Προς το περιεχόμενο

Εργονομική καρέκλα γραφείου!!!


Looter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/6/2019 στις 4:55 ΜΜ, devil-ji είπε

 

Τελικα μετα απο δοκιμη θα αποφασισω αναμεσα σε Navigo Sato ή Action Dromea, ηταν οι μονες που μου ταιριαξαν

ποια πηρες τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, whosethere said:

ποια πηρες τελικα;

Την navigo.

Αρκετα ευχαριστημενος, μου καθοταν πιο καλα στην πλατη και το καθισμα ηταν πιο 'μαζεμενο' σε μεγεθος και για το υψος μου με βολευει πιο πολυ.

Το μονο που με ξενερωσε ηταν οτι για το προσκεφαλο ηθελαν +130 € νομιζω (δεν το εβαλα) , ελεος.

Αν ημουν λιγο πιο ψηλος μπορει να πηγαινα και σε αλλη καρεκλα με 180€-240€ (οι περισσοτερες σε αυτο το μπατζετ εχουν ιδια χαρακτηριστικα).

Επισης δεν θα συμβουλευα καρεκλες που εχουν mesh στο καθισμα, ειδα αρκετες σε διαφορετικα μαγαζια σε κακη κατασταση (απο τις πολλες δοκιμες λογικα).

Tip: αναλογα την ανακληση που εχεις καθε φορα, πρεπει να προσαρμοζεις αναλογα το lumbar support και το υψος των μπρατσων

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, devil-ji είπε

Την navigo.

Αρκετα ευχαριστημενος, μου καθοταν πιο καλα στην πλατη και το καθισμα ηταν πιο 'μαζεμενο' σε μεγεθος και για το υψος μου με βολευει πιο πολυ.

 

πηγες σε καταστημα να τη δοκιμασεις; σε ποιο;

στη συγκεκριμενη καρεκλα μπορεις να προσαρμοσεις τη θεση του καθισματος ως προς την πλατη; δλδ πιο βαθια ή πιο μπροστα ανεξαρτητως των υπολοιπων ρυθμισεων;  διαβαζω τα χαρακτηριστικα και δεν αναφερει κατι. θα μ αρεσε να χει κανα βιντεο με επιδειξη να τα καταλαβαινουμε λιγο καλυτερα. το nec εχει και μου φαινεται και ο δρομεας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει 2 καταστηματα η σατο στην αθηνα.

Οχι δεν μπορεις να το προσαρμοσεις. Νομιζω μονο σε μια καρεκλα το πετυχα αυτο το χαρακτηριστικο, δυστυχως δεν θυμαμαι σε ποια.

Εχει πολλα καταστηματα για να δοκιμασεις στην Κηφισιας πριν την Αττικη οδο και ολα ειναι σχετικα διπλα (σατο, δρομεας, status κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, devil-ji είπε

Εχει 2 καταστηματα η σατο στην αθηνα.

Εχει πολλα καταστηματα για να δοκιμασεις στην Κηφισιας πριν την Αττικη οδο και ολα ειναι σχετικα διπλα (σατο, δρομεας, status κτλ)

σευχαριστω!! αααχ πεφτει μακρια η κηφισια, θα παρω να δω μηπως εχουν στο καταστημα του πειραια κι ας ειν stock house

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λοιπον

Τα 4 καταστηματα που με ενδιεφεραν ηταν:

a) ekahellas ειναι αποκλειστικοι αντιπρωσωποι της steelcase που με καλαρεσε αλλα οπως εχει σημειωθει και παλαιοτερα μονο με τιμολογιο λειτουργουν. Τιμολογιο δεν μπορουσα να κοψω μιας και δεν εχω ιδιοτητα και δεν βρηκα κπν αλλο να εχει αρα εκει ψηλα στην κηφισια δεν πηγα να δοκιμασω διχως λογο.

b) sigma office με ενδιεφεραν οπως ειδα 2-3 καρεκλες στο ιντερνετ αλλα τελικως δεν πηγα να δοκιμασω γιατι βρισκονται στη νεα φιλαδελφεια κ μου ηταν αδυνατη η μεταφορα εκει. Επισης οι τιμες ηταν αρκετα πιο πανω απο το budget μου. Να σημειωθει εχουν εκπτωσεις εως 30/9 εαν ενδιαφερεται κπς @charilaos

