Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Η συσκευή αποτυχαίνει! Για οποιοδήποτε λόγο και αιτία, ο κομπορρήμων Τιμ, αποτυχαίνει να ξεκλειδώσει τη συσκευή με ένα χαρακτηριστικό που αποτελεί κομμάτι του "the next big thing"! Αν αυτό γινόταν σε κινέζικη παρουσίαση της HUAWEI θα έπεφταν βροχή τα ειρωνικά σχόλια τύπου "πφφ, Κινέζοι", όχι από εμάς, από τους Αμερικάνους!

 

 

Δεν υπήρξε αποτυχία αλλά παράλειψη στη διαδικασία παρουσίασης. Η συσκευή δεν απέτυχε να αναγνωρίσει το πρόσωπο αλλά είχε απλά στην οθόνη το μήνυμα πως απαιτείται αρχικά το PIN ώστε να λειτουργήσει το face id. Η ίδια λειτουργία υπάρχει και στο touch id που αν κάνεις reboot ή περάσουν πολλές ώρες χωρίς να έχεις χρησιμοποιήσει τη συσκευή, σου ζητάει το pin πριν ενεργοποιηθεί ξανά το touch id. Προφανώς έγινε reboot στη συσκευή πριν το demo αλλά κάποιος ξέχασε να βάλει το  pin (φαντάζομαι θα ψάχνει ήδη για δουλειά...) :P 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά εδώ και χρόνια αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν έχει σημασία εάν το χαρακτηριστικό που προσθέτει η Apple σε συσκευή της είναι νέο ή παλαιό, all the money σε αυτή την εταιρία είναι η ΥΛΟΠΟΊΗΣΗ, τίποτε άλλο!! Ούτε ανακάλυψαν τον τροχό ούτε τίποτα. 

Ότι προσθέτει πάντα το κάνει με τρόπο ώστε στο τέλος διευκολύνει τον τελικό καταναλωτή. 

Πόσες δεκάδες κινητά είχαν παλαιότερα ID scanner? πόσοι το λειτουργούσαν? 

Όταν το πρόσθεσε στα κινητά της , πόσοι το  χρησιμοποιούσαν και τι ταχύτητα απόκρισης είχε σε σχέση με ότι κυκλοφορούσε και θα κυκλοφορούσε για τα επόμενα 1-2 χρόνια?

Πόσα android έχουν δεκάδες μικρά features που τα προσθέτουν μόνο και μόνο για να πουν ότι το έχουν ? κατ εμέ ούτε αυτό ονομάζεται καινοτομία.

Τέλος να πληροφορήσω οτι έχω γυρίσει όλες σχεδόν τις βασικές μάρκες android μέχρι και blackberry.

Δυστυχώς όμως επέστρεψα σε iphone λόγω της σταθερότητας,ταχύτητας  και της σωστής υλοποίησης του κάθε "νέου"χαρακτηριστικού της. 

Για εμένα τα τελευταία 3-4 χρόνια Apple=όχι καινοτομία , αλλά άριστη υλοποίηση υπάρχουσας τεχνολογίας, 

Και αυτό δεν είναι κακό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο στην Apple, κατέβασε τα μουτρα της και υιοθέτησε οτι έχουν ολοι οι αλλοι εδω και μηνες η και χρόνια...

Ας τους καλωσορισουμε στον κοσμο της τεχνολογιας για φέτος....

