Προς το περιεχόμενο

Ασυνεπείς πωλητές


kalmik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eστω ότι έχεις πολλές πολλές θετικές και καμία αρνητική.

Έστω ότι βλέπεις μια "ενδιαφέρουσα" αγγελία για ένα tablet σε όντως καλή τιμή από χρήστη επιπέδου 0-1 αξιολογήσεων.

Το συμφωνείτε τηλεφωνικά άρα με ξέρει, τον ξέρω.

Κανονίζουμε παράδοση την επομένη για ώρα που θα συμφωνηθεί μετά από τηλεφώνημα που θα γίνει 11 το πρωί. με σημείο συνάντησης το το γραφείο του κου Πωλητή γιατί δουλεύει και δεν μπορεί.να μετακινηθεί.ΟΚ. κατανοητό.

Μένεις από μπαταρία κινητού ενώ έρχεσαι από την άλλη άκρη της Αθήνας. 

Τελικά βρίσκεις τρόπο και επικοινωνείς 11.45 και σε αφήνει κάγκελο. "Φίλε άργησες, το έδωσα". 

Ετσι στην ψύχρα, χωρίς ειδοποίηση, χωρίς ΠΜ στο insomnia.

 

 

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΕΣΕΙΣ

  • Βάζω αρνητική.
  • Δείχνω πλήρη αδιαφορία
  • Δεν ξανακάνω συναλλαγή με άτομο με μηδενικές αξιολογήσεις (κάτι που ξέρεις βαθιά μέσα σου και όταν το παραβαίνεις, πάντα ζημιώνεσαι).
  • Τον λυπάμαι που δεν έχει τη βασική ευγένεια αν αλλάξει για το Χ λόγο γνώμη να ειδοποιήσει
  • Θυμώνω γιατί με περιφρονεί κατάμουτρα ως συνάνθρωπο 
  • Εγώ φταίω γιατί άργησα 45 λεπτά να επικοινωνήσω και αστραπιαία ο άνθρωπος βρήκε να το πουλήσει

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ

 

YΓ Διευκρινήσεις προς όσους δεν διάβασαν προσεκτικά 1. Δεν έκανα καμία ενέργεια απλά ζήτησα την γνώμη της δική σας και 2. δεν άργησα στην συνάντηση αλλά άργησα να τηλεφωνήσω για να κανονίσουμε τη συγκεκριμένα ώρα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε και 1000 θετικές να έχει , απο εκει και πέρα απλα ξενερώνεις γιατι δεν σε ενημέρωσε πρώτα ως έπρεπε να κάνει , αρνητική δεν αφήνεις διότι δεν εχει πραγματοποιηθεί η συναλλαγή , αν γινόταν η συναλλαγή και το προιόν που πήρες στα χέρια σου ηταν χαλασμένο , δεν ηταν αυτο που έλεγε η αγγελία , έφαγε καποιος τα χρήματα και δεν πήρες αυτο που έπρεπε κτλπ ναι τοτε αφήνεις αρνητική.

 

Αρνητική αφήνουμε για συναλλαγές που εχουν πραγματοποιηθεί

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα Ανθρωποι ειμαστε και λογικο να μας τυχει κατι...Συμφωνω εδω μαζι σου..

Αλλα απο την στιγμη που εσυ αρχικα <<αθετησες>>  την ωρα συναντησης μπορει να κανει το προιον του οτι θελει. Δικο σου λαθος που αργησες κοντα μια ωρα να επικοινωνησεις , δικαιωμα του να το πουλησει αν βρεθηκε αλλος ωστε να μην του μεινει στα χερια. Κακως για εμενα του αφησες αρνητικη και απορω γιατι το συνεχιζεις. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Β. Αξιολόγηση αγγελιών

 

1. Όποιο μέλος έχει ολοκληρώσει συναλλαγή μέσω των αγγελιών του forum με άλλο μέλος έχει τη δυνατότητα να αξιολογήσει θετικά ή αρνητικά τη συναλλαγή αυτή

 

