Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Είναι η ιδέα μου ή ο ηθοποιός που έπαιξε τον Rhaegar στο γάμο ήταν ο ίδιος που έπαιζε τον Viserys; Εάν ναι, 'νταξ', φτήνια...

Δεν ειναι ο ιδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Τζον εξελίχθηκε από κόρακας σε γυπαετό.

"...είσαι σίγουρη ότι δεν μπορείς να κάνεις παιδιά;" τί χωσιμο ήταν αυτό ρε! Ούτε εγώ δεν το'χω πει αυτό.

Επίσης στην ξαδέρφη και στην θεια μπαίνει πάντα πιο βαθιά. Σωστός ο Γιαννάκης.

 

Μου άρεσε και η σκηνή με τον Κλεγκέιν να πλησιάζει ως άλλος Γαρδελης το βουνό, με θυμάσαι ρε πουστη;

 

Παραμένω πιστός στην Σερσει. 7 σεζόν πιστός. Η μόνη γυναίκα εκεί μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ δεν κατάλαβα την ατάκα "Robert's rebellion was built on a lie"

Γιατι η επανασταση του Ρομπερτ ειχε γινει εξαιτιας της απαγωγς της Λυανας απο τον Ραεγκαρ αλλα οπως φαινεται δεν την απήγαγε αλλα ηταν ερωτευμενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τζον εξελίχθηκε από κόρακας σε γυπαετό.

"...είσαι σίγουρη ότι δεν μπορείς να κάνεις παιδιά;" τί χωσιμο ήταν αυτό ρε! Ούτε εγώ δεν το'χω πει αυτό.

Επίσης στην ξαδέρφη και στην θεια μπαίνει πάντα πιο βαθιά. Σωστός ο Γιαννάκης.

 

 

στην ξαδέρφη και την θεία η ψ*λη πάει ευθεία :P XD

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό το τελευταίο επεισόδιο της 7ης σεζόν πάντως. Μπήκε πολύ βαθιά στους χαρακτήρες και πάλι και φυσικά η κατάλληλη με τον μικροδαχτυλο ήταν κάτι που μόνο όσοι είχαν διαβάσει leaks μπορούσε να φανταστεί.

Κιομως αν κάποιος προσέξει διαλόγους θα δει ότι το δέσιμο των 2 κοριτσιών ήταν τεράστιο.

Συγχαρητήρια στους σκηνοθέτες για το συγκεκριμένο όπως και για την εναλλαγή σκηνών στην αποκάλυψη για τον Σνοου.

 

Κάτι τέτοια είναι που κάνουν τη σειρά να είναι η καλύτερη όλων των εποχών.

 

Και όπως όλοι καταλάβαμε από αλλού περιμέναμε Mad Queen από αλλού μας ήρθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συζητήσουμε για τη Σέρσεϊ:

 

Υπάρχει κάτι που κατανοώ στη συμπεριφορά της (χωρίς να σημαίνει ότι την δικαιολογώ). Έχει βρεθεί από την αρχή της σειράς σε μια κατάσταση, όπου πιστεύει (και δικαιολογημένα) ότι αν δεν μπορέσει να επιβληθεί και να έχει την εξουσία, θα πεθάνει και η ίδια και η οικογένειά της. Ξεκινάει παντρεμένη με έναν άντρα-βασιλιά που την κερατώνει συνεχώς και την αγνοεί. Και τα παιδιά τους δεν είναι καν δικά του, κάτι που και η ίδια καταλαβαίνει ότι κάποια στιγμή θα φανερωθεί και θα σημάνει ακαριαία το θάνατο όλων.

 

Όσο προχωράνε τα γεγονότα, και ιδιαίτερα μετά την ανοησία του Τζόφρι να εκτελέσει τον Νεντ, βρίσκεται όλο και πιο μπλεγμένη σε αυτό που η ίδια περιέγραψε ως "το παιχνίδι των θρόνων", όπου ή κερδίζεις ή πεθαίνεις. Αν το σκεφτείς, ποτέ δεν της δόθηκε ουσιαστικά η ευκαιρία να βγει ζωντανή και ασφαλής από όλο αυτό το παιχνίδι. Δεν υπάρχει κάποια στιγμή που θα μπορούσε να παραδώσει την εξουσία, χωρίς να βρεθεί για εκτέλεση. Προσπαθεί κυριολεκτικά να επιβιώσει.