Κι ετσι απεμειναν στον Πειραια οπου και επισκεφθηκα

c) SATO δοκιμασα 2-3 καρεκλες στο stock που εχουν εκει και τις εχουν ολη τη χρονια σε 'εκπτωτικες' τιμες. Δοκιμασα 2 παραλλαγες της navigo και βασικα σε αυτες εμεινα απο αποψη βολικοτητας. Πρεπει να πω ομως πως μου φανηκαν καρεκλες για ατομα μετριου αναστηματος. Δεν πανε πολυ ψηλα και ισως φανουν στενες. Ειμαι 180cm αρα... Προτεινεται να πατε με αυτοκινητο εαν θελετε να αγορασετε, να την παρετε ως εχει γιατι τα μεταφορικα καινε, περιπου >30€?

d) Dromeas οπου και κατεληξα. Δοκιμασα 2 και μονο 1 μου αρεσε η Reflex D πρεπει να πω πρωτη φορα ενιωσα οτι η καρεκλα αγκαλιαζει το σωμα. Την πηρα σε περιοδους εκπτωσεων απο 400€ στα 300. Μου την εφεραν σε κατι λιγοτερο απο ενα μηνα απο την παραγγελια, δεν εχουν ετοιμο στοκ. Τα μεταφορικα τα χρεωνουν περιπου 14€. Την εχω λιγες μερες μονο αλλα εχω την εντυπωση στεκομαι πιο ευθεια και σωστα και δινεται στηριξη στη μεση μου.

Θα ηθελα να ειχα δοκιμασει τις steelcase η αληθεια ειναι, φαινονταν να ειναι ο τυπος που εψαχνα αλλα αφου πωλουνται μονο με τιμολογιο δεν υπηρχε νοημα.

Εαν εχω κατι αλλο θα προσθεσω για τη dromeas μετα απο μερικους μηνες χρησης θα σας πω. Ελπιζω να βγει καλη 😛

Edit: ειχα επικοινωνησει με τα 3 πρωτα καταστηματα και ηταν εξυπηρετικοι. Στο δρομεα απλως πηγα χωρις προηγουμενη συνεννοηση.

Επεξ/σία από whosethere
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή αναζητώ και εγώ καρέκλα, υπάρχει κάποιος που έχει την Jarvfjallet από τα ΙΚΕΑ για να πει εντυπώσεις; Προσωπικά την βρήκα άνετη όταν την δοκίμασα ενώ η Markus για κάποιο λόγο με ενοχλούσε χαμηλά στη πλάτη.

Επεξ/σία από axouu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2019 στις 12:35 ΠΜ, whosethere είπε

Το λοιπον

Τα 4 καταστηματα που με ενδιεφεραν ηταν:

a) ekahellas ειναι αποκλειστικοι αντιπρωσωποι της steelcase που με καλαρεσε αλλα οπως εχει σημειωθει και παλαιοτερα μονο με τιμολογιο λειτουργουν. Τιμολογιο δεν μπορουσα να κοψω μιας και δεν εχω ιδιοτητα και δεν βρηκα κπν αλλο να εχει αρα εκει ψηλα στην κηφισια δεν πηγα να δοκιμασω διχως λογο.

b) sigma office με ενδιεφεραν οπως ειδα 2-3 καρεκλες στο ιντερνετ αλλα τελικως δεν πηγα να δοκιμασω γιατι βρισκονται στη νεα φιλαδελφεια κ μου ηταν αδυνατη η μεταφορα εκει. Επισης οι τιμες ηταν αρκετα πιο πανω απο το budget μου. Να σημειωθει εχουν εκπτωσεις εως 30/9 εαν ενδιαφερεται κπς @charilaos

