Προς το περιεχόμενο

Εργονομική καρέκλα γραφείου!!!


Looter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι επειγόντως μια σοβαρή εργονομική καρέκλα γραφείου. Προορίζεται για άτομο 1.85 , 90 κιλά ο που δουλέυει από το σπίτι σε υπολογιστή για 8-10 ώρες τη μέρα. Το budget είναι αυστηρά μέχρι 350EUR και δεν με ενοχλεί να είναι και μεταχειρισμένη αρκεί να βρίσκεται σε πολυετή εγγύηση.

 

Γράφω σοβαρή εργονομική καρέκλα γραφείου περιμένοντας η καρέκλα να έχει τις ακόλουθες ρυθμίσεις κατ΄ ελάχιστο :

 

1. Ρύθμιση σε ύψος

2. Ρύθμιση των μπράστων σε ύψος τουλάχιστο.

3. Ρύθμιση του βάθους του καθίσματος 

4. Μηχανισμό ανάκλησης

5. Lumbar Support

 

Για να προλάβω μερικούς φίλους :

 

1. Η Markus του ΙΚΕΑ στερείται βασικών ρυθμίσεων και απορρίπτεται αν και έρχεται με σοβαρή εγγύηση.

2. Η Ergohuman του Πλαισίου είναι μια σοβαρή καρέκλα αλλά δεν παύει να είναι κινέζικη η οποία μέσα στα τελευταία χρόνια άρχισε να υπερκοστολογείται (από 300-350 ευρώ που είχε παίξει την πουλάνε σήμερα 650 ευρώ).

3. Όσοι πιστεύουν ότι το budget είναι μικρό , ας δουν που παίζουν οι επώνυμες μεταχειρισμένες στο αγγλικό ebay (Herman Miller , Steelcase , Humanscale,κλπ). Θα ήθελα να αποφύγω να μπω στη διαδικασία να οργανώνω μεταφορά από Αγγλία για να την πάρουμε άμεσα αλλά αν δεν υπάρχε άλλη λύση σε αυτά τα λεφτά από Ελλάδα θα αναγκαστώ. Μιλάμε για καρέκλες αθάνατες με επίσημο support και service ακόμα και στη χώρα μας.

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σατο φιλε μου και παλι σατο ελληνικη εταιρια εξαιρετικης ποιοτητας και οτι χαλαει στο καθισμα σου αντικαθαστητε απο το σερβισε δεν την πετας τη καρεκλα αμα χαλασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά με μια πρώτη ματιά βλέπω ότι οι καρέκλες που προτείνετε είναι εκτός του budget , αν μιλάμε για μοντέλα με ρυθμίσεις αντίστοιχες της ergohuman που φέρνει το πλαίσιο. Σε ορισμένες δε περιπτώσεις , οι τιμές είναι εξωφρενικές , ακριβότερες από τις επωνυμες καρέκλες τις οποίες αντέγραψαν. Όσον αφορά την εγγύηση , δε βλέπω 10+ χρόνια όπως οι αμερικανικές επώνυμες παρά τα τρέλα λεφτά που ζητάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν μια και το θέμα δε συγκέντρωσε το ανάλογο ενδιαφέρον , να ενημερώσω ότι τελικά μπόρεσα και βρήκα μια Steelcase Leap V2 εκθεσιακή από την εδώ επίσημη αντιπροσωπία την οποία και μου άφησαν στα 270EUR+VAT.

 

Δυστυχώς ΚΑΜΙΑ από τις καρέκλες του δρομέα δεν είχε την αίσθηση της Leap , ούτε βέβαια και τις ρυθμίσεις της.

Καλά για τη Sato ΔΕΝ το συζητώ καν , οι άνθρωποι έχουν χάσει την αίσθηση της αγοράς και με ενόχλησε αφάνταστα που πουλάνε τις ίδιες καρέκλες στους ξένους(εξωτερικό) φθηνότερα από τους Έλληνες.

 

Ένα μεγάλο X και για τους 2 και ειδικά αν στην εξίσωση μπει και η παγκόσμια πολυετής εγγύηση της Steelcase.

 

Η καρεκλίτσα είναι αυτή για όσους γενικά ψάχνονται για εργονομική καρέκλα γραφείου :

 

https://www.steelcase.com/products/office-chairs/leap/

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μια και το θέμα δε συγκέντρωσε το ανάλογο ενδιαφέρον , να ενημερώσω ότι τελικά μπόρεσα και βρήκα μια Steelcase Leap V2 εκθεσιακή από την εδώ επίσημη αντιπροσωπία την οποία και μου άφησαν στα 270EUR+VAT.