 

Μέχρι το τελευταίο επεισόδιο.

 

Το κείμενο της σειράς είναι εξαιρετικό. Ακούς τις συζητήσεις ανάμεσα σε χαρακτήρες και τα επιχειρήματα που ακούγονται είναι λογικά και από τις δύο πλευρές (ενώ συνήθως στις σειρές το κείμενο είναι τόσο φτωχό, που είναι ολοφάνερο ποια είναι η σωστή απόφαση και απλά φωνάζεις στους χαρακτήρες της σειράς "μην είστε ηλίθιοι, κάντε αυτό που πρέπει" κτλ). Πχ στο τελευταίο επεισόδιο η συζήτηση για το πως θα πρέπει να ταξιδέψει η Ντενέρυς στο Βορά, μόνη της ή με τους υπόλοιπους. Ακούγονται πολύ σωστές σκέψεις και από τις δύο πλευρές. Αλλά πρέπει να παρθεί μια απόφαση, που θα έχει τα ρίσκα της, θα έχει και τα θετικά της, όποια και αν είναι.

 

Υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα. Ένα ακόμη:

 

Όταν συμφωνεί να συνεργαστεί για να αντιμετωπιστεί ο κίνδυνος των νεκρών, υπάρχει μια πολύ ωραία ατάκα που λέει, που είναι κλειδί για να πεισθείς και εσύ (αλλά και οι χαρακτήρες) ότι η Σέρσεϊ εννοεί αυτό που λέει. Λέει "ελπίζω όταν τελειώσει ο πόλεμος, να θυμάστε ότι σας βοήθησα".

 

Αυτό το σημείο ακριβώς, είναι η ευκαιρία που της δίνεται να βγει ζωντανή από το παιχνίδι των θρόνων (εφόσον βέβαια έχει αποδεχθεί στο κεφάλι της ότι δεν γίνεται να το κερδίσει). Συνεργάζεσαι σε αυτό το χρονικό σημείο και όταν έρθει η ώρα, παραδίδεις το θρόνο αναίμακτα (κάτι που το θέλει πολύ η απέναντι πλευρά) και κάνεις μια συμφωνία ότι δε θα σε εκτελέσουν, αλλά θα μπορούσαν για παράδειγμα να της κάνουν αρχόντισσα στο πατρικό της, ώστε να διατηρήσει και μια θέση. Δεν είναι αυτοκτονία, οπότε η απόφασή της βγάζει νόημα. Αυτό που έλεγα νωρίτερα, ότι όταν έχει να παρθεί μια απόφαση σε ένα δίλημμα, πρέπει και οι δύο πλευρές να έχουν βάση.

 

Και ο λόγος του Τζον Σνόου έχει μια αξία, καθώς γνωρίζει η ίδια ότι, ως γιος του Νεντ Σταρκ, θα τον κρατήσει (της Ντενέρυς όχι, καθώς δεν την γνωρίζει η Σέρσεϊ, οπότε δεν μπορεί να ξέρει). Αυτά είναι τα θετικά που υπάρχουν στο να λες πάντα την αλήθεια και να κρατάς το λόγο σου. Χτίζεις αξιοπιστία. Όλοι το χρειάζονται αυτό όταν είναι στην εξουσία. Ακόμη και οι Λάνιστερ και το κάνουν πάντα όσον αφορά τα χρήματα. "Οι Λάνιστερ πάντα πληρώνουν τα χρεή τους" και το γνωρίζουν όλοι. Αυτό τους δίνει αξιοπιστία και κατορθώνουν να διατηρούνται σε θέσεις εξουσίας.

