Προς το περιεχόμενο

Νέα "γυάλινα" iPhone 8 και iPhone 8 Plus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γυαλι πισω για να μπορει να φωρτιζει ασυρματα κσι να ειναι παραλληλα κομψο...μαλιστα οταν πεφτει κατω ομως θα ζητανε $$$$ για την αντικατασταση του...λογικο αλλα μπρος τα κάλλη τι ειναι ο πονος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γυαλι πισω για να μπορει να φωρτιζει ασυρματα κσι να ειναι παραλληλα κομψο...μαλιστα οταν πεφτει κατω ομως θα ζητανε $$$$ για την αντικατασταση του...λογικο αλλα μπρος τα κάλλη τι ειναι ο πονος..

Οχι εσενα στις συσκευες που   εχεις οταν τις σπας δεν σου ζητανε λεφτα στο φτιαχνουν δωρεαν γιατι ετσι ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε την παλεύεται εδώ μέσα; Έχετε μπλέξει τα μπούτια σας. Το άρθρο αναφαίρετε στο iPhone 8 και εσείς αφήνετε σχόλια για το iPhone X ότινανε. Επίσης η αναγνώριση προσώπου είναι Feature του X και όχι του 8.

 

Στο θέμα τώρα, εγώ προσωπικά δεν ξέρω γιατί αλλά βρίσκω το iPhone 8 πιο όμορφο από το X...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυαλι πισω για να μπορει να φωρτιζει ασυρματα κσι να ειναι παραλληλα κομψο...μαλιστα οταν πεφτει κατω ομως θα ζητανε $$$$ για την αντικατασταση του...λογικο αλλα μπρος τα κάλλη τι ειναι ο πονος..

 

Εάν έβαζαν μέταλλο πίσω όμως, πιθανώς να έλεγες ότι "δεν έχει wireless charging" και ότι "ακόμα να φτάσει τον ανταγωνισμό".

Γιατί χωρίς γυαλί όντως δεν υπάρχει wireless charging...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol σε εμάς τους λίγους aficionados που γράφουμε στο θέμα αυτό. Μπορεί λοιπόν τα "8άρια" να έχουν βρεθεί στη σκιά του iPhone X όμως νομίζω μπορούμε να πούμε 2-3 πράγματα γι'αυτά. Χωρίς να έχω μπορέσει να παρακολουθήσω ακόμη όλη την παρουσίαση, θα ήθελα να σχολιάσω τα εξής:

Καταρχήν, μιλάμε για 7s, και όχι για "8", καθότι η αλλαγή είναι αντίστοιχη με μια s έκδοση. Κλασικά θα δούμε πολύ καλές κάμερες, πολύ καλή οθόνη (απόκριση χρωμάτων κλπ) και βουτυράτη λειτουργία. Αυτά είναι spec-wise. Όμως, σε features δικαιολογούν τα 8άρια, την αλλαγή γενιάς (τουλάχιστον σε ονοματοδοσία). Κατά τη γνώμη μου όχι. Το νέο χαρακτηριστικό που μπαίνει, είναι η παρουσία wireless charging (μεταξύ μας, ρε Phil, αφού το wireless charging είναι τόσο σούπερ και βολικό όπως το παρουσίασες χθες, γιατί το υιοθετήσατε μόλις τώρα; ). Αυτή θα ευνοήσει και όλους τους υπόλοιπους, γιατί κακά τα ψέματα, λόγω του μεριδίου του iPhone στην αγορά, το χαρακτηριστικό αυτό θα εξαπλωθεί πολύ πιο γρήγορα και μαζικά (καφετέριες, αυτοκίνητα, συστήματα γραφείων κλπ). 

