Προς το περιεχόμενο

Μικρότερες μπαταρίες έχουν τα iPhone 8 και iPhone 8 Plus από τα προηγούμενα μοντέλα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ προσωπικά προσπαθώ να παίρνω vfm και αυτό που χρειάζομαι. Ακόμη και γρήγορα αυτοκίνητο που έχω (ούτε saxoralo, ούτε audi), το πήρα γιατί και στην πίστα το έβαζα, και το ευχαριστιέμαι σε αναβάσεις.

 

 

Πολύ περίεργο αυτό που γράφεις γιατί αντικρούει κάπως το το πρώτο επιχείρημα...

 

Τελευταία φορά που κοίταξα στο λεξιλόγιο, άλλο το "χρειάζομαι" και άλλο το "ευχαριστιέμαι".

 

 

Δεν χρειάζεται να νιώθεις ένοχος για το γρήγορο αυτοκίνητο με χαζές δικαιολογίες όπως αυτές που γράφεις. Το γούσταρες και το πήρες. Όπως και αυτός που γουστάρει ένα iPhone X και το παίρνει. Κι αυτός το "ευχαριστιέται".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο αυτό που γράφεις γιατί αντικρούει κάπως το το πρώτο επιχείρημα...

 

Τελευταία φορά που κοίταξα στο λεξιλόγιο, άλλο το "χρειάζομαι" και άλλο το "ευχαριστιέμαι".

 

 

Δεν χρειάζεται να νιώθεις ένοχος για το γρήγορο αυτοκίνητο με χαζές δικαιολογίες όπως αυτές που γράφεις. Το γούσταρες και το πήρες. Όπως και αυτός που γουστάρει ένα iPhone X και το παίρνει. Κι αυτός το "ευχαριστιέται".

 

Επίσης με εξυπηρετεί σε προσπεράσεις, και για να τραβήξω τροχόσπιτο με άνεση (τα κάνω και τα 2).

Αν και η ευχαρίστηση από την χρησιμοποίηση του προϊοντος είναι στην ουσία χρηστικότητα, γιατί πχ ή χρήση ενός γρήγορου αυτοκινήτου είναι ΚΑΙ να χρησιμοποιείς για ψυχαγωγία μέσω της επιτάγχυνσης και της στριψιμότητας. Ή όπως ένας γρήγορος υπολογιστής σου προσφέρει περισσότερα fps. Προφανώς δεν σου χρησιμεύει να τελειώσεις κάποια δουλειά νωρίτερα, αλλά σου χρησιμεύει να το απολάυσεις περισσότερο.  Η ευχαρίστηση από την ΕΠΙΔΕΙΞΗ του προϊόντος δεν είναι. Δεν ξέρω να φτιάχνεται ένα προϊον που να λέγεται χρηστικό επειδή το επιδεικνύεις.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά.

Εκτός και αν πιστεύεις ότι η απόλαυση του τηλεφωνήματος και του browsing αυξάνει εκθετικά στο iphone όπως και η τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησα ήδη και στα 2 στο άλλο παιδί.

 

Εγώ προσωπικά προσπαθώ να παίρνω vfm και αυτό που χρειάζομαι. Ακόμη και γρήγορα αυτοκίνητο που έχω (ούτε saxoralo, ούτε audi), το πήρα γιατί και στην πίστα το έβαζα, και το ευχαριστιέμαι σε αναβάσεις.

 

Φυσικά παίρνεις like/υποστηρίξη από fotis/bildanos. Είναι λίγο αστείο...

Σου εκανα και εγω like  δεν ηξερα πως ειναι τοσο σημαντικα για σενα νομιζα πως ησουν υπερανω .

Δεν χρεiαζεται να δικαιολογησε που πηρες γρηγορο αμαξι εμεις σε καταλαβαινουμε βρε !Δεν  εχουμε τετοια κομπλεξ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 835 είναι από πέρισυ στα 10nm...

