Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καλωδίου τηλεφώνου σε UTP


giorgos_di

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, το τελευταίο διάστημα είχα κάποια προβλήματα με το internet στο σπίτι, αργούσε υπερβολικά και αρκετές φορές έπεφτε τελείως το δίκτυο. Ο τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε έκανε κάτι μετρήσεις στο ρουτερ αλλά και στο κουτί κάτω, και μου είπε ότι υπάρχουν κάποια σφάλματα στο ρουτερ, χωρίς αυτά να υπάρχουν και στο κουτί. Το πρόβλημα μου είπε ότι μάλλον οφείλεται στο ότι φέρνω καλώδιο τηλεφώνου στο ρουτερ από μπρίζα που απέχει γύρω στα 10-15 μέτρα. Μου είπε να αντικαταστήσω το καλώδιο του τηλεφώνου(είναι από τα παλιά τα πλακέ) με utp που να έρχεται σε νέα πρίζα τηλεφώνου δίπλα στο ρουτερ και από εκεί να τραβήξω καλώδιο στο ρούτερ. Γνωρίζεται κάποιον επαγγελματία τεχνικό δικτύων που μπορεί να κάνει τη δουλειά αυτή, ή που αλλού θα μπορούσα να απευθυνθώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιώργο γεια και χαρά σου.
Διάβασα για το θέμα που σε απασχολεί και σκέφθηκα αν θέλεις να μιλήσουμε ιδιαίτερα αν θέλεις να σε εξυπηρετήσω.

Θα σου στείλω τηλέφωνο σε ΠΜ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να πας να παρεις ενα καλωδιο utp πχ 15 μετρα και να βαλεις δυο κλιπακια rj11 σε ενα ζευγαρι απο τα 4 που εχει ειναι πανευκολο.ακομα και πριζακι να θες να αλλαξεις η να βαλεις αλλλ ειναι 3 λεπτα δουλεια.το καλωδιο μπορεις να το ζητησεις να στο φτιαξουν αλλα και μια πενσα rj11 δεν κανει ουτε 7 ευρω

που δεν ειναι καν υποχρεωτικο να βαλεις δευτερη πριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το να πας να παρεις ενα καλωδιο utp πχ 15 μετρα και να βαλεις δυο κλιπακια rj11 σε ενα ζευγαρι απο τα 4 που εχει ειναι πανευκολο.ακομα και πριζακι να θες να αλλαξεις η να βαλεις αλλλ ειναι 3 λεπτα δουλεια.το καλωδιο μπορεις να το ζητησεις να στο φτιαξουν αλλα και μια πενσα rj11 δεν κανει ουτε 7 ευρω

που δεν ειναι καν υποχρεωτικο να βαλεις δευτερη πριζα.

Αυτό που μου λες δεν είναι δύσκολο, όμως εγώ θέλω να φέρω γραμμή σε πρίζα τηλεφώνου και από εκεί να τραβήξω καλώδιο για το ρούτερ, και επιπλέον να έχω και τη δυνατότητα να συνδέσω και τηλέφωνο στην άλλη υποδοχή της πρίζας. Γενικά είμαι λίγο άσχετος με τα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου λες δεν είναι δύσκολο, όμως εγώ θέλω να φέρω γραμμή σε πρίζα τηλεφώνου και από εκεί να τραβήξω καλώδιο για το ρούτερ, και επιπλέον να έχω και τη δυνατότητα να συνδέσω και τηλέφωνο στην άλλη υποδοχή της πρίζας. Γενικά είμαι λίγο άσχετος με τα καλώδια.

αν καταλαβα καλα.εχεις μια πριζα στον τοιχο.α.τσεκαρε οτι εκει δεν εχεις σφαλματα με μικρο καλωδιο τηλεφωνικο.αν δεν εχεις τοτε φτιαχνεις το καλωδιο που θες.στην αλλη υποδοχη της πριζας θα βαλεις τηλεφωνο με φιλτρο.αν η πριζα ειναι μονη θες απλα ενα σπλιττερ ή εναν τηλεφωνικο διακλαδωτη και ενα φιλτρο.

Οπου κολλησεις πες μας.

επισης μπορεις να αφησεις το ρουτερ διπλα στην πριζα και να συνδεσεις με μεγαλο ethernet το Pc σου.

