Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση Ολλανδία - Εγγραφα


satafaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ενδιαφερον.Ηταν κατι που εμαθα προσφατα οτι η κυβερνηση ηθελε να το αλλαξει,αλλα τελευταια στιγμη μαζευτηκαν.

Πέρασε ο νόμος και τα 5 χρόνια ισχύουν από φέτος. Πρίν ήταν 8 χρόνια :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο μισθός είναι πάντα μεικτός γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να ξέρει την κατάσταση σου το hr για να δει αν δικαιούσαι εκτπωση κτλπ (όταν πχ έχεις παιδιά)

χρησιμοποιείς αυτό το εργαλείο για να δεις πόσα θα σου μένουν καθαρά https://thetax.nl/

σημαντικό όταν πάρεις προσφορά να δεις αν στον μεικτό που αναφέρουν είναι μέσα και το holiday allowance και 13 μισθός.

επίσης κοιτάς αν σου πληρώνει η εταιρία μέρος (η μπορεί και όλο)  για την σύνταξη σου.

για την ασφάλεια υγείας συνήθως σου δίνουν έκπτωση σε συγκεκριμένη εταιρία. υπολόγισε όμως γύρω στα 100-120 γιούρο.

για τα υπόλοιπα έξοδα που αναφέρεις είναι δύσκολο να σου πούμε γιατί εξαρτάται από το τι κάνει ο καθένας.

σουπερ μαρκετ πάντως οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες με ελλάδα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ! Καλή Σαρακοστή εύχομαι ! Ήθελα να σας ρωτησω τα εξής ... έχω πτυχίο φυσικής , με μεταπτυχιακό Κ σύντομα θα έχω κ πτυχίο μαθηματικών, όλα από ελληνικό πανεπιστήμιο. Στην Ελλάδα ασχολούμαι κυρίως με ιδιαίτερα μαθήματα ... σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον να φύγω στο εξωτερικό, Κ μια χώρα αρκετά ελκυστική στην Ευρώπη , είναι η Ολλανδία ! Δεν μΕ. Απασχολεί απαραίτητα να δουλέψω στην εκπαίδευση... Κ σε μια επιχείρηση που να υπάρχει μια άλφα δυνατότητα εξέλιξης, θα με ενδιέφερε ... έχω πιθανότητες να βρω κάτι ; Που Κ πως να ψάξω;; Παρεπιπτόντως δυστυχώς λόγω της δουλειας μου μέχρι τώρα, ουσιαστικά δεν έχω προϋπηρεσία που να τους ενδιαφέρει! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

make sure you have a home address in Athens somewhere  legit - - they will ask you . 

Holland 
 
Month Net Income
€ 2,124
 
   

 Greece 1565

 

WTF? τι γινεται στην ελλαδα? μου τρωει το κρατος ΟΛΟ τον μισθο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θα ήθελα κ γω με τη σειρά μου να παραθέσω κάποια ερωτήματα, στα οποία δυστυχώς δεν έχω βρει διευκρινιστικές απαντήσεις. 

Φεύγω για Χάγη για 10 μήνες, καθώς ο σύζυγος μου θα εργαστεί εκεί για αυτό το χρονικό διάστημα. Έχουμε κλείσει ήδη το σπίτι για τους 10 μήνες και έχουμε φυσικά  στα χέρια μας τόσο το συμβόλαιο μίσθωσης όσο και το συμβόλαιο της δουλειάς υπογεγραμμένα. 

