Προς το περιεχόμενο

QUEST SLIMBOOK II 14,1" GTN1408 win 10 drivers


themis1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/6/2020 στις 12:05 ΜΜ, korn12 είπε

Καλησπερα και απο μενα καποια βοηθεια δεν μπορει να συνδεθει στο internet 

δηλαδη τι κανει? την καρτα την εχει δει την εχει εγκαταστήσει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν ψάχνει κανείς ακόμα για drivers ηχείων και μικροφώνου, πηγαίντε διαχείριση συσκευών, διαγράψτε το Intel SST Audio Device (WDM) και μετά κατεβάστε αυτό:
https://drive.google.com/file/d/1TS9dxH0XD5vjo-M_iTopJdxKihqYGPn_/view?usp=sharing
extract και δεξί κλικ, εγκατάσταση στο isstrtc.inf

Σαν καινούριο.

 

isstrtc.inf.rar

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε στα χερια μου ενα gtn1408-4. Δοκιμασα chromium os (cloudready by neverware) και libreelec και παιξανε ολα χωρις κανενα προβλημα. Btw, ο atom του παιζει ακομα και απλα h265 με hardware acceleration!

Επειδη ομως η κατοχος του το θελει για office και teams, ειπα να του ξαναβαλω τα 10 που ειχε εξαρχης. Και δεν παιζει τιποτα! Αν απο τη σελιδα της quest κατεβασω το σετακι "Drivers for SlimBook II 1408" θα χρειαστει να περασω κατι αλλο?

---edit
Το σετακι δεν εχει μεσα drivers για τον ηχο :mad:

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/6/2020 στις 12:24 ΜΜ, themis1983 είπε

δηλαδη τι κανει? την καρτα την εχει δει την εχει εγκαταστήσει ? 

Φίλε μου εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα  δεν μπορώ με τίποτα να βρώ τον driver για την κάρτα wifi και μου ειναι άχρηστο αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/11/2020 στις 6:46 ΜΜ, Thanasis0021 είπε

Φίλε μου εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα  δεν μπορώ με τίποτα να βρώ τον driver για την κάρτα wifi και μου ειναι άχρηστο αυτή τη στιγμή.

Βάλε το bluetooth driver είναι εκεί μέσα. Το θέμα του ήχου δεν έλυσα, αλλά έχω μια εξωτερική usb κάρτα ήχου και την χρησιμοποιώ μια χαρά. Το έκανα πρόσφατα φορμάτ και έφυγα από τα linux.. πιστέψτε το ή όχι, με win10 είναι πιο γρήγορο το laptop αυτό.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/4/2020 στις 8:42 ΜΜ, tsofras είπε

Μόλις πέρασα lubuntu και το μηχάνημα πετάει (σε σχέση με πριν) αν θέλει κάποιος ας το δοκιμάσει

καλησπέρα,ξεθάβω το θέμα γιατί το μηχάνημα μόνο για δίσκο για ελληνικούς κάνει.προσπαθώ να βάλω linux γιατί με κόλλησε στην αναβαθμήσεις(έβαλα και μία 128sd card και μάλλον πέταξε κάποια αρχεία εκεί) και κάνει loop το "undoing changes made to your computer".θέλω βοήθεια να περάσω κι εγώ lubuntu.κατέβασα την 18.04 alternate x64 έκδοση,τη πέρασα σε usb flash με το iso to usb  αλλά όταν μπαίνω στα bios να επιλέξω να κάνει εκκίνηση από το usb δεν το βρίσκει. μπορείς να με στείλεις ποια έκδοση κατέβασες και με ποιο πρόγραμμα έκαψες το usb γιατί δεν βγάζω άκρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, geod30 είπε

καλησπέρα,ξεθάβω το θέμα γιατί το μηχάνημα μόνο για δίσκο για ελληνικούς κάνει.προσπαθώ να βάλω linux γιατί με κόλλησε στην αναβαθμήσεις(έβαλα και μία 128sd card και μάλλον πέταξε κάποια αρχεία εκεί) και κάνει loop το "undoing changes made to your computer".θέλω βοήθεια να περάσω κι εγώ lubuntu.κατέβασα την 18.04 alternate x64 έκδοση,τη πέρασα σε usb flash με το iso to usb  αλλά όταν μπαίνω στα bios να επιλέξω να κάνει εκκίνηση από το usb δεν το βρίσκει. μπορείς να με στείλεις ποια έκδοση κατέβασες και με ποιο πρόγραμμα έκαψες το usb γιατί δεν βγάζω άκρη?

