Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

S7 edge έχω για την ώρα. Δεν μου αρέσει το edge. Κατά τα άλλα, AR και αυτό το face unlock δεν νομίζω ότι υπάρχει σε άλλα κινητά. Χαλαρώστε λιγάκι, θέλετε δε θέλετε, το Χ gamei!

Οκ τότε, ο λόγος που δεν μας αρέσει είναι επειδή με δύο gimmick, το ένα από τα οποία είναι μη χρηστικό και όπως είδαμε πιθανώς και buggy, πλασάρει ένα κινητό με 0 καινοτομία (εκτός από τα δύο gimmick) ως το μέλλον των smartphone (ζητώντας φυσικά και το αντίστοιχο αντίτιμο) ενώ στην πραγματικότητα είναι απλά μείωσε την χαώτική διαφορά που είχε από τον ανταγωνισμό προσθέτοντας features που της έλειπαν εδώ και χρόνια

 

P.S ξέχασα και το 3ο gimmick, τα animojis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αμηχανη στιγμη που ενω εισαι ετοιμος να χτυπησεις το ipad pro 2017 σου σκαει σε αντιστοιχα λεφτα το iphone X και δεν ξερεις τι να πρωτοαγορασεις. Mαλλον και τα δυο με βλεπω βεβαια.

 

A ρε apple τι μας κανεις παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ τα έχω χάσει με την αρίθμηση δλδ το επόμενο θα είναι το 8s κ  το 10s  μήπως δε βγάλει άλλο 10 στη επομενη διετία δλδ πως θα πάει? Ετσι όπως τα έβγαλε είναι σαν να πήγε από το 7 στο 10! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τότε, ο λόγος που δεν μας αρέσει είναι επειδή με δύο gimmick, το ένα από τα οποία είναι μη χρηστικό και όπως είδαμε πιθανώς και buggy, πλασάρει ένα κινητό με 0 καινοτομία (εκτός από τα δύο gimmick) ως το μέλλον των smartphone (ζητώντας φυσικά και το αντίστοιχο αντίτιμο) ενώ στην πραγματικότητα είναι απλά μείωσε την χαώτική διαφορά που είχε από τον ανταγωνισμό προσθέτοντας features που της έλειπαν εδώ και χρόνια

 

P.S ξέχασα και το 3ο gimmick, τα animojis

Και εδώ ερώτηση. Ποια είναι τα features και όχι gimmicks του S8/Note 8/ότι άλλο θες (δεν το έχω με τα ανδροιδες) τα οποία ας πούμε είναι τόσο WoW. Face/Touch ID + Wireless charging πχ για εμένα είναι gimmicks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μελλον του smartphone μας βγηκε πολυ ακριβο, χωρις OLED οθονη τελικα αλλα Amoled σαν ολους τους αλλους. Με τιμη εως και διπλασια απο τους εως και 50% πανω απ' τους αλλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Ipad, Macbook Pro, Imac, Macbook Air και μέχρι εδώ. Έχω επίσης στην κατοχή μου και εναν Apple II Plus του 1979. Απο τότε που o Steve έφυγε απο τούτον εδώ τον κόσμο δεν με τραβάει για κανένα λόγο πλέον η Apple στα προϊόντα της. Κάτι έχει χάσει απλά.... και μεγάλη καθυστέρηση για τα αυτονόητα. Είμαι απο τους ανθρώπους που λόγω επαγγέλματος πριν πολλά πολλά χρόνια που είχα το πρώτο Apple κινητό αγορασμένο απο εξωτερικό όλοι οι πελάτες μου και οι φίλοι μου με έβλεπαν σας εξωγήινο και όταν τους έλεγα Apple ρε μόνο κτλ δεν ήξεραν τίποτα....αργότερα βέβαια όλοι αυτοί έιχαν και έχουν ενα αυτοκολλητάκι σε κάθε τους αυτοκίνητο με το λογότυπο της Apple. ΕΑΝ δεν κάνει κάτι πραγματικά ξεχωριστό δεν πρόκειται να αγοράσω ξανά Apple Είχα ασύρματη φόρτιση απο το Samsung S6 edge και φυσικά έχω και με το S8 που πήρα πριν λίγο καιρό.. Αν πάμε και στα Laptop εκει και εαν έχουν μείνει πίσω... Τα εύσημα πάντως για τις νέες κτηριακές εγκαταστάσεις και το Steve Jobs Theater και εύχομαι καλή τύχη διότι θα την χρειαστούν αν συνεχίσουν έτσι η ιστορία θα επαναληφθεί και αυτή την φορά δεν υπάρχει ο Steve για να ξαναέρθει στην Apple.

Μην πέφτεις στην παγίδα που πέφτουν όλοι. Με την Apple δεν πρέπει ποτέ να κοιτάζεις μεμονωμένα τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου αλλά το σύνολο. Δεν ξέρω αν είδες την παρουσίαση αλλα πχ όταν είπαν για την ασύρματη φόρτιση έδειξαν και έναν πίνακα με τις εταιρίες που θα συνεργαστούν ώστε αυτές να βάλουν wireless charge stations να μπορείς να κάνεις χρήση του παντού. Ναι έχουν παρουσιάσει και άλλες εταιρίες wireless charging αλλα χωρίς την κατάλληλη υποστήριξη μονο στο σπίτι σου μπορούσες να το φορτίζεις έτσι. Τι θέλω να πω. Οταν προσθέτει κάτι κοιτάει να το υποστηρίξει όσο το δυνατόν περισσότερο μπορεί και όχι να το βάλει απλα για να λέει έχω και αυτό το future στο κινητό.

