Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, kti23 said:

Καταρχάς νομίζω είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, το BB ήταν υπόδειγμα γραφής σεναρίου, εξέλιξης χαρακτήρων και σκηνοθεσίας αλλά ήταν και τελείως διαφορετικό genre και setting.

Επειδή βλέπω δεύτερη φορά αυτόν τον καιρό το Better Call Saul και επειδή έχω δει δύο φορές και το BB, δεν υπάρχει απολύτως καμία σύγκριση στο χτίσιμο των χαρακτήρων μεταξύ των σειρών του Gilligan και του GoT. Οι D&D βιάζονται να τελειώσουν τη σειρά, αυτό φαίνεται και «στοιχίζει» στους χαρακτήρες που χτίζονταν τόσα χρόνια με το να λένε και να πράττουν πράγματα που δεν είναι αντίστοιχα του χτισίματος.

Τώρα που βλέπω και δεύτερη φορά το Better Call Saul, τελειώνω πάλι την πρώτη season και ανατριχιάζω με αυτά που ξέρω ότι θα γίνουν στις επόμενες seasons. Ο Gilligan έχει δέσει απίστευτα τους χαρακτήρες και η σειρά είναι από την πρώτη σκηνή απόλυτα στιβαρή με όλες τις μελλοντικές πράξεις των χαρακτήρων απολύτως αιτιολογημένες. Οι D&D πετάνε χαρταετό μπροστά στον Vince, καμία σχέση το ταλέντο του ενός με τους άλλους δύο. 

Και for the record, δεν με ενοχλεί η σεναριακή ευκολία per se, με ενοχλεί όταν δεν είναι in par με αυτό που παρακολουθώ 10 χρόνια.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, kti23 είπε

Εμένα μου έχει κολλήσει η εικόνα του Euron από το preview και η έκπληξη του 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τι μπορεί να είδε που το αφησε έκπληκτο? Ξαναλέω μπορεί ο άλλος δράκος να μην πέθανε ή όντως να πέθανε αλλα κάτι μου λέει ότι και πάλι θα δούμε παραπάνω από έναν 

Θα ερθει η δρακαινα που εκανε τα αυγα των δρακων της καλισι και θα τα γ@μ@σει ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tu-luba είπε

Θα ερθει η δρακαινα που εκανε τα αυγα των δρακων της καλισι και θα τα γ@μ@σει ολα

Σε παρακαλώ, η Daenerys είναι η μάμά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Τι να πει κι ο Vin Diesel με τον Groot...

8 χρόνια φίλε στη ξάπλα γενικώς (+2 tv movies & 2 επεισόδια σε TvSeries κια αυτά voice over σύμφωνα με το bio του).

Ούτε διορισμένος επί πασοκ τόσο άκοπα δεν έπεφτε ο μισθος.

ο Vin Diesel έχει κάνει κι άλλα μερεμέτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ison_ είπε

Σε παρακαλώ, η Daenerys είναι η μάμά τους.

μπαινω στο κινγκς λαντινγκ με 10 δρακους και μου φωναζουν μαμαααααα
οχι δεν ειμαι εγω η μαμαααααα, ειναι η ξανθια που με καβαλα.

ηταν τοσο κρυο που κριντζαρα μονος μου

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παντως το μονο καλο απο ολη αυτη την γκρινια ειναι οτι απο εδω και περα για καθε σειρα που δεν τελειωνει καλα δεν θα λετε " Lost εγινε" αλλα "GOT καταντησε".

Ικανοποιηση απο ολους εμας τους φανατικους lostακηδες.

Παντως ειναι ικανοι να το τελειωσουν με τον euron στον iron throne να δινει μαμ στο παιδι του jaime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Malthador said:

Επειδή βλέπω δεύτερη φορά αυτόν τον καιρό το Better Call Saul και επειδή έχω δει δύο φορές και το BB, δεν υπάρχει απολύτως καμία σύγκριση στο χτίσιμο των χαρακτήρων μεταξύ των σειρών του Gilligan και του GoT. Οι D&D βιάζονται να τελειώσουν τη σειρά, αυτό φαίνεται και «στοιχίζει» στους χαρακτήρες που χτίζονταν τόσα χρόνια με το να λένε και να πράττουν πράγματα που δεν είναι αντίστοιχα του χτισίματος.

Τώρα που βλέπω και δεύτερη φορά το Better Call Saul, τελειώνω πάλι την πρώτη season και ανατριχιάζω με αυτά που ξέρω ότι θα γίνουν στις επόμενες seasons. Ο Gilligan έχει δέσει απίστευτα τους χαρακτήρες και η σειρά είναι από την πρώτη σκηνή απόλυτα στιβαρή με όλες τις μελλοντικές πράξεις των χαρακτήρων απολύτως αιτιολογημένες. Οι D&D πετάνε χαρταετό μπροστά στον Vince, καμία σχέση το ταλέντο του ενός με τους άλλους δύο. 

