Προς το περιεχόμενο

Υποθηκοφυλακειο


Riddick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζει κανεις αν μπορω να παω στο υποθηκοφυλακειο και να βγαλω αντίγραφο μιας οριζοντιας συστασης για το  διαμερισμα μου;ή θα χρειαστω δικηγορο/συμβολαιογραφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια μπορείς αρκεί να ξέρεις τι ακριβώς ζητάς στην αίτησή σου.

Τι εννοεις;ξερω τομο ,αριθμο,αριθμο συμβολαιου και ημερομηνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις αν μπορω να παω στο υποθηκοφυλακειο και να βγαλω αντίγραφο μιας οριζοντιας συστασης για το  διαμερισμα μου;ή θα χρειαστω δικηγορο/συμβολαιογραφο;

 

 

Γιατί να τρέχεις στο υποθηκοφυλακείο και όχι στο συμ/φο που το συνέταξε ή στο διάδοχο του αρχείου του αν έχει συνταξιοδοτηθεί ή πεθάνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να τρέχεις στο υποθηκοφυλακείο και όχι στο συμ/φο που το συνέταξε ή στο διάδοχο του αρχείου του αν έχει συνταξιοδοτηθεί ή πεθάνει;

Γιατι νομιζω πως θα μου κοστισει πιο ακριβα το αντιγραφο αμα το παρω απο τον συμβολαιογραφο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο υποθηκοφυλακείο θα πληρώσεις, εάν δέχεται ιδιώτες και όχι μόνο δικηγόρους.

 

ξερουμε ποσο ? για μεταβιβαση τιτλων εμενα και του αδερφου μου για ενα σπιτι και ενα μικρο κτημα λογο κληρονομιας απο το θανατο της μητερας μου η συμβολαιογραφος ζητησε 600 ευρω αν παω εγω να να κανω την διαδηκασια ποσα θα δωσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα αντίγραφο από υποθηκοφυλακείο ή κτηματολόγιο πληρώνεις ένα μικρό ποσό 10 - 30 ευρώ.

 

Για αρχικό συμβόλαιο π.χ. κτήματος από 500-600 ευρώ,γιατί χρειάζεται και δορυφορικό σχέδιο το οποίο κόβει

από 150-200 ευρώ..

Όσο μεγαλώνει η έκταση και η αξία τόσο μεγαλώνει και το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γνωριζει κανεις αν μπορω να παω στο υποθηκοφυλακειο και να βγαλω αντίγραφο μιας οριζοντιας συστασης για το  διαμερισμα μου;ή θα χρειαστω δικηγορο/συμβολαιογραφο;

 

 

Τι εννοεις;ξερω τομο ,αριθμο,αριθμο συμβολαιου και ημερομηνια

 

Εφ'όσον γνωρίζεις αρ. συμβολαίου και τόμο/αριθμό, πηγαίνεις μόνος σου στο Υποθηκοφυλακείο και ζητάς αντίγραφο. Θα σου βγάλουν το ποσό που θα πληρώσεις και το παραλαμβάνεις είτε επί τόπου είτε μετά από μερικές ημέρες (ανάλογα το Υποθηκοφυλακείο). Δεν χρειάζεσαι δικηγόρο για να αιτηθείς και να λάβεις κάποιο αντίγραφο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Αν έχει κανείς εμπειρία από κτηματολόγιο και μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα

Μπορεί να γίνει αίτηση για αντίγραφο τοπογραφικού διαγράμματος που είναι προσαρτημένο σε συμβόλαιο στο υποθηκοφυλάκειο ;

Αντίγραφο του συμβολαίου έχω αλλά δεν υπάρχει το εν λόγω διάγραμμα.

Είναι για δήλωση στο κτηματολόγιο που το ζητάνε. Η ατυχία είναι ότι αντί για τοπογραφικό αν δεν υπάρχει μπορείς να εκτυπώσεις μια εικόνα από δορυφόρο τύπου google earth και να πας αλλά στο έγγραφο αποδοχής κληρονομιάς που έχω υπάρχει αναφορά σε τοπογραφικό που υπάρχει σε παλαιότερο συμβόλαιο του 1976 για το ακίνητο και εφόσον λέει υπάρχει αναφορά πρέπει να κατατεθεί υποχρεωτικά. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τοπογραφικά μένουν συνήθως στο συμβολαιογράφο που συνέταξε το συμβόλαιο και δεν πάνε στο υποθηκοφυλάκειο.

Θυμάμαι μία φορά που χρειάστηκα και εγώ τοπογραφικό πήγα στο υποθηκοφυλάκειο αλλά με παρέπεμψαν στο συμβολαιογράφο ο οποίος μου έβγαλε ένα Φ/Α χωρίς να με χρεώσει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει συμβόλαιο υπάρχει στα σίγουρα και στο υποθηκοφυλακείο, αφού πρέπει να κατατεθεί το πακέτο και εκεί για τη μεταγραφή του συμβολαίου.

Επομένως, μπορείς να το βρεις είτε στη μια πηγή είτε στην άλλη. Η δυσκολία είναι στο υποθηκοφυλακείο όπου πρέπει να το ζητήσει δικηγόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Good to know...  Ευχαριστώ... Τώρα το πρόβλημα που βλέπω είναι ότι η συμβολαιογράφος δεν υπάρχει πλέον καθώς σε μεταγενέστερο τίτλο αποδοχής κληρονομιάς από άλλο συμβολαιογράφο υπάρχει αναφορά στην αρχική ως "άλλοτε συμβολαιογράφο". Οπότε πρέπει να δω που και αν υπάρχει....

Εντωμεταξύ πόσο πιο χρήσιμο μπορεί να είναι ένα τοπογραφικό του 1976 από μια εικόνα από δορυφόρο του 2018 για τον εντοπισμό ενός ακινήτου σε κατοικημένη περιοχή εντός σχεδίου πόλης. Παράνοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτήσεις το σύλλογο της περιοχής σου για τον συμβ/φο που έχει τώρα το αρχείο του προηγούμενου.

Η εικόνα του δορυφόρου δεν είναι τοπογραφικό διάγραμμα και αυτό δεν είναι καθόλου παράνοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...