Όροι Χρήσης για τις Αγγελίες στο insomnia.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέλος είπε .....YΓ Διευκρινήσεις προς όσους δεν διάβασαν προσεκτικά 1. Δεν έκανα καμία ενέργεια απλά ζήτησα την γνώμη της δική σας. Η γνώμη μου φίλε είναι ότι ο τύπος τελικά δεν ήθελε να στο δώσει με την καρδιά του ή είχε ήδη μετανοιώσει. Βρήκε την αιτία της καθυστέρησης και πάτησε εκεί. Δεν έχει καμία σημασία αν δεν έχει αξιολογήσεις ή οι αξιολογήσεις είναι λίγες. Αν ο άνθρωπος δεν έχει αρχές δεν μπορείς να κάνεις δουλειά μαζί του. Μην χαλιέσαι .. πες κάθε εμπόδιο σε καλό και προχώρα. 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να το προσεγγίσω και απο την αλλη. 

Εστω οτι εχω κανει πολλές πωλήσεις, άρα σιγουρα εχω φάει και στησίματα του τύπου "δεν ήρθα γιατί τελικά αγορασα απο αλλού" ή "το βρηκα αλλου φθηνότερα" ή "μετάνοιωσα" και σε ολα τα παραπάνω χωρίς καμια προειδοποιηση. Οταν λοιπον κάποιος δεν ερχεται στο ραντεβου, απλά το πουλώ αλλου ακομα κι αν αυτό ειναι λιγα λεπτα αργότερα. Ειλικρινα δεν θα σε περιμενα 45 λεπτα, οσο και να καιγομουν να το δώσω, ειδικά αν δεν με εχεις ειδοποιήσει εγκαίρως. 

 

Ασυνεπής με την εννοια που το προσεγγίζεις θα ήταν να πας στις 11 και στις 10:55 να σου στειλει μήνυμα "φιλε μην ερθει το εδωσα αλλου"

 

Αρα κακός εβαλες αρνητική αξιολόγηση (περα οτι δεν εγινε συναλλαγη) 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να το προσεγγίσω και απο την αλλη. 

Εστω οτι εχω κανει πολλές πωλήσεις, άρα σιγουρα εχω φάει και στησίματα του τύπου "δεν ήρθα γιατί τελικά αγορασα απο αλλού" ή "το βρηκα αλλου φθηνότερα" ή "μετάνοιωσα" και σε ολα τα παραπάνω χωρίς καμια προειδοποιηση. Οταν λοιπον κάποιος δεν ερχεται στο ραντεβου, απλά το πουλώ αλλου ακομα κι αν αυτό ειναι λιγα λεπτα αργότερα. Ειλικρινα δεν θα σε περιμενα 45 λεπτα, οσο και να καιγομουν να το δώσω, ειδικά αν δεν με εχεις ειδοποιήσει εγκαίρως. 

 

Ασυνεπής με την εννοια που το προσεγγίζεις θα ήταν να πας στις 11 και στις 10:55 να σου στειλει μήνυμα "φιλε μην ερθει το εδωσα αλλου"

 

Αρα κακός εβαλες αρνητική αξιολόγηση (περα οτι δεν εγινε συναλλαγη) 

Συγγνώμη να το διευκρινήσω μια φορά ακόμη. ΔΕΝ έβαλα αρνητική -ούτε έκανα καμία αξιολόγηση. Επισης δεν ήταν στις 11 το ραντεβού. Είπαμε στις 11 να τηλεφωνηθούμε για να γίνει το ραντεβού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη φιλε,αλλα ασυνεπης στην συγκεκριμενη περιπτωση φαινεσαι εσυ.

ο τυπος θα θεωρησε οτι βρηκες αλλο ,αφου περιμενε τηλ επιβεβαιωσης(απ οτι καταλαβα)απο εσενα,και συ δεν πηρες.

το αν θα σε παρει τηλ ειναι στην ευχερεια του καθενος,αλλοι το κανουν,αλλοι δεν το κανουν,η γιατι εχουν αλλο αγοραστη standby,η για να μη φανουν λιγουρια και τους κανει ο αγοραστης παζαρια κλπ.