Καλά άραξε εσύ αγαπητέ android οπαδε γιατί να δω μετά τι θα γράφετε όταν βγει το pixel 2 που θα πλησιάζει και αυτό το 1000ρικο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει και τις 14 σελίδες με όλα τα σχόλια. Παρακαλώ τους διαχειριστές να μου απονείμουν την τιμητική διάκριση και το κουπόνι έκπτωσης για το Pixel 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι χρήστης iPhone και Apple υπολογιστών πάρα πολλά χρόνια, μπορώ να είμαι αντικειμενικός στην κρίση μου και να πω με μεγάλη ευκολία ότι ήταν από τις χειρότερες παρουσιάσεις των τελευταίων ετών. Θα πρέπει να τρίζουν τα κόκαλα του Steve Jobs. Τι να πρωτοσχολιάσει κάποιος; Το ότι όλα σχεδόν είχαν διαρρεύσει ή ότι στα προϊόντα που παρουσιάστηκαν δεν υπήρξε κάποια καινοτομία; Τουλάχιστον στο σχεδιαστικό κομμάτι.  Όσον αφορά το iPhone Χ και το face ID, το οποίο και απέτυχε παταγωδώς στο πρώτο ξεκλείδωμα, προσπάθησαν να μας πείσουν ότι είναι καλύτερο από το αποτύπωμα επειδή και μόνο δεν μπορούσαν με την σημερινή τεχνογνωσία να το ενσωματώσουν πάνω στην οθόνη. Για μία ακόμη φορά δεν υπάρχει mini jack. Εξαφανίστηκε το μοντέλο των 128GB. Overpriced. Για να πούμε και κάτι καλό, μου άρεσε το Portrait lighting το οποίο και φυσικά είναι beta. Επίσης έχει όμορφο σχέδιο χωρίς βέβαια να έχει μεγάλες αποκλείσεις από τότε που βγήκε το iPhone 6. Επί της ουσίας είναι ένα iPhone 8 σε διαστάσεις (ελαφρώς πιο μεγάλο) με ελαφρώς καλύτερα χαρακτηριστικά και μεγαλύτερη οθόνη από το iPhone 8 Plus. Αυτά τα λίγα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εδώ και χρόνια αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν έχει σημασία εάν το χαρακτηριστικό που προσθέτει η Apple σε συσκευή της είναι νέο ή παλαιό, all the money σε αυτή την εταιρία είναι η ΥΛΟΠΟΊΗΣΗ, τίποτε άλλο!! Ούτε ανακάλυψαν τον τροχό ούτε τίποτα. 

Ότι προσθέτει πάντα το κάνει με τρόπο ώστε στο τέλος διευκολύνει τον τελικό καταναλωτή. 

Πόσες δεκάδες κινητά είχαν παλαιότερα ID scanner? πόσοι το λειτουργούσαν? 

Όταν το πρόσθεσε στα κινητά της , πόσοι το  χρησιμοποιούσαν και τι ταχύτητα απόκρισης είχε σε σχέση με ότι κυκλοφορούσε και θα κυκλοφορούσε για τα επόμενα 1-2 χρόνια?

Πόσα android έχουν δεκάδες μικρά features που τα προσθέτουν μόνο και μόνο για να πουν ότι το έχουν ? κατ εμέ ούτε αυτό ονομάζεται καινοτομία.

Τέλος να πληροφορήσω οτι έχω γυρίσει όλες σχεδόν τις βασικές μάρκες android μέχρι και blackberry.

Δυστυχώς όμως επέστρεψα σε iphone λόγω της σταθερότητας,ταχύτητας  και της σωστής υλοποίησης του κάθε "νέου"χαρακτηριστικού της. 

Για εμένα τα τελευταία 3-4 χρόνια Apple=όχι καινοτομία , αλλά άριστη υλοποίηση υπάρχουσας τεχνολογίας, 

Και αυτό δεν είναι κακό.

οχι ειναι κακο γιατι απλα μας συνηθισε να καινοτομει ομως οκ αν θελει να ακολουθει τους αλλους ας το κανει τουλαχιστον πιο γρηγορα,οχι το 2017 oled οθονη και ασυρματη φορτιση και οχι σε ολα τα μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το iphone X αλλά η απουσία του touch id είναι μέγα foul. Εάν κρίνω από την παρουσίαση και από το πως σήκωνε το κινητό και το κοίταξε για να το ξεκλειδώσει (με την backup συσκευή) δεν φαίνεται και πολύ βολική διαδικασία. Σίγουρα όχι όσο η χρήση του touch id. Μένει να το δούμε βέβαια μετά την κυκλοφορία γιατί συνήθως όταν βγάλει κάτι η apple λειτουργεί καλά και δεν βάζει τεχνολογίες απλά για να λέει ότι τις έβαλε όπως iris scanner κτλ.. Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πως θα δουλεύει με γυαλιά ηλίου γιατί προϋπόθεση για το ξεκλείδωμα είναι να έχεις και ανοιχτά τα μάτια.

