Προς το περιεχόμενο

To Samsung Galaxy Note8 από κοντά (video)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατά τη γνώμη μου πλέον δεν υπάρχουν "επαγγελματικά" τηλέφωνα αφού μπορείς να τα κάνεις όλα και με συσκευές των 59 ευρώ (κλήσεις - email - browsing - κτλ κτλ)...

 

Το συγκεκριμένο μια χαρά δυνατό και όμορφο όμως προσωπικά στην Ελληνική αγορά θα επέλεγα το φθηνότερο S8 ή S8+ μιας και το πενάκι του Note 3 που έχω ακόμα και τώρα το έχω χρησιμοποιήσει πολύ σπάνια για σημειώσεις και επεξεργασία φωτογραφιών...

 

 

Nαι πως δε τα κανεις ΟΛΑ. Κάνεις εσύ τα "gestures" κι ακολουθούν οι εφαρμογές λαγκαρισμένες από πίσω. Γράφεις κείμενο κ μετά εμφανίζονται τα γράμματα, όσο πιο κατεβατό, τόσο χειρότερο. Και επιπλέον στη κορυφή από αυτό, οι εφαρμογές που κρασάρουν λόγω ελλειπής μνήμης. Να σχολιάσω επίσης ότι μένεις μετά απο μερικούς μήνες από χώρο στη ROM γιατι δε χωράνε τα updates... 

Τα καλά κινητά έχουν πάνω από 400 ευρώ, ακόμη και οι κινεζιές που δε θα τις άγγιζα με τίποτα, ακόμα και να μου τις χάριζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντικειμενικοτατα και για οσους ασχολουνται με το κομματι,αναμφισβητητα ειναι το Νο1 της αγορας.Ειτε απο εμφανιση ειτε απο specs οθονη κτλ.Ειναι συσκευη που δεν χωραει κλαψηματα.οποιος βλεπει αυτο και κλαιει, χαρακτηριζεται απο κομπλεξ.

Μονο το SPen είναι που κάνει τη διαφορά...στα υπόλοιπα θα κριθεί όταν γίνει σύγκριση με το V30 ειδικά σε οθόνη και κάμερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχχαχαα 3.300 mah σε 6 ιντσες κινητό.. τα βλέπει η ΧΙΑΟΜΙ με τα 5.500 mah. Και γελάει... Όσο για το κολημμα στο 5.38 δεν το σχολιάζω το μόνο που θα πω είναι::

 

Αρχίσαμε....

 

5500 σε τι επεξεργαστη, με τι αναλυση οθονης και τι χαρακτηριστικα; Ξερεις οτι οι SD835 και οι νεοι Exynos ειναι κατασκευασμενοι σε 10nm process και ειναι πολυ καλυτεροι ενεργειακα ετσι; (up to 25%)

Δες μιας και αναφερθηκες σε Κινεζους τι φοραει το One Plus 5,το Mi6 αλλα και το επερχομενο V30 και μετα γελα για τις "μικρες" μπαταριες..

Μην συγκρινετε πορτοκαλια με μηλα..

Μονο το SPen είναι που κάνει τη διαφορά...στα υπόλοιπα θα κριθεί όταν γίνει σύγκριση με το V30 ειδικά σε οθόνη και κάμερα.

 

Το V30 ανακοινωθηκε και εχει τρομερη διπλη καμερα και αυτο.. Φοβερο τηλεφωνο για οσους προτιμουν τα LG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος που θελει να παρει Note, ξερει γιατι το θελει και δε θα κοιταξει αλλη συσκευη, ουτε καν το υπερεκτιμημενο iPhone. Αυτος που θα παρει Note το χρειαζεται γιατι εχει το S-Pen.

 

 

Σύμφωνα με αυτό το poll του phone arena πάντως, λίγοι είναι που το παίρνουν για το πενάκι. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι πέρσι, αλλά το θεωρώ απίθανο μιας και Note δεν βγήκε πέρσι.

 

https://www.phonearena.com/news/How-often-do-you-use-the-S-Pen-stylus-of-your-Galaxy-Note-4-or-Note-Edge-poll-results_id69764

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πλακα να λεμε τα ιδια και τα ιδια μετα απο καθε παρουσιαση παντως...

Παμε αλλη μια :

1.Το ανδροιδ αυτουσιο και καθαρο προφανως υπερεχει του ανταγωνισμου. Μπορεις να κανεις την ζωη σου πολυ ευκολη και για να μην τα ξαναλεμε κανεις τα παντα.