 

για μενα μη κανεις τπτ ,απλα την επομενη φορα φροντισε να εισαι πιο προετοιμασμενος στις αγορες σου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως εκανες Και δεν αφησες αρνητικη αξιολογηση...γιατι κατα την γνωμη μου δεν εχεις δικιο.. Αργησες να κλεισεις ωρα συναντησης για να το παρεις και δικαιωμα του ήταν να το δωσει...ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ αν ειχατε δωσει ραντεβου να το παρεις... και σου ελεγε το εδωσα. .. Μου εχει τυχει και μενα Παρολο που εχω κλεισει να παρω κατι το βραδυ να μου τηλεφωνησει το μεσημερι... οτι το εδωσε... ΤΟ INSOMNIA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ EBAY AUCTION..Ειναι η ιδια λογικη που πολλοι προτιμουν αγοραστες απο Αθηνα παρα απο επαρχια... αν ειναι και αυτοι Αθηνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταις.Μπορει να το εδωσε αστραπαια (να υπηρχαν και αλλοι αγοραστες η το ειχε βαλει σε 10 φορουμ),η να το μετανιωσε , η να ξενερωσε απο την ασυνεπεια σου , η να το εδωσε χτες και να βρηκε την ευκαιρια να βγει και συνεπης.Δεν εχει σημασια, ουσιαστικα και τυπικα φταις εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις εκ των προτέρων συμφωνήσει με τον πωλητή ότι η συνάντηση θα συμφωνηθεί μετά από τηλεφωνιμα που θα γίνει στις 11 το πρωί (έτσι γράφεις στο αρχικό σου μήνυμα) φροντίζεις από την προηγούμενη να έχεις φορτισμένο το κινητό σου ώστε να μην έχεις απρόοπτα, όχι μόνο για την επικοινωνία με τον πωλητή αλλά γενικά κάτι σου συμβαίνει δεν πρέπει να έχεις έναν τρόπο να επικοινωνήσεις με κάποιον;

Το δίκαιο σε αυτή την περίπτωση είναι με το μέρος του πωλητή. Τον μόνο που μπορείς να κατηγορήσεις είναι την κακή τύχη που έμεινες από μπαταρία ή την αβλεψία σου να μην έχεις πλήρως φορτισμένο το κινητό σου. Θα μπορούσες ίσως πριν ξεκινήσεις να πας στον πωλητή να πάρεις πρώτα τηλέφωνο ώστε να κλείσεις την αγοραπωλησία και μετά να ξεκινήσεις. Ξεκίνησες χωρίς να έχεις συμφωνήσει τίποτα μαζί του με την λογική ότι όταν θα φτάσεις θα τον πάρεις τηλέφωνο να κανονίσετε την συνάντηση.

Ο πωλητής από όσα λες ήταν σωστός από την πλευρά του περίμενε τηλέφωνο δικό σου για να κλείσετε την αγορά εσυ δεν τον πήρες βρήκε τον αμέσως επόμενο ενδιαφερόμενο και το έδωσε τόσο απλό.

 

Τώρα που ξαναδιαβάζω το μήνυμα σου αφήνεις κάπου να εννοηθεί ότι είχατε ήδη κανονίσει την συνάντηση αν όντως είναι έτσι το φταίξιμο είναι μισό μισό. Μισό από εσένα που έμεινες από μπαταρία όχι γιατί έμεινες αλλά γιατί δεν φρόντισες να φορτίσεις το κινητό την στιγμή που ήξερες ότι μέσω αυτού θα συνεννοηθείτε για συνάντηση και μισό του πωλητή γιατί όπως και να το κάνουμε έπρεπε να περιμένει εφόσον είχατε συνεννοηθεί μια τουλάχιστον ώρα πριν το δώσει μήπως σου έτυχε κάτι. Όλα αυτά πάντα με την προϋπόθεση ότι ήδη είχατε κλείσει ραντεβού από την προηγούμενη και απλά περίμενε να του επιβεβαιώσεις την ώρα που θα έφτανες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα αυτά που γράφετε ίσως δεν λαμβάνετε υπόψη το εξής.

