Προς το περιεχόμενο

iOS 11 στις 19 Σεπτεμβρίου με ARKit και χαρακτηριστικά παραγωγικότητας για το iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή τρέχω ήδη iOS 11 να διευκρινίσω κάποια πράγματα για τους μη γνώστες. 

 

Η εφαρμογή Files δεν είναι root file manager, παραμόνο προσφέρει Local File Managing δηλαδή ένα φάκελο όπου διαχειρίζεσαι τα αρχεία που προσθέτεις εσύ ή γενικώς αποθηκεύεις από τον Safari ή κάποια άλλη εφαρμογή. Ναι δίνει την ευκολία του να μοιραστείς κάποιο αρχείο πέρα από τις φωτογραφίες κάτι που δεν γινόταν τόσο εύκολα μέσα από τρίτες εφαρμογές. Τέλος προσφέρει πρόσβαση σε διάφορα Cloud Services.

 

Όσο για την παραγωγικότητα των iPad.. τα μόνα iPad που θα πάρουν αυτήν την ολοκληρωμένη παραγωγικότητα του Multitasking Drag n Drop κλπ είναι τα τελευταία μοντέλα καθώς και τα Air που υποστηρίζουν Split Screen. Τα παλαιότερα μοντέλα όπως το Mini 2 μόνο θα βαραίνουν οπότε αφήστε τα στην 10.3.3. 

 

Για τον φίλο παραπάνω, το iOS προσφέρει ακόμα και στην iOS 10 split screen και picture in picture στα iPad.

 

Επίσης στο iOS 11 θα βρείτε καινούργιο UI με έντονους χαρακτήρες, ανανεωμένα εικονίδια και το AppStore έχει επίσης καινούργιο σχεδιασμό που είναι θέμα συνήθειας (εμένα ακόμα δεν μου αρέσει)

 

Ένα από τα κυριότερα Features που θα πάρουν ακόμα και οι χρήστες με 6S και SE είναι το ARKit, το οποίο προσφέρει μία από της καλύτερες AR εμπειρίες σε Smartphone. 

 

Στο Software φίλε Nikchris δεν είναι 500 χρόνια πίσω, έχουν το καλύτερο Software που υπάρχει για Smartphone, δουλεύει άψογα με το Hardware και δεν κολλάει. Τώρα είναι θέμα προτίμησης τα Features του και οι δυνατότητες του, το ότι εσένα δεν σε βολεύει δεν πάει να πει ότι είναι 500 χρόνια πίσω. Απλά δεν καλύπτει τις δικές σου ανάγκες, όπως το Android για παράδειγμα δεν ικανοποιεί τις δικές μου.

 

Δυο πραγματακια:

 

1) Λες το store δεν σου αρεσει ακομα. Τι παει να πει ακομα;

Εχεις μπει στην νοοτροπια της apple και κανεις τα πραγματα με τον δικο της τροπο. Εγω οχι, ποτε.

 

2) 500 χρονια πισω, ουτε σοβαρα widgets, ουτε σοβαρα notifications, καμια παραμετροποιηση, ενα καρμπόν interface εχετε ολοι σαν ρομποτακια χωρις προσωπικοτητα.

 

Για τις δυνατοτητες του os, αν ειχες μαθει σε android και σε απολυτη ελευθερια, θα ηξερες τι σου κοβει και γιατι η Apple.

 

Αλλα εχεις wireless charging και Vr τωρα.   :devil:

 

 

Αυτα τα "δεν κολαει" κλπ, αλλου, οχι σε μενα, δεν ειναι 2011 πια. Κανενα δεν κολαει.

Απο καπια σαπια android ειναι πιο smooth αλλα δεν ειναι software το θεμα, ειναι η παντοδυναμια στο hardware.

 

Για να υποστηριξω αυτο που λεω για το hardware, εχει βγαλει η apple καμια σοβαρη υπηρεσια; Ολοι ειδαμε και γελασαμε τι εγινε με τους χαρτες, αλλα και ποσο πισω ειναι ακομα σε κατι apple music κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κανονικός File Manager , όπως του Android και τέλος πάντων εχουμε το App για τις φωτό , το App για την μουσική κλπ... Αυτά έχουμε , αυτά δουλεύουμε !

Ευτυχώς που δεν είναι σαν τον file manager του android να λες. Που για να βρεις ένα αρχείο κάνεις πλοήγηση σαν χαζός ανάμεσα σε 100αδες φακέλους με root files...

To νέο iOS  νέο iPhone  δεν έχει picture in picture, notification channels, real multitasking, on camera settings ή homescreen widgets ΑΛΛΑ έχει animated emojis με poop emoji! Hell yeah

Όπως ήρθες, πίσω στη σπηλιά του android... Δεν ξέρετε τα βασικά, έχετε και άποψη.

