Προς το περιεχόμενο

Ασυνεπείς πωλητές


kalmik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω να πω κατι αλλο .Αργησε 45 λεπτα και ο πωλητής πρόλαβε συνεννοηθηκε με τον επόμενο πελατη που τον είχε σταντ μπυ ας πουμε τον βρηκε αμεσως και αυτός σαν αστραπη πρόλαβε και πηγε στο ραντεβου και παρέλαβε το αντικείμενο .Λιγο κουφο δεν ειναι.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλή πιθανή απαντηση. 

 

Ενω εχει απαντήσει στον ts οτι την επομένη θα περιμένει τηλέφωνο να κανονισουν συναντηση, σκάει αργότερα άλλη επικοινωνία απο αλλο αγοραστη. Ο πωλητης του απαντα οτι το εχει υποσχεθεί και περιμένει συνάντηση την επομενη μέρα αλλά δεν εμφανιστεί μπορεί να το δώσει σε αυτόν (το δευτερο αγοραστή).  Μπορεί αργότερα να εμφανιστηκαν και αλλοι αγοραστες, δεν εχει σημασία.

 

Την επομένη ο αρχικός αγοραστής δεν εμφανίζεται έγκαιρα, οποτε ο πωλητης θεωρώντας οτι ο πρωτος αγοραστης μετανοιωσε, μιλά με τον δευτερο αγοραστη και του λεει οτι το ειδος ειναι διαθεσιμο, τα βρισκουνε και πιθανόν κανονιζουν τη συναλλαγη για αλλη ώρα/μέρα. Μετα απο 45 λεπτα εμφανίζεται ο πρώτος αγοραστής αλλά ο πωλητης εχει πλεον υποσχεθεί το ειδος σε αλλο αγοραστή.

 

Δεν ειναι λοιπον αναγκαίο οτι στα 45 λεπτα ο πωλητης βρήκε και έδωσε αλλου το ειδος, αλλά προφανώς ειχε ετοιμη εναλλακτική λύση και στα 45 λεπτα υποσχέθηκε το ειδος σε κάποιον άλλο, ακομα κι αν του το παραδώσει μετα απο μέρες. Δεν μπορουσε τώρα να πάρει πισω το λογο του και να κρεμάσει τον δευτερο αγοραστή.

 

Οπως βλέπεις, στα μάτια τριτου παρατηρητή ο πωλητης, ήταν "εντάξει" σε όλα τα στάδια και προς τους δυο αγοραστές. Ο ts συναισθηαμτικά ορμώμενος από την απώλεια της συναλλαγής και ενώ το δικιο δεν ειναι προς το μέρος του (ειναι η γκαντεμιά προς το μερος του), άνοιξε το θεμα συζήτησης. 

 

Ξερεις πως ο πρώτος αγοραστής θα εσωζε την γκαντεμιά του; Αν δεν ειχε εμφανιστεί αλλος αγοραστής και το ειδος ήταν ακομα διαθεσιμο μετα απο 45 λεπτα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετές αγοραπωλησίες στο site...πολύ περισσότερες από τα feedbacks μου...έχω να πω πως όταν πουλάω κάτι,είμαι ξεκάθαρος ότι το περνάει οποίος έρθει πρώτος και το πάρει...γιατί αν περίμενα από τηλ για ραντεβού κλπ. πάντα μένει αμανατι....το ίδιο κάνω και εγώ όταν θέλω κάτι,πάντα πηγενω άμεσα να το πάρω ...όταν λέω άμεσα ενώ την ίδια ώρα εκτός αν δεν μπορεί ο πωλητής.Ετσι είναι παιδιά,αυτός που θέλει κάτι πραγματικά πάει και το παίρνει χωρίς πολλά πολλά...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετές αγοραπωλησίες στο site...πολύ περισσότερες από τα feedbacks μου...έχω να πω πως όταν πουλάω κάτι,είμαι ξεκάθαρος ότι το περνάει οποίος έρθει πρώτος και το πάρει...γιατί αν περίμενα από τηλ για ραντεβού κλπ. πάντα μένει αμανατι....το ίδιο κάνω και εγώ όταν θέλω κάτι,πάντα πηγενω άμεσα να το πάρω ...όταν λέω άμεσα ενώ την ίδια ώρα εκτός αν δεν μπορεί ο πωλητής.Ετσι είναι παιδιά,αυτός που θέλει κάτι πραγματικά πάει και το παίρνει χωρίς πολλά πολλά...