Ειναι διαφορετικό να κλείνεις συνάντηση σε εξωτερικό χώρο όπου και ένα τέταρτο καθυστέρηση είναι σημαντική και deal breaker. Εξίσου διαφορετικό να είναι κάποιος στο γραφείο του και στην άνεσή του, να πειρμένει ένα τηλέφωνο που δεν έγινε ακριβώς στην ώρα του και να θεωρήσει τον εαυτό του ελεύθερο να κάνει ότι θέλει.

Πάρα πολλές φορές έχω τύχει να κάνω συναλλαγές στο χώρο μου (γραφείο είναι και αυτό). Σπάνια έχουν έλθει οι άνθρωποι στην ώρα τους (διότι κατανοούμε αμοιβαία ότι όταν είσαι στο χώρο σου υπάρχει μια Α ελαστικότητα) και ποτέ δεν καταλόγισα αργοπορία σε άνθρωπο που ήλθε μετά μια δυο ώρες μέσα στον πανικό της Αθήνας όπου μια διαδρομή απο τη μίσα στην άλλη άκρη εύκολα παίρνει μία και μιάμιση ώρα σε αιχμή. 

Επίσης να πω σαν μάλλον έμπειρος χρήστης ότι όταν δίνω το λόγο μου τον τηρώ (είτε σαν αγοραστής είτε σαν πωλητής) και πρέπει ο άλλος να κάνει κάτι πολύ άπρεπο για να σπάσει η συμφωνία μας. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρνητική για κανένα λόγο γιατί δεν ολοκληρώθηκε η συναλλαγή εγώ θα έλεγα ότι δεν φταις ούτε εσύ κακό timing λάθος συνεννόηση απλά το προσπερνάς και πας παρακάτω δεν υπάρχει λόγος να χαλιέσαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα αυτά που γράφετε ίσως δεν λαμβάνετε υπόψη το εξής.

Ειναι διαφορετικό να κλείνεις συνάντηση σε εξωτερικό χώρο όπου και ένα τέταρτο καθυστέρηση είναι σημαντική και deal breaker. Εξίσου διαφορετικό να είναι κάποιος στο γραφείο του και στην άνεσή του, να πειρμένει ένα τηλέφωνο που δεν έγινε ακριβώς στην ώρα του και να θεωρήσει τον εαυτό του ελεύθερο να κάνει ότι θέλει.

Πάρα πολλές φορές έχω τύχει να κάνω συναλλαγές στο χώρο μου (γραφείο είναι και αυτό). Σπάνια έχουν έλθει οι άνθρωποι στην ώρα τους (διότι κατανοούμε αμοιβαία ότι όταν είσαι στο χώρο σου υπάρχει μια Α ελαστικότητα) και ποτέ δεν καταλόγισα αργοπορία σε άνθρωπο που ήλθε μετά μια δυο ώρες μέσα στον πανικό της Αθήνας όπου μια διαδρομή απο τη μίσα στην άλλη άκρη εύκολα παίρνει μία και μιάμιση ώρα σε αιχμή. 

Επίσης να πω σαν μάλλον έμπειρος χρήστης ότι όταν δίνω το λόγο μου τον τηρώ (είτε σαν αγοραστής είτε σαν πωλητής) και πρέπει ο άλλος να κάνει κάτι πολύ άπρεπο για να σπάσει η συμφωνία μας. 

ναι αλλα ειναι διαφορετικο να περιμενεις εναν αγοραστη στο γραφειο σου να ερθει για να παραλαβει ,και αλλο να περιμενεις ενα τηλεφωνημα απο εναν αγοραστη για να κλεισετε ωρα συναντησης.

δες το απο την μερια του..το οτι εμεινες απο μπαταρια το ηξερες εσυ,οχι αυτος .

εγω πχ.δεν θα εκλεινα συναντηση με καποιο που με πηρε τηλ. με καθυστεριση 45' γιατι θα σκεφτομουν οτι το εχει παρει χλιαρα και υπαρχει μεγαλη περιπτωση να μην ερθει.

τεσπα τωρα το εχασες δεν αλλαζει κατι,απλα αν θα βαλεις αρνητικη θα ειναι αδικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...