Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Συμφωνώ απλά ήθελα να πω ότι μάλλον  παίζει και διαφορετική αντίληψη σχετικά με την έννοια «hardcore fan». Προσωπικα θεωρω ως hardcore fan κάποιον που αγαπάει το έργο το ψάχνει όσο περισσότερο μπορεί και έχει προσέξει την κάθε του λεπτομέρεια...  Τώρα αν κάποιος πχ τσαντίζεται που δεν του βγαίνουν αυτά που ήθελε να βγουν και κράζει, πιστεύω ότι ισως να μην έχει σχέση με το αν είναι κάποιος χάρντκορ φαν η όχι, απλά έχει σχέση με το χαρακτήρα του κάθε ατόμου.

Πάντως κράξιμο και αγάπη για το αντικείμενο δεν είναι συμβατά. Κριτική και αγάπη για το αντικείμενο είναι...

Υπαρχει ο φαν που αγαπησε τη σειρα και μπορει να μην του αρεσε το τελος αλλα δεν θα βγαλει το απιστετο hating και ο αλλος φαν που διαβαζε ολη μερα ιστοριες για το τι μπορει να γινει ειχε τρελο hype και στο τελος επειδη δεν εγινε αυτο που ηθελε αρχισε τις χαζομαρες με το hating. Το game of thrones σαν σειρα παντα θα ειναι κατι επικο και ανετα την ξανα βλεπω απο την αρχη. Απλα το τελος δεν μπορεσε να τους ικανοποιησει ολους. Εγιναν λαθη που δεν επρεπε αλλα τι να κανουμε. Το αποδεχομαστε και παμε παρακατω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Επειδή με μπέρδεψε λίγο αυτό που γράφεις απο πάνω μιας και αυτοί που περιγράφεις στην τελευταία πρόταση δεν μοιάζουν να είναι οι “hardcore fans”. (Hardcore Fans που δεν δίνουν προσοχή στις λεπτομέρειες; Κάτι άλλο θες να πεις ή κάποιο ρήμα λείπει; )

Ναι, σόρρυ, συντακτικό λάθος. Βγάλε το "οι οποίοι" από την τελευταία πρόταση. Η κούραση της δουλειάς μαζί με την ζέστη σήμερα.. :P 

Περιπτώσεις σαν το παράδειγμα που ανέφερες, ατόμων που για άκυρους λόγους δεν τους άρεσε κάτι υπήρχαν πάντα. Απλά θεωρώ ότι εκ των πραγμάτων μεγαλύτερες προσδοκίες είχαν όσοι είχαν επενδύσει περισσότερο στην σειρά γενικότερα (hardcore fans), εξου και η μεγαλύτερη απογοήτευση. Btw δεν υπερασπίζομαι την στάση όσων βάζουν 1 στο imdb επειδή ένα επεισόδιο ήταν χαμηλότερο των προσδοκιών τους, απλώς κουβέντα κάνω. Είναι η προσωπική μου εντύπωση, μπορεί και να κάνω λάθος όπως λες.

Αλλά όντως έχεις δίκιο ότι δεν έχει και πολύ νόημα η συζήτηση γύρω από την βαθμολογία.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Μόνο που imo η βαθμολογία αυτη δεν εχει καμία ουσία όχι μόνο γενικως αλλά και συγκεκριμένα εδώ, κυριως επειδή τα δεδομένα μεταξύ 1ης και 8ης σεζόν δεν είναι τα ίδια...  Άλλοι ψήφιζαν τότε -που δεν ήταν τόσο global phenomenon η φαση, άλλοι ψηφισαν σήμερα με το ultra hype (& hating) των τελευταίων ετών...

