Προς το περιεχόμενο

Αγορα Κινητου απο ΚΙΝΑ, AliExpress. Σταματανε ακομα τελωνιο με DHL?


Michaelmorf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ενδιαφερομαι να αγορασω ενα κινητο Xiaomi Mi Note 2, αξιας 300€

Συγκεκριμενα εχω βρει αυτα τα 2 καταστηματα να το πουλανε σε τιμη που με ενδιαφερει:

Goldway(195 Feedbacks, ακουγεται οτι ειναι αξιοπιστο) : https://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Mi-Note-2-Mobile-Phone-Dual-3D-Curved-Glass-Snapdragon-821-4GB-RAM-64GB/32758152527.html?transAbTest=ae803_3

και 

Mi * Ocean(41 Feedbacks, δεν το εχω ξανακουσει): https://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Mi-Note-2-4GB-RAM-64GB-ROM-Mobile-Phone-Snapdragon-821-Quad-Core-5/32815146742.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10065_10151_10068_10326_10084_10083_10080_10304_10307_10082_10081_10177_10110_10137_10111_10302_10060_10112_10155_10113_10114_10154_10056_10055_10054_10312_10313_10059_10314_100031_10099_10078_10079_10103_10073_10102_10052_10053_10142_10107_10050_10051-10054_10113,searchweb201603_20,ppcSwitch_5&btsid=7ca626b1-eb63-46af-b848-62d600b096be&algo_expid=9adbc855-ed3b-44fd-a8c5-cf74c0053977-16&algo_pvid=9adbc855-ed3b-44fd-a8c5-cf74c0053977&transAbTest=ae803_3

Και τα 2 προσφερουν DHL μεθοδο αποστολης. Ειδα σε κατι forum Ευρωπαικα, της Xiaomi, οτι εχουν αγορασει απο Goldway με DHL και λενε οτι ειναι χωρις extra φορους/τελωνεια. 

Στο subreddit της Xiaomi, συμβουλευουν AliExpress με DHL για να μην χρεωθεις Customs & VAT for EU, στο wiki τους: https://www.reddit.com/r/Xiaomi/wiki/general/purchase

Η διαφορα ομως ειναι, οτι το 2ο (οχι και τοσο γνωστο) καταστημα, εγγυαται και διαφιμιζει: "No Customs Duty for the EU, By DHL" και παρακατω, επεξηγει, την τριγωνικη αποστολη, που γινετε του προιοντος στην Αγγλια και μετα σε υπολοιπη Ευρωπη και γραφει ξανα "No Customs, No Vat for the EU".

Ειχα googlαρει λιγο AliExpress και DHL και ολοι γραφαν "με DHL τρως αυτοματα τελωνειο γιατι ειναι courier", απλα ειναι παλιες αυτες οι συζητησεις του 2016 και καμμια προσφατη, με τις τωρινες αλλαγες και συνθηκες και μεθοδους αποστολης, οπως την τριγωνικη αποστολη που προσφερει τωρα η DHL.

Παντα το διαφιμιζε αυτο η DHL? Ειναι καινουριο και για αυτο δεν το συζηταει κανεις ακομα? Ειναι αξιοπιστο το 2ο καταστημα του AliExpress που εχω ποσταρει απο πανω?

Εχει αγορασει κανεις προσφατα με DHL απο AliExpress και να μην χρειαστει να δωσει τιποτα extra σε τελωνεια + φορους?

Αν τυχον και αγορασω κατι απο το 2ο καταστημα, που εγγυαται και διαφιμιζει "No Customs, No Vats for EU" αλλα ερθει αργοτερα και μου ζητανε να πληρωσω extra φορους και τελωνεια, μπορω να ζητησω refund και να παρω τα λεφτα μου πισω? (Δεν εχει paypal το καταστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aliexpress δεν εχει paypal γιατι εχει την αντιστοιχη δικη του υπηρεσια που λεγεται alipay και εγω προσωπικα δεν εμπιστευομαι.DHL σημαινει 101% τελωνειο εφοσον ειναι κουριερ.Τωρα το τι λενε,αν οντως ισχυει και μπορεσεις να το σιγουρεψεις τοτε παιρνεις το ρισκο

Καλησπερα, ενδιαφερομαι να αγορασω ενα κινητο Xiaomi Mi Note 2, αξιας 300€

 