εξαρτατε τον λογο που θες να εχεις το ρουτερ εκει που τον εχεις.αν ειναι για να δινει wireless ναι τοτε αυτο που εγραψα δεν θα βολευει.αν ειναι να δινεις απλα με καλωδιο ethernet σε ενα Pc απλα μεγαλωσε το ethernet και το ρουτερ κοντα στην πριζα με μικρο τηλεφωνικο.

τηλεφωνικο καλωδιο 10-15 μετρων ειχες ως τωρα?ηταν και πατημενο διαλυμενο ? :P

τα τηλεφωνικα καλωδια ειναι πολυ ευαισθητα και χαλανε ευκολα συν οτι ειναι πολυκλωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα.εχεις μια πριζα στον τοιχο.α.τσεκαρε οτι εκει δεν εχεις σφαλματα με μικρο καλωδιο τηλεφωνικο.αν δεν εχεις τοτε φτιαχνεις το καλωδιο που θες.στην αλλη υποδοχη της πριζας θα βαλεις τηλεφωνο με φιλτρο.αν η πριζα ειναι μονη θες απλα ενα σπλιττερ ή εναν τηλεφωνικο διακλαδωτη και ενα φιλτρο.

Οπου κολλησεις πες μας.

επισης μπορεις να αφησεις το ρουτερ διπλα στην πριζα και να συνδεσεις με μεγαλο ethernet το Pc σου.

εξαρτατε τον λογο που θες να εχεις το ρουτερ εκει που τον εχεις.αν ειναι για να δινει wireless ναι τοτε αυτο που εγραψα δεν θα βολευει.αν ειναι να δινεις απλα με καλωδιο ethernet σε ενα Pc απλα μεγαλωσε το ethernet και το ρουτερ κοντα στην πριζα με μικρο τηλεφωνικο.

τηλεφωνικο καλωδιο 10-15 μετρων ειχες ως τωρα?ηταν και πατημενο διαλυμενο ? :P

τα τηλεφωνικα καλωδια ειναι πολυ ευαισθητα και χαλανε ευκολα συν οτι ειναι πολυκλωνα.

Μέχρι τώρα έχω μια πρίζα τηλεφώνου, από την οποία τραβάω τηλεφωνικό καλώδιο, το οποίο διανύει μια απόσταση 10-15 μέτρων(σε κάποια σημεία έχει τσακίσει και είναι ταλαιπωρημένο) και έρχεται κατευθείαν στο ρούτερ του ΟΤΕ. Το ρούτερ δεν γίνεται να πάει κοντά στην πρίζα του τηλεφώνου. Γι' αυτό θέλω να φέρω με χοντρό UTP καλώδιο γραμμή σε μια νέα πρίζα στο δωμάτιο που είναι τώρα το ρούτερ, και σε αυτή την νέα πρίζα να συνδέσω με τηλεφωνικό καλώδιο το ρούτερ. Το θέμα μου είναι το UTP καλώδιο, στην μια άκρη θα συνδέεται με την παλιά πρίζα τηλεφώνου με rj11 βύσμα και στην νέα πρίζα πως θα κάνω τη σύνδεση? Επίσης να προτιμήσω πρίζα με 2 εξόδους rj11?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το rj11 βυσμα ειναι το κλιπακι το μικρο.αν η πριζα σου στον τοιχο ειναι ηδη με τετοιο κλιπακι δεν χρειαζεται να την αλλαξεις.αν ειναι παλια πριζα με οτιδηποτε αλλο βυσμα αλλαξε την με μια πριζα με ενα rj11.δεν υπαρχει λογος για διπλη πριζα και θα στο εξηγησω πιο κατω.

στο Utp θα πρεσαρεις μονο ενα ζευγαρι καλωδια πχ μπλε μπλε ασπρο.

αν τωρα θες και τηλεφωνο θα βαλεις ενα adsl splitter και εισαι comple.αν χρειαστεις να αλλαξεις την πριζα με καινουρια τα καλωδια που ειναι πισω απο την πριζα θα πανε στα 2 μεσαια της πριζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το rj11 βυσμα ειναι το κλιπακι το μικρο.αν η πριζα σου στον τοιχο ειναι ηδη με τετοιο κλιπακι δεν χρειαζεται να την αλλαξεις.αν ειναι παλια πριζα με οτιδηποτε αλλο βυσμα αλλαξε την με μια πριζα με ενα rj11.δεν υπαρχει λογος για διπλη πριζα και θα στο εξηγησω πιο κατω.