ΑΛΛΑ , ενα λογισμικο για 1000+ διαφορετικες συσκευες σιγουρα θα εχει θεματα. Τα βλεπεις ακομα και στις παρουσιασεις. Δεν παμε στην λυση της custom rom γιατι αυτοματα βγαινεις εκτος εγγυησης. Παμε παρακατω...

2.Μηλοφωνα...1 εταιρεια που χτιζει υλικο και λογισμικο μονη της (ανεξαρτητα απο που αγοραζει εξαρτηματα). Εγω παιδια οσο κι αν προσπαθω να φυγω (τα τελευταια 5 χρονια) δεν μπορω...Ειμαι κλειδωμενος απο 1001 μεριες και για να βγαλεις/βαλεις εστω ενα τραγουδι ή εναν ηχο κλησης χρειαζεσαι μαστερ στο Itunes. Παρολαυτα 0 λαγκαρισμα καμια επανεκινηση/κολλημα και φυσικα αψογα γραμμενες εφαρμογες.

Ας μην συνεχισω με τα θετικα/αρνητικα μιας και λιγο πολυ ολοι τα ξερουμε.

 

Αρα που βγαζει ολο αυτο?

Για μενα δεν φταιει η Σαμμυ.Οχι για τα προβληματα αυτα τουλαχιστον.

Θα επρεπε λοιπον να το αναγνωρισει (η σαμμυ) και να σου δινει την δυνατοτητα να εχεις Pure android χωρις τα υπολοιπα μασκαρεματα.

 

Τεσπα ... Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα κτλ.

Υποκειμενικες αποψεις ολες εδω μεσα anyway...

 

ΥΓ. Παιδια μην ακουω για μπαταριες κτλ. Κρινετε μια συσκευη για το ποσα mah μπαταρια εχει λες και απο μονο του αυτο ειναι παραγοντας για το ποσο θα μεινει ανοιχτη η συσκευη σας...Απο s8 plus παντως που εκανα συγκριση με το Iphone 7 plus ειχα μεγαλυτερη αυτονομια με το δευτερο με την ιδια ακριβως χρηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσεις 1000Ε και στο 6μηνο να σου λένε "το παλιό έχεις ? Βγαίνει το 9 σε λίγο"

Ω θεέ μου! Τι κόμπλεξ που έχετε ορισμένοι! Αν δεν τρολλάρεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εν ετει 2017 υπαρχουν ατομα που θεωρουν οτι για την Apple αξιζει να δωσεις ενα Χ ποσο ενω για την Sammy οχι το αναλογο με ξεπερναει.. 

Ειδικα αν σκεφτεις οτι ακομη και η ιδια η Apple προφανως και καταπινει την πεφηφανεια της και κανει παραγγελια τις οθονες στην Sammy, παιζει ξανα να φτιαξει επεξεργαστες στα εργοστασια της, προμηθευοταν και προμηθευεται ακομη πασης φυσεως chipset κλπ κλπ.. 

 

Περι ορεξεως.. 

 

Εγω από την αλλη δεν μπορώ να καταλαβω την λογική του παραπάνω κειμένου. Τι σχεση εχει η επιλογή της apple να αγορασει οθόνες ή ό,τι αλλο από την samsung με την όποια περηφάνεια. Επειδή θεωρούνται ανταγωνιστές; Επειδή εχουν βρεθεί αρκετες φορες αντιμετωπες στα δικαστήρια; Εκ και;

Όταν ερχεται η ώρα της επιλογής προμηθευτών όλα αυτά δεν παιζουν ρόλο. Απλά πας στο καλυτερο και πιο αξιοπιστο για τα λεφτά που διαθέτεις. Τόσο απλά. Επιχειρήσεις είναι. Λεφτα θέλουν να βγάλουν. Δεν θα μπλεξουν με συναισθηματισμους.

 

Σιγά μην της ζητούσε και συγνωμη για να αγοράσει οθόνες.

