Προς το περιεχόμενο

Logitech G810 89€ MediaMarkt [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


twingo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ TS, πήρα κι εγώ ένα, και άλλαξα το STRAFE RGB με MX Red που δε με βόλεψαν καθόλου. Πολύ καλή τιμή.

και τα Romer G παρομοια με τα red ειναι...

Έκανε ζημιά ο ίδιος στο πληκτρολόγιο και του το αντικαταστήσαν με άλλο κ μάλιστα ακριβότερο; αδυνατώ να το πιστέψω. Αν είναι να πάμε να χαλάσουμε όλοι τα πληκτρολόγια μας λολ

Δυσκολα... να ειχε καποιο προβλημα απο το εργοστασιο και το αντικατατεστησαν οκ αλλα να κανει ο ιδιος ζημια? Ουτε η εγγυηση δεν σε καλυπτει εδω 

Ενημερωση, μπορω να πω οτι στο gaming δεν με ικανοποιει απολυτα, στο typing ειναι αψογο, το palmrest του k70 και οι red διακοπτες ειναι η τελειοτητα, τελικα εχει μια ελαφρια αισθηση σαν τους brown/blue την οποια δεν καταλαβα στη αρχη πραμα το οποιο δεν μου αρεσει στο gaming. Αλλα δεν θελω να σας παρω στο λαιμο μου... πολλους τους αρεσουν οι brown καθως και πληκτρολογια χωρις palm rest.

και εγω που εχω k70 δεν βαζω palm rest... γουστα  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προφανώς δεν είπε ότι έγινε κάτι τέτοιο. Πήγε με το κλασσικό ύφος "Να το πληκτρολόγιο, βρες άκρη, δεν ξέρω τι έπαθε" και του έκαναν αντικατάσταση με το G910

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν είπε ότι έγινε κάτι τέτοιο. Πήγε με το κλασσικό ύφος "Να το πληκτρολόγιο, βρες άκρη, δεν ξέρω τι έπαθε" και του έκαναν αντικατάσταση με το G910

 

Πάλι δεν θεωρώ πως είναι τόσο χαζοί στη Logitech για να μη καταλάβουν ότι το πληκτρολόγιο σταμάτησε να λειτουργεί επειδή βραχυκυκλώθηκε με νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα και εγώ από plaisio με 4 δόσεις. Ελπίζω να μην φάμε άκυρα.

Επίσης οι romer g switches ειναι σαν τους brown στην αισθηση. Οπότε όσοι λατρεύετε τους blue και red δεν θα σας αρέσει η αίσθηση, μάλλον θα απογοητευτείτε.

Για μένα οι romer-g Switches ειναι η πιο ομαλή μετάβαση από πληκρολόγια μεμβράνης σε μηχανικό.

Επισης να ξέρετε ότι δεν γίνεται κανένα mod, όπως στου cherry με ότι αυτό συνεπάγεται. Τουλάχιστον η logitech εχει πολύ καλό support σε περίπτωση βλάβης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα. Εγώ το παρήγγειλα Παρασκευή βράδυ από Κωτσόβολο επίσης στα 89 και πριν λίγο το status της παραγγελίας έγινε "Έχει αποσταλλεί".

Αν είμαι τυχερός θα το έχω αύριο,αλλιώς μεθαύριο. Είχα πεταχτεί στο πλαίσιο να το δω Παρασκευή απόγευμα,πριν προχωρήσω στην παραγγελία. Το RBG του σε χαμηλό φωτισμό είναι από άλλον πλανήτη. Σοβαρό και RGB,,ναι γίνεται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πωωω.. παρέλαβα και τώρα πληκτρολογώ από αυτό! Μιλάμε το RGB είναι ψυχεδέλεια!! το κοιτάζω επειδή πρέπει να το συνηθίσω λιγάκι και ζαλίζομαι με το RGB. Αλλά τα πλήκτρα είναι το κάτι άλλο. Πατιούνται υπερβολικά εύκολα και κάνουν ένα πολύ διακριτικό τακ τακ,που όμως είναι εθιστικό από την αρχή. Αν θέλω να γράψω εντελώς αθόρυβα,με λίγη δύναμη είναι εφικτό. Γενικά δεν κάνει πολύ θόρυβο. Καμία σχέση με cherry mx που δοκίμασα σε κάποια καταστήματα. Αν θέλεις να είναι κλίκι τα βαράς λίγο παραπάνω και γίνονται,αν το θες αθόρυβο επίσης γίνεται όπως ανέφερα.