 

Δυστυχώς ΚΑΜΙΑ από τις καρέκλες του δρομέα δεν είχε την αίσθηση της Leap , ούτε βέβαια και τις ρυθμίσεις της.

Καλά για τη Sato ΔΕΝ το συζητώ καν , οι άνθρωποι έχουν χάσει την αίσθηση της αγοράς και με ενόχλησε αφάνταστα που πουλάνε τις ίδιες καρέκλες στους ξένους(εξωτερικό) φθηνότερα από τους Έλληνες.

 

Ένα μεγάλο X και για τους 2 και ειδικά αν στην εξίσωση μπει και η παγκόσμια πολυετής εγγύηση της Steelcase.

 

Η καρεκλίτσα είναι αυτή για όσους γενικά ψάχνονται για εργονομική καρέκλα γραφείου :

 

https://www.steelcase.com/products/office-chairs/leap/

 

Καλημερα,

Έχω ακριβώς την ίδια απαίτηση για μια πολύ καλή καρεκλά γραφείου. Λόγω κακής στάσης με ενοχλεί ο αυχένας όταν κάθομαι
και παρατηρώ βελτίωση με ανάκληση.
 
Αυτή έχει ανάκληση; επίσης δεν βλέπω να έχει headrest (π.χ. Ergohuman). Δεν σε ενοχλεί αυτό;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημερα,

Έχω ακριβώς την ίδια απαίτηση για μια πολύ καλή καρεκλά γραφείου. Λόγω κακής στάσης με ενοχλεί ο αυχένας όταν κάθομαι
και παρατηρώ βελτίωση με ανάκληση.
 
Αυτή έχει ανάκληση; επίσης δεν βλέπω να έχει headrest (π.χ. Ergohuman). Δεν σε ενοχλεί αυτό;

 

 

 

Καλησπέρα φίλε μου.

Δες το παρακάτω βίντεο με τις ρυθμίσεις της καρέκλας.

https://www.youtube.com/watch?v=2OT3_RCXy0E

Βγαίνει και με προσκέφαλο

Αν στηρίζεις σωστά στους αγκώνες σου στους βραχίονες τις καρέκλας που είναι πλήρως ρυθμιζόμενοι , νομίζω δεν το χρειάζεσαι.

Το προσκέφαλο είναι περισσότερο για ανάπαυση και λιγότερο για να ακουμπάς μόνιμα το κεφάλι σου.

 

Η ergohuman είναι μια σοβαρή καρέκλα η οποία δεν παύει να κατασκευάζεται από μια κινέζικη εταιρία με ότι αυτό σημαίνει στο κομμάτι του support και του αύριο. Στα 400 ευρώ που την είχαν πάρει κάποιοι πριν 2-3 χρόνια ίσως την επέλεγα , στα 650 όχι. Αν έφτανα στα 650 θα πήγαινα στα 800-900 και θα έπαιρνα Steelcase από Ελλάδα ή Herman Miller από το εξωτετετικό μιας και ο εδώ εισαγωγέας τις πουλάει για χρυσές. Ευτυχώς βρέθηκε η συγκεκριμένη και βολεύτηκα. Θα σε συμβούλευα να πας στους αντιπροσώπους των 2 παραπάνω εταιριών αν είσαι Αθήνα και να τις δεις από κοντά. Όταν θα κάτσεις πάνω στις καρέκλες , θα καταλάβεις...  :)  :)

 

Καλή τύχη στην αναζήτηση σου εύχομαι , εγω ταλαιπωρήθηκα αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου.

Δες το παρακάτω βίντεο με τις ρυθμίσεις της καρέκλας.

https://www.youtube.com/watch?v=2OT3_RCXy0E

Βγαίνει και με προσκέφαλο

Αν στηρίζεις σωστά στους αγκώνες σου στους βραχίονες τις καρέκλας που είναι πλήρως ρυθμιζόμενοι , νομίζω δεν το χρειάζεσαι.

Το προσκέφαλο είναι περισσότερο για ανάπαυση και λιγότερο για να ακουμπάς μόνιμα το κεφάλι σου.