 

Προσωπικά πιστευω ότι apple δεν παίρνεις ούτε για τις οθόνες ούτε για τα χαραρτηριστικά. Αυτα είναι (ίσως) ενα καλό εξτρα. Apple παιρνεις για το λογισμικό και γενικά για το οικοσυστημα. της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω από την αλλη δεν μπορώ να καταλαβω την λογική του παραπάνω κειμένου. Τι σχεση εχει η επιλογή της apple να αγορασει οθόνες ή ό,τι αλλο από την samsung με την όποια περηφάνεια. Επειδή θεωρούνται ανταγωνιστές; Επειδή εχουν βρεθεί αρκετες φορες αντιμετωπες στα δικαστήρια; Εκ και;

Όταν ερχεται η ώρα της επιλογής προμηθευτών όλα αυτά δεν παιζουν ρόλο. Απλά πας στο καλυτερο και πιο αξιοπιστο για τα λεφτά που διαθέτεις. Τόσο απλά. Επιχειρήσεις είναι. Λεφτα θέλουν να βγάλουν. Δεν θα μπλεξουν με συναισθηματισμους.

 

Σιγά μην της ζητούσε και συγνωμη για να αγοράσει οθόνες.

 

Προσωπικά πιστευω ότι apple δεν παίρνεις ούτε για τις οθόνες ούτε για τα χαραρτηριστικά. Αυτα είναι (ίσως) ενα καλό εξτρα. Apple παιρνεις για το λογισμικό και γενικά για το οικοσυστημα. της.

 

Δεν ειναι θεμα συγνωμης ειναι θεμα στρατηγικης και μαρκετινγκ.. Αυτο ακριβως το ρολο παιζει. Οταν αναγνωριζεις οτι κατι ειναι ποιοτικο και χρησιμοποιεις τον προμηθευτη αυτον σαν τον καλυτερο ή τον πιο συμφεροντα οικονομικα τοτε εμμεσως πλην σαφως αναγνωριζεις οτι ειναι παρα πολυ καλος σε αυτο που κανει. Το καταπινει την πεφηφανεια της εχει να κανει με το status που προσπαθει να βγαλει προς τα εξω σαν εταιρεια με τα σαφως overpriced προιοντα της.. Ξερει που απευθυνεται, βγαζει ενα ελιτισμο στο μαρκετινγκ, και ειμαι 200% βεβαιος οτι αν ηταν στο χερι της να επιλεξει αλλον προμηθευτη ειτε για οθονες, ειτε για παραγωγη ολοκληρωμενων ειτε για οτιδηποτε αλλο,κρατωντας τα στανταρντ που θελει να εχουν τα προιοντα της, σαφως και δεν θα επελεγε την Samsung.. Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται φυσικα και ενα τηλ δεν ειναι μονο αυτο, και σαφως και ειναι επιχειρησεις και προσπαθει η μια να τα παρει απο την αλλη με διαφορους τροπους γιατι δεν εχουν σχεση τα τμηματα μεταξυ τους. 

Αλλα οταν ακουω οτι δεν δινει καποιος 1000 ευρω για ενα σαφως πιο εξελιγμενο κινητο απο το κορυφαιο της Apple και τα δινει για Apple σορρυ αλλα το θεωρω τελειως ακυρο.. Καταλαβαινω οτι καποιοι αρεσκονται στο να φερνουν αντεπειχηρημα οτι ναι ειναι κορυφαιος προμηθευτης και παραγωγος αλλα δεν παραγει κορυφαια κινητα.. Δεν θα προσπαθησω να πεισω κανενα για το αντιθετο γιατι πολυ απλα δεν θελει να πειστει.. Για τους λογους του..

 

Και φυσικα σε γενικοτερο πλαισιο και ολα ειναι υποκειμενικα και περνεις Apple για το οικοσυστημα οπως ειπωθηκα παραπανω και για το λογισμικο.. Αλλιως δεν νομιζω να εσκαγε καποιος  ενα καρο λεφτα για ενα τηλεφωνο που ειναι σαφως πισω του ανταγωνισμου σε αρκετα τεχνολογικα χαρακτηριστικα. 

Εγω προσωπικα ξαναπηγα για πολλοστη φορα σε ενα 128αρι jet black 7plus και απλα δεν.. Καλο,απλο και δουλευει οπως πρεπει να δουλευει (τις περισσοτερες φορες γιατι ειχα crashes σε γνωστες εφαρμογες ακομη και στο "τελειο" iOS) αλλα για τοσα λεφτα απλα θεωρω πολυ κακη την σχεση αποδοσης τιμης στα υπαρχοντα μοντελα (ελπιζω επιτελους αυτο να αλλαξει με το επετειακο 8αρι με βαση αυτα που ακουγονται). Και φυσικα υπηρξε και το γνωστο προβλημα που ταλαιπωρησε αρκετο κοσμο με το battery drain μεχρι το update.. Για αυτο λεω μικροθεματακια υπαρχουν παντου και πλεον ειναι αμεσα συγκρισιμα τα android και iOS. 