Πολύ στιβαρή κατασκευή! Για 89 ευρώ δεν το συζητώ καν,είναι μακράν από τις καλύτερες αγορές όλου του Build μου. Θέλω να σταματήσω να γράφω και δεν γίνεται.. θα γίνω πληκτρολογάς!! 

Ρωτίστε ότι θέλετε (για να αρχίσω να γράφω)...  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι! σίγουρα το μεμβράνης που είχα μέχρι πριν λίγα λεπτά (πολύ παλιό ήταν,ούτε καν usb) ήταν πιο θορυβώδες,με την έννοια ότι πατούσες ένα πλήκτρο και έτριζε όλο,γκάριζε,γιατί έχω συνηθίσει να πληκτρολογώ βίαια. Εδώ τώρα κούλαρα με αυτό της Logitech,επειδή η δύναμη διοχετεύεται μόνο στο πλήκτρο και δεν μεταφέρεται σε όλη την κατασκευή και παράλληλα πατιέται πανεύκολα,ήδη αρχίζω να σταματάω την κακιά και ενοχλητική συνήθεια να χτυπάω τα πλήκτρα. Πλέον δεν υπάρχει λόγος γιατί άπαξ και φτάσει το δάχτυλο στο πλήκτρο,πατήθηκε και εννοώ ότι το κάθε γράμμα εμφανίζεται στην οθόνη πολύ πριν πατηθεί τέρμα το πλήκτρο (για να κάνει θόρυβο). Δηλ. το χαιδεύεις και πριν μπει όλο μέσα,έχει ήδη γράψει. Εντυπωσιακό!

Τώρα παιχνίδια δε παίζω να σας πω,αλλά για πληκτρολόγηση είναι φεύγα. 

Ήδη συνήθισα το RGB,δε με ζαλίζει αν θέλω να το κοιτάξω και να ψάξω ένα γράμμα. Και είναι πανέμορφο. Χάρμα οφθαλμών.

Ήθελα κορυφαίο πληκτρολόγιο και πανέμορφο και το πέτυχα. Θενκς σε όποιον ανέβασε την προσφορά. Αν είχα 160 που κάνει τώρα θα τα έδινα,απλά επειδή δεν τα έχω γιατί όλο το build μου πέταξε έξω τον προυπολογισμό μου,χαίρομαι ακόμα πιο πολύ που το πέτυχα μείον 70 ευρώ σε σχέση με σκρουτζ,και μείον 100 σε σχέση με Public.

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@Agon

 

Εγω παντως που εχω το πρωτο μου μηχανικο G610 εδω και μισο χρονο, δεν εχω ενθουσιαστει.

 

Εννοειται οτι κανει πολυ παραπανω θορυβο απο ολα τα μεμβρανης που ειχα, πιθανον ο φιλος να ειχε κανενα σε αθλια κατασταση οπως λεει, ετριζε κλπ. Αυτο που ειχα πριν απο το G610, ηταν ενα microsoft των 20 ευρω που το ειχα 6-7 χρονια και το εχω λιωσει και ηταν/ειναι αρκετα ήσυχο, αυτο (logitech G610)  τωρα κανει χοντρικα χ5-χ10 θορυβο απο εκεινο και φαντασου οτι εχω βαλει και O-ring dampeners για τον θορυβο.  Καποια στιγμη θελω να ξαναβαλω το παλιο για να δω αντιστροφα τι και πως.

 

Για να εχεις μια δευτερη εικονα.

 

@naruto, brown.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Matrixx χρησιμοποιω ενα Logitech g11! Ουτε καν ξερω ποτε κυκλοφορησε... ειναι αψογο λειτουργικα αλλα ετσι που τα γραφουν με ψηνουν! αξιζει μεταξυ των δυο? το rgb δεν με απασχολει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@matrixxx καφέ ή κόκκινους διακόπτες? Πάντως σε όποιον ενοχλεί ο θόρυβος καλύτερα να μείνει μακριά από τα μηχανικά. Ας πάρει ένα low profile silent και θα του βγει και πιο οικονομικά.

 

Επίσης σε όλες τις μεγάλες αλυσίδες υπάρχουν διαθέσιμα στα ράφια για δοκιμή τα πληκτρολόγια της Logitech με Romer-G διακόπτες. Μπορείτε να τα δοκιμάσετε αν θέλετε εκεί για να δείτε αν σας βολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε Matrix,το δικό μου (παλιό) μεμβράνης ήταν άθλιο,ο θόρυβος ήταν επειδή εγώ γράφω βίαια και ο κραδασμός πήγαινε σε όλο το πλαστικό που ήταν κακής ποιότητας. Και το G810 πλαστικό είναι,αλλά καμία σχέση,αν το φας στο κεφάλι έμεινες.