Δηλαδή σύμφωνα με τα παραπάνω, παίρνει τηλέφωνο ή στέλνει μήνυμα ο ενδιαφερόμενος και μαθαίνει ότι είναι ελεύθερο και διαθέσιμο το προϊόν. Ξεκινάει από το Α σημείο της Αθήνας και όταν φθάσει στο Β μετά μία ώρα, απλά μαθαίνει ότι έχει ήδη πωληθεί διότι το πρόλαβε άλλος που ξεκίνησε απο πολύ κοντινότερο σημείο. Δηλαδή ο πρώτος ήταν χαζός που έχασε το χρόνο του σε μία συναλλαγή όπου ο πωλητής σκέφτεται σύμφωνα με το ρητό "Όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε".

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω. Αυτό δεν λέγεται αγγελία αλλά δημοπροσία. Αγγελία είναι κάτι που προ`ύποθέτει δύο ανθρώπους που συνεννοούνται. Αν θέλει κάποιος να το δώσει στον πρώτο που θα εμφανιστεί ή σε αυτόν που έδωσε την καλύτερη τιμή αυτό είναι δημοπρασία και αφορά διαφορετικό είδος συναλλαγής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή πιθανή απαντηση. 

 

Ενω εχει απαντήσει στον ts οτι την επομένη θα περιμένει τηλέφωνο να κανονισουν συναντηση, σκάει αργότερα άλλη επικοινωνία απο αλλο αγοραστη. Ο πωλητης του απαντα οτι το εχει υποσχεθεί και περιμένει συνάντηση την επομενη μέρα αλλά δεν εμφανιστεί μπορεί να το δώσει σε αυτόν (το δευτερο αγοραστή).  Μπορεί αργότερα να εμφανιστηκαν και αλλοι αγοραστες, δεν εχει σημασία.

 

Την επομένη ο αρχικός αγοραστής δεν εμφανίζεται έγκαιρα, οποτε ο πωλητης θεωρώντας οτι ο πρωτος αγοραστης μετανοιωσε, μιλά με τον δευτερο αγοραστη και του λεει οτι το ειδος ειναι διαθεσιμο, τα βρισκουνε και πιθανόν κανονιζουν τη συναλλαγη για αλλη ώρα/μέρα. Μετα απο 45 λεπτα εμφανίζεται ο πρώτος αγοραστής αλλά ο πωλητης εχει πλεον υποσχεθεί το ειδος σε αλλο αγοραστή.

 

Δεν ειναι λοιπον αναγκαίο οτι στα 45 λεπτα ο πωλητης βρήκε και έδωσε αλλου το ειδος, αλλά προφανώς ειχε ετοιμη εναλλακτική λύση και στα 45 λεπτα υποσχέθηκε το ειδος σε κάποιον άλλο, ακομα κι αν του το παραδώσει μετα απο μέρες. Δεν μπορουσε τώρα να πάρει πισω το λογο του και να κρεμάσει τον δευτερο αγοραστή.

 

Οπως βλέπεις, στα μάτια τριτου παρατηρητή ο πωλητης, ήταν "εντάξει" σε όλα τα στάδια και προς τους δυο αγοραστές. Ο ts συναισθηαμτικά ορμώμενος από την απώλεια της συναλλαγής και ενώ το δικιο δεν ειναι προς το μέρος του (ειναι η γκαντεμιά προς το μερος του), άνοιξε το θεμα συζήτησης. 

 

Ξερεις πως ο πρώτος αγοραστής θα εσωζε την γκαντεμιά του; Αν δεν ειχε εμφανιστεί αλλος αγοραστής και το ειδος ήταν ακομα διαθεσιμο μετα απο 45 λεπτα

Ακομα και ετσι να ειναι εφοσον η προθεση ειναι να πουλησει και αφου τελικα εφτασε ο αγοραστής στο γραφειο του γιατι να μην το δωσει αμεσως να ξεμπερδευει απο το να περιμενει παλι τον επομενο με πιθανότητα να τον στησει και αυτός.Εσυ  λες οτι μαλλον η υποσχεση στο επομενο τον εμποδισε...........εγω λεω οτι καποιο λακο εχει η φαβα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν καταλαβαίνετε τα απλα μιας συμφωνίας

Οποιαδήποτε αθετηση ακόμα και προφορικών όρων απελευθερώνει τα δυο μερη και ηθικα