 

Η ergohuman είναι μια σοβαρή καρέκλα η οποία δεν παύει να κατασκευάζεται από μια κινέζικη εταιρία με ότι αυτό σημαίνει στο κομμάτι του support και του αύριο. Στα 400 ευρώ που την είχαν πάρει κάποιοι πριν 2-3 χρόνια ίσως την επέλεγα , στα 650 όχι. Αν έφτανα στα 650 θα πήγαινα στα 800-900 και θα έπαιρνα Steelcase από Ελλάδα ή Herman Miller από το εξωτετετικό μιας και ο εδώ εισαγωγέας τις πουλάει για χρυσές. Ευτυχώς βρέθηκε η συγκεκριμένη και βολεύτηκα. Θα σε συμβούλευα να πας στους αντιπροσώπους των 2 παραπάνω εταιριών αν είσαι Αθήνα και να τις δεις από κοντά. Όταν θα κάτσεις πάνω στις καρέκλες , θα καταλάβεις...  :)  :)

 

Καλή τύχη στην αναζήτηση σου εύχομαι , εγω ταλαιπωρήθηκα αρκετά.

Να σαι καλά για τις συμβουλές. Αγανάκτησα και εγώ και θέλω μια πολύ καλή καρεκλά. Είναι πολύ σημαντικό θέμα το οποίο αγνοούσα χρόνια.
 
Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα και είναι δύσκολο να την δω άμεσα την συγκεκριμένη. Το πλαισιο εδώ στην Λάρισα έχει την ergohuman μόνο. Θα την δω πρώτα αυτη, αν και όντως η παρατήρηση σου με προβλημάτισε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Looter

Η leap μπορεί να αποσυναρμολογηθεί και να συσκευαστεί; Ρωτάω διότι τη βρήκα στο amazon Αμερικής. Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος συγγενής μου να μου την προωθήσει στην Ελλάδα, αν μπορεί να συσκευαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Looter

Η leap μπορεί να αποσυναρμολογηθεί και να συσκευαστεί; Ρωτάω διότι τη βρήκα στο amazon Αμερικής. Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος συγγενής μου να μου την προωθήσει στην Ελλάδα, αν μπορεί να συσκευαστεί.

 

Σκέφτεσαι τι θα πληρώσεις για έξοδα εκτελωνισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24% + 15€ με ταχυδρομείο όλα νόμιμα

 

Ναι, 24% πάνω στην αξία CIF που θα βάλει ο τελωνειακός συν 15€ αν είναι μέχρι 150€ ή 20€ αν είναι 150-500€ κλπ συν δασμό για αξία πάνω από 150€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Looter

Η leap μπορεί να αποσυναρμολογηθεί και να συσκευαστεί; Ρωτάω διότι τη βρήκα στο amazon Αμερικής. Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος συγγενής μου να μου την προωθήσει στην Ελλάδα, αν μπορεί να συσκευαστεί.

 

 

Δυστυχώς αυτό δεν παίζει. Από αγγλία έψαχνα που παίζουν νορμάλ τιμές σε Herman Miller , Steelcase , Humanscale αλλά τα μεταφορικά ήταν ΘΑΝΑΤΟΣ και το άφηνα ως δεύτερη επιλογή αν εδώ Ελλάδα δεν έβρισκα λύση.

 

 

Τίποτα άλλο εκθεσιακό είχαν αυτοί? Μην πάω τζάμπα.

 

 

Φίλε δεν έχω ιδέα και δεν έχω και καμία διάθεση να κάνω και διαφήμιση. Απλά έγραψα την εμπειρία μου μετά από αρκετή αναζήτηση και ταλαιπωρία. Έχε υπόψιν ότι η αντιπροσωπεία της Steelcase ΔΕΝ πουλάει λιανική , μόνο με τιμολόγιο.

 

 

Φιλε Looter ουτε αυτη ειναι καλη απο τον δρομεα σε σχεση με την leap;

http://eshop.dromeas.gr/διευθυντικά/114-reflex-d.html

 

 

Πήγα και την είδα σε έκθεση τη συγκεκριμένη. Καλύτερα μια 2nd hand ergohuman σε εγγύηση. Λείπουν βασικές ρυθμίσεις όπως το μπρος-πίσω του μαξιλαριού που κάθεσαι και η ρύθμιση της στήριξης της μέσης. Αν έχεις κάτσει σε Herman Miller , Steelcase , Humanscale και Ergohuman , θα σου φανεί πολύ φτωχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...