Κι ετσι απεμειναν στον Πειραια οπου και επισκεφθηκα

c) SATO δοκιμασα 2-3 καρεκλες στο stock που εχουν εκει και τις εχουν ολη τη χρονια σε 'εκπτωτικες' τιμες. Δοκιμασα 2 παραλλαγες της navigo και βασικα σε αυτες εμεινα απο αποψη βολικοτητας. Πρεπει να πω ομως πως μου φανηκαν καρεκλες για ατομα μετριου αναστηματος. Δεν πανε πολυ ψηλα και ισως φανουν στενες. Ειμαι 180cm αρα... Προτεινεται να πατε με αυτοκινητο εαν θελετε να αγορασετε, να την παρετε ως εχει γιατι τα μεταφορικα καινε, περιπου >30€?

d) Dromeas οπου και κατεληξα. Δοκιμασα 2 και μονο 1 μου αρεσε η Reflex D πρεπει να πω πρωτη φορα ενιωσα οτι η καρεκλα αγκαλιαζει το σωμα. Την πηρα σε περιοδους εκπτωσεων απο 400€ στα 300. Μου την εφεραν σε κατι λιγοτερο απο ενα μηνα απο την παραγγελια, δεν εχουν ετοιμο στοκ. Τα μεταφορικα τα χρεωνουν περιπου 14€. Την εχω λιγες μερες μονο αλλα εχω την εντυπωση στεκομαι πιο ευθεια και σωστα και δινεται στηριξη στη μεση μου.

Θα ηθελα να ειχα δοκιμασει τις steelcase η αληθεια ειναι, φαινονταν να ειναι ο τυπος που εψαχνα αλλα αφου πωλουνται μονο με τιμολογιο δεν υπηρχε νοημα.

Εαν εχω κατι αλλο θα προσθεσω για τη dromeas μετα απο μερικους μηνες χρησης θα σας πω. Ελπιζω να βγει καλη 😛

Edit: ειχα επικοινωνησει με τα 3 πρωτα καταστηματα και ηταν εξυπηρετικοι. Στο δρομεα απλως πηγα χωρις προηγουμενη συνεννοηση.

@whosethere Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Πήγα απόγευμα στην ekahellas για να δω τη steelcase (μπορώ να κόψω τιμολόγιο) αλλά δεν την πέτυχα ανοιχτή. Έχει συνεχόμενο ωράριο γιαυτό και κλείνει νωρίς το απόγευμα. Το πρωί δεν έχω χρόνο να πάω.

Απέναντι, στο δρομέα, είδα τη Reflex και την Action. Πολύ καλές και οι 2 για όποιον ενδιαφέρεται. Εγώ κατέληξα στην Action και αργότερα ίσως πάρω και τη Reflex D(ίδια με τη reflex αλλά με προσκέφαλο).

Στις 24/9/2019 στις 12:44 ΠΜ, axouu είπε

Επειδή αναζητώ και εγώ καρέκλα, υπάρχει κάποιος που έχει την Jarvfjallet από τα ΙΚΕΑ για να πει εντυπώσεις; Προσωπικά την βρήκα άνετη όταν την δοκίμασα ενώ η Markus για κάποιο λόγο με ενοχλούσε χαμηλά στη πλάτη.

Τη δοκίμασα, χτες κιόλας. Βγαίνει σε διάφορους συνδυασμούς. Με υφασμάτινο κάθισμα και δίχτυ για πλάτη μου έδωσε θετικές εντυπώσεις. Δεν την προτιμώ όμως γιατί θέλω οπωσδήποτε να έχει ρυθμιζόμενα καθ’ ύψος μπράτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθήσω στην αναζήτηση, είχα χρόνια την IKEA Markus και τη θεωρώ αξιόλογη για τα λεφτά της. Βέβαια δεν παίρνει πολλές ρυθμίσεις αλλά είναι ευρύχωρη με ψηλή πλάτη.

Εδώ και 2 χρόνια έχω μια Dromeas Vip. Είναι αρκετά καλύτερης ποιότητας, πιο εργονομική αλλά δεν θα έλεγα ότι ξετρελάθηκα με τη χρήση και ειδικά για την τιμή της που ξεφεύγει κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, charilaos said:

Απέναντι, στο δρομέα, είδα τη Reflex και την Action. Πολύ καλές και οι 2 για όποιον ενδιαφέρεται. Εγώ κατέληξα στην Action και αργότερα ίσως πάρω και τη Reflex D(ίδια με τη reflex αλλά με προσκέφαλο).