Κλάψτε παραπέρα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν καταλαβαίνετε τα απλα μιας συμφωνίας

Οποιαδήποτε αθετηση ακόμα και προφορικών όρων απελευθερώνει τα δυο μερη και ηθικα

Κλάψτε παραπέρα

 

αν και λίγο απότομο (ίσως) το μήνυμα, συμφωνώ απολύτως και δεν καταλαβαίνω τις 2 σελίδες γνωμών και σεναρίων.... και έχω στηθεί να περιμένω κάποιον που δεν τηλεφώνησε, και έχω δώσει στον επόμενο ενδιαφερόμενο όταν ο πρώτος δεν επιβεβαιωσε και έχω αγοράσει και ως "εν αναμονή" αγοραστής... απλά πράγματα είναι, δεν ξέρω γιατί τα μπερδεύουμε τόσο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε αλλα ποτε προλαβε να τα κανει ολα αυτα σε 45 λεπτα.Ποιος ειναι ο άσπρος σιφουνας..........

Και ο αλλος που το πηρε, στο διπλανο γραφειο ηταν και εφτασε τοσο γρηγορα.

Αν απλώς το υποσχεθηκε στον επομενο αγοραστη για να μην τον χασει ειναι ποιο λογικο οταν ο TS εφτασε τελικα στο γραφειο και εφοσον το ταμπλετ ηταν ακομα εκει να το δωσει και να τσιμπήσει τα φράγκα αμεσως...

Αρα κατι δεν τερερίζει στην ιστορια και δεν ειναι μονο θεμα αθέτησης συμφωνιας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακόμα την χρησιμότητα αυτού του θέματος στην αρχή ο "παθών" μας εξιστορεί τι έπαθε και ζητάει καθαρά να του πούμε την γνώμη μας ως ας πουμε τρίτοι αντικειμενικοί παρατηριτές και στην συνέχεια όταν οι περισσότεροι του λένε ότι δεν έχει δίκαιο " "στραβώνει" και προσπαθεί να πείσει εμάς και τον εαυτό του ότι έχει δίκαιο.

Εφόσον λοιπόν έχει καταλήξει εξ αρχής μέσα στο μυαλό του για το ποιος φταίει δεν κατανοώ προς τι ωφελεί να ζητηθεί ως τρίτη γνώμη η γνώμη οποιουδήποτε από εμάς εδώ μέσα.   

Ιδίως αυτό το κομμάτι του forum έχει καταντήσει δικαστήριο με συνεχόμενα θέματα για απάτες, αξιολογήσεις, μη πραγματοποιημένες συναλλαγές κτλ....και τις πιο πολλές φορές έχουμε τις ίδιες και τις ίδιες περιπτώσεις ή συναλλαγές που δεν πραγματοποιήθηκαν λόγω κακής ή καθόλου συνεννόησης ή για χρήματα που φαγώθηκαν επειδή κάποιο "έξυπνοι" συνεχίζουν να καταθέτουν χρήματα σε αγνώστους είτε έχουν μηδενικές αξιολογήσεις είτε όχι και δεν θέλουν να καταλάβουν πως συναλλαγή με κατάθεση χρημάτων δεν τους διασφαλίζει σε τίποτα ούτε θα μπορέσουν με εύκολο τρόπο να πάρουν πίσω τα χρήματα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσυ βρίσκεις λογικό οτι μεσα σε μιση  ωρα πρόλαβε συνεννοηθήκε με τον επόμενο αγοραστη ο οποίος πρόλαβε να το παραλάβει κιόλας....

Γιατι αμα ήτανε εκει ακομα το ταμπλετ ειναι σιγουρο οτι θα το επαιρνε ο TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο μενος για ενα ταμπλετ; Θα το εδινε σε τιμη σκοτωμα φανταζομαι.. Αραγε θα καναμε την ιδια φασαρια για κατι που στα ιδια λεφτα το βρισκεις παντου;

Αν αργησες αργησες τελος. Αν ο αλλος δινει κατι σε τιμες σκοτωμα περιμενει αγοραστες που θα σκοτωθουν να το παρουν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι γενικόλογα αυτα ειναι γνωστα επι της ουσιας..Προφανως ο επομένως αγοραστης περιμενε σκοτωμένος στο διπλανο γραφειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσυ βρίσκεις λογικό οτι μεσα σε μιση  ωρα πρόλαβε συνεννοηθήκε με τον επόμενο αγοραστη ο οποίος πρόλαβε να το παραλάβει κιόλας....

