Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι τιμές των νέων επεξεργαστών Coffee Lake της Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βάλτε λίγα ευρώ  παραπάνω ακόμα στην τιμή αφού φπα γερμανια-19% και ελλάδα 24%

λογικα αφού αρχίσανε να βάζουν πυρήνες, θα αρχίσουν και τα παιχνίδια να γίνονται πολυπύρηνα σιγα σιγα, ετσι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλτε λίγα ευρώ  παραπάνω ακόμα στην τιμή αφού φπα γερμανια-19% και ελλάδα 24%

λογικα αφού αρχίσανε να βάζουν πυρήνες, θα αρχίσουν και τα παιχνίδια να γίνονται πολυπύρηνα σιγα σιγα, ετσι;

ίσως και να έχεις και δίκιο. δεδομένης της αδυναμίας και υποστήριξης που παρέχουν οι υπόλοιπες εταιρείες στα προϊόντα της intel , τωρα στην ουσια θα αρχίσουν να τα κάνουν. Για την amd όπως έχει δείξει η ιστορία δεν πολυνοιάζονται τί κάνει. (π.χ. 64bit, direct x12 κοκ.)

μόνο και εφόσον intel και nvidia αρχίσουν να υποστηρίζουν και αυτοί μία νέα τεχνολογία , τότε ακολουθούν οι υπόλοιπες εταιρείες να γραφουν ξανα τον κώδικα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να κανει μια λιστα με games που υποστιριζουν πανω απο 4 cores ?

Πιο ευκολη θα ηταν μια λιστα με games που δεν υποστηριζουν 4 cores, μιας και ειναι λιγοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θες για 15 video με 10 κοψιματα και 2 3 εφε στις αλλαγες 35 λεπτα να στο βγαλει χωρια την ωρα π θες για το φτιαξεις χεσε ψηλά και αγνάντευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O i5 8600K λίγο χειρότερος απο rysen 1600Χ στα games ???                 

Εδώ ο i5 7600k είναι λίγο καλύτερος ...

https://www.youtube.com/watch?v=xdA4AX7v13A

Παπατζες. Παλιο bench πριν βγουν τα agesa updates και τα updates στα games. Ενδεικτικα ας πουμε στο tomb raider μετα το TR patch δεν ειναι καν κοντα. Δες κατι πιο προσφατο και αξιοπιστο, οπως αυτο

 

 

 

 

Βλεπουμε μεχρι και διπλασια fps στον 1600 σε σχεση με τον 7600k, ακομα και overclocked στο θεο! Ενδεκτικα, λεει "catastrophic drops and the 1600 is beating it by a huge margin". Δυστηχως, οι 2 επεξεργαστες πλεον δεν ειναι καν κοντα, δεδομενου και τις διαφορας στην τιμη. Ελπιζουμε ο 8600k να φτιαξει την κατασταση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows movie maker? Υπαρχουν 10 φορες καλύτερα προγράμματα που ειναι δωρεαν και εχουν τις βασικες ικανότητες που υστερει το movie maker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυκούλα η ΑΜΔ, μπραβο της που επεστρεψε αλλά τι να κάνεις ρε παιδι μου εισαι ο βασιλευς

 

Βλεπω υπαρχουν ακομα σκλαβοι που πληρωνουν βασιλιαδες !

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν πρόσθεσε κάτι καινούριο για τον εντυπωσιακό τίτλο 8ης γενιάς, έκανε όμως μια καλή αναβάθμιση στους υπάρχοντες επεξεργαστές της (προσθέτωντας cores και τεχνολογίες που υπάρχουν ήδη) σε πάρα πολυ καλή τιμή και με την ανώτερη ποιότητα της Intel. Μπάβο στην Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Ryzen! Εριξες της τιμες τη intel!!!

 

Οι τιμες ειναι αυξημενες σε σχεση με τους παλιους,καμια πτωση.Εδω βλεπουμε τιμες απο Γερμανικο site.Στην Ελλαδα θα ειναι πιο ακριβοι και φανταζομαι στην αρχη θα ειναι ακριβοτεροι απο οσο ειχαν κυκλοφορησει οι 7xxx

 

 

Στην τιμή του 1600Χ και λίγα παραπάνω παίρνεις τον 8600Κ με μικρότερη cache,6 threads λιγότερα, ίσως να μην έχει ψύκτρα και λογικά αν θες αργότερα κάτι περισσότερο από 6 πυρήνες πας για αλλαγή socket...Nahhh!!

 

 

Υ.γ: Οι τετραπύρηνοι με 8 threads εξαφανίστηκαν;

 

Πως οριζεις αυτο το αργοτερα...?

 

Δεν γνωριζεις ηδη τις αναγκες σου πανω κατω οταν πας να αγορασεις ειτε τον 1600 ειτε τον i7?

 

Δεν νομιζω να υπαρξει καποια εξελιξη η οποια απο μερα σε μερα να θεση την αναγκη να χρειαστεις πανω απο τους πυρηνες που εχεις ηδη υπολογισει...

 

6πυρηνοι για μεση χρηση?

 

Ποια ειναι αυτη η μεση χρηση....

 

Απο το 2008 που ειχαν βγει οι i7 στο 1366 υπαρχουν 8 threads.

 

Απο το 2010 (ισως και 2009) διαβαζω εδω μεσα "παρε amd δεν αλλαζει socket ανα 6 μηνες".

 

Αν δηλαδη παρεις intel και αλλαξει το socket σε 6 μηνες τι ειναι αυτο που αναγκαζει και εσενα να αλλαξεις συστημα?

 

Ποσοι ηδαν σοβαρη αναβαθμιση αλλαζοντας μονο επεξεργαστη στην ιδια μητρικη ΑΜ3?

Δεν ειμαι υπερ ουτε της μιας εταιριας ουτε της αλλης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο post δεν ανέφερα κάτι για μέση χρήση. Και ναι, φυσικά ξέρω τις ανάγκες μου πάνω κάτω αλλά αυτό δε σημαίνει ότι στο μέλλον δε θα θέλω να ασχοληθώ και με κάτι παραπάνω. Για παράδειγμα όταν αγόρασα τον τωρινό μου υπολογιστή(2013) με i7, είχα στο μυαλό μου κυρίως το gaming αλλά στην πορεία προέκυψε και το video editing, κάτι που με καθυστερεί πάρα πολύ με το παρόν σύστημα. Γιατί να μην έχω την επιλογή της αναβάθμισης; Επίσης το ότι έχω κάποιες απαιτήσεις δε σημαίνει ότι έχω και το ανάλογο budget για να τις υποστηρίξω αυτή τη χρονική στιγμή. Ας πούμε ότι πάω σε AM4 με Ryzen 1600 και μνήμες στα 400 ευρώ περίπου και σε ένα χρόνο πάω σε 1700Χ ή σε Zen+. Ξέρω ότι αυτό το socket θα μείνει για αρκετά χρόνια...Κάτι που δε μπορείς να πεις για τα sockets της Intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...