Η δική μου ερώτηση είναι η εξής, χρειάζεται να κάνω και εγώ εγγραφή στο δήμο της πόλης; Δεν θα δουλέψω αυτούς τους μήνες εκεί και η ασφάλεια που θα έχω είναι η κλασική, με την ευρωπαική κάρτα υγείας. Προς το παρόν δεν σκέφτομαι να πάρω ιδιώτική, όπως είναι υπορεωμενός ο σύζυγος μου. Πρέπει να προβώ και εγω στι γραφιοκρατικές διαδικασίες, ή αφού δεν θα εργάζομαι και δεν θα φαίνομαι σε κάποια έγγραφα δεν θα χρειαστεί να τρέξω για όλα αυτά; Να σημειώσω ότι έχουμε κάνει σύμφωνο συμβίωσης, το οποίο δεν ξέρουμε ακόμα αν θα το καταθέσουμε εκεί (μεταφρασμένο, με σφραγίδες, apostille κλπ) μήπως και γλιτώσουμε τις διαδικασίες σε υπηρεσίες και φορείς. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από ReneTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις εγγραφή και δε νομίζω ότι για 10 μήνες θα σου χρειαστεί. Αυτό που θα συμβούλευα να κάνεις είναι να βρεις GP (οικογενειακό γιατρό) μαζί με τον σύζυγο για να γραφτείτε, γιατί αν πάθεις τίποτα θα τρέχεις με την κάρτα ασφάλισης... όχι ότι δεν σε καλύπτει, αλλά τα νοσοκομεία εδώ είναι λίγο μπέρδεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που θα μένεις Ολλανδία για 10 μήνες είσαι υποχρεωμένη να γραφτείς στον Δήμο και κατ' επέκταση να πάρεις BSN (σαν το δικο μας ΑΜΚΑ). Με δικό σου BSN, θα μπορείς να γραφτείς σε ιδιωτική ασφάλεια υγείας, όπως επίσης να κάνεις αίτηση για επίδομα υγείας (zorgtoeslag). Οπότε το μεγαλύτερο μέρος της ασφάλειας σου θα πληρώνετε από το επίδομα. Εδώ περισσότερα για το zorgtoeaslag: https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/prive/toeslagen/zorgtoeslag/voorwaarden/

Επίσης, υπάρχει κάτι ανάλογο για επίδομα ενοικίου, το οποίο λέγεται huurtoeslag: https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/prive/toeslagen/huurtoeslag/

Τέλος, ένα calculator για να δεις πόσο θα είναι τα επιδόματα: https://www.belastingdienst.nl/rekenhulpen/toeslagen/

Το ξέρω είναι όλα στα Ολλανδικά αλλά με λίγο google translate βγάζεις άκρη.

 

Για το σύμφωνο συμβίωσης προσωπικά θα το δήλωνα και αυτό για να είσαι σωστή στις υποχρεώσεις σου. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το ανακαλύψουν. Αλλά σίγουρα γνωρίζω ότι επηρεάζει τα επιδόματα  που θα πάρετε (αν δικαιούστε). Αν τελικά δηλώσετε το σύμφωνο συμβίωσης τότε στο calculator θα πρέπει να επιλέξεις οτι έχεις toeslagpartner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bsn χρειάζεται μόνο για εργασία, άνοιγμα λογαριασμού, επιδόματα και υγεία. Βγαίνει γρήγορα αλλά ξανά λέω για 10 μήνες δεν ξέρω αν αξίζει. Αν μένεις μόνιμα δεν κάνεις τίποτα χωρίς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2019 στις 12:15 ΠΜ, @sterios είπε

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις εγγραφή και δε νομίζω ότι για 10 μήνες θα σου χρειαστεί. Αυτό που θα συμβούλευα να κάνεις είναι να βρεις GP (οικογενειακό γιατρό) μαζί με τον σύζυγο για να γραφτείτε, γιατί αν πάθεις τίποτα θα τρέχεις με την κάρτα ασφάλισης... όχι ότι δεν σε καλύπτει, αλλά τα νοσοκομεία εδώ είναι λίγο μπέρδεμα. 

Για να βρω GP δεν θα μου ζητησουν BSN? 

Θα ήθελα επισης να ρωτησω, αν αρκουν οι μεταφρασεις απο τον δικηγορο με apostille ή αν θα πρεπει να απευθυνθώ στο υπουργειο εξωτερικων. Πρεπει να ειναι στα αγγλικά ή στα ολλανδικα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2019 στις 11:15 ΜΜ, @sterios είπε

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις εγγραφή και δε νομίζω ότι για 10 μήνες θα σου χρειαστεί. Αυτό που θα συμβούλευα να κάνεις είναι να βρεις GP (οικογενειακό γιατρό) μαζί με τον σύζυγο για να γραφτείτε, γιατί αν πάθεις τίποτα θα τρέχεις με την κάρτα ασφάλισης... όχι ότι δεν σε καλύπτει, αλλά τα νοσοκομεία εδώ είναι λίγο μπέρδεμα. 