 

Επίσης, ναι με ενοχλεί που κόβεται περιεχόμενο από την οθόνη όπως έχουν βάλει τους σένσορες (ειδικά όταν έπαιζε ένα παιχνίδι που έκοβε ένα εικονίδιο..). Πραγματικά είναι κάτι που δεν μπορώ να συνηθίσω και το OCD βαράει κόκκινο. Γιατί δεν έκαναν το αριστερό και δεξί μέρος δίπλα από τους σένσορες μόνιμα status bar ή μη available γενικά ώστε να μην φαίνεται τόσο άσχημο...σιγά το περιεχόμενο που θα χάναμε..βέβαια μετά θα χαλούσε η συμμετρία( ;) αλλά σε διάφορα concept videos έδειχνε μια χαρά έτσι.
 
Τέλος δεν βρίσκω νόημα στο να αφαιρείται ένα feature όπως το touch id και εμείς να λέμε τι έχουν να πουν οι haters που έλεγαν ότι είναι άχρηστο... Σημασία έχει ότι εμείς γνωρίζαμε ότι ήταν πολύ χρήσιμο.. Μην ξεχνάμε και πράγματα που κατά καιρούς έχουν πει apple fanboys όπως τι να το κάνω το flash και την καλύτερη κάμερα δεν είναι αυτή η δουλεία του τηλεφώνου ή ότι οτιδήποτε πάνω από 4 ίντσες οθόνη είναι άβολο κτλ.. Εάν ξεκινήσουμε δεν θα τελειώσουμε ποτέ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ειναι κακο γιατι απλα μας συνηθισε να καινοτομει ομως οκ αν θελει να ακολουθει τους αλλους ας το κανει τουλαχιστον πιο γρηγορα,οχι το 2017 oled οθονη και ασυρματη φορτιση και οχι σε ολα τα μοντελα

Ε! Σε παρακαλώ Super Retina Display όχι OLED.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πως η apple προσθέτει πράγματα μεταγενέστερα από άλλες εταιρίες,όταν το κάνει όμως αυτό (και εν γνώση της καθυστερεί) το αποτέλεσμα είναι να δουλευει ρολόι..Να μην κολλάει πουθενά αυτό το χαρακτηριστικό που έχει προσθέσει..Όπως έγινε με το Touch ID εγώ πιστεύω έτσι θα γίνει και με το face id.Ο χρόνος θα δείξει..Επιπλέον δεν καταλαβαίνω κάποιοι παρουσιάζουν αρνητικά σχόλια χωρίς να τεκμηριώνουν και χωρίς να γνωρίζουν ή έστω να έχουν ψαχτεί για αυτό που γράφουν..
Όπως και να έχει η αγορά ενός κινητού είναι καθαρά υποκειμενική για τον καθένα..Και αυτό περιλαμβάνει το οικονομικό σκέλος,το τι ανάγκες έχει ο καθένας και το γούστο του..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλη Νοεμβρίου θα το έχω στα χέρια μου.....Iphone X 64GB Space Grey.

Καιρός να πάρει σύνταξη το S8+ ή να πάει για πώληση ή να το πάρει η σύζυγος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα 4 πράγματα της Apple αγγίζουν τα 2000 ευρώ.......!!!! 

apple-iphone-x-2017-airpower_3.jpg

 

Ξυπνάτε......... κανένα innovation, όσοι είδαν την παρουσίαση κατάλαβαν που πάνε τα λεφτά (σε ξυλινες επενδύσεις οροφών, ιστορικά κτίρια στο κέντρο του Παρισιού, ακριβές ετήσιες ανακαινίσεις κοκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτά τα 4 πράγματα της Apple ξεπαιρνούν τα 2000 ευρώ.......!!!! 

apple-iphone-x-2017-airpower_3.jpg

 

Ξυπνάτε......... κανένα innovation, όσοι είδαν την παρουσίαση κατάλαβαν που πάνε τα λεφτά (σε ξυλινες επενδύσεις οροφών, ιστορικά κτίρια στο κέντρο του Παρισιού, ακριβές ετήσιες ανακαινίσεις κοκ)

 

Και τα υπόλοιπα τα τρώνε στα μπουζούκια!  :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...