Εχουν την δυναμικη να κανουν συμφωνιες με carriers,εχουν τη δυναμικη να κοβουν headphone jacks και καποιοι να τα καταπινουν αμασητα,εχουν τη δυναμικη να κοβουν fingerprint readersεχουν τη δυναμικη να πουλανε γελοια πανακριβα airpodsΕχουν πανγρηγορο επεξεργαστη και nand

αλλα στο software ειναι 500 χρονια πισω.Δεν μπου αρεσει καθολου η αλαζονεια της Apple σαν εταιρια, ουτε η τιμολογηση της αλλα αυτο το φιμωμα που κανουν στο OS σε ολα τα επιπεδα ειναι ασυγχωρητο.

Έχουμε το android να ανοίγει το δρόμο στο μέλλον δεν ανησυχούμε.. Πίσω τώρα στις ρυθμίσεις και περιμένετε να πάρετε update για.... (ποτέ)!

Δυο πραγματακια:1) Λες το store δεν σου αρεσει ακομα. Τι παει να πει ακομα;Εχεις μπει στην νοοτροπια της apple και κανεις τα πραγματα με τον δικο της τροπο. Εγω οχι, ποτε.2) 500 χρονια πισω, ουτε σοβαρα widgets, ουτε σοβαρα notifications, καμια παραμετροποιηση, ενα καρμπόν interface εχετε ολοι σαν ρομποτακια χωρις προσωπικοτητα.Για τις δυνατοτητες του os, αν ειχες μαθει σε android και σε απολυτη ελευθερια, θα ηξερες τι σου κοβει και γιατι η Apple.Αλλα εχεις wireless charging και Vr τωρα.   :devil: Αυτα τα "δεν κολαει" κλπ, αλλου, οχι σε μενα, δεν ειναι 2011 πια. Κανενα δεν κολαει. Απο καπια σαπια android ειναι πιο smooth αλλα δεν ειναι software το θεμα, ειναι η παντοδυναμια στο hardware. Για να υποστηριξω αυτο που λεω για το hardware, εχει βγαλει η apple καμια σοβαρη υπηρεσια; Ολοι ειδαμε και γελασαμε τι εγινε με τους χαρτες, αλλα και ποσο πισω ειναι ακομα σε κατι apple music κλπ

Τόσα λάθη σε μία μόνο απάντηση... Ενοείται πως δεν θα χάσω χρόνο να το διορθώσω.. Κρίμα στους δασκάλους σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο πραγματακια:

 

1) Λες το store δεν σου αρεσει ακομα. Τι παει να πει ακομα;

Εχεις μπει στην νοοτροπια της apple και κανεις τα πραγματα με τον δικο της τροπο. Εγω οχι, ποτε.

 

2) 500 χρονια πισω, ουτε σοβαρα widgets, ουτε σοβαρα notifications, καμια παραμετροποιηση, ενα καρμπόν interface εχετε ολοι σαν ρομποτακια χωρις προσωπικοτητα.

 

Για τις δυνατοτητες του os, αν ειχες μαθει σε android και σε απολυτη ελευθερια, θα ηξερες τι σου κοβει και γιατι η Apple.

 

Αλλα εχεις wireless charging και Vr τωρα.   :devil:

 

 

Αυτα τα "δεν κολαει" κλπ, αλλου, οχι σε μενα, δεν ειναι 2011 πια. Κανενα δεν κολαει.

Απο καπια σαπια android ειναι πιο smooth αλλα δεν ειναι software το θεμα, ειναι η παντοδυναμια στο hardware.

 

Για να υποστηριξω αυτο που λεω για το hardware, εχει βγαλει η apple καμια σοβαρη υπηρεσια; Ολοι ειδαμε και γελασαμε τι εγινε με τους χαρτες, αλλα και ποσο πισω ειναι ακομα σε κατι apple music κλπ

 

Αχ ρε φιλαράκο μου. Γιατί προσπαθείς να πείσεις και συ τους υπόλοιπους ότι τα εργαλεία που χρησιμοποιείς ΕΣΥ είναι τα καλύτερα και όλων των άλλων είναι πίσω;

 

Μιλάς για την Apple ότι δεν έχει βγάλει καμία σοβαρή υπηρεσία... Τι υπηρεσία θες να βγάλει δηλαδή. Το ότι εμαθε εδώ και 10 χρόνια στον απλό χρήστη τι είναι backup στο cloud και ο κόσμος είχε ασφαλή τα δεδομένα του δεν σου αρκεί; Το ότι δεν μπορείς να το χακάρεις άρα δεν στο κλέβουν κιόλας δεν αρκεί; Γι'αυτά τα απλά πραγματάκια που οι άλλοι άργησαν πολύ να υλοποιήσουν λοιπόν το ψωνίζουν τόσα εκατομύρια κόσμος. Γιατί απλά κάνει αυτά που θέλει ο καθένας χωρίς προβλήματα.