Περαν των προφανων λογων για να επιλεξω android και samsung, ο κυριος λογος σε κινητα που πλεον τρεχουν τα παντα ταχυτατα και χωρις προβλημα, μου ελειψε η εμπειρια της κορυφαιας οθονης και αναλυσης.. Γιατι το πρωτο πραγμα και το τελευταιο που βλεπω στο κινητο μου ειναι η οθονη. Αρα θελω το απολυτως καλυτερο ειδικα οταν πληρωνω μια περιουσια.. Αποψεις ειπαμε εξαρταται πως εκτιμα ο καθεις την εμπειρια χρησης και τι θεωρει οτι αξιζει τον οβολο του..

Τωρα γενικοτερα βεβαιως ειναι χιλιοειπωμενα και τελειως υποκειμενικες οι αποψεις..

Εχει πλακα να λεμε τα ιδια και τα ιδια μετα απο καθε παρουσιαση παντως...

Παμε αλλη μια :

1.Το ανδροιδ αυτουσιο και καθαρο προφανως υπερεχει του ανταγωνισμου. Μπορεις να κανεις την ζωη σου πολυ ευκολη και για να μην τα ξαναλεμε κανεις τα παντα.

ΑΛΛΑ , ενα λογισμικο για 1000+ διαφορετικες συσκευες σιγουρα θα εχει θεματα. Τα βλεπεις ακομα και στις παρουσιασεις. Δεν παμε στην λυση της custom rom γιατι αυτοματα βγαινεις εκτος εγγυησης. Παμε παρακατω...

2.Μηλοφωνα...1 εταιρεια που χτιζει υλικο και λογισμικο μονη της (ανεξαρτητα απο που αγοραζει εξαρτηματα). Εγω παιδια οσο κι αν προσπαθω να φυγω (τα τελευταια 5 χρονια) δεν μπορω...Ειμαι κλειδωμενος απο 1001 μεριες και για να βγαλεις/βαλεις εστω ενα τραγουδι ή εναν ηχο κλησης χρειαζεσαι μαστερ στο Itunes. Παρολαυτα 0 λαγκαρισμα καμια επανεκινηση/κολλημα και φυσικα αψογα γραμμενες εφαρμογες.

Ας μην συνεχισω με τα θετικα/αρνητικα μιας και λιγο πολυ ολοι τα ξερουμε.

 

Αρα που βγαζει ολο αυτο?

Για μενα δεν φταιει η Σαμμυ.Οχι για τα προβληματα αυτα τουλαχιστον.

Θα επρεπε λοιπον να το αναγνωρισει (η σαμμυ) και να σου δινει την δυνατοτητα να εχεις Pure android χωρις τα υπολοιπα μασκαρεματα.

 

Τεσπα ... Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα κτλ.

Υποκειμενικες αποψεις ολες εδω μεσα anyway...

 

ΥΓ. Παιδια μην ακουω για μπαταριες κτλ. Κρινετε μια συσκευη για το ποσα mah μπαταρια εχει λες και απο μονο του αυτο ειναι παραγοντας για το ποσο θα μεινει ανοιχτη η συσκευη σας...Απο s8 plus παντως που εκανα συγκριση με το Iphone 7 plus ειχα μεγαλυτερη αυτονομια με το δευτερο με την ιδια ακριβως χρηση.

 

Θεωρω τις αποψεις σου πολυ σωστες απλα θα σταθω στο θεμα της Sammy και της στρατηγικης που ακολουθει.. Το οποιο το μεταφραζω αλλιως.. 

Η Samsung καλως ή κακως εχει επιλεξει να ερχεται σε ευθυ ανταγωνισμο ακομη και με την Google σε επιπεδο s/w.. Το Tizen σαφως και δεν προχωραει σαν πλατφορμα αναπτυξης και το χρησιμοποιει μονο στα smartwatches της.. Στα κινητα καταλαβαινει οτι κατι τετοιο ειναι εντελως ανεφικτο αν θελει να μοσχοπουλησει.. Χρησιμοποιει λοιπον το android, αλλα ταυτοχρονα προωθει και τις δικες της εφαρμογες και χρησιμοποιει το δικο της UI. Το οποιο κατα καιρους εχει ακουσει πολλα και δικαιολογημενα γιατι ηταν απαραδεκτο σαν εμπειρια χρησης, αλλα δεν ειναι πλεον ετσι στις τελευταιες εκδοσεις.. Εγω προσωπικα θεωρω τρομερο το νεο interface αρκετα ελαφρυ και loaded με χρησιμα κατ'εμε features οπως το always on screen (αν και αυτο ειναι h/w embedded πλεον αν δεν κανω λαθος) , τα edge panels, τo bixby button που το γελαγα οταν βγηκε αλλα ειναι παρα πολυ καλο και χρησιμο εν τελει και καποια δικα της gimmicks που μου ταιριαζουν γενικα..

