Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι τιμές των νέων επεξεργαστών Coffee Lake της Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πρόκειται να είναι με το Ζ270 που είναι το τελευταίο, θα είναι με τα πιο παλιά? :P

 

Αναγκαστικά το Ζ370...

 

εντάξει μικρό το κακό για τους φανς/γειμερς. 120 ευρω κανει μια τοπ μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά οι μητρικές όσον αφορά τις Ζ270 ξεκινάνε από τόσα περίπου...οι top ξεπερνάνε τα 200 και τα 300 μη σου πω. Αν εννοείς ότι με μια Η270 των 120 ευρώ κάνεις άνετα τη δουλειά σου...σίγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακωσε η ημιμάθεια. Δεν ξερουμε αν θα ειναι καλύτερος. Πιθανων να ειναι αλλα δεν εχει κυκλοφορισει ακομα. Θέλουν z370 μητρικη. Δεν κουμπωνουν σε προηγουμενες. Στην ουσια εγιναν οι ι5 ι3 και οι ι3 πεντιουμ. Ο μεσος χρηστης μπορει να κανει μονο browsing και να παιζει παιχνιδακια αλλα μπορει να φτιαξει κανα βιντεακι απτης διακοπες του. Με τον ι3 απλα σερνεσαι σε αυυτο το κομμάτι. Και λολ παιζουν και οι σελερον δεν πιανεται για gaming.

 τι εννοάς όταν λες βιντεάκι απο τις διακοπές του? γιατί εγώ με pentium b960 στο λάπτοπ μόνο στο encode έτρωγα παραπάνω χρόνο σε σχέση με τον i5 2400 σε movie maker για απλέ δουλίτσες και αν είσαι επαγγελματίας δεν είσαι μέσος χρήστης, αν φτιάξεις 5 βιντεάκια στην ζωή σου δεν θα πάρεις i7 για αυτή την δουλειά απλά θα περιμένεις λίγο να τελειώσει το μηχάνημα σου παραπάνω με τον i3.

 

Βλακειες.Μια χαρα φτιαχνεις βιντεακια με windows movie maker σε ι3 4170 με 8gb ram +750ti.

σε movie maker που είναι απλά cut, trim , paste κλπ ναι για βάλε adobe premier για σοβαρές δουλειές , την 12gb μνήμη την γονατίζει για πλάκα στο editing.... 

θυμάμαι το είχα γνωρίσει το πρόγραμμα για να βάλω θόλωμα σε ένα βιντεάκι με το αμάξι που ήθελα να κρύψω κάτι πινακίδες και έτσι το έμαθα και μου βγήκε πολύ καλό αλλά περίπλοκο σε σχέση με movie maker , τόσο που για απλά πράγματα movie maker χρησιμοποιώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o μέσος χρήστης θα πάει στο πλαίσιο και θα ακούει από πωλητή i5 / i7 και θα θαυμάζει σαν να ακούει αρχαία τραγωδία στο Ηρώδειο... 

Και οι δύο εταιρίες είναι κλέφτες όσον αφορά το κόστος παράγωγης και την τιμή πώλησης, όπως είναι και για τη συμβατότητα με τα socket και τα chipset. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο post δεν ανέφερα κάτι για μέση χρήση. Και ναι, φυσικά ξέρω τις ανάγκες μου πάνω κάτω αλλά αυτό δε σημαίνει ότι στο μέλλον δε θα θέλω να ασχοληθώ και με κάτι παραπάνω. Για παράδειγμα όταν αγόρασα τον τωρινό μου υπολογιστή(2013) με i7, είχα στο μυαλό μου κυρίως το gaming αλλά στην πορεία προέκυψε και το video editing, κάτι που με καθυστερεί πάρα πολύ με το παρόν σύστημα. Γιατί να μην έχω την επιλογή της αναβάθμισης; Επίσης το ότι έχω κάποιες απαιτήσεις δε σημαίνει ότι έχω και το ανάλογο budget για να τις υποστηρίξω αυτή τη χρονική στιγμή. Ας πούμε ότι πάω σε AM4 με Ryzen 1600 και μνήμες στα 400 ευρώ περίπου και σε ένα χρόνο πάω σε 1700Χ ή σε Zen+. Ξέρω ότι αυτό το socket θα μείνει για αρκετά χρόνια...Κάτι που δε μπορείς να πεις για τα sockets της Intel

 

Eχεις δικιο, αυτο με την μεση χρηση δεν πηγαινε σε σενα αλλα μαλλον δεν πατησα  το κουμπι "παραθεση" στο post του αλλου συμφορουμιτη.

