Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί το καταντήσαμε σαν τα γάλατα πλήρες ή 2%, με γλουτένη ή χωρίς κλπ κλπ κλπ

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφού ο κόσμος προσβάλει ή θίγεται με το παραμικρό για κάτι που δεν έχει άμεση ή έμμεση σχέση με αυτόν, αναμενόμενα τα λουκέτα. :(

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αφού ο κόσμος προσβάλει ή θίγεται με το παραμικρό για κάτι που δεν έχει άμεση ή έμμεση σχέση με αυτόν, αναμενόμενα τα λουκέτα. :(

Αυτή ακριβώς είναι η επιδημία της εποχής.

 

Screenshot_20190515-210419.png

Επεξ/σία από aris1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αφού ο κόσμος προσβάλει ή θίγεται με το παραμικρό για κάτι που δεν έχει άμεση ή έμμεση σχέση με αυτόν, αναμενόμενα τα λουκέτα. :(

Νομίζω το πρόβλημα δεν είναι οι λογομαχίες, το μεγάλο πρόβλημα ξεκινάει όταν αρχίζουν προκλητικοί  χαρακτηρισμοί εκατερωθεν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω το πρόβλημα δεν είναι οι λογομαχίες, το μεγάλο πρόβλημα ξεκινάει όταν αρχίζουν προκλητικοί  χαρακτηρισμοί εκατερωθεν

Να ξεκαθαρίσω ότι από πλευράς μου δεν χαρακτήρισα κανέναν. (και να μπει μια τελεία εδώ παρακαλώ)

Anyway, επειδή είχαμε μία συζήτηση και δεν πρόλαβα να σου απαντήσω στο άλλο νήμα: Ό,τι ξέρω για την ιστορία του ASOIF προέρχεται από το animated movie που έδωσε στη δημοσιότητα η HBO.

Η δική μου ένσταση είναι ότι θεωρείς εσύ και όσοι διαβάζετε τα βιβλία ως δεδομένα κάποια γεγονότα τα οποία στη σειρά δεν είναι. Το βλέπουμε από διαφορετική σκοπία, that's all. Και εν πάση περιπτώση υπάρχουν πολλά σημεία που μπορεί να κράξει κανείς και είναι αστείο να ασχολούμαστε με το αν ένας δράκος έχει αυτή τη δύναμη από τη στιγμή που δεν υπάρχουν δράκοι.

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zus είπε

Να ξεκαθαρίσω ότι από πλευράς μου δεν χαρακτήρισα κανέναν. (και να μπει μια τελεία εδώ παρακαλώ)

Anyway, επειδή είχαμε μία συζήτηση και δεν πρόλαβα να σου απαντήσω στο άλλο νήμα: Ό,τι ξέρω για την ιστορία του ASOIF προέρχεται από το animated movie που έδωσε στη δημοσιότητα η HBO.

Η δική μου ένσταση είναι ότι θεωρείς εσύ και όσοι διαβάζετε τα βιβλία ως δεδομένα κάποια γεγονότα τα οποία στη σειρά δεν είναι. Το βλέπουμε από διαφορετική σκοπία, that's all. Και εν πάση περιπτώση υπάρχουν πολλά σημεία που μπορεί να κράξει κανείς και είναι αστείο να ασχολούμαστε με το αν ένας δράκος έχει αυτή τη δύναμη από τη στιγμή που δεν υπάρχουν δράκοι.

Το ακριβώς αντίθετο 

Τρωγομαστε από το πρωί αλλά ουσιαστικά θεωρώ ότι κανεις μας δεν ξέφυγε λεκτικά, όσο και αν αντίθετες γνώμες και αν είχαμε 

Και συν τοις αλλοις μέσα στον ορυμαγδό των post νομίζω κάπου το έγραψα, το μεγαλύτερο πρόβλημα της σειράς ήταν οι σεναριακες ευκολίες αφενός και αφετέρου οι εντελώς αλλοπρόσαλλες αλλαγές στον τρόπο που διαχειρίζονται τις καταστάσεις κάποιοι χαρακτήρες (και δεν αναφέρομαι στη δράκο μάνα )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ όπως είπα

Spoiler

έχετε μπερδέψει την παράνοια με την οργή και το μίσος, στοιχεία που έχουν κι άλλοι χαρακτήρες και δεν θα δικαιολογούσαμε την ίδια εξέλιξη με το αστείο επιχείρημα "πολύ θέλει ο άνθρωπος;". Για παράδειγμα δεν νομίζω ότι η Σάνσα που έχει περάσει πολύ χειρότερα, έδειχνε πιο ήπια συμπεριφορά. Ένας παρανοϊκός κατακτητής δεν συζητά λίγες ώρες πριν και μάλιστα χαρίζεται σε άτομα που τον οδήγησαν σε θανατηφόρα λάθη (βλέπε Tyrion). Κι όλα αυτά τα γεγονότα που της συνέβησαν και παραθέτετε δεν έγιναν την στιγμή που κατακτά τον στόχο της. Αν είχε φλιπάρει από πριν ήταν κάτι που έπρεπε να δούμε και όχι να φανταζόμαστε.

Βολεύει τρομερά αυτό το 'επιχείρημα' και η συσχέτιση του μίσους με αυτό που είδαμε, αλλά ενώ γράφουμε και ξαναγράφουμε ότι δεν είναι η εξέλιξη καθαυτή το πρόβλημα, στον βρόντο πάνε αφού βλέπουμε απαντήσεις του στυλ "έχει Αθηναϊκές πινακίδες". Για να μας δείχνουν με τις ώρες τους πρωταγωνιστές να καυλαντίζουν βρήκαν τηλεοπτικό χρόνο, τις πιο σημαντικές ανατροπές του σεναρίου όμως τις ξεπέταξαν για πλάκα. Βάρυς, Μπέιλις εξαφανίστηκαν σε μια στιγμή, χαρακτήρες που είχαν ένα υπόβαθρο με αποκορύφωμα τον θάνατο του υπερκακού της σειράς, απ' τα ντουβάρια και χωρίς την παραμικρή προσπάθεια να γλιτώσει (αυτό κι αν ήταν out of the blue).

 

 

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για οσους τους φανηκε περιεργη η εξελιξη με τον Varys:

Spoiler

στην αρχη του επεισοδιου προσπαθουσε να δηλητηριασει την Ντενερις,το δηλητηριο θα το εβαζε το κοριτσακι στην κουζινα στο φαι της.Γι αυτο της ειπε οτι οσο μεγαλυτερο το ρισκο τοσο μεγαλυτερο το κερδος,και για αυτο την ρωταγε αν εφαγε και οτι θα δοκιμασουμε παλι αργοτερα.

Και μαλλον γι αυτο (και ισως για δικους του λογους) το εδωσε ο Τυριον.

και αυτος ειναι αλλος ενας λογος οτι το εχουν γραψει και σκηνοθετησει σκ@τ@, πρεπει να εχεις μεγαλη φαντασια για να καταλαβεις τι εγινε,δεν δωσαν κανενα clue.Και γω απο αλλου το διαβασα.

Επεξ/σία από azuli
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...