Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, auron12 είπε

Πιστευω οτι και ο ιδιος ο συγγραφεας των βιβλιων βρισκεται σε απογνωση.Τετοιο ρευμα που απεκτησε η σειρα,τοσα χρηματα που αποκομησε ,τον κανουν να δισταζει για την συνεχεια για αυτο και υπαρχει τοσο πολυ καθυστερηση στην συνεχεια των βιβλιων.Ο ανθρωπος θελει να βγαλει οσα περισσοτερα χρηματα γινεται ,κατι που δεν θα καταφερει αν τα βιβλια που θα βγαλει θα χαρακτηριστουν σαν αποτυχια.Δυστυχως η επιτυχια και τα λεφτα γονατιζουν και το πιο δημιουργικο πνευμα.Ειμαι απο εκεινους που πιστευουν οτι ο χοντρος δεν προκειται ποτε να βγαλει την συνεχεια.Ακομα ενα μεγαλο εργο ανολοκληρωτο.

Αυτό νομίζω και εγώ και να συμπληρώσω... Δεν υπάρχει περίπτωση σε μια σειρά τόσο δαπανηρής παραγωγής να ΜΗΝ ανάγκασαν με κάποιο τρόπο τον Μάρτιν να τους υποδείξει ποιόν έχει στο μαυλό του για τη βασιλεία, και πολλά άλλα(δεν χρειάζεται να γράψει βιβλίο, σε γενικές γραμμές πώς θα κατευθυνθεί η σειρά) . Βέβαια, αν ο ίδιος ο Μάρτιν νομίζει ότι δεν φέρει καμιά απολύτως ευθύνη, επειδή και μόνο δεν εξέδωσε τα βιβλιά, γελάστηκε και πολύ μάλιστα. Κακό στον εαυτό του κάνει. 

Αν επίσης το παίξει κουτοπόνηρος και αποδειχθεί ότι ενώ υπέδειξε κάποιο τέλος, λίγιο -πολύ, και εκδώσει βιβλία με τελείως διαφορετικά γεγονότα, θα εκτεθεί ακόμη περισσότερο. Δεν θα εμπιστεύονταν το HBO τελείως εν λευκώ κάτι τόσο επιτυχημένο στους Dump & Dumper, και δεν θα φρόντιζε να υπάρχει καθοδήγηση από τον Μάρτιν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, AtiX said:
  Hide contents

Η Σανσα το ειπε στον Τυριον και κατ' επέκταση στον Βάρυς για αυτό τον λόγο... Ήξερε ότι κατά μέτωπο επίθεση στην Ντενειρις δεν θα είχε αποτέλεσμα οπότε της έσκαψε το λάκο με το να πει ποιος είναι ο πραγματικός δικαιούχος του θρόνου... από κει και πέρα και από την στιγμή που ο ίδιος δεν το θέλει να γίνει βασιλείας, πόνταρε στο πιο πιθανό σενάριο ότι κάποιος άλλος εκτός του Τζον και της Ντενειρις θα καθίσει στο θρόνο... γιαυτό και είχε έτοιμη την λύση της αυτονόμησης...

 

Δεν έχει λογική, αυτή που νίκησε τον Baelish στο παιχνίδι του να έπαιρνε τέτοιο ρίσκο, εκτός κι αν ήξερε εκ των προτέρων ότι θα τον πιούν η Cersei και η Dany. Και θα το ήξερε μόνο αν της τα είχε ξεράσει όλα ο Bran, πράγμα που όπως είπα είναι το μόνο που βγάζει νόημα.

Εάν δεν είχε συμμαχήσει με τον Bran για να βγάλουν τους υπόλοιπους από τη μέση, τότε ο λόγος που το λέει στον Tyrion είναι γιατί θα ήθελε έναν Stark στο θρόνο, προκειμένου να περάσει την agenda της, πράγμα που και πάλι σημαίνει ότι ο JS θα έπρεπε να είναι στο συμβούλιο.

Πάντως προσωπικά τείνω στο πρώτο σενάριο, είναι το πιο έξυπνο σενάριο και αυτό που ταιριάζει καλύτερα και εκ του αποτελέσματος.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, dazed είπε
Spoiler

Εγω δεν δεχτηκα ουτε οτι εζησε ο Sam παντως😅

 

Έλα τώρα, ήτανε major twist

Spoiler

που έζησε ο Sam για να έρθει στο τέλος και να μας προτείνει την Δημοκρατία του Westeros. :P
Πες, στην 1η σεζόν που τον πρωτοείδες, πόσο καιρό του έδινες;

 

3 λεπτά πριν, kogba είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση σε μια σειρά τόσο δαπανηρής παραγωγής να ΜΗΝ ανάγκασαν με κάποιο τρόπο τον Μάρτιν να τους υποδείξει ποιόν έχει στο μαυλό του για τη βασιλεία, και πολλά άλλα(δεν χρειάζεται να γράψει βιβλίο, σε γενικές γραμμές πώς θα κατευθυνθεί η σειρά) .