Συγκεκριμενα εχω βρει αυτα τα 2 καταστηματα να το πουλανε σε τιμη που με ενδιαφερει:

 

Goldway(195 Feedbacks, ακουγεται οτι ειναι αξιοπιστο) : https://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Mi-Note-2-Mobile-Phone-Dual-3D-Curved-Glass-Snapdragon-821-4GB-RAM-64GB/32758152527.html?transAbTest=ae803_3

 

και

 

Mi * Ocean(41 Feedbacks, δεν το εχω ξανακουσει): https://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Mi-Note-2-4GB-RAM-64GB-ROM-Mobile-Phone-Snapdragon-821-Quad-Core-5/32815146742.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10065_10151_10068_10326_10084_10083_10080_10304_10307_10082_10081_10177_10110_10137_10111_10302_10060_10112_10155_10113_10114_10154_10056_10055_10054_10312_10313_10059_10314_100031_10099_10078_10079_10103_10073_10102_10052_10053_10142_10107_10050_10051-10054_10113,searchweb201603_20,ppcSwitch_5&btsid=7ca626b1-eb63-46af-b848-62d600b096be&algo_expid=9adbc855-ed3b-44fd-a8c5-cf74c0053977-16&algo_pvid=9adbc855-ed3b-44fd-a8c5-cf74c0053977&transAbTest=ae803_3

 

Και τα 2 προσφερουν DHL μεθοδο αποστολης. Ειδα σε κατι forum Ευρωπαικα, της Xiaomi, οτι εχουν αγορασει απο Goldway με DHL και λενε οτι ειναι χωρις extra φορους/τελωνεια.

 

Στο subreddit της Xiaomi, συμβουλευουν AliExpress με DHL για να μην χρεωθεις Customs & VAT for EU, στο wiki τους: https://www.reddit.com/r/Xiaomi/wiki/general/purchase

 

Η διαφορα ομως ειναι, οτι το 2ο (οχι και τοσο γνωστο) καταστημα, εγγυαται και διαφιμιζει: "No Customs Duty for the EU, By DHL" και παρακατω, επεξηγει, την τριγωνικη αποστολη, που γινετε του προιοντος στην Αγγλια και μετα σε υπολοιπη Ευρωπη και γραφει ξανα "No Customs, No Vat for the EU".

 

Ειχα googlαρει λιγο AliExpress και DHL και ολοι γραφαν "με DHL τρως αυτοματα τελωνειο γιατι ειναι courier", απλα ειναι παλιες αυτες οι συζητησεις του 2016 και καμμια προσφατη, με τις τωρινες αλλαγες και συνθηκες και μεθοδους αποστολης, οπως την τριγωνικη αποστολη που προσφερει τωρα η DHL.

 

Παντα το διαφιμιζε αυτο η DHL? Ειναι καινουριο και για αυτο δεν το συζηταει κανεις ακομα? Ειναι αξιοπιστο το 2ο καταστημα του AliExpress που εχω ποσταρει απο πανω?

 

Εχει αγορασει κανεις προσφατα με DHL απο AliExpress και να μην χρειαστει να δωσει τιποτα extra σε τελωνεια + φορους?

 

Αν τυχον και αγορασω κατι απο το 2ο καταστημα, που εγγυαται και διαφιμιζει "No Customs, No Vats for EU" αλλα ερθει αργοτερα και μου ζητανε να πληρωσω extra φορους και τελωνεια, μπορω να ζητησω refund και να παρω τα λεφτα μου πισω? (Δεν εχει paypal το καταστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα googlαρει λιγο AliExpress και DHL και ολοι γραφαν "με DHL τρως αυτοματα τελωνειο γιατι ειναι courier", απλα ειναι παλιες αυτες οι συζητησεις του 2016 και καμμια προσφατη, με τις τωρινες αλλαγες και συνθηκες και μεθοδους αποστολης, οπως την τριγωνικη αποστολη που προσφερει τωρα η DHL.

 

 

Σιγουρη απαντηση δεν προκειται να παρεις αλλα δεν εχει αλλαξει κατι με την dhl ειτε πριν ειτε μετα την αυστηροποιηση των ελεγχων παντοτε οι κουριερ χρεωνανε τελωνειο. Καποια μαγαζια οντως εχουν κανει συμφωνια -- δεν θα το ρισκαρα με DHL σε καμια περιπτωση.