Κ πάει και ανάποδα: αν στην αρχή δλδ το hype ήταν τόσο μεγάλο οπως πριν το season 8, δεν θα εβλεπες τόσο υψηλες βαθμολογίες στα πρώτα επεισόδια. Αν πχ ελεγαν: θα βγαλει το HBO μια σειρά που «μαμαει & δέρνει» (σίζον 1) & με κάποιο τρόπο δημιουργούσαν τρελλο hype (ίδιο με αυτό πριν την σιζον 8 ), θα υπήρχε τόσο υψηλή βαθμολογία στη σεζόν 1; 

Αν θελουμε να συγκρίνουμε νούμερα, πρέπει να υπάρχει κάποια σωστη βάση στο δείγμα, αλλοιως γίνεται μπάχαλο. Υπάρχει βέβαια η σχετική επιστήμη και λέγεται στατιστική που θέτει προϋποθέσεις κ κανόνες για σωστη ανάλυση. Αλλοιως τα νούμερα είναι ο καλυτερος τροπος για να παραποιήσει καποιος την αλήθεια. Απο την άλλη είναι και η εύκολη λύση για κάποιους να βάλουν ως επιχείρημα το ότι «να χάλια το got, το λένε οι αριθμοί». Γι αυτό πιστεύω ακούστηκε και σχολιάστηκε τόσο πολύ η βαθμολογία στο IMDb. 

Btw, διαφοροι πριν απο εμένα μπήκαν στον κοπο κ έδωσαν μερικά τρανταχτά παραδείγματα περί του ποσο επιδερμική είναι η ανάγνωση της βαθμολογιας του IMDB γενικως και πως οδηγεί σε αστεια συμπεράσματα... 

Αλλά πραγματικά όλη η συζήτηση για την βαθμολογία δεν εχει νόημα πιστεύω γιατί δεν μας χρειάζεται κιολας. Εχει τοση σημασία αν άρεσε στους αλλους η όχι; Προσωπικα προτιμώ να μιλαμε για τις δικές μας αποψεις παρα για.... μα wtf?!?!? Για το IMDb με κάνετε να γράφω πάλι...; Μπα σε καλό σας 😜 

Καλώς ή κακώς, αυτά τα νούμερα είναι τα μόνο που δείχνουν μια τάση. Μπορεί οι τύποι που ακολουθώ στο Twitter (για παράδειγμα) να έλεγαν μερόνυχτα για το πόσο τέλεια ήταν η σειρά, ενώ οι τύποι που ακολουθείς εσύ να έλεγαν ότι είναι χάλια μαύρα. Άλλη εικόνα θα είχα εγώ για το "τι πιστεύει ο κόσμος" κι άλλη εσύ. Θα ήταν διαφορετικό το δείγμα. 

Καλώς ή κακώς (ξαναλέω) τα νούμερα του imdb τα βγάζει ένα κοινό που είδε τη σειρά και αποφάσισε να ψηφίσει, είναι το μόνο μετρήσιμο στοιχείο.

Αυτό είναι το ένα σκέλος. Το άλλο είναι ότι δεν είπε κανείς ότι ήταν μια πολύ καλή σεζόν αλλά για κάποιο λόγο δεν αντικατοπτρίζεται αυτό στα νούμερα του imdb. Οι περισσότεροι είπαν: "Όλο το ίντερνετ" έκραζε τη σειρά κι αν θέλετε απόδειξη ότι δεν άρεσε, δείτε τα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, katergaris79 είπε

Καλώς ή κακώς (ξαναλέω) τα νούμερα του imdb τα βγάζει ένα κοινό που είδε τη σειρά και αποφάσισε να ψηφίσει, είναι το μόνο μετρήσιμο στοιχείο.

Tο ότι είναι μετρήσιμο κάτι δεν πάει να πει ότι εχει και νόημα (και ειδικά σε μια σύγκριση). Αυτη είναι μια τέτοια περίπτωση in my opinion...

Αν βασιστούμε σε αριθμους, ή πρέπει να τους «δούμε» σωστά (ακολουθώντας κανόνες στατιστικής στις οποιες συγκρίσεις)  ή αλλοιώς (χωρίς τους σχετικούς κανονες), ο καθενας βλέπει κ δικαιολογεί ότι θελει (κ απο τις δυο «πλευρές») κ δεν βγαίνει νόημα...

(εννοείτε προσωπική άποψη, δεν θελω να πείσω κανένα, συζήτηση κάνουμε, ο καθενας εχει την άποψη του)

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή για να αποκτήσει κάποιος μια γενικότερη εικόνα σχετικά με το αν άρεσε μια σειρά/επεισόδιο/ταινία κλπ. τι θα πρέπει να λάβει υπόψη του κατά τη γνώμη σου;

Επεξ/σία από katergaris79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Endings are hard. Any chapped-ass monkey with a keyboard can poop out a beginning, but endings are impossible. You try to tie up every loose end, but you never can. The fans are always gonna bitch. There's always gonna be holes. And since it's the ending, it's all supposed to add up to something. I'm telling you, they're a raging pain in the ass.