 

Δεν ειμαι σιγουρος οτι αν ενας i7 τους 2013 σε καθυστερει τοσο πολυ σε video-editing το 2017 δεν νομιζω με την ιδια λογικη να υπαρχει λυση στην ιδια μητρικη αλλαζοντας μονο επεξεργαστη και βαζοντας ram.Mε δεδομενο οτι θα εχεις τουλαχιστον 8.

 

Και αντε μιλωντας προσωπικα εσυ να μην σου φτανει μεσα στην 4ετια ενας i7.

 

Σε ποσους θα ειναι χρησιμη η αναθμιση στο ιδιο board?

 

Ποσοι αγοραζουν υπολογιστη μεσα στην 3ετια 2 η και 3 φορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o μέσος χρήστης θα πάει στο πλαίσιο και θα ακούει από πωλητή i5 / i7 και θα θαυμάζει σαν να ακούει αρχαία τραγωδία στο Ηρώδειο... 

 

Και οι δύο εταιρίες είναι κλέφτες όσον αφορά το κόστος παράγωγης και την τιμή πώλησης, όπως είναι και για τη συμβατότητα με τα socket και τα chipset. 

 

 

 

 

Το κοστος παραγωγης ποσο ειναι? Δεν πληρωνεις μονο την σιλικονη...αλλα και ενα τεραστιο τμημα RND και ποσα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμήστε παιδιά... Προχθεσινό Link.png Site: Review του 8700Κ...

index.php?ct=news&action=file&id=23240

Το θέμα είναι πότε η Intel θα ενημερώσει και τις τιμές (προς τη λογική του ανταγωνισμού), όχι μόνο τις «σειρές» των επεξεργαστών.

 

Intel Core i7 8700Κ κοντά €400άρι

 

και ο AMD Ryzen 5 1600x στo €250άρι

 

Έλα Intel, να ξυπνάμε σιγά σιγά..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα θα ειναι συμβατοι με μητρικες b150,z170,h110 κτλπ? αν ειναι τοτε με βλεπω για αναβαθμιση.

 

Αναγκαστικά Ζ370, το οποίο είναι dead end επίσης, γιατί σε 8 μήνες,  οι CannonLake είναι με Ζ390 και διαφορετικό socket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αναγκαστικά Ζ370, το οποίο είναι dead end επίσης, γιατί σε 8 μήνες,  οι CannonLake είναι με Ζ390 και διαφορετικό socket.

Είναι confirmed αυτό για το Ζ390?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαστικά Ζ370, το οποίο είναι dead end επίσης, γιατί σε 8 μήνες,  οι CannonLake είναι με Ζ390 και διαφορετικό socket.

 

Για πες μας που το διάβασες αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είναι καλύτερος, ίσως χειρότερος ανάλογα το game πάντα....θα δείξει. Απλά ο μέσος χρήστης δεν ασχολείται μόνο με gaming και ούτε vfm μπορείς να τον πεις

ο μέσος χρήστης σίγουρα δεν χρειάζεται επεξεργαστές όπως ο 1600x και 8600k,και με πολύ φθηνότερους κάνει την δουλειά του.Οι περισσότεροι χρήστες που κάνουν αναβαθμίσεις ειναι gamers και η intel είναι καλύτερη σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τη συμβατοτητα, διαβασα οτι οι i3 8100 και i3 8350K θα ειναι συμβατοι με τις 200 μητρικες

http://wccftech.com/intel-core-i7-8700k-6-core-cpu-pictured-benchmarked-delivers-blistering-single-multi-threaded-performance/

 

Βεβαια υπαρχουν και site που γραφουν οτι ολοι θα χρειαζονται νεες μητρικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...