στο Utp θα πρεσαρεις μονο ενα ζευγαρι καλωδια πχ μπλε μπλε ασπρο.

αν τωρα θες και τηλεφωνο θα βαλεις ενα adsl splitter και εισαι comple.αν χρειαστεις να αλλαξεις την πριζα με καινουρια τα καλωδια που ειναι πισω απο την πριζα θα πανε στα 2 μεσαια της πριζας.

Κατάλαβα, τι κατηγορία να προτιμήσω, έχω δει υπάρχουν Cat. 5, Cat. 5e, Cat. 6, Cat. 6e,  Cat. 6a?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να ρωτησω, ειναι εφικτο να γινει αλλαγη (με δικο μου ηλεκτρολογο βεβαια) των καλωδιων απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας μεχρι εναν χ οροφο; (6ο) η αυτα τα καλωδια που μπηκαν μαζι με το χτισιμο της οικοδομης δεν αλλαζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Utp 5

Ευχαριστώ

 

Κάτι ακόμα το ζευγάρι μπλε, μπλε άσπρο του UTP ενώνεται με τις υποδοχές του rj11, κόκκινο και πράσινο αντίστοιχα, δηλ τα δύο μεσαία. Τα δύο ακριανά κίτρινο και μαύρο μένουν κενά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, τι κατηγορία να προτιμήσω, έχω δει υπάρχουν Cat. 5, Cat. 5e, Cat. 6, Cat. 6e,  Cat. 6a?

για τοσο μικρο μηκος θα εβαζα cat5e για εξωτερικους χωρους ωστε να αντεχει σε ταλαιπωρια .αν το πιασεις καπου καλα μακρια απο πιθανους κινδυνους ναι παρε 5e ή 6.μικρηδιαφορα τιμης.αν περναει κοντα απο ρευματα τοτε stp/ftp .

 

Utp 5

5 αρι ?5e εννοεις.δεν εχει νοημα να παρει 5αρι.η διαφορα τιμης δεν θα ειναι ουτε μισο ευρω.

 

Θα ηθελα να ρωτησω, ειναι εφικτο να γινει αλλαγη (με δικο μου ηλεκτρολογο βεβαια) των καλωδιων απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας μεχρι εναν χ οροφο; (6ο) η αυτα τα καλωδια που μπηκαν μαζι με το χτισιμο της οικοδομης δεν αλλαζουν;

ναι.μεσα απο τους τοιχους το ξεχνας κατα 90 τις 100.συνηθως το κανουν εξωτερικα.επισης συνηθως υπαρχει και αναπληρωματικο ζευγαρι απο κατανεμητη μεχρι πανω σε περιπτωση που το πρωτο παθει κατι.

 

Ευχαριστώ

 

Κάτι ακόμα το ζευγάρι μπλε, μπλε άσπρο του UTP ενώνεται με τις υποδοχές του rj11, κόκκινο και πράσινο αντίστοιχα, δηλ τα δύο μεσαία. Τα δύο ακριανά κίτρινο και μαύρο μένουν κενά?

ναι τα 2 μεσαια.τα ακριανα δεν τα χρειαζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.Επειδη και εγω εχω ενα παρομοιο προβλημα αλλα διαφορετικο σε ορισμενα σημεια θα ηθελα να ρωτησω.Ειχε προβλημα το καλωδιο του οτε που ερχεται απο το κουτι στο σπιτι...μπηκε καινουργιο αλλα και παλι δεν ειμαι ικανοποιημενος ειναι ολα πολυ χαμηλα.