Στις μεγάλες αλυσίδες δοκίμασα μεμβράνης υπερβολικά πολύ αθόρυβα (μόνο το enter/space) έκαναν θόρυβο. Οπότε για να μην ακούγεται σχεδόν τίποτα,ναι να πάει εκεί.

Όμως η αίσθηση δεν είναι ίδια με τα μεμβράνης και αν ΔΕΝ κάτσει με ένα μηχανικό λίγα λεπτά (πάνω από 15) να το συνηθίσει,δεν θα μάθει ποτέ τι του λείπει. Δεν είναι μάρκετινγκ τελικά όπως νόμιζα.

Δεν το περίμενα ότι θα αρχίσω να εθίζομαι στο τικ τακ των Romer-G,που είναι ούτως ή άλλως αρκετά διακριτικό. Αλλά άκρως εθιστικό κλακ κλακ. Θες να γράφεις συνεχώς (τουλάχιστον για τις πρώτες ώρες)!

Νομίζω πιο θορυβώδες κλακ κλακ από αυτό δεν χρειάζεται,εκτός κι αν είσαι παντελώς μόνος. Εμένα τα cherry mx που τα δοκίμασα με ξίνιζαν ως προς τον θόρυβο. 

Ήθελα κι εγώ αθόρυβο γιατί 3 φορές τη βδομάδα συζώ με κοπέλα σε ενιαίο χώρο 25 τ.μ. και οφείλω να μην ενοχλώ όταν καίγομαι στο pc τις ώρες που εκείνη κοιμάται στα 3 μέτρα απόσταση. Με αυτό νομίζω δεν θα έχω πρόβλημα γιατί με λίγη εξάσκηση γράφεις χωρίς να τερματίζεις το κουμπί όπως  είπα παραπάνω και έτσι δεν ακούγεται (σχεδόν) καθόλου ή θα ακούγεται όσο ένα καλό/"αθόρυβο" μεμβράνης. Όταν θα είμαι μόνος,θα το απολαμβάνω πληκτρολογώντας λιγάκι πιο έντονα. Πως την πάτησα έτσι; Σα παιδάκι μιλάω που πρωτοπήρα το PS1. :wacko:

Επόμενος στόχος το logitech mx master 2s. Να μη βγει κι αυτό καμιά προσφορά που το έχω μπανίσει εδώ και ένα δυο μήνες; 

Ελπίζω να βοήθησα με το G810.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Agon

 

Εγω παντως που εχω το πρωτο μου μηχανικο G610 εδω και μισο χρονο, δεν εχω ενθουσιαστει.

 

Εννοειται οτι κανει πολυ παραπανω θορυβο απο ολα τα μεμβρανης που ειχα, πιθανον ο φιλος να ειχε κανενα σε αθλια κατασταση οπως λεει, ετριζε κλπ. Αυτο που ειχα πριν απο το G610, ηταν ενα microsoft των 20 ευρω που το ειχα 6-7 χρονια και το εχω λιωσει και ηταν/ειναι αρκετα ήσυχο, αυτο (logitech G610)  τωρα κανει χοντρικα χ5-χ10 θορυβο απο εκεινο και φαντασου οτι εχω βαλει και O-ring dampeners για τον θορυβο.  Καποια στιγμη θελω να ξαναβαλω το παλιο για να δω αντιστροφα τι και πως.

 

Για να εχεις μια δευτερη εικονα.

 

@naruto, brown.

Aυτο το microsoft πληκτρολογιο που ανεφερες ειανι το καλυτερο που ειχα ποτε... απο τις καλυτερες υλοποιησεις σε πληκτρολογιο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις το παρέλαβα. Η αλήθεια ειναι οτι δεν έχει σχέση όπως τα μηχανικά πληκτρολόγια που αναφέρουν οι από πάνω. Ο θόρυβος ειναι ανεπαίσθητος καμία σχέση με κάτι cherry mx που δοκίμασα (δεν τα χώνεψα). Είναι πραγματικό το πρώτο μηχανικό πληκρολόγιο που σκοπεύω να κρατήσω.  Μπράβο στη logitech.

 

Έχει πολλά κολπάκια το software αλλά αυτό που σκανάρει τα games και σου δίνει έτοιμα profile το λάτρεψα. Τα αξίζει τα χρήματά του. Δεν το περίμενα. Θεώρησα οτι θα το μετανιώσω που έδωσα τόσα για keyboard αλλά worh it.

Επεξ/σία από Passionate
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...