 

Δυστυχώς για την ίδια, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τον εαυτό της, δεν μπόρεσε να εμπιστευθεί κάποιον ξένο, έξω από την οικογένειά της (το οποίο είναι και λογικό και σύμφωνο με το χαρακτήρα της, άλλωστε οι περισσότεροι άνθρωποι κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια, οπότε αν είσαι κάποιος που δολοπλοκεί συνεχώς, δεν εμπιστεύεσαι τους άλλους ότι δε θα σου φερθούν με τον ίδιο τρόπο).

 

Σε αυτό το σημείο ακριβώς, θα χάσει και τον Τζέιμι. Και κατά τη γνώμη μου έκανε το τελικό της λάθος, πήρε την τελευταία της λάθος απόφαση. Από εδώ και πέρα, λογικά δε θα υπάρξει ποτέ ξανά η ευκαιρία για λύτρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η ιδέα μου ή ο ηθοποιός που έπαιξε τον Rhaegar στο γάμο ήταν ο ίδιος που έπαιζε τον Viserys; Εάν ναι, 'νταξ', φτήνια...

 

Edit: Τελικά, δεν είναι ο ίδιος.

Χαχα thanks,τσακωνομαι με τον κολλητο μου απο χτες το βραδυ με αυτο το θεμα .Θα τον σκισω τωρα !!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άει, γεια σου κι εγώ αυτό σκέφτηκα με τον τρόπο που κοίταζε το Γιαννάκη όταν μπήκε στο δωμάτιο της άλλης. Το θέμα (η απορία) είναι, με ποιον τρόπο τον εκβίασε (ή του έδωσε ως αντάλλαγμα κτλ) η Cersei για να προδώσει τους αντιπάλους της.

 

 

Να τον εκβιάσει δεν παίζει. Δεν έχει κάτι για να τον "κρατάτει".

 

Να του έδωσε αντάλλαγμα κάτι; Μα είναι ήδη hand of the queen, όταν τελειώσει ο πόλεμος η χαζοξανθιά θα του δώσει και κανά κάστρο, όλα καλά. Τι παραπάνω να του δώσει η Σέρσεϊ;

 

Να πείστηκε από τη δύναμη του golden company; Κι αυτό δύσκολο μου φαίνεται.

 

Ή κάτι δεν μας έχουν δείξει, ή πάνε για epic fail με μεταστροφή Τύριον για κουλό λόγο. Όλα αυτά αν, τελικά, παίξει προδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχει παιξει #ουστιά ο νάνος, δεν γίνεται η μιλφαρα να γυρίσει και να τους πουλάει παπαρες ότι θα τους βοηθήσει και θα στείλει στρατό και τρίχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα Tyrion και Cersei τα βρηκαν χωρις να εχουν ενημερωσει το Τζιμυ.. και αν το αντιληφθει αυτο ο Τζιμυς, θα φορτωσει χοντρα και με τον κοντο.. θα εχει ενδιαφερον αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άει, γεια σου κι εγώ αυτό σκέφτηκα με τον τρόπο που κοίταζε το Γιαννάκη όταν μπήκε στο δωμάτιο της άλλης. Το θέμα (η απορία) είναι, με ποιον τρόπο τον εκβίασε (ή του έδωσε ως αντάλλαγμα κτλ) η Cersei για να προδώσει τους αντιπάλους της.

 

Απλα και ο ιδιος ο Τυριον ειπε ποσο πολυ στεναχωρηθηκε για τον θανατο των παιδιων και τωρα που εμαθε οτι η Σερσει θα κανει και αλλο παιδι, θελει να το προστατεψει παση θυσια..  Οντως βγαζει λογικη και μαλλον θα το ηξερε ο Τυριον οτι η Σερσει λεει ψεμματα.

 

Ειναι ειρωνικο παντως.. Ο Τζειμι πλεον φευγει μακρυα και ο Τυριον παει κοντα στην Σερσει; Τα πραγματα μπερδευονται!

 

Ειμαι ο μοναδικος που πιστεψα οτι το βουνο θα σκοτωσει τον τζεϊμη; Ακριβως ιδια σκηνη με τον τυριον και δεν εδωσε την εντολη, και τωρα στον τζεϊμη οταν κουνησε το κεφαλι και βγαζει ο αλλος το σπαθι, λεω τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...