O 625 είναι στα 14. Καταλαβαίνεις ότι performance/watt είναι καλύτερος ο 835 από τον 625 που ευαγγελίζεις. Οπότε;

Είμαι περίεργος να δώ τον Kyrin 970. Πάντως νομίζω οτι ο Α11 της Apple είναι ποιο γρήγορος απο το 835.  Περιμένω να δω Benchmarks

 

https://www.tomsguide.com/us/huawei-kirin-790-processor-mate-10,news-25774.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης με εξυπηρετεί σε προσπεράσεις, και για να τραβήξω τροχόσπιτο με άνεση (τα κάνω και τα 2).

Αν και η ευχαρίστηση από την χρησιμοποίηση του προϊοντος είναι στην ουσία χρηστικότητα.  Η ευχαρίστη από την ΕΠΙΔΕΙΞΗ του προϊόντος δεν είναι.

Να ρωτήσω όμως κάτι, έχεις την εντύπωση ότι οι περισσότεροι αγοράζουν κάποιο iPhone ή Galaxy για να το κάνουν επίδειξη και όχι για να το χρησιμοποιήσουν; Φυσικά και υπάρχουν οι κάφροι που αγοράζουν ακριβά Smartphones έτσι για να λένε ότι τα έχουν, αλλά ο καθένας σκορπάει τα λεφτά του εκεί που θέλει. Για αυτό όμως δεν φταίει η Apple, η Apple σου προσφέρει ένα Smartphone που δουλεύει άψογα και αντέχει στον χρόνο, άσχετα το κόστος είτε αυτό είναι το 7 στα 550€ είτε το X στα 1200€. Τώρα αν ο πελάτης γουστάρει να δώσει 1200€ για να χρησιμοποιεί μόνο ίντερνετ και φωτογραφίες, μπράβο του και στην τελική δικαίωμα του είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτοί οι χρήστες που θέλουν απλά επικοινωνία και ιντερνετ παίρνουν πανάκριβα iphone; Τώρα τι να πώ; Fuck Logic...

 

Το smartphone μπορεί να κάνει πολλά πράγματα εκτός από την αποθήκευση ταινιών ή βίντεο σε 4κ.  Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν χρειάζεται 128GB στο κινητό.  Ίσως να μην έθεσα σωστά το επιχείρημα.  

 

Πάντως το δικό σου πως αν θες να χρησιμοποιείς το κινητό για επικοινωνία και Ίντερνετ (με ό,τι συνεπάγεται του όρου Ίντερνετ)  χρειάζεσαι κινητό 150 Ευρώ, δεν νομίζω ότι είναι ισχυρότερο.

 

Κάπου άκουσα ότι το entry level iPhone 8 κοστίζει $549.  Μπορεί να μην έχω πληροφορηθεί σωστά, αλλά $549 δεν είναι από τα ακριβότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το smartphone μπορεί να κάνει πολλά πράγματα εκτός από την αποθήκευση ταινιών ή βίντεο σε 4κ.  Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν χρειάζεται 128GB στο κινητό.  Ίσως να μην έθεσα σωστά το επιχείρημα.  

 

Πάντως το δικό σου πως αν θες να χρησιμοποιείς το κινητό για επικοινωνία και Ίντερνετ (με ό,τι συνεπάγεται του όρου Ίντερνετ) δεν χρειάζεσαι κινητό 150 Ευρώ, δεν νομίζω ότι είναι ισχυρότερο.

 

Κάπου άκουσα ότι το entry level iPhone 8 κοστίζει $549.  Μπορεί να μην έχω πληροφορηθεί σωστά, αλλά $549 δεν είναι από τα ακριβότερα.

 

Δεν πληροφορήθηκες σωστά :P :D

Να ρωτήσω όμως κάτι, έχεις την εντύπωση ότι οι περισσότεροι αγοράζουν κάποιο iPhone ή Galaxy για να το κάνουν επίδειξη και όχι για να το χρησιμοποιήσουν; Φυσικά και υπάρχουν οι κάφροι που αγοράζουν ακριβά Smartphones έτσι για να λένε ότι τα έχουν, αλλά ο καθένας σκορπάει τα λεφτά του εκεί που θέλει. Για αυτό όμως δεν φταίει η Apple, η Apple σου προσφέρει ένα Smartphone που δουλεύει άψογα και αντέχει στον χρόνο, άσχετα το κόστος είτε αυτό είναι το 7 στα 550€ είτε το X στα 1200€. Τώρα αν ο πελάτης γουστάρει να δώσει 1200€ για να χρησιμοποιεί μόνο ίντερνετ και φωτογραφίες, μπράβο του και στην τελική δικαίωμα του είναι.