 

Το AliExpress γενικα ειναι ασφαλες (αν και το ειχα κραξει παλαιοτερα στο φορουμ ) σε οτι αφορα τα refunds αφου εχει το AliPay αντιστοιχο του paypal ομως ειναι πιο αργο απο οτι το paypal/ebay στο να σου επιστρεψει χρηματα. Επισης επιστροφη δεν δικαιουσαι για taxes και ας γραφουν τα banner NO cust.duty κλπ.

 

Καλυτερα βαλε παραγγελια με EU Express apo gearbest ή ακομη καλυτερα απο το eglobalcentral ή ευρωπαικη αποθηκη παρα με οποιαδηποτε κουριερ ποσο μαλλον για την dhl. Επιπλεον αμφιβαλλω κατα ποσο η συγκεκριμενη επιλογη ειναι τριγωνικη με dhl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρη απαντηση δεν προκειται να παρεις αλλα δεν εχει αλλαξει κατι με την dhl ειτε πριν ειτε μετα την αυστηροποιηση των ελεγχων παντοτε οι κουριερ χρεωνανε τελωνειο. Καποια μαγαζια οντως εχουν κανει συμφωνια -- δεν θα το ρισκαρα με DHL σε καμια περιπτωση.

 

Το AliExpress γενικα ειναι ασφαλες (αν και το ειχα κραξει παλαιοτερα στο φορουμ ) σε οτι αφορα τα refunds αφου εχει το AliPay αντιστοιχο του paypal ομως ειναι πιο αργο απο οτι το paypal/ebay στο να σου επιστρεψει χρηματα. Επισης επιστροφη δεν δικαιουσαι για taxes και ας γραφουν τα banner NO cust.duty κλπ.

 

Καλυτερα βαλε παραγγελια με EU Express apo gearbest ή ακομη καλυτερα απο το eglobalcentral ή ευρωπαικη αποθηκη παρα με οποιαδηποτε κουριερ ποσο μαλλον για την dhl. Επιπλεον αμφιβαλλω κατα ποσο η συγκεκριμενη επιλογη ειναι τριγωνικη με dhl.

Δυστηχως στο Gearbest δεν υπαρχει το συγκεκριμενο κινητο. Εχει φυγει εχει πουληθει ασχετως το χρωμα, τα εχουν παρει ολα τα Mi Note 2

 

Οσον αφορα αλλα καταστηματα, ειδα τωρα το Solution Shop επισης τους τα εχουν παρει ολα και εχει φυγει.

 

Αν μπορεις να μου το βρεις καπου, γιατι εχω φαει τον κοσμο να το βρω. Οταν το βρισκω, το βρισκω παμφθηνα και απο περιεργα/μη αξιοπιστα καταστηματα που δεν σου εγγυουντε οτι καλυβουν εκεινοι τα τελωνια/φορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω για το Mi Global Store (mi ocean) για να καταθέσω και δική μου αντίστοιχη εμπειρία αλλά απο άλλο μαγαζί του alliexpress πριν απο 2+χρόνια. 

 

Εκείνο το μαγαζί (*) έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα, χρεωνε παραπάνω για μεταφορικά και το πακέτο έρχονταν με dhl ΣΠΙΤΙ μου, χωρίς να σταματήσει τελωνείο. Εκανα παραγγελία, πλήρωσα με κάρτα (alipay) ελαβα dhl track απο Κίνα -> Αγγλία (μπορεί και γερμανία, δε θυμάμαι καλα) και οταν εφτασε Αγγλία, εκεί το πακέταραν σε αλλο πακέτο και μου το εστειλαν στην Ελλάδα. Ελαβα νεο track number απο Αγγλία για Ελλάδα και το πακέτο ήρθε σφαίρα και χωρίς τελωνείο σαν να μου ειχαν στείλει κάτι απο ΕΕ. Δεν ξερω τι μαιμουδιές έκαναν αλλά εμενα με βολευε

 

Επελεξα το ρισκο απο το συγκεκριμένο μαγαζί γιατί ειχα διαβασει αρκετές αντίστοιχες ιστορίες σε ελληνικά forum και σε κανεναν δε ειχε σταματήσει. 