Είναι γνωστό πως ο Martin έχει υποδείξει το τέλος και κάποια άλλα σημεία της πλοκής.

Spoiler

Σίγουρα θάνατο Dany από Jon Snow και ποιος γίνεται βασιλιάς στο τέλος. Είχε δώσει και την ιστορία του Hodor στην σεζόν 6.
Και κάτι άλλο σημαντικό που δε μου 'ρχεται τώρα...

Και επειδή τους θάψαμε γενικώς, να δώσουμε και λίγο credit στους D&D α) για το show γενικώς β) για τον villain που λέγεται Night King ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kon1to είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ουτως ωστε, ακομα κι οταν σταματήσει να είναι ενας Σταρκ στον θρόνο των 7 (6) βασιλείων, ο Βορρας να παραμείνει ανεξάρτητος...

Spoiler

Δηλαδή εννοείτε (εσύ κι ο φίλος που απάντησε παραπάνω) ότι ακόμα κι ο Τζον να καθόταν στον θρόνο, η Σάνσα θα ζητούσε να είναι ανεξάρτητος ο Βορράς; Δύσκολο μου κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Και οι δυο εικασίες κάνετε απλά οι «μεν»  βασίζονται σε πράγματα που έχουμε δει στο show, ενω οι «δε» βασίζονται στον αλλανταλονισμό και σε μια βαθεια διάθεση κράξιματος επειδή τα πράγματα δεν πήγαν οπως τα θέλανε ή τουλάχιστον τα καταλάβανε αλλοιώς.

Ευτυχως κάνει μπαμ το ποιος λέει τι... 

  Απόκρυψη περιεχομένων

100 φορές εχει αναφερθεί γιατί δεν έστεκε να πάει ο JS, καποιοι εξακολουθείτε να αγνοείτε αυτη τη «λεπτομέρεια» και να κράζετε ή να βρίσκετε κενό το ότι δεν πήγε.  Αν σας ξέφυγε το γιατί δεν πήγε όταν είδατε το show, κανένα πρόβλημα απλά προσέξτε το όταν σας το εξηγούν, εμπεδωστε το κ ξεκολλήστε, για να πηγαινει και καμία κουβέντα παρακάτω... η μπείτε στον κοπο να κάνετε ένα λ νεο σεναριο οπως ο φιλος παραπανω κ πείτε ότι έτσι θα θέλατε να λήξει. Ποιο ουσιαστικό απο το κραξιμο νομίζω... 

Όταν έχεις διαλέξει μια πλευρά μην ξεκινάς την απάντηση σου παριστάνοντας δήθεν τον ουδέτερο. Να σου πω εγώ ποια είναι η διαφορά μας, ότι εγώ λέω απλά την άποψη μου και κάνω αντίλογο σε κάτι που διαφωνώ για να γίνει συζήτηση (μια χαρά τα είπαμε με τον pontez άλλωστε), ενώ εσύ προσπαθείς να επιβληθείς κάνοντας μάλιστα υποδείξεις τι πρέπει να εμπεδώσουμε. Πότε έδειξε στη σειρά ότι

Spoiler

ο Greyworm θα ξεκινούσε πόλεμο αν γινόταν ο JS βασιλιάς και δεν το είδα; Συμπέρασμα είναι, όχι γεγονός. Και για δείξε μου σε παρακαλώ πότε είπα εγώ να πάει στο συμβούλιο ο JS? Εγώ να το αναφέρουν είπα, ότι κι αυτός κι ο Gendry είναι νόμιμοι κληρονόμοι. Άλλοι λένε άλλα ντ' άλλων οπότε κάνε μας τη χάρη και την επόμενη φορά διάβαζε καλύτερα και χωρίς να μας λες ηλίθιους με πλάγιο τρόπο.