ΒΕΒΑΙΑ όλα αυτά είναι για Αμερική και για μας εδώ στην Ελλάδα δεν παύουν να είναι μπουρδολογίες αλλα αυτή είναι η πραγματικότητα.

Οσο για τον Steve θα συμφωνήσω μαζί σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ ερώτηση. Ποια είναι τα features και όχι gimmicks του S8/Note 8/ότι άλλο θες (δεν το έχω με τα ανδροιδες) τα οποία ας πούμε είναι τόσο WoW. Face/Touch ID + Wireless charging πχ για εμένα είναι gimmicks.

Σταθερά την καλύτερη οθόνη και κάμερα

Fast charging

Wireless charging

Αδιαβροχοποίηση

Split screen

Edge design

 

Ξέρω μπορεί όλα αυτά να μην κάνουν πλέον τόσο μεγάλη εντύπωση. Μάλλον θα είναι επειδή έχουν βγει στην αγορά εδώ και 3-4 χρόνια (και όχι όλα από τη Samsung)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πέφτεις στην παγίδα που πέφτουν όλοι. Με την Apple δεν πρέπει ποτέ να κοιτάζεις μεμονωμένα τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου αλλά το σύνολο. Δεν ξέρω αν είδες την παρουσίαση αλλα πχ όταν είπαν για την ασύρματη φόρτιση έδειξαν και έναν πίνακα με τις εταιρίες που θα συνεργαστούν ώστε αυτές να βάλουν wireless charge stations να μπορείς να κάνεις χρήση του παντού. Ναι έχουν παρουσιάσει και άλλες εταιρίες wireless charging αλλα χωρίς την κατάλληλη υποστήριξη μονο στο σπίτι σου μπορούσες να το φορτίζεις έτσι. Τι θέλω να πω. Οταν προσθέτει κάτι κοιτάει να το υποστηρίξει όσο το δυνατόν περισσότερο μπορεί και όχι να το βάλει απλα για να λέει έχω και αυτό το future στο κινητό.

ΒΕΒΑΙΑ όλα αυτά είναι για Αμερική και για μας εδώ στην Ελλάδα δεν παύουν να είναι μπουρδολογίες αλλα αυτή είναι η πραγματικότητα.

Οσο για τον Steve θα συμφωνήσω μαζί σου.

Το πρότυπο qi χρησιμοποιείται που έχουν κι όλα τα άλλα κινητά. Τι γράφεις;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το Face ID, παρόλο που συμπυκνώνει τεχνολογία γιατί έχω την αίσθηση πως θα αποτύχει, θα υπολειτουργεί ή δεν θα βρίσκει πάντα εφαρμογή; 

Τι θα κάνουμε εμείς που λόγω εργασίας το πρόσωπο μας είναι εν μέρει καλυμμένο;
Πως θα κάνουμε unlock όταν φοράμε κράνος ή γυαλιά ηλίου & ένα χονδρό σκούφο βρε αδερφέ ;
Όλοι αυτοί που βρίσκονται σε χώρους με συνθήκες αντισηψίας ;
Τις απόκριες πως θα την παλεύουμε;
Οι κουκουλοφόροι των εξαρχίων τι θα κάνουν; 

Αναρωτηθείτε πόσες φορές χρειάστηκε να ξεκλειδώσετε διακριτικά την συσκευή σας χωρίς να την έχετε φάτσα κάρτα;
Στο κομοδίνο ενώ κοιμάστε;

Κάτω από το τραπέζι στην καφετέρια ; Μέσα στην τσέπη σας σ´ένα επαγγελματικό meeting;

Στην βάση του αυτοκινήτου ή της μοτό ενώ οδηγάτε; 

Δεν νομίζω καν να πλησιάσει το Touch ID σε ταχύτητα, αξιοπιστία & εργονομία.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθερά την καλύτερη οθόνη και κάμερα

Fast charging

Wireless charging

Αδιαβροχοποίηση

Split screen

Edge design

 

Ξέρω μπορεί όλα αυτά να μην κάνουν πλέον τόσο μεγάλη εντύπωση. Μάλλον θα είναι επειδή έχουν βγει στην αγορά εδώ και 3-4 χρόνια (και όχι όλα από τη Samsung)

 

Κάποια από αυτά νομίζω πλέον θα υπάρχουν και στα νέα iPhone αν και για εμένα Wireless/αδιάβροχο/edge είναι gimmicks (καλα το edge είναι γούστο του καθενός).

Split screen meh για τόσο μικρές οθόνες και όσο για οθόνη/κάμερα όντως η Samsung είναι πολύ δυνατή.

 

Απλώς δεν βλέπω τίποτα WoW να παρουσιάζει καμία εταιρεία. Μετά από ένα σημείο είναι θέμα software (OS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι ποτέ να έχω ακούσει παράπονο από πλευράς επιδοσεων από χρήστη iphone.

Και το 7 plus από προσωπική εμπειρία τέρας επιδόσεων ήταν.

Πιο πολύ σαν ψευτο δικαιολογίες για την υψηλή τιμή είναι τα παραπάνω μιας και το selling point είναι η οθόνη και το design.

 

Πάντως κυριως τα iphone x και note 8 καλό είναι να αγοράζονται με ασφαλεια κλοπής,ειδικά στην Ελλάδα.

Ποτε θα χαμπαριασετε οτι το salling point του iphone ηταν ΠΑΝΤΑ το iOS??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...