 

(*)Το μαγαζί ειχε πολλές και καλές κριτικές (παντα τις κοιτάμε) και το ρίσκο εδειχνε μικρό. Μετα απο 1 χρόνο ήθελα να παραγγείλω παλι αλλά ενω ειχε την υπηρεσία, δεν ειχε το κινητό που έψαχνα.

 

Που θελω να καταλήξω. Αν το μαγαζί εχει πολλές καλές κριτικές και βρουμε αρκετές αναφορες οτι δε σταματησε τελωνείο, αξίζει. Εννοειται οι αναφορες/κριτικές για τελωνείο πρεπει να ειναι προσφατες, οχι 1 χρόνο πριν/


Edit : Εριξα μια γρηγορη ματιά στις αρνητικές του store και βρηκα δυο αναφορες για σουηδια και ολλανδια που σταματησε τελωνειο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως στο Gearbest δεν υπαρχει το συγκεκριμενο κινητο. Εχει φυγει εχει πουληθει ασχετως το χρωμα, τα εχουν παρει ολα τα Mi Note 2

 

Οσον αφορα αλλα καταστηματα, ειδα τωρα το Solution Shop επισης τους τα εχουν παρει ολα και εχει φυγει.

 

Αν μπορεις να μου το βρεις καπου, γιατι εχω φαει τον κοσμο να το βρω. Οταν το βρισκω, το βρισκω παμφθηνα και απο περιεργα/μη αξιοπιστα καταστηματα που δεν σου εγγυουντε οτι καλυβουν εκεινοι τα τελωνια/φορους.

 

δοκιμασε και το vickmall μιλα με τη Selina ή την Vivian ισως το εχουν ετοιμοπαραδοτο - μιλησε μαζι τους πριν την αγορά γιατι θα ξερουν τι ισχυει και τι οχι καλυτερα απο εμας

 

https://www.vickmall.com/xiaomi/xiaomi-note-2.html

 

το αλλο μαγαζι δεν το γνωριζω (solution shop)

 

αν η τιμη που βρισκεις ειναι πολυ χαμηλη σε αλλα μαγαζια - λογικα τα κατ/ματα αυτα δεν ειναι αξιοπιστα για να εμπιστευτεις τα χρηματα σου για αγορά

 

εδω τα εχει ολα τα κατ/ματα προσφορας

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-mi-note-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω για το Mi Global Store (mi ocean) για να καταθέσω και δική μου αντίστοιχη εμπειρία αλλά απο άλλο μαγαζί του alliexpress πριν απο 2+χρόνια. 

 

Εκείνο το μαγαζί (*) έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα, χρεωνε παραπάνω για μεταφορικά και το πακέτο έρχονταν με dhl ΣΠΙΤΙ μου, χωρίς να σταματήσει τελωνείο. Εκανα παραγγελία, πλήρωσα με κάρτα (alipay) ελαβα dhl track απο Κίνα -> Αγγλία (μπορεί και γερμανία, δε θυμάμαι καλα) και οταν εφτασε Αγγλία, εκεί το πακέταραν σε αλλο πακέτο και μου το εστειλαν στην Ελλάδα. Ελαβα νεο track number απο Αγγλία για Ελλάδα και το πακέτο ήρθε σφαίρα και χωρίς τελωνείο σαν να μου ειχαν στείλει κάτι απο ΕΕ. Δεν ξερω τι μαιμουδιές έκαναν αλλά εμενα με βολευε

 

Επελεξα το ρισκο απο το συγκεκριμένο μαγαζί γιατί ειχα διαβασει αρκετές αντίστοιχες ιστορίες σε ελληνικά forum και σε κανεναν δε ειχε σταματήσει. 

 

(*)Το μαγαζί ειχε πολλές και καλές κριτικές (παντα τις κοιτάμε) και το ρίσκο εδειχνε μικρό. Μετα απο 1 χρόνο ήθελα να παραγγείλω παλι αλλά ενω ειχε την υπηρεσία, δεν ειχε το κινητό που έψαχνα.

 

Που θελω να καταλήξω. Αν το μαγαζί εχει πολλές καλές κριτικές και βρουμε αρκετές αναφορες οτι δε σταματησε τελωνείο, αξίζει. Εννοειται οι αναφορες/κριτικές για τελωνείο πρεπει να ειναι προσφατες, οχι 1 χρόνο πριν/

Edit : Εριξα μια γρηγορη ματιά στις αρνητικές του store και βρηκα δυο αναφορες για σουηδια και ολλανδια που σταματησε τελωνειο. 