Από εκεί και πέρα όμως, θεωρώ "απογοητευτικό" το form factor που είναι 3 χρόνια πριν. Στο 6, οπότε και παρουσιάστηκε αυτή η σχεδιαστική λογική και η χρηστικότητα, ήταν μέσα στα πράγματα και γιατί όχι και αρκετά μπροστά από άποψη φινιρίσματος, διαστάσεων κλπ. Σήμερα όμως, χρηστικά, το iPhone 8 μοιάζει σαν ένα iPhone SE, μια παλιά λογική με σύγχρονα specs. Το Plus συνεχίζει να είναι άβολο και δύσχρηστο για τον μέσο άνθρωπο (εξαιρούνται τύποι όπως μπασκετμπολίστες και ο MKBHD) με το "απλό" να συνεχίζει να έχει μικρή διαγώνιο οθόνη. Θέτει έναν μέσο άνθρωπο σε μια αμήχανη επιλογή, από τη μία νορμάλ διαστάσεις αλλά μικρή οθόνη και από την άλλη σωστή οθονη αλλά "απάνθρωπες" διαστάσεις.

Κατά τη γνώμη μου, η Apple έριξε όοολο το βάρος σε μια σούπερ ουάου "επετειακή" έκδοση με το iPhone X και δυστυχώς άφησε το 8 μια διετία πίσω σχεδιαστικά (και ομιλώ για τον ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα της σχεδίασης και όχι το "design"). Προφανώς μιλάμε για στρατηγική επιλογή, καθότι ένα πιο "μοντέρνο" 8, θα έκοβε πωλήσεις πιθανόν από το X. 

Αυτά. Είχα και κάτι άλλο στον νου μου αλλά έφυγε και χάθηκε και τώρα με βασανίζει. Ξέρετε πως είναι αυτά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε την παλεύεται εδώ μέσα; Έχετε μπλέξει τα μπούτια σας. Το άρθρο αναφαίρετε στο iPhone 8 και εσείς αφήνετε σχόλια για το iPhone X ότινανε. Επίσης η αναγνώριση προσώπου είναι Feature του X και όχι του 8.

 

Στο θέμα τώρα, εγώ προσωπικά δεν ξέρω γιατί αλλά βρίσκω το iPhone 8 πιο όμορφο από το X...

Σαπίλα να υπάρχει από haters....

Και έμενα μου φαίνεται πιο όμορφο... μάλον επειδή έχουμε συνηθίσει στα home button και όχι full screen....έπισης όταν τραβάς photo-video με το Χ και φένεται σαν καμένη η όθονη στο πάνω μέρος δεν είναι και ότι καλύτερο...

Αν έχεις 7 plus δεν πας για 8 plus εκτός και αν είσαι junkie με τα iphone.... 6s και πίσω είναι μια πολύ δυνατή αναβάθμιση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπισης όταν τραβάς photo-video με το Χ και φένεται σαν καμένη η όθονη στο πάνω μέρος δεν είναι και ότι καλύτερο...

 

 

Μπορεί να διορθωθεί πολύ εύκολα αυτό. Το software μπορεί να καλύψει αυτό το κενό δείχνοντας απλά μαύρο σε εκείνα τα σημεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά κάνε τον κόπο να μην απομονώνεις κομμάτια των απαντήσεων μου γιατί αλλοιώνεις το νόημα και τον ειρμό της σκέψης μου. Εν συνεχεία απλά αναφέρω ότι εγώ σε αντίθεση με όλους τους φανατισμένους (από όποια πλευρά και αν προέρχονται) δεν υποστηρίζω κανέναν.. Πάντοτε έλεγα ότι τα 16gb είναι οριακά έως λίγα, και ως χρήστες τα επιλέγαμε καθαρά λόγω κόστους (ξέρεις οι τιμές εισαγωγής-εκτελωνισμού στην Ελλάδα ανεβαίνουν σε τέτοια επίπεδα που επί της ουσίας τα ''πολλά λεφτά'' που εσύ θεωρείς κόστος της apple, καταλήγουν στο κράτος υπό τη μορφή δασμών/import charges και άρα όχι στην τσέπη της εταιρίας). Με λίγα λόγια, οι τιμές των iphone στην Ελλάδα, με τα δεδομένα της κρίσης/υψηλής φορολογίας τα τελευταία 9 χρόνια, πολύ απλά δεν είναι αντιπροσωπευτικές για να βγάζεις καθολικά συμπεράσματα που δεν ισχύουν πέρα από τα σύνορα της χώρας μας (βλέπε macbook pro -> 200-300 ευρώ αυξημένη τιμή σε σχέση με χώρες της ΕΕ).. Επιλογή για μεγαλύτερες εκδόσεις πάντοτε υπήρχε και υπάρχει. Με λίγα λόγια, εαν η κατάσταση ήταν διαφορετική στην Ελλάδα, στα ίδια χρήματα θα επιλέγαμε τις ακριβότερες εκδόσεις όπως κάνουν έξω (ή απλά θα είχαμε επωφεληθεί από τις εξαιρετικές επιδοτήσεις των παρόχων του εξωτερικού που ποτέ δε θα δούμε εδώ). Γι' αυτό το λόγο μη τα βάζουμε με την apple συνέχεια, έχουμε και εμείς τα δικά μας στραβά (που δεν λέμε να διορθώσουμε δεκαετίες τώρα)..

