο ο Bran να ρουφιανεύει οτιδήποτε πάει να συμβεί.

 

Επεξ/σία από gianniskou
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Malthador είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εντάξει, τώρα κοροϊδευόμαστε. Ήταν αρκετά κοντά για να πιάσουν την Missandei, αλλά αρκετά μακριά ώστε να χτυπήσουν τους υπόλοιπους με τα όπλα μακρινής μάχης που διέθεταν. Οκ.

Ειρωνικός ήμουν!

βρε το καταλαβα, αλλα γτ δεν πηραν καποιον σημαντικο χαρακτηρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gas7777 είπε

Aυτο θα ηταν επικό ρε :P :P 

Το πιο επικό θα ήταν να

πάρει η Άρια τη μορφή του Κλιγκέιν, να μπει μέσα της ο Μπραν μέσω warging, να τους αλλάξει όλους τον αδόξαστο και να κάτσει στον Iron Throne

😛  Τρεις χαρακτήρες σε έναν βασιλιά. Άντε γεια :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...