Το μονο προβλημα ειναι οτι το καταστημα το συγκεκριμενο ειναι καινουριο. 17 Μαιου 2017 φτιαχτηκε.

 

Τους εχω στειλει μυνημα εδω και 3ς μερες για επεξηγηση και ακομα να μου απαντησει κανεις τους. Περιμενω να δω τι θα μου απαντησουν πριν κανω παραγγελια.

 

Ωστοσο μπορει κανεις σας να checkarei αν το κινητο ειναι διαθεσιμο στα 2g/3g/4g δικτυα της Vodafone στην Ελλαδα? Μπηκα στο site willmyphonework αλλα το Xiaomi Mi Note 2 δεν το βλεπω να το εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο προβλημα ειναι οτι το καταστημα το συγκεκριμενο ειναι καινουριο. 17 Μαιου 2017 φτιαχτηκε.

 

Τους εχω στειλει μυνημα εδω και 3ς μερες για επεξηγηση και ακομα να μου απαντησει κανεις τους. Περιμενω να δω τι θα μου απαντησουν πριν κανω παραγγελια.

 

Ωστοσο μπορει κανεις σας να checkarei αν το κινητο ειναι διαθεσιμο στα 2g/3g/4g δικτυα της Vodafone στην Ελλαδα? Μπηκα στο site willmyphonework αλλα το Xiaomi Mi Note 2 δεν το βλεπω να το εχουν.

Το mi note 2 έχει και global edition με την μπάντα 800hz ώστε να καλύπτει όλες τις μπάντες 4g που υπάρχουν στην Ελλάδα.

H global edition έχει 6GB/128GB άρα αυτή που έχεις στο link είναι η έκδοση για την κινέζικη αγορά χωρίς την μπάντα 800hz .Οπότε εάν η κάλυψη της περιοχής σου γίνεται μόνο από κεραίες 800hz δεν θα πιάνεις 4g και θα γυρνάει 3g/2g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mi note 2 έχει και global edition με την μπάντα 800hz ώστε να καλύπτει όλες τις μπάντες 4g που υπάρχουν στην Ελλάδα.

H global edition έχει 6GB/128GB άρα αυτή που έχεις στο link είναι η έκδοση για την κινέζικη αγορά χωρίς την μπάντα 800hz .Οπότε εάν η κάλυψη της περιοχής σου γίνεται μόνο από κεραίες 800hz δεν θα πιάνεις 4g και θα γυρνάει 3g/2g

Υπαρχει μοντελο 4gb/64gb που να ειναι global? ή μονο κινεζικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με alipay καταρχήν, δεν υπάρχει κανένα θέμα, ίσως και πιο αξιόπιστο από το πειπαλ στις επιστροφές.

Στο θέμα τώρα με τη dhl, είναι μια υπηρεσία - δεν ξέρω κατά πόσο νόμιμη, european union express by dhl τη λένε - που την αγοράζουν κάποιοι πωλητές εξασφαλιζοντας ακριβώς ότι το εμπορευμα τους δεν θα περάσει τελωνείο. Πιθανόν να εκτελωνιζεται χονδρικά όλη η παραγγελία με φτηνότερη χρέωση και να αποστέλλεται με νέο νούμερο στον παραλήπτη.

Σε κάθε περίπτωση, αν επιλέξεις τον πωλητή αυτό, στείλε του μήνυμα να δεσμευτεί και εγγραφως ότι σε περίπτωση που χρειαστεί εκτελωνισμός θα σου αποδώσει πίσω το ποσό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μοντελο 4gb/64gb που να ειναι global? ή μονο κινεζικα?

Όχι η global είναι με 6/128 μόνο

 

Configurations

 

Standard edition

4GB RAM + 64GB ROM

Snapdragon 821, max 2.35GHz

Adreno 530 graphics card

 

Premium edition

6GB RAM + 128GB ROM

Snapdragon 821, max 2.35GHz

Adreno 530 graphics card

 

Global edition

6GB RAM + 128GB ROM

Snapdragon 821, max 2.35GHz

Adreno 530 graphics card

Global LTE bands

 

http://www.mi.com/en/minote2/specs/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...