 

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AristidisZ είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Aπό που προκύπτει ότι έχει το μεγαλύτερο στρατό ; 

Γιατί σύμφωνα με τα όσα είδαμε στη μάχη του Winterfell θα πρέπει να είχαν μείνει καμιά 100ριά Unsullieds max... 

dany.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dazed είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Πως γίνεται και ζουνε; “ξεκαθαρα και συνειδητα θυσιαστηκαν” και “πραγματικα δεν υπαρχει κανενας τροπος» 

Που βαδίζεις τη σιγουριά σου όσον αφορά πράγματα που δεν ειδαμε και που αφέθηκαν ανοικτά κ θα μπορούσαν να έχουν πάει either way; Δλδ πως είσαι σιγουρος ότι «πήγαν» οπως υποθετεις; Ήσουν εκει ή σου έδωσε τα βιβλία ο Μαρτιν; Σκέφτηκες ποτε την πιθανότητα οι υποθεσεις σου να είναι λαθος; 

Γιατί σχεδόν τίποτα απο όσα υποθετεις (και παρουσιάζεις ως events) δεν μας ΕΔΕΙΞΕ. Πολλά κομμάτια του στορυ εμειναν ανοιχτά, ήταν μια μεγάλη μάχη κ κανεις απο την παραγωγή δεν θα ασχολιόταν με τις «σέρσει» του πληκτρολογίου να τους εξηγήσει με το νι και με το σίγμα τι συνέβη σε όλο το μήκος και το πλάτος αυτής. Απλά κάποια πράγματα εννοούνται.

Αν σου δείχνει κάποια στιγμή ότι έζησαν οι μισοί και δεν σου δείχνει κάπου άλλου ότι πέθαναν ολοι, τότε προφανως έζησαν οι μισοί... αυτό λέει το στορυ κ δεν υπάρχει κενό. Αν εσυ θελεις επανάσταση βασισμένη σε υποθεσεις δικές σου μέσα. It’s a lot of fun to read you! 

Ξεκαθάριζε ότι είναι υποθεσεις σου και δικες σου αναγνωσεις ομως... μην τα παρουσιαζεις σαν κάτι που έδειξε το show. Τα λέω αυτά για να μην μπερδευτουν όσοι διαβάσουν την κριτική σου χωρίς να έχουν δει το σόου γιατί όσοι έχουν δει το σόου εύκολα καταλαβαίνουν ποια απο όσα λες είναι υποθεσεις σου και ποια πράγματι μας τα έδειξαν. 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, omghi2u said:

dany.png

Αν αυτό που βλέπουμε είναι τα νούμερα που αναφέρθηκαν, τότε η Ελλάδα έχει πληθυσμό 1 δις ξέρω γω. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Όταν έχεις διαλέξει μια πλευρά μην ξεκινάς την απάντηση σου παριστάνοντας δήθεν τον ουδέτερο. Να σου πω εγώ ποια είναι η διαφορά μας, ότι εγώ λέω απλά την άποψη μου και κάνω αντίλογο σε κάτι που διαφωνώ για να γίνει συζήτηση (μια χαρά τα είπαμε με τον pontez άλλωστε), ενώ εσύ προσπαθείς να επιβληθείς κάνοντας μάλιστα υποδείξεις τι πρέπει να εμπεδώσουμε. Πότε έδειξε στη σειρά ότι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ο Greyworm θα ξεκινούσε πόλεμο αν γινόταν ο JS βασιλιάς και δεν το είδα; Συμπέρασμα είναι, όχι γεγονός. Και για δείξε μου σε παρακαλώ πότε είπα εγώ να πάει στο συμβούλιο ο JS? Εγώ να το αναφέρουν είπα, ότι κι αυτός κι ο Gendry είναι νόμιμοι κληρονόμοι. Άλλοι λένε άλλα ντ' άλλων οπότε κάνε μας τη χάρη και την επόμενη φορά διάβαζε καλύτερα και χωρίς να μας λες ηλίθιους με πλάγιο τρόπο.

Εμ οκ φίλε μου. Δεν θελω να επιβάλω η να επιτεθώ για τίποτα. Αυτό πάλι που το ειδες; Άσε, μάλλον εξελαβες ως «επίθεση» το γεγονος ότι δεν έχεις απαντηση σε κάποια επιχειρήματα μου κ στριμωχτηκες... 

Πλευρές και ομάδες και προκλήσεις και υποδειξεις είναι στο μυαλό σου. Συζήτηση κάνουμε, it’s not you against the world. Για ακόμα μια φορά ομως αναφερεσε σε πράγματα που δεν εκανα (πχ λες ότι  «διάλεξα πλευρά», «προσπαθώ να επιβλήθω» κλπ). Για κανε κανε σχετικες παραθέσεις αν μπορεις μιας και αποδείξεις τα λεγόμενα σου.. ...απλά το επισημαίνω (ξανα) πως λες κάτι που δεν έχω πει...