Chuck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, katergaris79 είπε

Οι φανς του "Breaking bad" και του "Six feet under" διαφωνούν. 

Πλάκα κάνω, στη συντριπτική πλειοψηφία ισχύει αυτό που λες.

Προσωπικά πια προτιμώ ένα ευχάριστο ταξίδι και ας είναι το τέλος μούφα, γιατί άμα ήταν το αντίθετο δεν θα έφτανα ποτε στο τέλος. ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, katergaris79 είπε

Δηλαδή για να αποκτήσει κάποιος μια γενικότερη εικόνα σχετικά με το αν άρεσε μια σειρά/επεισόδιο/ταινία κλπ. τι θα πρέπει να λάβει υπόψη του κατά τη γνώμη σου;

Μεγάλη κουβέντα (και εχει ενδιαφέρον) αλλά αδυνατώ να την κάνω τώρα...παντως όχι απο το IMDb (imo) 😆

Σε γενικες γραμμες: πρώτα η προσωπική μου άποψη, μετά τι λέει ο κοινωνικός περίγυρος (άτομα που γνωρίζω προσωπικα), μετά YouTube/reviews κλπ (όσων η ανάλυση μου φαίνεται λογική και τα επιχειρήματα πειστικα) και τελευταίο (ισως απλά για να δω αν μια ταινία πχ που δεν έχω δει, αξίζει σε γενικες γραμμες και επειδή είναι βολικό -2-3 κλικ) σαιτς τύπου IMDb. Και εκει απλά θα δω πχ αν μια ταινία εχει 5-6 ή 8-9. Αν εχει 5-6 λέω «μάλλον δεν θα αξίζει». Δεν τσεκαρω  αν εχει 7.8 ή 7.9 όποτε αν η μια θα είναι καλύτερη απο την άλλη... μόνο γι αυτό το λόγο θα χρησιμοποιήσω IMDb, δλδ τελειως γενική εκτίμηση για κάτι που δεν με ενδιαφέρει και πολύ και επειδή είναι η εύκολη/σύντομη λύση για μια τελειως γενική εικόνα (με χαμηλή αξιοπιστία). Ξερεις πόσες ταινιαρες (κατά τη γνώμη μου) έχουν χάλια βαθμό στο IMDb? Αλλά who cares? 😛

 

5 ώρες πριν, katergaris79 είπε

Οι φανς του "Breaking bad" και του "Six feet under" διαφωνούν. 

Πλάκα κάνω, στη συντριπτική πλειοψηφία ισχύει αυτό που λες.

Σχετικά με σύγκριση στις αντιδράσεις BB/got, παίζει ρολο και η ηλικία των θεατών, σίγουρα ήταν πολύ πιο χαμηλός ο μ.ο. στο got (κ ειδικά στις τελευταίες σεζόν). 

Το 6 fit under δεν το έχω δει, προφανως αξίζει το  κοπο ε;

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Προσωπικά πια προτιμώ ένα ευχάριστο ταξίδι και ας είναι το τέλος μούφα, γιατί άμα ήταν το αντίθετο δεν θα έφτανα ποτε στο τέλος. ;)

Σου άρεσε το Lost δηλαδή; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Σου άρεσε το Lost δηλαδή; :P

...καλά, για  «τέλος μούφα» είπε ο άνθρωπος, όχι για τέλος «ηλίθιο ξεκάρφωτο και χαμένο χρόνο που κατέστρεψε τελειως την σειρά κ έκανε οσους την είχαν δει να την σκυλομετανιωσουν», οπως προσωπικα βρηκα του lost ... 😄

 

Εκτός αν θεωρεις βέβαια ότι το τέλος του got ήταν τόσο χάλια όσο του lost?

αφησε δλδ άπειρα loose ends κ φανέρωσε πως ότι γινόταν ήταν απλά για άρμεγμα; Γιατί όλοι λέγαν «το lost το παραξεχειλωσαν» ενώ για got λένε «ήταν  λιγότερο απο όσο επρεπε»...

