Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: “Πράσινο φως” στην πρώτη αντικαρκινική θεραπεία με αναπρογραμματισμό κυττάρων του ασθενούς


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι να μην γινονται αυτες οι ερευνες στα πανεπηστημια και το αποτελεσμα αυτων των ερευνων να περναγε σε ολη την παγκοσμια κοινοτητα; Που θα ημασταν σημερα εαν αυτος που ειχε την ιδεα να δημιουργησει και χρησιμοποιησει την βιδα την κραταγε για τον ευατο του;

Αυτο που προτεινω δεν ειναι κουμουνισμος (οι κουμουνιστοβοφοι χαλαρωστε, δεν εχουμε διχασμο ξανα) αλλα κοινωνικο κρατος. Μην ακουσω οτι αυτο παει πακετο με την τεμπελια, γιατι δεν ισχυει

Γιατί το κέρδος κινεί την έρευνα. Και τα μεγάλα κέρδη φέρνουν ακόμα περισσότερα χρήματα για έρευνα, με σκοπό το νέο κέρδος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

700 χιλιάρικα για να μην πεθάνεις. Τόσο κοστολογείται η ζωή για κάποιους;

Εντάξει, Το καταλαβαίνω πως πρέπει να ανταμειφθεί ο κόπος των ερευνητών, αλλά πρέπει να υπάρχει λογική τιμολόγηση. 

Ίσως παραείμαι ρομαντικός, αλλά και το γεγονός πως σώζουν ζωές, είναι μια ανταμοιβή από μόνο του... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700.000 η κάθε θεραπεία? Δεν κατουριέστε λέω γώ ... θα περιμένω να πέσει αρκετά η τιμή και μετά θα την κάνω ...

 

παλιολαμόγια πάνε να κονομήσουν από τον πόνο του κόσμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

700.000 η κάθε θεραπεία? Δεν κατουριέστε λέω γώ ... θα περιμένω να πέσει αρκετά η τιμή και μετά θα την κάνω ...

 

παλιολαμόγια πάνε να κονομήσουν από τον πόνο του κόσμου

Μα αυτό κάνουν εδω και χρόνια δυστυχώς αγαπητέ,έχουν επικεντρωθεί στο να κρατάνε τον ασθενή σε σταθερή κατάσταση χωρίς να δώσουν βάρος στήν ουσιαστική θεραπεία και ιδιαίτερα όταν αυτή δεν αποφέρει σταθερά κέρδη για αυτούς,γιαυτό λέγεται και "βιομηχανία του πόνου"δεν είναι το κακό τα 700 χιλιάρικα,σε κάποια πειραματική θεραπεία,(αν και όντος είναι εξωφρενικό το ποσό)γιατί αυτό θα εφαρμοστεί σε ελάχιστους,είναι τα πολλές χιλιάδες όμως ευρώ που παίρνουν απο εκατομμύρια κόσμο κάθε χρόνο,χωρίς να έχουν τελικά ιδιαίτερη επιτυχία,(υπάρχουν βέβαια κάποιες περιπτώσεις ασθενών που την γλυτώνουν ανάμεσα σε χιλιάδες..)συνήθως δίνουν κάποια προσωρινή ανακούφιση σε συμπτώματα και απλά κάποιους μήνες (εως λίγα χρόνια στήν καλύτερη) παράταση,στα οποία χρόνια απομυζούνε οτι χρήμα έχει μείνει στόν φουκαρά τον ασθενή και την οικογένεια του.

Αυτό συμβαίνει με πλήθος σοβαρών ασθενειών και έχει γίνει μια τεράστια βιομηχανία πολλών δισεκατομμυρίων των χρόνο.  :confused:

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να γίνει επιτέλους κάτι γιατί έχασα την μάνα μου, τον πατέρα μου, την θεία μου και την γιαγιά μου από αυτήν την κολοαρρώστια.

 

Μακάρι να γίνει κάτι επιτέλους,με αυτήν την κωλο αρώστεια που έχει θερίσει τόσο κόσμο τις τελευταίες ιδιαίτερα δεκαετίες,φοβάμαι οτι όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις θεραπειών και φαρμάκων ενάντια της επάρατης νόσου,θα υπάρξουν τεράστια εμπόδια απο τις πολυεθνικές των φαρμάκοβιομηχανιών γιαυτό και δεν πιστεύω πως θα προχωρήσει πολύ είτε λόγο κόστους η με κάποια άλλη δικαιολογία.Αυτό φαίνεται απλησίαστο σαν κόστος και που μπορεί πειραματικά να κοστίζει 700 χιλιάδες,μπορεί να κοστίσει 7 χιλιάδες η πολύ λιγότερο,με την σωστή ερεύνα όταν τελειοποιηθεί και μπορεί να εφαρμοστεί σε μεγαλύτερη κλίμακα. 

 

googlαρετε ολοι να δειτε ποσες πυρηνικες δοκιμες εχουν πραγματοποιηθει σε ολο τον πλανητη απο την επινοηση του μεχρι σημερα, ειναι πανω απο 2000. που να ηξερε ο heinstein τι επινοησε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εχει περασει απτο μυαλο οτι μπορει να υπαρχει η τεχνολογια να βρεθει να αντιδοτο για τον καρκινο απλα να μην το αποκαλυπτουν οι μεγαλο-φαρμακευτικες εταιρειες για δικο τους οικονομικο οφελος. βεβαια θα μου πει ο οποιοσδηποτε : ''αφου μπορει να υπαρχει αντιδοτο ποσο ακριβο μπορει να ειναι; γιατι πεθαινουν μεχρι και ζαπλουτοι απο την επαρατη νοσο...;''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εχει περασει απτο μυαλο οτι μπορει να υπαρχει η τεχνολογια να βρεθει να αντιδοτο για τον καρκινο απλα να μην το αποκαλυπτουν οι μεγαλο-φαρμακευτικες εταιρειες για δικο τους οικονομικο οφελος. βεβαια θα μου πει ο οποιοσδηποτε : ''αφου μπορει να υπαρχει αντιδοτο ποσο ακριβο μπορει να ειναι; γιατι πεθαινουν μεχρι και ζαπλουτοι απο την επαρατη νοσο...;''

Επίσης ο καρκίνος δεν είναι ένας. Γενικώς οι περισσότεροι δεν έχετε ιδέα πως λειτουργεί ο επιστημονικός κόσμος και δεν περιορίζεστε στο καφενείο σας αλλά μπαίνετε και στο διαδίκτυο. Και αυτό πάει για τους υπόλοιπους παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή θα είναι θεραπεία μόνο για λεφτάδες, όσο περνάνε τα χρόνια θα πέφτει η τιμή σιγά σιγά.

ναι και θα εμφανιστει αλλη αρρωστεια ή ιος που δεν θα θεραπευεται (μυστηριωδως!) οπως αυτη την εποχη εχουμε τον ιο ζικα που θεραπευεται αλλα στο μελλον τι γινεται, αγνωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια και είναι σχετικό ας αναφέρουμε και εναν δικό μας επιστήμονα,τον Αντώνη Κουρτίδη και την πρόσφατη δουλειά του.

http://mimoupeisgr.blogspot.gr/2017/08/o.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...