Παντως βλέπω πως οπως και στο got, έτσι και στο forum:  αλλά γίνονται, αλλά αντιλαμβάνεσαι... σύμπτωση άραγε; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Εμ οκ φίλε μου. Δεν θελω να επιβάλω η να επιτεθώ για τίποτα. Αυτό πάλι που το ειδες; Άσε, μάλλον εξελαβες ως «επίθεση» το γεγονος ότι δεν έχεις απαντηση σε κάποια επιχειρήματα μου κ στριμωχτηκες... 

Πλευρές και ομάδες και προκλήσεις και υποδειξεις είναι στο μυαλό σου. Συζήτηση κάνουμε, it’s not you against the world. Για ακόμα μια φορά ομως αναφερεσε σε πράγματα που δεν εκανα (πχ λες ότι  «διάλεξα πλευρά», «προσπαθώ να επιβλήθω» κλπ). Για κανε κανε σχετικες παραθέσεις αν μπορεις μιας και αποδείξεις τα λεγόμενα σου.. ...απλά το επισημαίνω (ξανα) πως λες κάτι που δεν έχω πει...

Παντως βλέπω πως οπως και στο got, έτσι και στο forum:  αλλά γίνονται, αλλά αντιλαμβάνεσαι... σύμπτωση άραγε; 🤣

Κανονικά δεν θα έπρεπε να ασχοληθώ ξανά μαζί σου γιατί μας πουλάς και ειρωνεία στο τέλος (ή μήπως κι αυτό το φαντάζομαι?), αλλά πας να μας βγάλεις και φαντασιόπληκτους.

2 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

προσέξτε το όταν σας το εξηγούν, εμπεδωστε το κ ξεκολλήστε

Υποδείξεις του τι πρέπει να κάνω εδώ μέσα λοιπόν δέχομαι μόνο απ' τους mods. Σε μένα μην ξανακάνεις quote, γιατί είναι εμφανέστατο ποιος απ' τους 2 έχει πρόβλημα επικοινωνίας.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katergaris79 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δηλαδή εννοείτε (εσύ κι ο φίλος που απάντησε παραπάνω) ότι ακόμα κι ο Τζον να καθόταν στον θρόνο, η Σάνσα θα ζητούσε να είναι ανεξάρτητος ο Βορράς; Δύσκολο μου κάνει.

ναι, διότι μεταξύ άλλων η σειρά μας είχε δείξει αρκετές φορές οτι η Σανσα και ο Τζον ειχαν διαφορετικές απόψεις στο θέματα "πολιτικής"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pontez2 είπε

Σβηστηκε το ποστ μου παραπάνω που εξηγουσα τι είδα οτι παίχτηκε με τους Ντοθράκι και τους Ασπίλους (μάλλον δεν ειχα βάλει σποιλερ)

Συνοπτικά

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στο επεισόδιο 4, στο συμβούλιο πολέμου, ο Greyworm βγάζει από τον χάρτη τα μισά στρογγυλά πιόνια, που ειναι οι Ασπιλοι. Ο αρχηγος των Ντοθράκι, βγάζει μετά απο λίγο επίσης τα μισά πιόνια απο τους Ντοθράκι και το ιδιο κάνει και ο Σνοου. Αυτό μας αποδεικνύει οτι οι απώλειες που ειχαν στη μάχη με τους νεκρούς, ηταν ο μισός στρατός. Απ όσο θυμάμαι, η Νταινέρης ηρθε με 100.000 Ντοθράκι και 8000 Ασπίλους, οπότε στο περίπου ξέρουμε με τι πηγε να αντιμετωπίσει την Σέρσει (με τις απώλειες της εκει να ειναι μηδενικές)

Επίσης στο τέλος του 3ου επεισοδίου βλέπεις μεταξύ άλλων Ντοθράκι και Ασπίλους να πολεμάνε μέσα στο κάστρο.

(καταλαβαίνω πως η λεπτομέρια ειναι τέτοια που θα δυσκολευε τον οποιονδήποτε και η παρουσίαση που έγινε δεν ηταν η καλύτερη, αλλά υπάρχει η εξήγηση)

Τσέκαρέ το κι εσυ αν θέλεις. 

@2:04 what they see is the end of the dothraki. dumdumdumdum.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, omghi2u said:

@2:04 what they see is the end of the dothraki. dumdumdumdum.

2 episodes μετά "we kinda forgot we said (did) that.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...