 

Όχι δεν το πιστεύω. Αλλά ο τελευταίος που λες δεν ανήκει στην κατηγορία που λες στην αρχή; Αυτό λέω και εγώ. Φυσικά και δικαιωμά του να το κάνει. Αλλά όχι να μου λένε ότι το κάνει γιατί το ευχαριστιέται και όχι για επίδειξη. Ντάξ... Μην τρελαθούμε κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης με εξυπηρετεί σε προσπεράσεις, και για να τραβήξω τροχόσπιτο με άνεση (τα κάνω και τα 2).

Αν και η ευχαρίστηση από την χρησιμοποίηση του προϊοντος είναι στην ουσία χρηστικότητα, γιατί πχ ή χρήση ενός γρήγορου αυτοκινήτου είναι ΚΑΙ να χρησιμοποιείς για ψυχαγωγία μέσω της επιτάγχυνσης και της στριψιμότητας.  Η ευχαρίστηση από την ΕΠΙΔΕΙΞΗ του προϊόντος δεν είναι. Δεν ξέρω να φτιάχνεται ένα προϊον που να λέγεται χρηστικό επειδή το επιδεικνύεις.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά.

 

Φυσικά και καταλαβαίνω τη διαφορά. Παρόλα αυτά και το γρήγορο αυτοκίνητο μπορείς να χρησιμοποιήσεις για επίδειξη. Και την πίστα, και το τροχόσπιτο άμα λάχει. Τι σχέση έχει με το προιόν καθ'αυτό?

 

Με αυτή τη λογική όμως και ο άλλος μπορεί να θέλει να σερφάρει απροβλημάτιστα χωρίς κολλήματα, να έχει smooth εμπειρία χρήσης, να παίξει κάποια παιχνίδια με καλή απόδοση και να έχει και την οθόνη με τα ωραία χρώματα και το γαμάτο design να "ευχαριστιέται" όπως λες... Οπότε γιατί "fuck logic" το πανάκριβο κινητό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εκανα και εγω like  δεν ηξερα πως ειναι τοσο σημαντικα για σενα νομιζα πως ησουν υπερανω .

Δεν χρεiαζεται να δικαιολογησε που πηρες γρηγορο αμαξι εμεις σε καταλαβαινουμε βρε !Δεν  εχουμε τετοια κομπλεξ :)

Ευχαριστώ που μες είχε υπεράνω. Αλλά είπα για το Like όχι γιατί δεν πήρα αλλά γιατί έχει πλάκα η ομαδούλα σας (fotis, luffy, bildanos). Τώρα αν δεν το καταλαβαίνεις κάνε και άλλα like όπου βρίσκεις να ποστάρω. Όλοι θα ξέρουν ότι ντεν καταλαβαίνει και κάνει Like.

 

Όσο για το γρήγορο αμάξι, προφανώς και δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ γιατί το ανέφερα μόνος μου. Κανείς δεν ήξερε ότι είχα. Αλλά προφανώς ντε καταλαβαίνει. Οπότε πάσσο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το smartphone μπορεί να κάνει πολλά πράγματα εκτός από την αποθήκευση ταινιών ή βίντεο σε 4κ.  Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν χρειάζεται 128GB στο κινητό.  Ίσως να μην έθεσα σωστά το επιχείρημα.  

 

Πάντως το δικό σου πως αν θες να χρησιμοποιείς το κινητό για επικοινωνία και Ίντερνετ (με ό,τι συνεπάγεται του όρου Ίντερνετ)  χρειάζεσαι κινητό 150 Ευρώ, δεν νομίζω ότι είναι ισχυρότερο.

 

Κάπου άκουσα ότι το entry level iPhone 8 κοστίζει $549.  Μπορεί να μην έχω πληροφορηθεί σωστά, αλλά $549 δεν είναι από τα ακριβότερα.