Γιατι αμα ήτανε εκει ακομα το ταμπλετ ειναι σιγουρο οτι θα το επαιρνε ο TS.

Συνεχίζεις να αυτοπεριορίζεσαι οτι στην ώρα αυτή πρόλαβε να το δώσει αλλου (σαν ολοκληρωμένη συναλλαγή). 

 

Θα σου πω πως θα επρατα εγω, αλλά υπάρχουν διάφοροι τρόποι σκέψης.

 

Προσωπικά έχω "λόγο" και αν τον δώσω τον κρατώ και απαιτώ να τον κρατά και ο άλλος. Αν ειπαμε θα μου τηλ στις 11 και δεν εμφανιστείς ουτε εντος ακαδημαικου τετάρτου, αν εχω καβατζα αλλο αγοραστη, δινω το λογο μου σε αυτόν ακομα κι αν παραλάβει πολύ αργοτερα ή επομενη μέρα. Ο μονος λόγος που θα εδινα (εγω) το ειδος στον αγοραστή που με έστησε θα ήταν να μην το εχω δώσει/υποσχεθει/βρει αλλο αγοραστή αλλά θα του ελεγα (στον αρχικό αγοραστή) οτι τώρα και με τα λεφτά στο χέρι. 

 

Μια προέκταση αυτου (που εχουν αρκετοί - δικαιωμα τους) ειναι εφόσον δεν εισαι συνεπής δεν θέλω διαπραγματευσεις/συναλλαγές μαζί σου. Μπορεί ο αγοραστης να στράβωσε με το στησιμο (μπορεί να ήθελε τα χρήματα να τα δώσει αλλου) και ειπε στον αγοραστη οτι το εδωσε γιατί δεν υπάρχει κανενας λόγος να τον νουθετήσει. Δεν του χρωστά τιποτα να του δώσει αναφορα. 

 

Αρα για να κλείσει μια ανουσια δισελιδη συζήτηση...

 

Μια χαρα εκανε ο αγοραστής και τα πιο πιθανά σεναρια ειναι

ειτε ειχα καβάτζα και εκλεισε τη δουλεια αλλου

ή

δε γουσταρε το στησιμο και αποφασισε να μην του το δώσει.

 

Ουτε λάκους, ουτε φάβες, απλή κοινη λογική σε συνδυασμό με λίγη κοινωνιολογία. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που δεν καταλαβαίνεις εσυ ειναι οτι η λογική του πωλητή συμφωνα με τα λεγόμενα  ολων εδω μεσα ειναι να πουλησει το προιον του.

Δεν υπαρχει περιπτωση λοιπον να εμφανιστει ο αγοραστής μπροστα του με τα λεφτα στο χερι και να μην του  πουλησει το προιον είτε για να τον τιμωρήσει που αργησε μιση ωρα ειτε  γιατι το υποσχθηκε αοριστα σε καποιον αλλον που μπορει μετα απο μια ωρα να πει οτι αλλαξε γνωμη χωρίς καμια συνεπεία για αυτον.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΌ.Αρα ψαχνουμε ΛΟΓΙΚΆ να εξηγησουμε την συμπεριφορά του πωλητη.

 

Επίσης θεωρώ οτι ακομα και αν αργησε 40 λεπτα ακομα και αν δεν ειδοποίησε, εφοσον τελικα πηγε στο ραντεβου με τοσο μικρη καθυστέρηση , εχει ακομα προτεραιότητα και εφοσον το προιον δεν εχει φυγει απο τον χωρο δικαιούται να το παρει.

 

Αν καποιοι το θεωρουν  λογικο ,δικαιωμα τους ,αλλα και δικο μου δικαιωμα να διαφωνώ

 

 

 

Και φυσικα το 40  λεπτο  ειναι αυτο που δημιουργεί το προβλημα γιατι αν έλεγε οτι εφτασε την αλλη μερα δεν θα το κουβεντιάζαμε.............εκτος αν δεν ζεις στο χαος της Αθηνας οποτε παω πασο

 

 

Και τέλος παντων επειδή   κουραστικα αν κάποιος θελει να πει την αποψη του ας μην αναφερθεί σε μενα γιατι βαρεθηκα να λεω τα ιδια και τα ιδια..

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...