 

Όσο λιγότερο πειράζεις το λειτουργικό τόσο πιο γρήγορο και χωρίς προβλήματα είναι τόσο καλύτερη και η εμπειρία του χρήστη.

 

Για το λόγο αυτό είναι η 1η εταιρεία παγκοσμίως σε πωλήσεις και στην κατηγορία κινητών και στη κατηγορία ρολογιών και γενικώς είναι η μεγαλύτερη εταιρεία στον κόσμο σε όλους τους τομείς με χρηματιστηριακή αξία κοντά στο 1 τρις δολλάρια.

 

Τώρα αν εσένα σε ανεβάζει σαν άνθρωπο το να λες με λίγα λόγια ότι όσοι έχουν iphone είναι πρόβατα είναι δίκο σου θέμα και καλά κάνεις. Φιλικά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο πραγματακια:

 

1) Λες το store δεν σου αρεσει ακομα. Τι παει να πει ακομα;

Εχεις μπει στην νοοτροπια της apple και κανεις τα πραγματα με τον δικο της τροπο. Εγω οχι, ποτε.

 

2) 500 χρονια πισω, ουτε σοβαρα widgets, ουτε σοβαρα notifications, καμια παραμετροποιηση, ενα καρμπόν interface εχετε ολοι σαν ρομποτακια χωρις προσωπικοτητα.

 

Για τις δυνατοτητες του os, αν ειχες μαθει σε android και σε απολυτη ελευθερια, θα ηξερες τι σου κοβει και γιατι η Apple.

 

Αλλα εχεις wireless charging και Vr τωρα.   :devil:

 

 

Αυτα τα "δεν κολαει" κλπ, αλλου, οχι σε μενα, δεν ειναι 2011 πια. Κανενα δεν κολαει.

Απο καπια σαπια android ειναι πιο smooth αλλα δεν ειναι software το θεμα, ειναι η παντοδυναμια στο hardware.

 

Για να υποστηριξω αυτο που λεω για το hardware, εχει βγαλει η apple καμια σοβαρη υπηρεσια; Ολοι ειδαμε και γελασαμε τι εγινε με τους χαρτες, αλλα και ποσο πισω ειναι ακομα σε κατι apple music κλπ

Τελικά ο ελτιισμός μερικούς σας έχει πειράξει και δεν βλέπετε πέρα από το δάχτυλο σας. Κρίμα, δεν θα μπω στον κόπο να ασχοληθώ με το σχόλιο σου γιατί μου θυμίζει τον μέσο χρήστη Android του 2012 που δυστυχώς υπάρχει και σήμερα απότι βλέπω και επειδή έχουν περάσει από τα χέρια μου ακριβά Android κινητά μέχρι και πρόσφατα, μην μεγαλοποιείς τα πράγματα. Εκτός αν έχεις μετοχές Google οπότε αλλάζει το πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα καρμπόν interface εχετε ολοι σαν ρομποτακια χωρις προσωπικοτητα.

 

Δεν το ήξερα ότι έπρεπε να αλλάζω τα wallpapers και τα εικονίδια ενός κινητού ή ταμπλέτας για να μη θεωρούμαι ρομποτάκι χωρίς προσωπικότητα... 

 

Από την άλλη, μάλλον για σένα αυτές οι συσκευές είναι ο μοναδικός τρόπος στη ζωή σου για να εκφράσεις την προσωπικότητα σου οπότε πάσο.

 

Φαντάζομαι αν κάποιος θελήσει ποτέ να σε γνωρίσει, θα του στείλεις screenshot από το homescreen της συσκευής σου...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο μπορει να το εξηγησει καποιος πως λειτουργει ακριβως γιατι  μαλλον δεν το καταλαβα :

  • "Αυτόματη σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο ενός σπιτιού της iOS συσκευής μόλις δοθεί η σχετική έγκριση από τον ιδιοκτήτη"

 

 

Μάλλον εννοούν το Wps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοούν το Wps. 

 

 

Δεν εννοούν το wps, είναι ένα νέο χαρακτηριστικό του iOS 11 και δουλεύει με iOS συσκευές, με την ίδια έκδοση λειτουργικού.