Εγώ προσωπικά έχω το 6S με 32GB πήγα διακοπές το γέμισα με 600 φωτογραφίες live photos και HDR που πιάνουν χώρο, ταυτόχρονα έχω 3-4GB Apple Music, πολλές εφαρμογές πλούσιες σε αρχεία και πάει λέγοντας, το αποτέλεσμα; Έχω αυτή τη στιγμή ακόμα 12GB ελεύθερα, όταν πάω σπίτι θα αδειάσω τις φωτογραφίες και θα τις βάλω στο PC. Δεν χρειάζονται όπως είπες όλοι 128 και 256GB χώρο σε ένα smartphone. Άμα θέλω ταινίες και τα σχετικά έχω και Laptop να πάρω μαζί μου που είναι επίσης ελαφρύ και έχει μεγάλη οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια σκέψη χωρίς να έχω διαβάσει κάτι;

 

Λοιπόν το iPhone 7/7+ και το iPhone 8/8+ μπαίνουν ακριβώς στις ίδιες θήκες, άρα έχουν ακριβώς το ίδιο σασί, άρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι υπάρχουσες γραμμές παραγωγής για το σασί.

 

Μετά αντιλαμβάνομαι πως η μητρική, τα chipsets, το component για το wireless charging κλπ πιάνουν διαφορετικό ή έξτρα ή λιγότερο χώρο μέσα στο σασί. Το υπόλοιπο γεμίζει με μπαταρία (είναι το μόνο πράγμα που μπορείς να τροποποιήσεις τον χώρο που πιάνει). Άρα έχω την αίσθηση πως αυτός είναι και ο λόγος που συμβαίνει όλο αυτό και όχι κάποια σκοτεινή συνομωσία, ηθελημένο σπάσιμο στον κόσμο, ή τσιγκουνιά ξέρω γω.

 

Τσιγκουνιά και "από τη μύγα ξύγκι" είναι που σου πουλάει ένα χιλιάρικο το iPhone X με 64GB χώρο και να πεις καλά εδωσα 1000 δε θα δωσω άλλα 150 για τον τετραπλάσιο χώρο; Και σε αρμέγει με αυτό τον τρόπο. Αν στο έδινε 128/256 οι 9 στους 10 θα αγόραζαν το 128 και μονο οσοι ειχαν αναγκη τα 256 θα εδιναν τα εξτρα χρήματα. Αυτό ναι είναι τσιγκουνιά στα όρια της π*στιάς αλλά το θέμα με τα 100maH της μπαταρίας σίγουρα δεν είναι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και καταλαβαίνω τη διαφορά. Παρόλα αυτά και το γρήγορο αυτοκίνητο μπορείς να χρησιμοποιήσεις για επίδειξη. Και την πίστα, και το τροχόσπιτο άμα λάχει. Τι σχέση έχει με το προιόν καθ'αυτό?

 

Με αυτή τη λογική όμως και ο άλλος μπορεί να θέλει να σερφάρει απροβλημάτιστα χωρίς κολλήματα, να έχει smooth εμπειρία χρήσης, να παίξει κάποια παιχνίδια με καλή απόδοση και να έχει και την οθόνη με τα ωραία χρώματα και το γαμάτο design να "ευχαριστιέται" όπως λες... Οπότε γιατί "fuck logic" το πανάκριβο κινητό???

 

Μου θυμίζεται τα χρυσόψαρα με μνήμη 30 δευτερολέπτων (αν και είναι αστικός μύθος τελικά αυτό, άσχετο :D ). Δεν μίλησα για αυτούς που χρειάζονται αυτά που λες. Φυσικά και αυτοί να πάρουν ακριβό κινητό. Μίλησα για απλό σερφάρισμα και τηλεφωνία, που η smooth εμπειρία υπάρχει ακόμη και σε κινητά των 130 ευρώ, και designata. οκ; Αντε θέλει καλύτερο, έχει και με 300 σουπερ ντουπερ. 800 γιατί; Μόνο για επίδειξη... Εμένα δεν μου έρχεται άλλος λόγος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...