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Μεγάλη κουβέντα (και εχει ενδιαφέρον) αλλά αδυνατώ να την κάνω τώρα...παντως όχι απο το IMDb (imo) 😆

Σε γενικες γραμμες: πρώτα η προσωπική μου άποψη, μετά τι λέει ο κοινωνικός περίγυρος (άτομα που γνωρίζω προσωπικα), μετά YouTube/reviews κλπ (όσων η ανάλυση μου φαίνεται λογική και τα επιχειρήματα πειστικα) και τελευταίο (ισως απλά για να δω αν μια ταινία πχ που δεν έχω δει, αξίζει σε γενικες γραμμες και επειδή είναι βολικό -2-3 κλικ) σαιτς τύπου IMDb. Και εκει απλά θα δω πχ αν μια ταινία εχει 5-6 ή 8-9. Αν εχει 5-6 λέω «μάλλον δεν θα αξίζει». Δεν τσεκαρω  αν εχει 7.8 ή 7.9 όποτε αν η μια θα είναι καλύτερη απο την άλλη... μόνο γι αυτό το λόγο θα χρησιμοποιήσω IMDb, δλδ τελειως γενική εκτίμηση μ, για κάτι που δεν με ενδιαφέρει και πολύ και επειδή είναι η εύκολη/σύντομη λύση για μια τελειως γενική εικόνα (με χαμηλή αξιοπιστία). Ξερεις πόσες ταινιαρες (κατά τη γνώμη μου) έχουν χάλια βαθμό στο IMDb? Αλλά who cares? 😛

Σχετικά με σύγκριση στις αντιδράσεις BB/got, παίζει ρολο και η ηλικία των θεατών, σίγουρα ήταν πολύ πιο χαμηλός ο μ.ο. στο got (κ ειδικά στις τελευταίες σεζόν). 

Το 6 fit under δεν το έχω δει, προφανως αξίζει το  κοπο ε;

Χμ, πρόσεξε τη διαφορά. Εγώ δε ρώτησα πως θα καταλάβεις αν είναι μια σειρά/ταινία καλή ή όχι ώστε να αποφασίσεις αν θα τη δεις. Ρώτησα για τον τρόπο αποκτήσει κάποιος μια γενικότερη εικόνα σχετικά με το αν άρεσε μια σειρά ή ταινία. Αν άρεσε στον κόσμο, όχι αν αξίζει πραγματικά ή όχι.

Το Six feet Under είναι μια σειρά αρκετά πάνω από τον μέσο όρο (αν σου αρέσει το είδος) με ένα φινάλε που το θυμάσαι για όλη σου τη ζωή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

...καλά, για  «τέλος μούφα» είπε ο άνθρωπος, όχι για τέλος «ηλίθιο ξεκάρφωτο και χαμένο χρόνο που κατέστρεψε τελειως την σειρά κ έκανε οσους την είχαν δει να την σκυλομετανιωσουν», οπως προσωπικα βρηκα του lost ... 😄

Εκτός αν θεωρεις βέβαια ότι το τέλος του got ήταν τόσο χάλια όσο του lost?

αφησε δλδ άπειρα loose ends κ φανέρωσε πως ότι γινόταν ήταν απλά για άρμεγμα; Γιατί όλοι λέγαν «το lost το παραξεχειλωσαν» ενώ για got λένε «ήταν  λιγότερο απο όσο επρεπε»...

Άσε να πέσει και τίποτα κάτω ρε. :lol: Όχι δεν το θεωρώ τόσο τραγικό το τέλος του got, γενικά δεν το θεωρώ καν τραγικό. Το θεωρώ άστοχο και βιαστικό. Εννοείται ότι αν με ρωτήσουν να δουν τη σειρά θα τους πω ναι. Απλά σχολίασα που είπε ο φίλος ότι μετράει το ταξίδι και όχι τόσο ο προορισμός και αντάξιο ταξίδι απ' του Lost δεν βρίσκεις εύκολα σε σειρά πλέον, άρα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι άσχετα με το τέλος του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, katergaris79 είπε

Αν άρεσε στον κόσμο, όχι αν αξίζει πραγματικά ή όχι.