Σε εμενα δινουν το κατι εξτρα που γουσταρω σε συναρτηση με τον σχεδιασμο της συσκευης. Καταλαβαινω ομως οτι υπαρχει και κοσμος που δεν τα θελει αυτα, θελει το κινητο να ειναι pure android ή τελειως debloated ή του λειπουν αλλα χαρακτηριστικα που εχουν αφαιρεθει κατα καιρους..

Δεν χρειαζεται αν δεν θελεις να περιμενεις για root ασφαλες για custom rom παντα.. Βγαζεις οτι δεν θες και εχεις την δυνατοτητα να βαλεις συνδυασμο launchers που αλλαζουν αρδην την εμπειρια χρησης και δινουν πληρη παραμετροποιηση. Οποτε δεν νομιζω οτι περιοριζεται καποιος απο την Sammy σε αυτο.. Και εγω δεν γουσταρω το Knox αλλα δεν αποτελει να σου πω και τρομερο εμποδιο πλεον.. Οι πλεον ψαγμενοι αλλωστε παντα βρισκουν τροπο για σχεδον τα παντα.. 

Για τους υπολοιπους παντως θεωρω οτι αποτελει θαυμασια εμπειρια χρησης αν και αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο.. Αλλος οπως ειπαμε θα διαφωνησει γιατι μπορει να θεωρει τρομερα σημαντικο κατι που εγω θεωρω ξεπερασμενο ή αχρειαστο..

Αυτα και με καθαρα φιλικη διαθεση εννοειται..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσεις 1000Ε και στο 6μηνο να σου λένε "το παλιό έχεις ? Βγαίνει το 9 σε λίγο"

Φίλε αυτά τα λέγαμε το 2011. Έχει περάσει τον όρο "ξεπερασμένη" ατάκα. Είναι κάτι μεταξύ κλασικής και παλαιολιθικής ατάκας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κολληματάκι αυτό δεν είναι λαγκ...είναι επειδή όπως το κρατάει στο πλάι ακουμπάει η παλάμη πάνω στην οθόνη και δεν το αφήνει να κάνει το σκρολ. Το αρνητικό της edge οθόνης αλλά θέμα συνήθειας είναι κι εμένα στο σ7 μου την έσπαγε στην αρχή αλλά πλέον ειδικά μετά από κάποιο update δεν μου συμβαίνει καθόλου. Φυσικά παραμένει εκνευριστικό όταν το δίνεις σε κάποιον που δεν ξέρει και το κρατάει σαν αλτήρα στο γυμναστήριο. Αλλά...μπρος στα κάλη...

 

 

Νόμιζα ότι το είδα μόνο εγώ και λεω αποκλείεται κάνω λάθος..

 

Την στιγμή που κάνει scroll δεν ακουμπάει κανένα απο τα 4 δάχτυλα του χεριού που κρατάει το κινητό.Αν η παλάμη του άλλου χεριού ακουμπούσε την οθόνη όταν κάνει scroll και πάλι η οθόνη θα έπρεπε να αλλάξει χωρίς lag γιατί η παλάμη έχει την ίδια φορά με τον δείκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν εμφανιστεί το note και όταν ακόμα διαβάζαμε με το σταγονόμετρο τα χαρακτηριστικά του είχα πει ότι δεν θα ήθελα να είναι edge. Εκτός ότι δεν ταιριάζει στο ύφος του κινητού είναι και άβολο.

Όπως επίσης και τα σίδερα και αλουμίνια που ήθελαν στα κινητά τους κάποιοι ενθουσιώδεις και τώρα είναι με θήκες γιατί τους γλιστράνε ή χαράζουν.

Μπορεί μετά από έναν χρόνο που θα είχε πέσει η τιμή του να το αγόραζα. Με edge οθόνη με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...