Καλησπέρα φίλε μου , σίγουρα δεν παίζει ρόλο η έκδοση αλλά πως έγραψες το φλασακι και αν έχεις μπεί στο bios να κανεις τις απαραίτητες αλλαγές

Το έχεις γράψει ώς EFI ? : https://askubuntu.com/questions/395879/how-to-create-uefi-only-bootable-usb-live-media

Έκανες disable το secure boot ? Σου στέλνω 2 photos απο το δικό μου BIOS με τις αλλαγές που είχα κάνει

Αν θέλεις κάτι μου λές και ευχαρίστως να βοηθήσω , κάνε με απλά tag για να δώ την ειδοποίηση

 

 

Quest_1.jpg

Quest_2.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έψαχνα του card reader και απλώς κατέβασα το αρχείο, κάποιοι δεν μπηκανε αλλά Κλάιν,

SlimBook II

SLIMBOOK II 1408 DRIVERS-20170919T111539Z-001.zip 

Και έτρεξα σαν admin το install bat και τα πέρασε

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 14/4/2020 στις 9:56 ΠΜ, themis1983 είπε

καλημέρα,

 

οποίος θέλει για τον ήχο drivers βρήκα άκρη ας μου στείλει μήνυμα  

καλησπερα εχω το ιδιο προβλημα με τον quest slim book plus 14.1 , εχω windows 10 Και δεν εχω ηχω ουτε οταν συνδεσω εξωτερικο ακουστικο ουτε ,απο τα windows 

επικοινωνισα με την quest ειναι θεμα καποιυ update των windows 10, μου εστειλαν καποιους drivers να βαλω εκανα την διαδικασια αλλα τιποτα , απο bluetooth εχω ηχο αλλα απο αλλες πηγες  εξωτερικα ηχεια , μικροφωνο , τιποτα!!!

Μπορει καποιος να μου δωσει καποιος τους drivers Και step by step οδηγιες ?

ειναι αναγκη γιατι τον εχω για να κανω μαθημα στο σχολειο στα παιδια

σας ευχαριστω!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

έχω το ίδιο πρόβλημα με laptop Quest slimbook C5 σε win10 που έχω επιστρατεύσει για τις ανάγκες τηλεκπαίδευσης των παιδιών.  

Δεν έχω ήχο (μετά από updates) και με έχει παιδέψει πολύ ψάχνοντας και προσπαθώντας κάτι από όσα προαναφέρονται... Έκανα και επαναφορά σε προηγούμενη κατάσταση, αλλά ακόμα δεν βλέπει ηχείο.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 11:40 ΠΜ, themis1983 είπε

https://www.dropbox.com/s/q4sqltxiq288fdw/5.Audio(ES8316).zip?dl=0

 

εδω μπορειτε να κατεβασετε τους οδηγους για τον ηχο

καταφερα και το εφτιαξα, μπηκα σε safe mode εκανα απεγκασταση τους drivers ηχου απο την λιστα των συσκευων και εγκαταστισα παλι τους drivers απο το πακετο που παρουσιαζεται εδω και στο ποιο κατω μηνυμα.

https://www.insomnia.gr/?app=core&module=system&controller=content&do=find&content_class=forums_Topic&content_id=654679&content_commentid=57864878

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 31/1/2018 στις 2:03 ΠΜ, zpol είπε

γεια σας παιδια .. θελω βοηθεια ..

εχω το συγκεκριμενο notebook quest slimbook ii plus και δεν ξερω πως τα καταφερα και δεν δεχεται κανενα κωδικο προσβασης και μαλλον το μπλοκαρα.

μου ζηταει για επαναφορα κωδικου προσβασης να βαλω το δισκιο επαναφορας κωδικου αλλα δεν εχω κατι τετοιο?

μπορω να κανω κατι? ή το πάω σε κάποιον τεχνικό 

ευχαριστώ 

το εκανα στο pc του παππου μου. (δουλευει σε ολα τα windows)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...