Α εννοείς δλδ αν ξέρω γω στο 25% του κόσμου άρεσε, στο 75% όχι κλπ ε;

Φίλε μου, αξιόπιστη απάντηση σε αυτό το ερωτημα πιστεύω ότι δεν μπορεί να βρεθεί.   Αν κάποιος μπει στην διαδικασία, για να συγκεντρώσει όσο πιο αξιόπιστα αποτελέσματα γίνεται, θα πρέπει να κάνει στοχευμένες έρευνες κλπ (με ότι συμπεριλαμβάνει αυτό. Από την άποψη κανόνων, περιορισμών, συγκεκριμένων διαδικασιών και τα λοιπά). 

Αν έχεις βέβαια κάποια ιδέα για το πως μπορεί να βρεθεί αξιόπιστη απάντηση στο ερώτημα σου , ριχτη να γίνει συζήτηση... 

(Παντως, ποτε δεν με απασχόλησε το συγκεκριμένο θέμα γι αυτό δεν με εχει απασχολήσει σαν ερωτημα... εννοώ ότι δεν αντιλαμβάνομαι την χρησιμότητα του να ξέρω σε ποσους άρεσε και σε πόσους δεν άρεσε; Αλήθεια, ποια είναι; )

 

18 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Άσε να πέσει και τίποτα κάτω ρε. :lol: Όχι δεν το θεωρώ τόσο τραγικό το τέλος του got, γενικά δεν το θεωρώ καν τραγικό. Το θεωρώ άστοχο και βιαστικό. Εννοείται ότι αν με ρωτήσουν να δουν τη σειρά θα τους πω ναι. Απλά σχολίασα που είπε ο φίλος ότι μετράει το ταξίδι και όχι τόσο ο προορισμός και αντάξιο ταξίδι απ' του Lost δεν βρίσκεις εύκολα σε σειρά πλέον, άρα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι άσχετα με το τέλος του.

Ναι βρε πλάκα κάνω...Πολύ Είχα στεναχωρεθεί είναι αλήθεια τότε με το lost γιατί αν έβρισκαν κανα ωραίο τέλος για όλο αυτα που είχαμε δει, θα ήτανε αριστούργημα. Το φοβόμουν ότι θα χαθεί η μπάλα αλλά είναι κι αυτό που λένε η ελπίδα πεθαίνει τελευταία χα χα

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Α εννοείς δλδ αν ξέρω γω στο 25% του κόσμου άρεσε, στο 75% όχι κλπ ε;

Φίλε μου, αξιόπιστη απάντηση σε αυτό το ερωτημα πιστεύω ότι δεν μπορεί να βρεθεί.   Αν κάποιος μπει στην διαδικασία, για να συγκεντρώσει όσο πιο αξιόπιστα αποτελέσματα γίνεται, θα πρέπει να κάνει στοχευμένες έρευνες κλπ (με ότι συμπεριλαμβάνει αυτό. Από την άποψη κανόνων, περιορισμών, συγκεκριμένων διαδικασιών και τα λοιπά). 

Αν έχεις βέβαια κάποια ιδέα για το πως μπορεί να βρεθεί αξιόπιστη απάντηση στο ερώτημα σου , ριχτη να γίνει συζήτηση... 

Παντως, ποτε δεν με απασχόλησε το συγκεκριμένο θέμα και δε με διαφέρει κιόλας.. τι με νοιάζει σε ποσους άρεσε και σε πόσους δεν άρεσε; 

Η κουβέντα ξεκίνησε από το ότι η 1η σεζόν άρεσε σε περισσότερους (κατά ΜΟ) από όσους άρεσαν η 7η και η 8η. Η γνώμη μου λοιπόν ότι για να υπάρξει μια τέτοια (έστω υποτυπώδης) σφυγμομέτρηση, μόνο αυτά τα νούμερα μπορούν να βοηθήσουν. Το αν αυτοί που βαθμολόγησαν την 8η αρνητικά ξεκίνησαν να τη βλέπουν από την 6η χρονιά και μετά, ούτε μετρήσιμο είναι, ούτε έχει και κάποια σημασία στην τελική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...