Που το έχεις δει αυτό; Εδώ λέει το ακριβώς αντίθετο: 'Everyone living in the Netherlands must have a citizen service number, often referred to as a BSN (burgerservicenummer)... Internationals staying in the Netherlands for more than four months will need to complete the standard registration process'
Καλύτερα να κάνεις εγγραφή και να έχεις BSN όπως όλος ο κόσμος λοιπόν, δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης δεν είναι για χρήση σε άλλη χώρα μόνο όταν είσαι σε "ταξίδι"/"τουρίστας"? Έτσι είχα την εντύπωση. Βέβαια αν δε πας ποτέ σε γιατρό 10 μήνες, οκ, δε θα φανεί πουθενά. Αλλά πιστεύω καλύτερα να γραφτείς Ολλανδία για λιγότερο ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρκουν οι μεταφρασεις απο τον δικηγορο με apostille ή θα πρεπει να απευθυνθώ στο υπουργειο εξωτερικων. Πρεπει να ειναι στα αγγλικά ή στα ολλανδικα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεταφράσεις εγγράφων και apostille είναι λίγο περίεργη διαδικασία αλλά αν προσέξεις 2-3 πραγματάκια λογικά θα ξεμπερδέψεις εύκολα.

Και εξηγώ.

Θα πας θα πάρεις το πιστοποιητικό γέννησης.

Με το πιστοποιητικό γέννησης θα πάς να πάρεις apostille. (Αν ψάξεις στο internet θα βρεις ότι η Ελλάδα έχει σύμβαση με την Ολλανδία και δεν χρειάζεται apostille, αλλά αγνόησε το και πήγαινε να το πάρεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο).

Μετά θα πας το πιστοποιητικό γέννησης με το apostille να στο μεταφράσουν. Εδώ έχεις δύο επιλογές.
1. Το μεταφράζεις στην Ολλανδία. Στην Ολλανδία υπάρχουν αναγνωρισμένοι μεταφραστές της Ελληνικής στου οποίους μπορείς να απεθυνθείς. Η διαδικασία είναι αρκετά γρήγορη αλλά το κόστος θα είναι πιο υψηλό απ' ότι στην Ελλάδα. Δεν ξέρω πόσο πάει τώρα το μαλλί στην Ελλάδα αλλά θα υπολόγιζα τα διπλά και ίσως παραπάνω στην Ολλανδία.
2. Το μεταφράζεις στην Ελλάδα. Εδώ σου προτείνω να μη το μεταφράσεις σε δικηγόρο ή μεταφραστικό γραφείο γιατί μπορεί να έχεις δυσκολία και να μη το αναγνωρίζουν στην Ολλανδία.
Προτείνω να πας στο υπουργείο και να στο μεταφράσουν αυτοί για να έχει τη σφραγίδα του υπουργείου η μετάφραση.
Όταν το πας για τη μετάφραση θα ζητήσεις να σου μεταφράσουν και το apostille.

Με το μεταφρασμένο πιστοποιητικό και τα υπόλοιπα χαρτιά που χρειάζονται κλείνεις το ραντεβου σου για να πάρεις το BSN και να κάνεις register.
Πρόσεξε το επόμενο βήμα.
Πας εσύ όλο σιγουριά ότι είσαι ΟΚ και ξαφνικά σου λένε "sorry αλλά θα έπρεπε να έχει σφραγίδα apostille και το μεταφρασμένο.".
Πανικοβάλλεσαι εσύ και παίρνεις υπουργεία, δημοτολόγια, φίλους, γνωστούς και την Τατιάνα Στεφανίδου.
Όλοι όμως επιμένουν ότι σου λενε μπαρούφες και δεν μπαίνει σφραγίδα apostille σε μεταφρασμένο έγγραφο.
Και ναι. Έχουν δίκιο. 
Οπότε εσύ με σιγουριά λες στην κυριούλα/κυριούλη που σε εξυπηρετεί ότι αγαπητή/αγαπητέ μου η σφραγίδα apostille δεν μπαίνει σε μεταφρασμένο έγγραφο. Για αυτό το λόγο σας έχω φέρει μεταφρασμένο έγγραφο από το υπουργείο με κρατική σφραγίδα και μετάφραση του apostille που είχε σφραγίσει το έγγραφο. Αν επιμένει επιμένεις και εσύ.
Η πιο πιθανή έκβαση είναι να το αποδεχθούν (παίζει να σου πουν ότι προχωρούν τη διαδικασία και θα το εξετάσουν και να σε πάρουν μετά από 1-2 μέρες να σου πουν ότι όλα οκ.)
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...