Και for the record, δεν με ενοχλεί η σεναριακή ευκολία per se, με ενοχλεί όταν δεν είναι in par με αυτό που παρακολουθώ 10 χρόνια.

Παλι με εσενα ασχολουμαστε; Εβαλες 1 στο Imdb, ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ; Και χωνεψε το, δεν θα υπαρξει αλλη σειρα που να εχει τοσα επεισοδια με βαθμολογια 9.9 και 100.000+ ψηφους. Τωρα απο το 8.3 επεισοδιο και μετα που μπαινουν τρολλ και βαζουν 1 σαν και εσενα, δε γινεται να βγαλει καποιος ακρη..

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Στο μεταξύ, ο δράκος έφαγε 2 στις 3 βολές. Η δεύτερη περνάει ξυστά απ' το φτερό του και φεύγει προς τα πίσω.

There, αληθοφάνεια. 😎

Επεξ/σία από Kris_Lyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Capt.staros είπε

Παντως το μονο καλο απο ολη αυτη την γκρινια ειναι οτι απο εδω και περα για καθε σειρα που δεν τελειωνει καλα δεν θα λετε " Lost εγινε" αλλα "GOT καταντησε".

Και θα μπαινει ο θεατής του μέλλοντος στο IMDB, θα βλέπει ένα 9.5 και θα απορεί. Bέβαια υπάρχει και η περίπτωση να ειναι τόσο πατάτα που τα τελευταια 2 να πάρουν 5άρια, αλλά δε το βλέπω. Το Long Night έχει παραμεινει σταθερό στο 8,3. Χαμηλό για GOT. Το οποίο "Long Night" έχει ψηφιστει απο τους διπλάσιους ακόμα και από το επικό "The Spoils of War". 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Και θα μπαινει ο θεατής του μέλλοντος στο IMDB, θα βλέπει ένα 9.5 και θα απορεί. Bέβαια υπάρχει και η περίπτωση να ειναι τόσο πατάτα που τα τελευταια 2 να πάρουν 5άρια, αλλά δε το βλέπω. Το Long Night έχει παραμεινει σταθερό στο 8,3. Χαμηλό για GOT.

Η δικια μου η προβλεψη ειναι οτι αν δεβ τελειωσει με καποιου ειδους ανατροπη αλλα προβλεπομενα(πχ JS στον θρονο) η γκρινια θα πολλαπλασιαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 minutes ago, elpaso1 said:

Παλι με εσενα ασχολουμαστε; Εβαλες 1 στο Imdb, ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ; Και χωνεψε το, δεν θα υπαρξει αλλη σειρα που να εχει τοσα επεισοδια με βαθμολογια 9.9 και 100.000+ ψηφους. Τωρα απο το 8.3 επεισοδιο και μετα που μπαινουν τρολλ και βαζουν 1 σαν και εσενα, δε γινεται να βγαλει καποιος ακρη..

1) Δεν έχω καν account στο imdb. 

2) Μετά το νήμα περί κνησμού λόγω ωμοφαγίας, τοξίνων κλπ δεν υπάρχει αρκετά μεγάλη προσβολή που να μπορείς να μου απευθύνεις και την οποία να τη λάβω στα σοβαρά υπόψιν μου. 

Cheers. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Και θα μπαινει ο θεατής του μέλλοντος στο IMDB, θα βλέπει ένα 9.5 και θα απορεί. Bέβαια υπάρχει και η περίπτωση να ειναι τόσο πατάτα που τα τελευταια 2 να πάρουν 5άρια, αλλά δε το βλέπω. Το Long Night έχει παραμεινει σταθερό στο 8,3. Χαμηλό για GOT.

Και το 6.5 που έχει το 4ο, με το 19% να του έχει βάλει 1, είναι κατάντια, τόσο για αυτούς που βαθμολογούν όσο και για τους δημιουργούς. Όχι πως έχει κάποια σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tu-luba είπε

Θα ερθει η δρακαινα που εκανε τα αυγα των δρακων της καλισι και θα τα γ@μ@σει ολα

Spoiler

Εγώ λέω μπας και είναι η ίδια η Khaleesi δράκος

Τραβηγμένο και λίγο με πολύ φαντασία αλλά λέω μπας και βάλουν λίγο σάλτσα αν κολλήσουμε όλα τα στοιχεία για την ταυτότητά της έως τώρα. Κανονικά οι Targaryens δεν είναι άτρωτοι στη φωτιά

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...