 

 

Πάμε σε αυτό που "απομόνωσα" που δεν χάθηκε κάποιο νόημα , κι εσύ , με τον τρόπο σου έβγαλες ένα κράξιμο/φανατισμό κι απλά μετά πας να το γενικεύσεις και για να μην απομονώσω τα υπόλοιπα και αλλοιωθεί (πως ακριβώς;) ο ειρμός της σκέψης σου να σου πω το πολύ απλό "ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΤΗΣ".

 

αν το ενα πράγμα κοστιζει 5 και το πουλάς 50 (βάζεις μέσα και r&d Και λοιπά, ας πούμε η τιμή είναι λογική) και το άλλο (μεγαλύτερο) κοστίζει 10 και το πουλάς 200 (χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα στα άλλα) ε δε σου έχει κάνει καμία χάρη τόσα χρόνια (ειδικά όταν ξέρει σαν εταιρία ότι θα αναγκαστείς να πάρεις το ακριβό γιατί το φθηνό είναι για λίγους)

 

btw το post μου που έκανες quote στην αρχή περισσότερο εντός θέματος ήταν από την απάντηση σου :) τουλάχιστον μιλούσαμε για την ονομασία των μελλοντικών συσκευών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bezels?bezels? BEZELS? 

Για τη Sony επεσε το κράξιμο για ' το ιδιο σχεδιο απο 2012' και 'οικοπεδα bezels'. Εδω δεν εχει ΕΝΦΙΑ?

 

1 χρονο εγγυηση τα iPhone, να το θυμαστε οταν δωσετε 800-1000-1400 ευρω για το 8 ή το Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bezels?bezels? BEZELS? 

Για τη Sony επεσε το κράξιμο για ' το ιδιο σχεδιο απο 2012' και 'οικοπεδα bezels'. Εδω δεν εχει ΕΝΦΙΑ?

 

1 χρονο εγγυηση τα iPhone, να το θυμαστε οταν δωσετε 800-1000-1400 ευρω για το 8 ή το Χ.

 

Δεν ισχύει στην ΕΕ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει στην ΕΕ αυτό.

Στην υπολοιπη ΕΕ ισχυει(1 χρονο εγγυηση δινει για τα iPhone), αλλα στην Ελλαδα η infoquest τα καλυπτει ανεπισημα για 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην υπολοιπη ΕΕ ισχυει(1 χρονο εγγυηση δινει για τα iPhone), αλλα στην Ελλαδα η infoquest τα καλυπτει ανεπισημα για 2 χρονια.

 

 

Ποιος τα καλύπτει, και ανεπίσημα? Δήλαδη μπορείς να πας ένα iPhone μετά από ενάμιση χρόνο αγοράς π.χ. από το plaisio  και θα γίνει επισκευή χωρίς κόστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inconsistent numbering χωρις λογική σύνδεση, που προσωπικά με χαλάει.

 

εγώ το βλέπω να βγάζει και του χρόνου LCD τηλεφωνα με κουμπι και bezels και να τα πει iPhone 9 και την OLED σειρα να την πάει στο 11.

 

και απο του παραχρονου δεν θα εχει καθολου LCD και θα παει ή σε τικ-τακ εκδοσεις τυπου 11S η 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...