Έχω εδώ και λίγες βδομάδες την Reflex-D, πολύ καλή, αγκαλιάζει άψογα την πλάτη και ο μηχανισμός που έχει "δεν την αφήνει"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Έχω πάρει την markus. Πολύ καλή για την κατηγορία της.

Όταν ακουμπάω την πλάτη ακούγετε ένας θόρυβος από χαμηλά στον μηχανισμό και έχει ένα ελάχιστο 'μπόσικο'. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι και αν φτιάχνει; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/12/2019 στις 8:18 ΠΜ, thuhu είπε

Έχω πάρει την markus. Πολύ καλή για την κατηγορία της.

Όταν ακουμπάω την πλάτη ακούγετε ένας θόρυβος από χαμηλά στον μηχανισμό και έχει ένα ελάχιστο 'μπόσικο'. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι και αν φτιάχνει; 

Αγόρασα χθες την ίδια καρέκλα και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Κυρίως ο θόρυβος με ενοχλεί και ακούγεται όταν είναι κλειδωμένη η ανάκληση και ακουμπάς την πλάτη πίσω.

Βρήκες κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, wolf είπε

Αγόρασα χθες την ίδια καρέκλα και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Κυρίως ο θόρυβος με ενοχλεί και ακούγεται όταν είναι κλειδωμένη η ανάκληση και ακουμπάς την πλάτη πίσω.

Βρήκες κάποια λύση;

Για να είμαι ειλικρινής δεν τους έχω πάρει καν τηλ. και τώρα που μου το θύμισες θα προσπαθήσω και εγώ να μιλήσω μαζί τους.

Πάντως όταν είχα πάει στο ΙΚΕΑ για να την δοκιμάσω, η καρέκλα που είχαν εκεί δεν έκανε κανένα θόρυβο που σημαίνει 'οτι οι δικές μας έχουν πρόβλημα ή κάτι δεν έχουμε κάνει καλά ή υπάρχει τρόπος να μην τον κάνει. Αν μάθεις κάτι παρακαλώ ενημέρωσε τον κόσμο γιατί είναι και άλλος ένας με το ίδιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/1/2020 στις 8:33 ΠΜ, thuhu είπε

Για να είμαι ειλικρινής δεν τους έχω πάρει καν τηλ. και τώρα που μου το θύμισες θα προσπαθήσω και εγώ να μιλήσω μαζί τους.

Πάντως όταν είχα πάει στο ΙΚΕΑ για να την δοκιμάσω, η καρέκλα που είχαν εκεί δεν έκανε κανένα θόρυβο που σημαίνει 'οτι οι δικές μας έχουν πρόβλημα ή κάτι δεν έχουμε κάνει καλά ή υπάρχει τρόπος να μην τον κάνει. Αν μάθεις κάτι παρακαλώ ενημέρωσε τον κόσμο γιατί είναι και άλλος ένας με το ίδιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Είσαι σίγουρος οτι δεν το έκανε στο ΙΚΕΑ; Με τόσο θόρυβο εκεί δεν είμαι σίγουρος οτι θα το ακούγαμε.

Πάντως δε νομίζω να έχουμε κάνει κάτι στη συναρμολόγηση, γιατί απ' οτι είδα σε ξένα φόρουμ το ίδιο πρόβλημα το έχουν και πολλοί στο εξωτερικό.

θα τους πάρω τηλ και γω σήμερα, αν και πιστεύω θα μου πουν να την επιστρέψω για αλλαγή και σίγουρα θα με βάλουν σε ταλαιπωρία.

Edit: Μίλησα με μια υπεύθυνη του ΙΚΕΑ και μου είπε οτι το κάνουν όλες οι καρέκλες της έκθεσης αυτό. Οπότε είναι θέμα κατασκευής και αν με ενοχλεί τόσο να μου επιστρέψουν πίσω τα χρήματα. Δε ξέρω το σκέφτομαι, ίσως ψάξω πρώτα να δω τι άλλο μπορώ να βρω στην ίδια ποιότητα.

Επεξ/σία από wolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...