 

Κοινή χρήση Wi-Fi μεταξύ αξιόπιστων συσκευών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να δώσεις στον άλλον τους κωδικούς του router σου, του δίνεις άπλα έγκριση να το χρησιμοποιησει για όσο βρίσκεται σπίτι σου μέσω iPhone

Όπως στο Android και στα Windows!!!

Σημ.: Android και windows δουλεύω αλλά βαρέθηκα τα fan boys.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτη φορά μετα από 10 χρόνια απέκτησε file manager.Τους αγαπώ τους θεούληδες που δουλεύουν καθημερινά ios.

Υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στις δυνατότητες που προσφέρουν οι εργοστασιακοί file managers των δυο ΛΣ.

 

Για παράδειγμα, στο android ο file manager παρέχει τη δυνατότητα ασύρματης διαχείρισης αρχείων σε μηχανήματα που υπάγονται στο τοπικό δίκτυο μέσω cifs/smb. Έτσι, μπορείς να κάνεις browse ένα απομακρυσμένο σύστημα αρχείων, stream ένα βίντεο που είναι αποθηκευμένο σε κάποιο PC μέσω wifi, να το μετονομάσεις, να το διαγράψεις ή να το μεταφέρεις σε κάποιο άλλο μηχάνημα ασύρματα.

 

Εν' τέλη, μπορείς να κάνεις διάφορα πράγματα εκτός από το ν' αλλάζεις wallpapers ή τις ανοησίες που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα μηνύματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

 

Αυτο μπορει να το εξηγησει καποιος πως λειτουργει ακριβως γιατι μαλλον δεν το καταλαβα :

  • "Αυτόματη σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο ενός σπιτιού της iOS συσκευής μόλις δοθεί η σχετική έγκριση από τον ιδιοκτήτη"
Ότι έκαναν τα Windows Phone 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ενας λεει να χαιρεσαι τους δασκαλους σου, ο αλλος λεει ειναι ο μονος τροπος να εκφρασεις την προσωπικοτητα σου, ο τριτος δεν μπαινει καν στον κοπο γιατι εχω μετοχες στην Google, o αλλος "ελιτιστη"

 

Eπιπεδο μηδεν.

 

 

Επιειδη ειναι και το τελευταιο μηνυμα μου στο νημα, ετοιμαστε κανα 1200ρι για το X, να κανετε γριματσουλες με το poop animoji, και αν δεν εχετε, δεν πειραζει, μονο 500€ εχει το iphone 6s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ενας λεει να χαιρεσαι τους δασκαλους σου, ο αλλος λεει ειναι ο μονος τροπος να εκφρασεις την προσωπικοτητα σου, ο τριτος δεν μπαινει καν στον κοπο γιατι εχω μετοχες στην Google, o αλλος "ελιτιστη"
 
Eπιπεδο μηδεν.
 
 
Επιειδη ειναι και το τελευταιο μηνυμα μου στο νημα, ετοιμαστε κανα 1200ρι για το X, να κανετε γριματσουλες με το poop animoji, και αν δεν εχετε, δεν πειραζει, μονο 500€ εχει το iphone 6s.

 

Επίπεδο -10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ενας λεει να χαιρεσαι τους δασκαλους σου, ο αλλος λεει ειναι ο μονος τροπος να εκφρασεις την προσωπικοτητα σου, ο τριτος δεν μπαινει καν στον κοπο γιατι εχω μετοχες στην Google, o αλλος "ελιτιστη"

 

Eπιπεδο μηδεν.

 

 

Επιειδη ειναι και το τελευταιο μηνυμα μου στο νημα, ετοιμαστε κανα 1200ρι για το X, να κανετε γριματσουλες με το poop animoji, και αν δεν εχετε, δεν πειραζει, μονο 500€ εχει το iphone 6s.

Εσύ μπήκες μέσα να γράψεις τα κλασσικά κλισέ που διαδίδουν οι ελιτιστές/fanboys του Android, κανείς δεν σου είπε, μπες στο iOS 11 Thread και ρίξε λάσπη. Facts are Facts και στην τελική φίλτατε πρόσφατη έρευνα έδειξε, ότι 100% των Android Smartphones είναι Outdated από πλευράς του ΛΣ. Οπότε τι προσπαθείς να μας πεις εδώ ότι και καλά έχετε ανώτερο λειτουργικό ή ότι από όλη την Keynote και την περσινή και την σημερινή, το μόνο που κράτησες ή μάλλον το μόνο που ήθελες να κρατήσεις για να έχεις να λες ήταν το Animoji? Δηλαδή εσύ τι να πω επίπεδο 100+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε μπορω να μην εκφραζω την προσωπικοτητα μου στην οθονη του κινητου μου. Απλα δεν αντεχεται. Λευτερια στους σκλαβους του iOS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...