Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση Ολλανδία - Εγγραφα


satafaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Μετακομίζω λοιπόν από Θεσσαλονίκη στην Ολλανδία τον Οκτώβριο και ψάχνομαι για το θέμα της χαρτούρας και γραφειοκρατίας, ώστε να εγγραφώ στον Δήμο της πόλης Amersfoort για BSN.

 

Έχω διαβάσει πολλά άρθρα, έχω πάρει πολλά τηλέφωνα, αλλά έχω πάρει πάρα πολλές διαφορετικές απόψεις. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει την διαδικασία ή την έχει κάνει ας με ενημερώσει please.

 

Τα δεδομένα μέχρι τώρα είναι:

  1. Έχω διαβατήριο και Ταυτότητα Ελληνική.
  2. Έχω Πιστοποιητικό Γέννησης απο ΚΕΠ στα Ελληνικά με σφραγίδα Ελληνικής Δημοκρατίας και υπογραφή υπαλλήλου από τα ΚΕΠ
  3. Έχω Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης στα Ελληνικά με σφραγίδα Ελληνικής Δημοκρατίας και υπογραφή υπαλλήλου από τα ΚΕΠ
  4. Έχω κάνει κράτηση μέσω airbnb για 1 shared room στο Amersfoort για 1 μήνα. Νομίζω την διεύθυνση αυτού του σπιτιού δεν μπορώ να την δηλώσω αν χρειαστεί. Ευελπιστώ να βρω να νοικιάσω σπίτι το συντομότερο.
  5. Έχω υπογεγραμμένο συμφωνητικό-συμβόλαιο με την εταιρεία που θα δουλέψω.

 

Τι ΔΕΝ έχω:

  1. Δεν έχω κάποια άλλη σφραγίδα στα Πιστοποιητικά(Χάγης ή apostille ή όπως λέγεται) και δεν γνωρίζω αν χρειάζεται. Κάποιοι λένε ναι κάποιοι λένε όχι, ακόμα και από τον Δήμο του Amersfoort δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση.
  2. Δεν έχω μεταφρασμένα τα Πιστοποιητικά σε καμία γλώσσα. Δεν γνωρίζω αν αρκεί η μετάφραση από ένα απλό μεταφραστικό γραφείο στην Θεσσαλονίκη ή απλό μεταφραστικό γραφείο στην Ολλανδία ή κάποιος άλλος φορέας-οργανισμός-εταιρεία-whatever από Ελλάδα ή Ολλανδία
  3. Δεν έχω τραπεζικό λογαριασμό σε τράπεζα Ολλανδίας. Έχω σε τράπεζα στην Ελλάδα.
  4. Δεν έχω συμβόλαιο σπιτιού στην Ολλανδία στο όνομά μου. Προς το παρόν νοικιάζω σπίτι Θεσσαλονίκη το οποίο σε λίγες μέρες θα ξενοικιάσω. Έχω ένα πατρικό σπίτι που μένουν οι γονείς μου στην Θεσσαλονίκη αλλά δεν ξέρω πως να πιστοποιήσω (αν χρειαστεί) ότι είναι δικιά μου διεύθυνση αυτή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες εδώ γενικώς είναι ενημερωμένο μιας και οι διαδικασίες έχουν αλλάξει αρκετά τα τελευταία χρόνια. Επίσης συνήθως οι ίδες οι εταιρίες αναλαμβάνουν τα διαδικαστικά όσως μόλις μετακόμισαν στη χώρα, μην διστάσεις να τους ζητήσεις τη βοήθειά τους.

 

PS: Μιας και ρωτάς για BSN συγκεκριμένα, από όσο ξέρω πλέον το παίρνεις on the spot με το διαβατήριο σου. Με αυτό ανοίγεις και λογαριασμό στην τράπεζα. Αργότερα όταν βρείς σπίτι, δηλώνεις τη διεύθυνση σου ηλεκτρονικά στο gemeente ώστε να σου στέλνουν εκεί τη χαρτούρα. Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS: Μιας και ρωτάς για BSN συγκεκριμένα, από όσο ξέρω πλέον το παίρνεις on the spot με το διαβατήριο σου. Με αυτό ανοίγεις και λογαριασμό στην τράπεζα. Αργότερα όταν βρείς σπίτι, δηλώνεις τη διεύθυνση σου ηλεκτρονικά στο gemeente ώστε να σου στέλνουν εκεί τη χαρτούρα. Καλή τύχη!

 

Εκτός από το διαβατήριο, χρειάζεται και τα πιστοποιητικά γεννήσεως και οικογενειακής κατάστασης. Με αυτά τι κάνω? Τα έχω στα Ελληνικά από ΚΕΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως καταλαβαίνεις οποιοδήποτε έγγραφο στα ελληνικά είναι παντελώς άχρηστο για τα δικά τους αρχεία. Μια μετάφραση είναι legit από οποιοδήποτε επίσημο φορέα σε Ελλάδα ή Ολλανδία (εγώ πχ είχα μεταφράσει το πτυχίο μου στην μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών, κάτι άλλα σε μια ιδιωτική μεταφραστική υπηρεσία κοκ). Καλύτερα εποικοινώνησε κατευθείαν (twitter για να απαντήσουν άμεσα) με τον δήμο που θες να εγγραφείς και ρώτα τους αν θέλουν και apostille.