Στην συνδεση του καλωδιου με το κεντρικο καλωδιο του σπιτιου (μονοκατοικια...μιλαω για τον δευτερο οροφο δεν ξερω αν παιζει κατι ρολο) εχω βαλει και ενα πλακε τηλεφωνου με σκοπο να εχω τηλεφωνο ιντερνετ στην ''αποθηκη-γραφειο'' μιας και δεν μπορω να δουλεψω με το wifi λογω αποστασης (ισογειο-δευτερος)

Ο τεχνικος του οτε μ ειπε οτι χανω λογο του καλωδιου και να βαλω ενα UTP

Στο κουτι εξω απο το σπιτι φτανει 8 στο γραφειο μου εχω 3-3.5
Αν βαλω UTP θα υπαρξει καποια σωτηρια? υπαρχει πιθανοτητα μιας κ εχω συνδεμενο και το καλωδιο πανω στου οτε να φταιει αυτο? Καμια καλη ιδεα για καποια καλυτερη λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν περναει κοντα απο ρευματα τοτε stp/ftp .

 

Εξωτερικά του τοίχου θα περάσει, σε 2 σημεία κοντά από μια πρίζα ρεύματος και ένα διακόπτη λάμπας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικά του τοίχου θα περάσει, σε 2 σημεία κοντά από μια πρίζα ρεύματος και ένα διακόπτη λάμπας. 

ενταξει δεν θα εχεις θεμα αν ειναι κοντα και οχι αγκαλια.βεβαια και σε καλυτερο καλωδιο να πας μικρη διαφορα θα σου βγει στην τιμη.

Γεια σας παιδια.Επειδη και εγω εχω ενα παρομοιο προβλημα αλλα διαφορετικο σε ορισμενα σημεια θα ηθελα να ρωτησω.Ειχε προβλημα το καλωδιο του οτε που ερχεται απο το κουτι στο σπιτι...μπηκε καινουργιο αλλα και παλι δεν ειμαι ικανοποιημενος ειναι ολα πολυ χαμηλα.

Στην συνδεση του καλωδιου με το κεντρικο καλωδιο του σπιτιου (μονοκατοικια...μιλαω για τον δευτερο οροφο δεν ξερω αν παιζει κατι ρολο) εχω βαλει και ενα πλακε τηλεφωνου με σκοπο να εχω τηλεφωνο ιντερνετ στην ''αποθηκη-γραφειο'' μιας και δεν μπορω να δουλεψω με το wifi λογω αποστασης (ισογειο-δευτερος)

Ο τεχνικος του οτε μ ειπε οτι χανω λογο του καλωδιου και να βαλω ενα UTP

Στο κουτι εξω απο το σπιτι φτανει 8 στο γραφειο μου εχω 3-3.5

Αν βαλω UTP θα υπαρξει καποια σωτηρια? υπαρχει πιθανοτητα μιας κ εχω συνδεμενο και το καλωδιο πανω στου οτε να φταιει αυτο? Καμια καλη ιδεα για καποια καλυτερη λυση?

εχεις ενα καλο καλωδιο το οποιο δινει ιντερνετ στο σπιτι σου και ενα χαλια ΚΑΛΩΔΙΟ το οποιο ειναι συνδεδεμενο πανω στην γραμμη σου και εφοσον ειναι συνδεδεμενο οτιδηποτε προβληματα εχει αυτο το καλωδιο θα τα μεταφερει σε ολο το καλωδιο.επισης πως γινεται να εχεις ιντερνετ και πανω και κατω?το δευτερο καλωδιο ειναι για το τηλεφωνο.ιντερνετ πως δινεις κατω αφου μονο ενα ρουτερ μπορει να ειναι συγχρονισμενο?

αν θες μονο τηλεφωνο κατω και δεν θες να αλλαξεις το καλωδιο μπορεις να βαλεις το σπλιττερ στο κουτι και να στειλεις την τηλεφωνια κατω απο το σπλιττερ.συνηθως ετσι επειδη ειναι το σπλιττερ στην μεση δεν θα σου περασει τα προβληματα του κατωκαλωδιου στο Utp οποτε δεν θα χρειαστει να το αλλαξεις.για ιντερνετ κατω ειτε Repeater ειτε utp απο τον δευτερο μεχρι αποθηκη.αλλα αυτο ειναι ασχετο καλωδιο με αυτο που σου φερνει το adsl  στο ρουτερ.

το καλωδιο απο το ρουτερ στην αποθηκη για ιντερνετ θα ειναι Utp και θα εχει rj45 clips και θα μπει στην ethernet του ρουτερ και στην ethernet του pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...