 

Πάντως γνωρίζω άτομα που έλαβαν BSN μόνο με διαβατήριο, επομένως εξαρτάται από το πόσο τυπικοί θέλουν να είναι στο δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ειναι καλο να έχεις και δίπλωμα οδήγησης ως έγγραφο ταυτοποίησης επειδή οι δικές μας ταυτότητες τους ειναι πολυ ξένες και περίεργες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ειναι καλο να έχεις και δίπλωμα οδήγησης ως έγγραφο ταυτοποίησης επειδή οι δικές μας ταυτότητες τους ειναι πολυ ξένες και περίεργες.

 

Κάποιοι λένε ότι το Ευρωπαϊκο δίπλωμα οδήγησης δεν έχει "περνάει" σε τέτοιες περιπτώσεις, Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 5 μήνες μετά...

Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί θα ήθελα μερικές πληροφορίες. 

Η ζωή σε μικρή πόλη επαρχία γύρω από μεγαλούπολη πως είναι; επίσης με μια πρώτη ματιά είδα τα ενοίκια παίζουν στο χιλιάρικο, αρα για τι μισθό μιλάμε για να είσαι άνετα 1 ατομο. Ξεκαθαρίζω πως δεν είμαι άνεργος που σκοπεύω να μεταναστεύσω, απλά υπάρχει μια ευκαιρία για μια δυνατή δουλειά και εξετάζω τις πιθανότητες. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί θα ήθελα μερικές πληροφορίες. 

Η ζωή σε μικρή πόλη επαρχία γύρω από μεγαλούπολη πως είναι; επίσης με μια πρώτη ματιά είδα τα ενοίκια παίζουν στο χιλιάρικο, αρα για τι μισθό μιλάμε για να είσαι άνετα 1 ατομο. Ξεκαθαρίζω πως δεν είμαι άνεργος που σκοπεύω να μεταναστεύσω, απλά υπάρχει μια ευκαιρία για μια δυνατή δουλειά και εξετάζω τις πιθανότητες. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Ειμαι Βελγιο και πανω κατω ειναι ιδια τα πραγματα. Θα σ πω την αναλογια οτι ενας μισθος 1000 στην Ελλαδα ειναι σαν να περνεις 2000 εδω. 

Δηλαδη με ενοικιο στα 1000-1200 (υπολογισμενα παρκινγ-νερο-ρευμα-θερμανση μεσα) κατ'εμε θες 2000+ στην τσεπη σου αν εισαι νεος... Αλλιως αμα εισαι 35+ τουλαχιστον 3000+ (γιατι θα εχεις και τη νεμπειρια)


Τωρα ζωη μην περιμενεις να ζεις ουτε κατα διαννοια οπως ειχες μαθει Ελλαδα... 
Αμαξι ειναι αναγκαιο απο την στιγμη που δεν ζεις σε κεντρο πολης (ακομα και εκει αναγκαιο ειναι για μενα) οποτε υπολογισε πολλα εξοδα για παρκινγκ στην Ολλανδια. (και προστιμα γιατι σε γραφουν και για +3 χλμ :Ρ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tz3s είπε

 Αμαξι ειναι αναγκαιο απο την στιγμη που δεν ζεις σε κεντρο πολης (ακομα και εκει αναγκαιο ειναι για μενα) οποτε υπολογισε πολλα εξοδα για παρκινγκ στην Ολλανδια. (και προστιμα γιατι σε γραφουν και για +3 χλμ :Ρ)

Με τίποτα δεν βλέπω το αυτοκίνητο αναγκαίο στην Ολλανδία εκτός και αν μένεις σε κανένα λιβάδι στη μέση του πουθενά. Οπουδήποτε μακριά πας με τρένο, οπουδήποτε κοντά με ποδήλατο/tram/μετρό. Για ποιά πόλη ενδιαφέρεσαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά είναι στο Άρλεμ αν το λέω σωστά. Εμένα με ενδιαφέρει το κόστος ζωής για να μπορέσω να διαπραγματευτώ κάποιο συγκεκριμένο ποσό αν φτάσω στο σημείο να μου γίνει μία επίσημη πρόταση. Τώρα είμαι στη φάση που υπάρχει ένα ενδιαφέρον και έχει γίνει μια απλή κουβέντα γενική. Η θέση είναι για επιστημονικό προσωπικό, θεωρείται δυνατή και είναι σε πολυεθνική εταιρία. Επίσης, να πω πως την ίδια θέση έχω και εδώ στην Ελλάδα, οπότε υπάρχει προυπηρεσία και φαντάζομαι για αυτό έγινε και αυτή η κρούση από το πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arnhem ή Haarlem; Τώρα είναι δύσκολο να σου πούμε τι μισθό να ζητήσεις γιατί δεν ξέρουμε τίποτα για τη δουλειά σου. Αν θες να συγκρίνεις τιμές σε ορισμένα βασικά αγαθά δες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haarlem. Οκ δεν θέλω το ποσό, αλλά πχ με ενοίκιο 1000 ευρώ δεν θες το λιγότερο 3χιλιάρικα να είσαι άνετος; Ή χρειάζονται παραπάνω; Αν το σκεφτώ να φύγω θα πάω για κάπου που να είναι τα οικονομικά πολύ καλά, δεν θέλω να παίρνω 2χιλ και να δίνω 2χιλ κάθε μήνα. Αυτό προσπαθώ κάπως να υπολογίσω ποιο είναι ένα average για να έχεις την άνεση σου και να σου μένει και κάτι στην άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...